ДНЗ « Борщівський професійний ліцей»
Брейн – ринг «Сторінками історії України»
Підготував: Вихователь Вахула С.С.
Брейн – ринг «Сторінками історії України»
Мета: виховувати в учнів зацікавлення до вивчення історії, активізувати пізнавальну діяльність учнів, вчитися застосовувати набуті знання в нестандартній ситуації, брати участь в обговоренні історичних питань, підвищувати в учнів інтерес до предмету, навчальної діяльності,
розвивати здоровий дух суперництва та співробітництва, берегти пам'ять народу про історичне минуле, виховувати почуття національної самосвідомості та національної гідності.
Завдання
1. Формування історичних знань учнів, розвиток їх історичного мислення.
2.Виховувати в учнів повагу до минулого та культурних надбань людства.
3. Сприяти розвитку історичних, хронологічних компетентностей учнів.
Форма проведення: інтелектуальна гра.
Місце проведення заходу: актовий зал
Тривалість проведення: 45 хв.
Хід виховного заходу.
І. Вступна частина.
1.Організаційний момент
1) Учнiв об’єднують у 2 групи (команди), якi обирають капiтанiв i назви команд.
2) Учнів ознайомлюють iз правилами проведення брейн-рингу i умовами оцiнювання.
І. Вступне слово ведучого:
Добрий день вам, друзі щирі,
Хай живеться вам у мирі,
Не минайте нашу хату,
Бо у нас сьогодні свято!
І зараз, гадаємо, буде доречно,
Що настрій чудовий у вас.
У дружньому колі зустрінемось разом,
Бо гарно пограти нам час!
Дорогі друзі, учні, вчителі! Ми раді вітати Вас у цій залі. Сьогодні наша зустріч присвячена Україні, рідному краю, нашій державі. Ми пишаємося, що ми – українці, а наша Вітчизна – Україна, земля, дорога та мила серцю кожного з нас.
Ведучі виховного заходу: Різник Денис і Коновальчук Ангеліна
Ведуча:
Різні в світі є країни,
Різні люди є на світі,
Різні гори, полонини,
Різні трави, різні квіти.
Є з усіх одна країна,
Найрідніша нам усім.
То – прекрасна Україна,
Нашого народу дім.
Якщо поглянути на карту нашої Батьківщини, то ми побачимо, що заходиться вона в самому центрі Європи. Тому за своїм географічним розташуванням, Україна – країна європейська. Та ще вона має, як і кожна країна світу свою самобутню історію, природу, культуру.
Учениця Горбачевська Іванна:
В вишитій сорочці, збивши босі ноги,
Стоїть Україна обабіч дороги,
А по тому шляху з заходу і з сходу
Тягнеться історія Вкраїнського роду.
Козацька доба – то є світла епоха,
Коли українці орлами літали.
Нікого вони не боялись нітрохи,
Від них вороги у бою відступали.
Тут знайшла я розуму і сили.
Ця прекрасна лагідна земля
Дивним зіллям серце напоїла,
Щось мені у спадок віддала.
Я без неї – ластівка безкрила,
Я без неї – то уже не я.
Україно! Лагідна і мила,
Солов’їна спадщино моя!
Учениця Горбачевська Іванна розказує вірш.
Ведучий:
Сьогоднішня зустріч це гра – інтелектуальне змагання для тих, хто насамперед любить Україну, відчуває себе українцем і хоче перевірити й поповнити свої знання про її історію, географію, народні звичаї та традиції.
Поважне журі буде пильно слідкувати та об’єктивно оцінювати всі відповіді команд, у них складна задача – визначити знавців України. І так, судитимуть гру:
1.Шуригайло Марія Антонівна
2.Кокоцька Тетяна Дмитрівна
3.Бицик Сергій Васильович
Журі інтелектуального змагання
Ведучий:
Сьогодні вступають у інтелектуальне протистояння команди «Нащадки козаків» та « Козацьке братерство ».
Звучить пісня «Козацький марш» (В.Білоножко)
Учасники: «Нащадки козаків»
Ваш девіз?
Капітан команди Душенько Владислав
Наш девіз : «Ми свою славу і волю не віддамо ніколи й нікому!».
Команда «Нащадки козаків».
Команда номер два.
Учасники: «Козацьке братство»
Ваш девіз?
Капітан команди Маюрка Роман
Наш девіз: «Славних предків ми – діти! Будемо вірно Вітчизні служити!».
Команда «Козацьке братство»
Ну ось і час розпочати брейнг ринг «Сторінками історії України»
1-й етап змагань – «Історичний турнір»
Обом командам ставляться 10 запитань. Та команда, яка першою дасть правильну відповідь на кожне запитання, отримує по 1 балу за кожну відповідь. Час на роздуми – 15 секунд.
(Дмитро Байда - Вишневецький)
1-й етап змагань – «Історичний турнір»
Ведучий: Відмінно попрацювали а тепер давайте, трішки послухаємо гуморески.
Учениця Горбачевська Іванна
Павло Глазовий ЕРУДОВАНИЙ ФИЛИМОН
— Чуєш, тату, — син питає, — Що таке хамелеон?
— Знав колись, тепер не знаю, — Каже Филимон.
— Чуєш, тату, ще спитаю.
Що таке аукціон?
— Та забув уже, не знаю, —
Каже Филимон.
Мати сердиться на сина:
— Все питання задаєш.
Батьку навіть у неділю
Відпочити не даєш!
Филимон крутнувсь на місці
Та на жінку оком блим:
— Хай пита, чого не знає,
А то виросте дурним.
Павло Глазовий Таємниця мозку
Кличе хлопець:
— Чуєш, тату?
— Чого тобі, синку?
— Я знайшов у себе в книжці
Цікаву картинку.
На картинці людський мозок,
Череп ніби знятий...
То чому в людини мозок
Геть увесь пом’ятий?
Батько глянув, посміхнувся.
— Тут ясна картина:
Як народиться, синочку,
На цей світ людина,
То вправляють і вправляють
Їй мозги потрошку,
Доки стане в неї мозок
Схожий на гармошку.
Учениця Горбачевська Іванна розказує гуморески
Викладачі і учні, які присутні на виховному заході.
Ведуча:
2-й етап змагань.
(правильна відповідь – 1 бал)
1. Що в перекладі з тюркської означає слово «козак»? (вільна озброєна людина.)
2. На якому острові зародилась перша Січ? (на Хортиці)
3. Як називалась козацька польова каша з сала, пшона та картоплі? (Куліш)
4. Що козаки обов’язково будували на Січі? (Церкву)
5. Який відомий гетьман розпочав національно-визвольну війну українського народу проти Речі Посполитої? (Б. Хмельницький)
6. Хто з відомих українців зображений на 10 гривнях? (І. Мазепа)
7. Назвіть ватажка українських опришків? (О. Довбуш)
8. Назвіть гетьмана Держави Україна в 1918 р.? (П. Скоропадський)
9. Чому козацькі укріплення називалися Січчю? (Були збудовані з рублених або січених із дерева колод.)
10. Коли Україна здобула незалежність? (24 серпня 1991 року)
12. У якому році було прийнято Конституцію суверенної України? (28 червня 1996 року)
13. Назвіть дату вшанування в Україні пам’яті героїв Крут. (29 січня (1918р.)
14. Як назвали учасників Революції Гідності? (Небесна Сотня)
Ведучий: Молодці учні, а зараз ми попросимо журі підрахувати загальну кількість балів. Поки журі підраховує загальну кількість балів, для учнів звучить вірш.
Учениця Маковська Марія
Павло Тичина. Я утверждаюсь
Я єсть народ, якого Правди сила!
Ніким звойована ще не була.
Яка біда мене, яка чума косила!
- а сила знову розцвіла.
Щоб жить - ні в кого права не питаюсь.
Щоб жить - я всі кайдани розірву.
Я стверджуюсь, я утверждаюсь, бо я живу.
Московіє! Мене ти пожирала,
як вішала моїх дочок, синів,
і як залізо, хліб та вугіль крала…
О, як твій дух осатанів!
Ти думала - тобою весь з'їдаюсь?
- та, подавившись, падаєш в траву…
Я стверджуюсь, я утверждаюсь,
бо я живу.
Я єсть народ, якого Правди сила,
ніким звойована ще не була.
Яка біда мене, яка чума косила!
- а сила знову розцвіла.
Сини мої, незламні українці,
я буду вас за подвиг прославлять,
- ідіть батькам на допомогу й жінці,
дітей з ярма спішіте визволять!
На слобожанських нивах, на подільських,
на Чорнім морі
я прошу, молю! - вбивайте ворогів,
злодюг кремлівських, вбивайте без жалю!
Нехай ще в ранах я - я не стидаюсь,
гляджу їх, мов пшеницю ярову.
Я стверджуюсь, я утверждаюсь, бо я живу.
Учениця Маковська Марія розказує вірш.
Ведуча:
3-й етап змагань.
Відповідає вся команда після 1-хвилинного обговорення. Кожна команда по черзі дає відповідь на запитання. (2 бали правильна відповідь)
1. Звичайними атрибутами козака, без яких його важко уявити, були шаровари, шабля тощо. Одним із козацьких атрибутів була носогрійка. Що це таке?
Носогрійками козаки називали коротенькі люльки. Крім носогрійок у козаків були і великі люльки, які курило все товариство разом.
2. Запорізькі козаки були досвідченими воїнами. Для цього вони виконували під музику рухливі вправи зі списами, шаблями, проводили змагання. Як називалися такі змагання? (Гопак).
3. Як називався бойовий стиль козаків, коли козацьке військо змішувалось з ворогом і при цьому кожен з козаків створював стільки шуму, скільки міг, щоб дезорієнтувати ворога? (Галас)
4. Козацький кодекс починався словами: Душу – Богу, Життя – Україні, а… - собі. Дайте відповідь: Що ж козаки залишали собі, враховуючи, що зазначений кодекс не має відношення до писаних джерел права
(Честь)
5. Тепер поговоримо про волевиявлення. На відкритих зборах виборці виявляють свою волю, піднімаючи правицю. Коли ми обираємо депутатів до Верховної Ради, то кидаємо бюлетень до скриньки. Питання: яким чином виявляли свою волю козаки, обираючи ту чи іншу кандидатуру?
(Козаки, на знак згоди до обраної кандидатури, кидали свої шапки вгору)
6. Турецькі кораблі часто нападали на козацькі чайки. А як називалися турецькі човни? (Галери — кадриги, звідси слово каторга)
Ведучий: Молодці учні, а зараз ми попросимо журі підрахувати загальну кількість балів. Поки журі підраховує загальну кількість балів, для учнів звучить вірш
Виконує учень Фостій Василь
Вірш «Історія»
Історія — це пройдене життя,
Та без минулого немає майбуття.
Для того ми історію й вивчали,
Щоб краще рідну землю нашу знали.
А як пізнали — серцем прикипіли.
Для себе цілий всесвіт враз відкрили.
Якого роду-племені ми діти
І як нам далі в світі жити.
Учень Фостій Василь виконує вірш.
Ведуча:
4-й етап змагань «Я знаю дати історії України» .
Називається дата і дається відповідь, що відбулося у названій даті. За правильну відповідь 1 бал.
1. Що відбулося в 988 р. Початок запровадження князем Володимиром християнства як державної релігії Київської Русі
2. Який документ було прийнято 5 квітня 1710 р. Прийняття Конституції П. Орлика – "Пактів і Конституцій прав і свобод Війська Запорозького".
3. Що відбулося в період з 1914 по 1918 рр. Перша світова війна.
4. Що відбулося з 1939 по 1945 рр. Друга світова війна.
5. Що відбулося 22 січня 1919 р. Акт злуки УНР і ЗУНР.
6. Що відбулося 21 листопада 2013 р. Революція Гідності.
7. Що почалося 24 лютого 2022р. Російсько-українська війна.
Ведучий: Молодці учні, а зараз ми попросимо журі підрахувати загальну кількість балів. Поки журі підраховує загальну кількість балів, для учнів звучить вірш.
Учень Фостій Василь:
Любіть Україну, як сонце любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов’їну.
Без неї – ніщо ми, як порох і дим,
розвіяний в полі вітрами…
Любіть Україну всім серцем своїм
і всіми своїми ділами.
Для нас вона в світі єдина, одна,
як очі її ніжно-карі…
Вона у зірках, і у вербах вона,
і в кожному серця ударі,
у квітці, в пташині, в кривеньких тинах,
у пісні у кожній, у думі,
в дитячій усмішці, в дівочих очах
і в стягів багряному шумі…
Учень Фостій Василь виконує вірш.
Ведуча:
IІІ. Підведення підсумків.
Слово надається журі. Після оголошення результатів конкурсу переможці нагороджуються грамотою.
Журі оголошує результати конкурсу
Переможці конкурсів нагороджуються грамотами
Переможці конкурсів нагороджуються грамотами
Переможці конкурсів нагороджуються грамотами
Заключне слово вихователя
Вихователь:
Ну ось і завершилася наша неймовірна і цікава подорож, сподіваюсь вам сподобалося і ви дізналися щось нове. Сьогодні ви проявили високу активність і відмінну підготовку, за, що вам велике дякую, сподіваюся, що завжди будете такі ж допитливі і активні. Отже, до наступної зустрічі.
Заключне слово вихователя
Учасники виховного заходу