Урок №2
Тема: «Будова речовини. Молекули. Атоми»
Мета: сприяти формуванню в учнів навчально – пізнавальної компетенції: знання про будову речовини, атоми, молекули, основні положення МКТ; спрямовувати власний досвід дітей на сприйняття законів оточуючого світу; розвивати в учнів комунікативну компетенцію: формулювати й аргументувати власні думки, уміння користуватися отриманими знаннями; виховувати інтерес до вивчення фізики та матеріалістичний світогляд, самостійність, наполегливість, розширювати кругозір учнів.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, відеопрезентація, матеріали для проведення дослідів, листи оцінювання.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Кипіння води – теплові;
Робота телефону – звукові;
Горіння лампочки – світлові і електричні;
Біг коня – механічні;
Веселка – світлові;
Розряд блискавки – електромагнітні і т.д.
ІІІ. Налаштування учнів на навчально – пізнавальну діяльність.
Вправа «Продовж ланцюжок відповідності» (вчитель зачитує назви тіл, учні називають речовину, з якої складається тіло)
Ложка – алюміній
Стіл – деревина
Глечик – глина і т.д.
Ми розглянули приклад речовин, з яких складаються фізичні тіла, але на цьому сходинки до пізнання природи не закінчуються. Ми повинні з вами «зазирнути» у світ частинок, з яких складається речовина. Найменша частинка речовини, що визначає її властивості – це молекула. Але хоча молекули і мають малі розміри (ми їх не бачимо), вони теж складаються з ще менших частинок – атомів.
ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
Заповнення ланцюжка пізнання.
Вчитель: На минулому уроці ми вивчили поняття «речовина», тільки що ви переконали мене в тому, що ви знаєте поняття «молекула», з наведених прикладів ми впевнилися, що молекула поділяється на атоми, але цей ланцюжок не закінчується і ви будете дізнаватися нові факти протягом всього навчання в школі.
Показ вчителем утворення молекул речовин (моделі) – молекула кисню О2, молекула водню Н2 з пластиліну синього та червоного кольорів.
Вчитель: Отже, молекула – це певна комбінація атомів (розгляд малюнка 2.1 з підручника).
Вчитель: Все, що нас оточує і ми з вами складається з нескінченної кількості молекул. Молекули населяють макросвіт (світ матеріальних об’єктів: книга, ручка, будинок) і мікросвіт (це світ молекул атомів і ще дрібніших частинок, які, об’єднуючись, утворюють макротіла) і тіла мегасвіту . Мегасвіт – це світ особливий, світ планет, зірок, астероїдів, супутників, комет і т.д.
Вчитель: Атоми також подільні. Проведено багато дослідів фізиками світу (Резерфордом, Йоффе - Міллікеном, Брауном, Перреном, Ейнштейном та іншими), які довели, що атом має складну структуру – складається з нуклонів.
В 1911 році Ернест Резерфорд провів дослід із золотою фольгою. Він запропонував нову модель будови атома, яку назвали планетарною, тому що ядро атома містить в собі протони і нейтрони, а навколо ядра рухаються електрони. До цього часу існувала пудингові («кексова») модель атома Томсона. Атом розглядався як кекс, начинений родзинками.
Робота з підручником ст.. 14 – 15. « Будова атома» (розгляд малюнків, читання тексту підручника)
Вчитель: Електрони можуть залишати одні атоми та приєднуватися до інших. Якщо атом втрачає електрон – стає позитивним йоном, якщо приєднується електрон – негативним йоном.
Запитання учням:
Вчитель: Електрони рухаються тому, що між молекулами існують проміжки.
Проведення дослідів.
В твердих тілах також відбувається явище дифузії. Був проведений такий дослід: золоту і свинцеву пластинки міцно з’єднали і за 5 років молекули проникли одна в одну на 1 мм.
Вчитель: Отже, причиною дифузії є безперервний хаотичний (тепловий) рух частинок речовини і дифузія швидше відбувається з підвищенням температури, зі зниженням температури - повільніше.
Явище дифузії можна побачити та відчути в побуті, техніці, в природі (вчитель та учні наводять приклади).
Фізкультхвилинка (учні рухаються по кабінету, створюючи хаотичний рух, але не торкаючись один до одного)
Проблемне запитання:
(приклади: пластилін і крейда).
Робота з підручником ст.. 16, знайти відповідь на ці запитання у підручнику.
Висновок: Між молекулами існує взаємне протягання і відштовхування.
Вчитель: На основі проведених на уроці дослідів, пояснення наукових фактів, які ви почули та аналізу інформаційних повідомлень ми з вами прийшли до найважливішого висновку про підтвердження існування атомів і молекул.
Робота з підручником с. 17, п.7. (основні положення молекулярно – кінетичної теорії – учні знаходять і зачитують на клас).
V. Усвідомлення вивченого матеріалу
Робота в групах
І група – завдання 1.
ІІ група – завдання 2.
VІ. Підсумок уроку
Гра «Портрет атома»
Цікавий факт: у 2010 році було створено графен, який містить в собі шар атомів Карбону – наночастинки 10-9 м. Наноматеріали широко використовуються в медицині, електроніці, будівництві, хімічній промисловості, є дуже гарні каталізатори, немає дефектів.
Оцінювання
Лист оцінювання
Етап уроку |
Оцінка діяльності учня |
|
Вправа «Фізичний калейдоскоп» |
|
|
Гра «Відгадай явище» |
|
|
«Фізична абетка» |
|
|
Робота з підручником |
|
|
Експериментальні завдання |
|
|
Гра «Портрет атома» |
|
Загальна оцінка |
Домашнє завдання
§ 2, вправа 2.1, 2.2, 2.3 – усно, вправи 2.4 – 2.6 письмово за вибором учнів.