Наука про поведінку тварин називається етологією. Її засновниками вважають Конрада Лоренца (1903-1989), Ніколаса Тінбергена (1907-1988) та Карла фон Фріша (1886-1982), які у 1973 році отримали Нобелівську премію з медицини й фізіології за відкриття, пов’язані зі створенням і встановленням моделей індивідуальної й групової поведінки тварин.
ПОВЕДІНКА ТВАРИН - сукупність пристосувальних дій, спрямованих на встановлення життєво необхідних зв’язків організму з навколишнім середовищем. В основі формування поведінки тварин лежить подразливість як здатність організму реагувати на впливи довкілля. Прикладами поведінки тварин можуть бути й реакція маленької гідри й великої медузи на дотик, і полювання хижаків та захист їх потенційної здобичі, і шлюбні ігри та турбота про нащадків, і міграції та кочування тощо.
Пташеня мартина сріблястого клює червону пляму на кінчику дзьоба одного з батьків, щоб отримати їжу
ЯКІ ОСНОВНІ МЕТОДИ ВИКОРИСТОВУЮТЬ В ЕТОЛОГІЇ?
Для спостереження за поведінкою тварин використовують різноманітні оптичні та цифрові прилади (1, 2 - телескопи; 3, 4 - фотоапарати)
Для з’ясування пересувань тварин - мешканців ґрунту - використовують мітки з радіоактивними речовинами, а великих наземних тварин — GPSмаяки. Щоб оцінити, як тварини сприймають навколишній світ, дослідники надягають тваринам нашийники з відеокамерами
Приклади міток тварин: 1 - мітка на крилі метелика монарха; 2 - гусак із шийною міткою і супутниковим передавачем; 3 - кільцювання
пташеняти кулика; 4 - мічений лосось; 5 - шкіряста
черепаха із супутниковим передавачем; 6 - рись із вушною міткою і радіонашийником
Учені спостерігають за тваринами в умовах, наближених до природних: наприклад, у великих вольєрах. Подібні дослідження виявляють багато деталей поведінки, недоступних під час спостережень у дикій природі. Так вдалося з’ясувати, наприклад, організацію зграї і спілкування між собою вовків.
Серед методів дослідження поведінки тварин особливе місце належить створенню етограм (від грец. етос - норов і грамос - записую), тобто реєстрації всієї послідовності поведінкових реакцій і поз особин певного виду. Дослідники складають своєрідний «словник», за допомогою якого далі описують поведінку. Для цього часто використовують метод «суцільного протоколювання», коли протягом кожного сеансу спостереження безперервно й максимально повно фіксують усі дії тварини.
Цікаво знати!
• Чарльза Дарвіна деякі дослідники називають «батьком» порівняльної психології завдяки
праці «Про вираження емоцій у людини і тварин».
• Одним з перших систематичне
експериментальне дослідження поведінки
тварин у контрольованих лабораторних умовах розпочав Едвард Торндайк. Вважається, що на ідею цих експериментів Торндайка навів Конвей Ллойд-Морган, розповівши йому про
свого пса, фокстер’єра Тоні. Цей пес навчився відкривати засувку на садовій хвіртці, просовуючи голову між рейками штахетника. Е. Торндайк розробив способи повторення цього спостереження в контрольованих лабораторних умовах. Це були досліди з так званими проблемними ящиками.