Будова та еволюція Всесвіту

Про матеріал
презентація містить інформацію про походження і розвиток Всесвіту, світ Галактик, квазари, висвічує проблеми космології та ймовірність існування життя у Всесвіті
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема 7. Будова й еволюція Всесвіту. Життя у Всесвіті. Світ галактик. Квазари. Проблеми космології. Походження і розвиток Всесвіту. Людина у Всесвіті. Ймовірність життя на інших планетах.

Номер слайду 2

1. Світ галактик. Квазари. Проблеми космології

Номер слайду 3

Галактика - велетенська космічна система, до якої входять об’єднані гравітацією зорі, їхні скупчення, газові та пилові хмари і міжзоряна речовина. Вивчення галактик започаткував Вільям Гершель в XVIII ст. Галактики різних типів мають різний вік. “Галактики віддаляються від нас (і одна від одної) зі швидкостями тим більшими, чим дальше вони знаходяться.” (Е. Габбл) .

Номер слайду 4

1924р.–1925р. Едвін Габбл зробив класифікацію галактик за їхнім зовнішнім виглядом, запропонувавши відносити їх до одного з таких трьох типів: еліптичні Е, спіральні S, неправильні Іr.

Номер слайду 5

25% вивчених галактик - еліптичні, 50% - спіральні(з них половина SB), 20% типу SO(лінзоподібні галактики) i лише 5% - галактики типу Іr.

Номер слайду 6

Еліптичні галактики мають вигляд кругів чи еліпсів, яскравість яких плавно зменшується від центра до краю. Їх ділять на 8 підтипів від Е0 (коловий об'єкт) до Е 7 (об'єкт істотно сплющений).

Номер слайду 7

Спіральні галактики складаються з ядра і кількох спіральних рукавів або гілок. У звичайних спіральних галактиках (тип S) гілки виходять безпосередньо з ядра.

Номер слайду 8

До неправильних галактик (тип Іr) належать ті, що не мають чітко вираженого ядра і симетричної структури.

Номер слайду 9

Особливі галактики. У всіх галактиках, окрім найменших, виділяється яскрава центральна зона, яка називається ядром. У звичайних галактиках велика яскравість ядра пояснюється високою концентрацією зір.

Номер слайду 10

Галактики, що мають особливо яскраві ядра, з яких виривається світний газ, що рухається з величезною швидкістю - тисячі кілометрів за секунду називаються галактиками з активними ядрами або сейфертівськими на честь американського астронома К. Сейферта, який 1943р. спостерігав їх уперше.

Номер слайду 11

Так можуть проявляти себе чорні діри, оточені щільною хмарою звичайних зір і газу

Номер слайду 12

Від звичайних галактик до Землі надходить радіовипромінювання, але у мільйон разів слабкіше, ніж в оптичному діапазоні. Проте серед них було виявлено так звані радіогалактики, які в радіодіапазоні яскравіші, ніж в оптичному. Одним з найпотужніших джерел радіовипромінювання є квазари.

Номер слайду 13

Квазари (англ. quasars, скор. quasi-stellar radio source — квазізоряне радіоджерело) - позагалактичні об'єкти, які мають зореподібні зображення і сильні емісійні лінії з великим червоним зміщенням у спектрі. Квазари виявлені в 1963 році як джерела радіовипромінювання.

Номер слайду 14

Квазари

Номер слайду 15

Галактики дуже рідко бувають поодинокими. Як правило, вони зустрічаються невеликими групами по кілька членів або входять до складу великих скупчень із сотень і тисяч галактик. Наша Галактика входить до складу так званої Місцевої групи, яка містить ще дві великих спіральних галактики - Туманність Андромеди і галактику в сузір'ї Трикутника, а також більше 20 карликових і неправильних галактик, серед яких найбільшими є Магелланові Хмари.

Номер слайду 16

Туманність Андромеди

Номер слайду 17

Магелланові Хмари

Номер слайду 18

Проблеми космологіїКосмологічні моделі. Загальні закономірності розвитку Всесвіту вивчаються за допомогою космологічних моделей. Всесвіт є однорідним та ізотропним, тобто властивості Всесвіту для кожного заданого моменту часу однакові в усіх його точках і в усіх напрямках. Розвиток і подальша доля Всесвіту значною мірою залежать від значення середньої густини речовини, яка його заповнює. Виявляється, якщо , то розширення Всесвіту рано чи пізно зупиниться і заміниться його стисненням. Якщо, , то Всесвіт відкритий, нескінченний, і його розширення буде тривати вічно. Для того щоб дізнатись, якій космологічній моделі відповідає Всесвіт, потрібно визначити середню густину його речовини і порівняти з критичною. Визначення середньої густини - це першочергове завдання космології.

Номер слайду 19

Проблема «прихованої маси». У Всесвіті, безсумнівно, наявна загадкова «прихована» або темна речовина, яка нічим не проявляє себе, крім гравітації. Її маса у багато разів перевищує масу видимої речовини. Вона утворює протяжні невидимі темні гало галактик і міститься в міжгалактичному просторі, концентруючись біля скупчень галактик. Виміряти масу «прихованої» речовини - завдання надзвичайно складне.

Номер слайду 20

Проблема горизонту. Якщо спостерігач буде рухатись, то його спостережуваний «горизонт» буде відсуватися все далі й далі. . Продовжуючи цю подорож у часі, ми неминуче прийдемо до такого моменту, коли вся доступна для спостережень область Всесвіту формально була стягнута в точку, а густина її була нескінченно великою. Фізично це неможливо, але в рамках моделі припустимо говорити про час життя Всесвіту як такий, що минув від моменту існування нескінченно великої густини.

Номер слайду 21

2. Походження і розвиток Всесвіту

Номер слайду 22

Номер слайду 23

В першу мить народження Всесвіту гравітаційне відштовхування переважало над гравітаційним тяжінням, під дією антигравітаційних сил вакууму і почалося його розширення. Воно відбувалося так стрімко, що отримало спеціальну назву-роздування або інфляція. Саме одна з областей вакууму, яка пройшла фазу інфляції і яка спершу була набагато менше протона, а за мить досягла розмірів апельсина, і стала маленьким Всесвітом.

Номер слайду 24

Номер слайду 25

Всі уявлення про будову та виникнення Всесвіту, що з’явилися у людства до 20-х років ХХ ст. можна вважати теоретичним міркуванням, бо дані спостереження були вкрай обмежені. І все ж на основі цих даних повільно вимальовувалася картина “будівлі” Всесвіту. На основі роздумів про світ фізичних явищ, критичного аналізу механіки Галілея та Ньютона народилася теорія відносності Ейнштейна, яка провела справжній переворот у фізиці. Теорія відносності виходить з того факту, що всі вимірювання і зміни у просторі і часі відносні і залежать від конкретного спостерігача. Вони втрачають абсолютне значення, а сама структура простору-часу визначається тим чи іншим розподілом мас у Всесвіті. В різних частинах Всесвіту простір по-різному викривлений, і час протікає з різною швидкістю.

Номер слайду 26

За теорією Фрідмана можливі три варіанти розвитку Всесвіту: “Всесвіт закритий,відкритий і пульсуючий.”

Номер слайду 27

Всі ці варіанти мають те спільне, що в якийсь момент часу в минулому(10 чи 20 млрд. років тому) відстань між сусідніми об’єктами Всесвіту мусила бути рівною нулю. В цей момент який називають Великим Вибухом, густина Всесвіту і кривизна простору мали бути нескінченно великими, тобто Всесвіт мав бути точкою, яку математики називають сингулярною.

Номер слайду 28

3. Людина у Всесвіті. Ймовірність життя на інших планетах

Номер слайду 29

Антропний принцип. Антропний принцип (АП, від грец. «антропос» - «людина») уперше проголосив фізик Б. Картер 1974 р. Його формулюють так: «Ми існуємо, тому що Всесвіт такий, який він є».Ідея антропного принципу - ідея зв'язку між існуванням людства і фундаментальними властивостями Всесвіту

Номер слайду 30

Які саме властивості Всесвіту забезпечують наше існування?Життя і фундаментальні константи. Унікальність нашого Всесвіту. Проблема існування інших Всесвітів

Номер слайду 31

ми існуємо у тому Всесвіті, властивості якого дозволяють формування живих організмів;можуть існувати інші всесвіти, де діють інші фундаментальні закони, і можливе існування принципово інших форм життя. В 1934 р. австрійський вчений К. Гедель сформулював теорему про неповноту наших знань, яка проголошує: «Жодна система не може бути пізнаною до кінця зсередини - поза зв'язком її з іншими системами вищого порядку».

Номер слайду 32

Це означає, що неможливо вичерпно описати світ, у якому живе людина, зокрема - описати причину появи та існування Всесвіту, не вийшовши за його межі.

Номер слайду 33

Запитання та задачі для самоконтролю студентів до модуля№3.1. Як називається видима частина Всесвіту?А) Молочний Шлях; Б) Метагалактика; В) Туманність Андромеди;Г) Велика Магелланова Хмара.2. Наша Галактика є…А) еліптичною; Б) спіральною; В) неправильною; 3. Сонце належить до зір…А) … головної послідовності; Б) … білих карликів;В) … червоних гігантів;4. За світністю зорі поділяються на…А) …надгіганти; Б) … гіганти; В) … надгіганти, гіганти, карлики; Г) … карлики. Абсолютна зоряна величина ( М ) - зоряна величина, яку б мала зоря, перебуваючи від спостерігача на відстані…А) … 200пс; Б) … 100 пс; В) …10 пс Г) … 5 пс. 6. Фізичними змінними зорями називають такі зорі, причиною зміни світності яких є процеси, що відбуваються в…А) … короні зорі; Б) … ядрі зорі; В) … конвективній зоні зорі;Г) … променистій зоні зорі. 

Номер слайду 34

7. Як називається велетенська зоряна система, до якої належить Сонце?А) Галактика; Б) Туманність; В) Велика Магелланова Хмара; Г) Сонячна система.8. Хто вперше класифікував галактики?А) Ньютон; Б) Габбл; В) Герцшпрунг і Рессел; Г) Кеплер.9. Космічний об’єкт, який «не відпускає» навіть світла, називається…А) нейтронною зорею; Б) пульсаром; В) чорною дірою; Г) надгігантом.10. Пульсуючі змінні зорі, блиск яких плавно і періодично змінюється називають: А) … пульсарами; Б) … цефеїдами; В) … квазарами; Г) … новими зорями.11. Зоряні асоціації утворюють…А) … нейтронні зорі та пульсари, нові і наднові зорі;Б) … цефеїди, фізичні змінні зорі;В) … нові зорі, затемнювано - змінні зорі; Г) … нові і наднові зорі.12. Галактики за формою поділяють на…А) тільки еліптичні; Б) тільки спіральні; В) тільки неправильної форми;Г) еліптичні, спіральні та неправильної форми 13. Який принцип побудови діаграми «Спектр - світність»?14. Поясніть чому цефеїди називають маяками Всесвіту?15. Що таке квазари?

pptx
Пов’язані теми
Астрономія, Презентації
Додано
15 листопада
Переглядів
117
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку