Цікаві задачі з зоології

Про матеріал
Підбірка цікавих задач про тварин спрямована на розвиток інтересу учнів до вивчення біологі, розвитку логічного мислення та аналітичних здібностей здобувачі освіти.
Перегляд файлу

Цікаві задачі  з  зоології

 

1.  Швидкість росту коралових колоній залежить не тільки від виду коралів, а й від місцевих умов. Так, біля одного з островів у Тихому океані за 23 роки діаметр корала збільшився від 76 до 188 см. Ближче до тропіків, де вода тепліша, на уламках корабля, що пролежав на дні 65 років, знайшли колонію коралів. Підрахували, що за рік вона виросла в середньому на 8 см. На основі розрахунків зробити висновок, як умови навколишнього середовища впливають на ріст колоній рифових коралів.

 

2.  Стьожкові черви продукують велику кількість яєць. Так, з кишечника хворої людини щодоби виходить 170 тис. яєць з личинками. За підрахунками вчених цей черв’як за рік дає до 600 млн. яєць. Визначте, скільки яєць виділить бичачий ціп’як за своє життя, якщо в середньому він живе 12 років. Пригадайте, як відбувається зараження людини цим небезпечним паразитом.

 

3.  Особливість аскариди – величезна плодючість. За добу вона утворює 250 тис. яєць. З немитими овочами, фруктами, ягодами та водою вони можуть потрапити у травну систему людини. Висока температура діє на людську аскариду згубно. Так, при t0 60 – 750 C – вони гинуть. Підрахуйте, скільки яєць виділить аскарида за період статевого життя, який триває 6 місяців. Як можна запобігти зараженню цими небезпечними паразитами?

 

4.  У найбільш сприятливих умовах (найчастіше – у широколистяних лісах) чисельність черв’яка дощового досягає 500 – 800 на 1 см2, а біомаса – 290 г. Підрахуйте, скільки черв’яків населяє 1 га широколистяного лісу. Яка біомаса черв’яків дощових на 1 га лісу?

 

5.  У широколистяних лісах Європи черв’яки дощові щорічно повертають у грунт біля 100 кг азоту на га, а під час опадання листя в нього надходить 30 – 70 кг азоту на 1 га в рік. Підрахуйте кількість азоту, яку повертають у грунт черв’яки дощові щорічно, якщо площа широколистяних лісів Європи близько 100 млн. га.

 

6.  Двостулкові молюски перлівниці пересуваються дуже повільно: 20 – 30 см/год. Визначте, скільки часу потрібно перлівниці, щоб подолати шлях в 5 км?

 

7. У одній кладці самки дафнії буває біля 60 яєць. Через 15 – 20 діб вилуплюються молоді дафнії, які дуже швидко самі можуть відкладати яйця. Скільки дафній може з’явитися від однієї самки за три літні місяці?

 

8.  Дрібні ракоподібні живляться, в основному, бактеріями й одноклітинними водоростями. За добу дафнія поглинає від 4,8 до 40,8 млн. бактерій (залежно від їх концентрації у воді). Скільки бактерій поглинає дафнія за 1 хв., за 1 год?       

 

9.  Річкові раки відкладають від 60 до 600 яєць на рік. Скільки яєць може відкласти самка за своє життя (середня тривалість – 20 років)?

 

10.  Підрахуйте тривалість життя ракоподібних, якщо відомо, що американський омар живе 50 років, пальмовий злодій – у 10 разів менше. Тривалість життя волохаторукого краба на 2 роки більша, ніж пальмового злодія; креветка живе на 1 рік менше, а річковий рак – у 4 рази довше, ніж пальмовий злодій. Вік лангуста дорівнює різниці між тривалістю життя річкового рака та пальмового злодія.

 

11. З однієї квітки білої акації бджола збирає нектару стільки, що необхідно для утворення 0,5 г меду. Із скількох квіток має зібрати бджола нектар , щоб отримати 1 кг меду?

 

12. Визначте скільки живуть  ці риби, якщо відомо, що білуга може дожити до 100 років, тріска – у чотири рази менше, а тривалість життя сома дорівнює різниці між тривалістю життя білуги та тріски. 

 

13. За спостереженнями вчених одна трав’яна жаба з’їдає за добу в середньому 7 шкідливих комах. Скільки комах з'їсть жаба за 6 місяців активного життя ?

 

14. Пара польових горобців, вигодовуючи двох пташенят, протягом дня приносить їм близько 500 комах. У гнізді, як правило, буває 4-5 пташенят. Вигодовування триває в середньому 10 днів. За літо в горобців буває до 3 виводків. Скільки комах знищує за весну-літо пара польових горобців?

 

15. Одна сова з'їдає за день 11-12 полівок або  мишей. Одна полівка за цей же час з’їдає близько 0,95 кг зерна. Скільки зерна зберігає одна сова за літо?

 

16. Пара шпаків за день згодовує пташенятам 350 г сарани. Скільки сарани вона згодовує пташенятам за місяць? 

 

17. Визначте скільки живуть  ці риби, якщо відомо, що білуга може дожити до 100 років, тріска – у чотири рази менше, а тривалість життя сома дорівнює різниці між тривалістю життя білуги та тріски. 

 

18. Серце слона скорочується в середньому 27 разів на хвилину, собаки – 120, миші -  600. Скільки разів скорочується серце цих тварин за 1 годину, 1 добу?

 

19. Найменший ссавець – карликова білозубка – завдовжки 3,5 см і масою 1,4 г, найбільший – синій кит – досягає в довжину 33 м, його маса – до 190 т. Обчисліть, у скільки разів довжина та маса синього кита більші ніж карликової білозубки.

 

20. Найшвидша тварина суходолу – гепард, який може розвивати швидкість до 110 км/год, найповільніша – лінивець, швидкість руху якого на землі – 0,15 км/год, на деревах – до 0,25 км/год, у воді – 4 км/год. У скільки разів швидкість руху гепарда більша за швидкість руху лінивця у різних середовищах?

 

Використана література

  1. Галашин О. Я., Олійник І. В., Фічка Л. Б. Вивчення біології у 8 класі: Конспекти уроків/Навчальний посібник. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2008. – 296 с. Видавництво «Ранок», 2009. – 128 с.
  2. Гуцкалюк Л., Вербицька З. Ігрові технології навчання а уроках біології. – Тернопіль – Харків:
  3. Талпош В. С. У світі ссавців: Зоовікторина. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2009. – 136 с.

 

docx
Додано
30 жовтня
Переглядів
41
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку