КРИВОРІЗЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №88
З ДОСВІДУ РОБОТИ
ВЧИТЕЛЯ ФІЗИКИ
ПЕРШОЇ КВАЛІФІКЦІЙНОЇ КАТЕГОРІЇ
ЛАШКУЛ ТЕТЯНИ ІВАНІВНИ
м.Кривий Ріг
2012р.
№ уроку |
Тема уроку |
1 |
Будова речовини. Атоми і молекули. Будова атома. Рух і взаємодія атомів і молекул. Залежність швидкості руху атомів і молекул від температури тіла. Дифузія. |
2 |
Агрегатні стан речовини. Фізичні властивості тіл у різних агрегатних станах. Кристалічні й аморфні тіла. |
3 |
Залежність лінійних розмірів твердих тіл від температури.
|
4 |
Фізичні тіла і речовини. Маса. Одиниці маси. |
5 |
Густина речовини. Лабораторна робота № 8. Визначення густини твердих тіл і рідин. |
Урок №1
Тема: Будова речовини. Атоми і молекули. Будова атома. Рух і взаємодія атомів і молекул. Залежність швидкості руху атомів і молекул від температури тіла. Дифузія.
Мета уроку:
Навчальна: сформувати уявлення про атоми і молекули, залежність швидкості їх хаотичного руху від температури, ознайомити з явищем дифузії;
Розвиваюча: сприяти розвитку мовлення, мислення, пізнавальних умінь; сприяти оволодіння методами наукового дослідження: аналізу і синтезу; розвивати творче мислення, вміння порівнювати і спостерігати, правильно пояснювати з точки зору фізики повсякденні явища та процеси;
Виховна: формувати сумлінне ставлення до навчального праці, позитивної мотивації до навчання, комунікативних умінь; сприяти вихованню гуманності, дисциплінованості, естетичного сприйняття світу;
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: таблиці з зображеннями атомів і молекул, склянки з розчином мідного купоросу, флакон з ароматною речовиною, мультимедійна установка, відео демонстрації: модель хаотичного руху молекул, моделі молекул води, водню, кисню, фотографії молекулярних кристалів.
План уроку:
1. Будова речовини. Атоми і молекули.
2. Рух і взаємодії молекул. Температура.
3. Дифузія.
4. Розв’язування задач.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми, цілі уроку.
III. Перевірка домашнього завдання.
IV. Актуалізація знань учнів – фото загадки, ребуси.
Бесіда з питань (слайд №2)
1. Що таке фізичне тіло? Наведіть приклади.
2. Що таке речовина? Наведіть приклади.
Вивчення нового матеріалу
Питання про будову матерії здавна цікавив людей. Але протягом тисячоліть неможливо було перевірити висловлені припущення і обґрунтувати їх. Проте картина поступово ставала ясніше. Всі сучасні уявлення про будову матерії ґрунтуються на трьох основних положеннях (Слайд №3):
1. Всі тіла складаються з частинок.
2. Ці частинки знаходяться в безперервному хаотичному русі.
3. Частинки взаємодіють одна з одною.
Що ж це за частинки (Слайд №4)? Ще давньогрецький вчений Демокрит стверджував, що в світі існують тільки атоми і порожнеча. Атомами він називав найменші частинки речовини (слово «атом» означає «неподільний»). Після тривалих досліджень врешті-решт вдалося отримати докази існування атомів, проте майже відразу з'ясувалося, що вони не є неподільними, а самі складаються з елементарних частинок. Як же ми сьогодні уявляємо атом?
Атоми дуже малі за розмірами (приблизно одна десятимільйонна частина міліметра). Можна привести відомі порівняння: якщо б атоми збільшилися до розмірів маленької краплі води, то така крапля могла б накрити досить велике місто! Проте навіть цей маленький обсяг майже весь порожній! Атом дуже нагадує Сонячну систему в мініатюрі: посередині крихітне ядро, а навколо ядра рухаються електрони. Ядро мас позитивний електричний заряд, а електрони - негативний. Отже, між ними діє сила електричної тяжіння. Вона і не дає електронам покинути атом. Діаметр ядра в 100 000 разів менше, ніж діаметр атома! До складу ядра входять два типи частинок: нейтрони (нейтральні частинки) і протони (вони мають позитивний електричний заряд). Маса кожної з цих частинок майже 2000 разів перевищує масу електрона.
Треба показати умовні зображення найпростіших атомів.
Нині існує багато доказів існування атомів. Найбільш переконливі для вас, напевно, зображення атомів, отримані на сучасному електронному мікроскопі.
Фотографії молекулярних кристалів.
Що незвичний для нас в атомах? Зрозуміло, насамперед - дуже малі розміри. Але є ще така властивість, як однаковість, неможливість розрізнити атоми речовини (наприклад, однаковими є всі атоми вуглецю або гелію). Порівняємо: скільки б не було голок на сосні, які б вони не були схожі, але завжди можна знайти хоч якісь відмінності (наприклад, точне зважування покаже, що маси голок відрізняються).
Атоми об'єднуються в групи і утворюють молекули. Різні речовини складаються з різних молекул. А ось молекула кисню складається з двох однакових атомів Оксигена. Різних видів атомів існує близько ста, а різних молекул - мільйони! (Слайд №5)
Можна сказати про існування гігантських молекул з великою кількістю атомів. Речовина складається з атомів, які можуть об'єднуватися в молекули. Атом складається з позитивно зарядженої ядра і електронів.
Звідки ми знаємо про рух атомів і молекул? Наведемо поки що лише один факт. На початку XIX століття англійський ботанік Броун спостерігав під мікроскопом крихітні частинки рослинного походження (спори), які перебували у воді. Він з подивом переконався, що такі частинки ніколи не перебувають у спокої!
Можна показати «траєкторії» руху броунівських частинок.
Перші підозри, що ці частинки «живі», виявилися неправильними: такий рух спостерігається для частинок будь-якого складу, якщо вони досить малі. Зупинити це рух неможливо. Тим не менш послабити його можна, якщо знизити температуру.
Пояснення броунівського руху було знайдено пізніше: це рух пояснюється рухом невидимих навіть під мікроскопом молекул рідини. Оскільки це рух хаотичне, молекули «штовхають» броуновскую частинку трохи сильніше то в один бік, то в іншого.
Модель хаотичного руху молекул. (Слайд №6)
Отже, броунівський рух свідчить про безперервному хаотичний рух молекул речовини, швидкість якого залежить від температури: чим вище температура, тим швидше рухаються молекули.
Як ви думаєте, на яких частинках можна спостерігати броунівський рух в повітрі?
Хаотичний рух молекул тим більше швидше, чим вище температура речовини.
Якщо б молекули не взаємодіють одна з одною, то вони просто розлетілися б (тобто всі тіла перетворилися б на газ). Тим не менш між молекулами діють досить великі сили. Правда, вони стають такими, лише коли молекули розташовані близько один від одного. Це сили тяжіння і відштовхування (можна детальніше обговорити, коли які з цих сил переважають).
Ще одне свідоцтво про молекулярній структурі речовини і рух молекул дає явище дифузії.
Дифузією називають взаємне проникнення частинок одного речовини в іншу, обумовлене хаотичним рухом молекул. (Слайд №7)
Можна згадати або продемонструвати розповсюдження запахів в повітрі, показати дифузію мідного купоросу у воді (щоб це була чесна демонстрація явища, треба один з розчинів готувати заздалегідь, за 2-3 тижні). Можна також навести приклади дифузії в твердих тілах («зварювання» свинцю і золота, міді та срібла). Можна коротко повідомити про дифузному зварюванні, яке дозволяє з'єднати метал навіть з керамічним матеріалом. (Слайд №8)
Бесіда з питань ( Слайд №9)
1. Чи однакові молекули води в гарячому чаї і в арктичній кризі?
2. Які частинки входять до складу атома?
3. Чому свіжі жирні плями на одязі легше видалити, ніж старі?
8. Домашнє завдання.
Прочитати теоретичний матеріал за підручником § 12,13,14; вивчити матеріал з конспекту; стор. 84 № 5,6 (письмово); стор. 88 № 6-10 (усно); стор. 93 № 4-6 (усно);
Експериментальне завдання після параграфів (для бажаючих).
9. Підведення підсумків уроку
Конспект учня
УРОК № 2
Тема: Агрегатні стан речовини. Фізичні властивості тіл у різних агрегатних станах. Кристалічні й аморфні тіла.
Мета уроку:
Навчальна: сформувати уявлення про агрегатних станах речовини, порівняти фізичні властивості тел у різних агрегатних станах, ознайомити з кристалічними і аморфними тілами;
Розвиваюча: сприяти розвитку мовлення, мислення, пізнавальних і общетрудовых умінь; сприяти оволодіння методами наукового дослідження: аналізу і синтезу; розвивати творче мислення, вміння порівнювати і спостерігати, правильно пояснювати з точки зору фізики повсякденні явища і процеси.
Виховна:формувати сумлінне ставлення до навчального праці, позитивної мотивації до навчання, комунікативних умінь; сприяти вихованню гуманності, дисциплінованості, естетичного сприйняття світу;
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: вода в колбі, лід, пальник, скляна пластина для конденсації пари, кулька з кільцем для демонстрації теплового розширення (можна замінити монетою і цвяхами, убитими в дошку), моделі кристалів, поршневий насос.
План уроку:
1. Самостійна робота.
2. Агрегатні стан речовини.
3. Будова газів, рідин, твердих тел.
4. Кристалічні й аморфні тіла.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми, цілі уроку.
III. Перевірка домашнього завдання:
- усне опитування;
- наявність письмової роботи.
IV. Самостійна робота «Атоми і молекули. Дифузія».(Слайд№2,3,4,5)
V. Вивчення нового матеріалу
Які агрегатні стан речовини відомі вам з курсу природознавства? (Слайд №6)
Розглянемо три агрегатних стану речовини: тверде, рідке і газ. Ми звикли, що залізо тверде, ртуть рідка, а кисень газоподібний. Проте всім вам добре відома речовина, яка при звичайних для нас умовах можна спостерігати відразу в трьох агрегатних станах. ?
Що ж це за речовина?
Зрозуміло, це вода. А її стану мають свої спеціальні назви: лід, вода і пар.
Потрібно розуміти, що будь-яка речовина при певних умовах може перебувати в будь-якому з трьох агрегатних станів.
Як ви гадаєте, яка відома вам величина найбільш помітно впливає на агрегатний стан речовини?
Це температура. Внаслідок нагрівання речовина може переходити з твердого агрегатного стану в рідке, а потім в газоподібний. А при охолодженні всі процеси йдуть у зворотному напрямку. Як і чому це відбувається, ми з вами розглянемо пізніше.
Наведемо кілька прикладів. Всі знають, що метали можна розплавити, тобто перетворити в рідину. Для більшості металів це відбувається при температурі в кілька тисяч градусів. Для плавлення вольфраму, з якого виготовляють нитки розжарювання електричних ламп, потрібна температура понад 3000 °С. А ви знаєте, що під час роботи електричної лампи вольфрам потроху випаровується, тобто всередині лампи невелику кількість вольфраму існує в газоподібному стані? А якщо сильно охолодити азот і кисень, з яких в основному складається повітря, можна перетворити їх не тільки в рідину, а й на тверде тіло!
Порівняємо основні властивості речовини в різних агрегатних станах.
Якщо є така можливість, бажано подальше обговорення супроводжувати демонстраціями.
Результати порівняння можна оформити як таблицю про властивості речовин (див. конспект учня).
Як можна змінити форму твердого тіла, рідини, газу?
Демонстрація (наприклад, переливання рідини).
В яких агрегатних станах, на вашу думку, речовина зберігає свою форму?
Тільки в твердому стані. Рідина приймає форму того посудини, в якому вона міститься. Гази займають весь наданий їм простір.
В яких агрегатних станах речовина зберігає свій обсяг?
Демонстрація (спроби стиснути металеву разновеску, заповнену водою закриту пластикову пляшку, не дуже сильно надутий повітряна кулька).
Демонстрація стисливості газів за допомогою поршневого насоса.
Отже, речовина зберігає обсяг у твердому, рідкому станах. Газ, як ми вже помітили, займає все надане простір (тобто може розширюватися). Його можна і стиснути відносно легко, це можна перевірити навіть з допомогою шприца без голки. А ось помітного стискання рідин і твердих тіл не спостерігається. Це зовсім не означає, що їх взагалі неможливо стиснути. Просто навіть невелике стискання рідин або твердих тіл потребує величезних зусиль.
Чому ж так відрізняються властивості речовини в різних станах? Адже і рідка вода, і лід, і водяний пар складаються з одних і тих самих молекул! Відмінності обумовлені характером розташування, руху і взаємодії молекул.
Результати порівняння можна оформити як таблицю про молекулярному будові речовин (див. конспект учня).
У газах відстані між молекулами значно більші, ніж розміри молекул. Молекули хаотично рухаються, відносно рідко випробують зіткнень одна з одною. Отже, вони слабо взаємодіють одна з одною. Коли ми стискаємо газ, молекули не зазнають змін: зменшуються лише відстані між ними.
Молекули рідини розташовані досить щільно, відстані між ними невеликі. Якщо уявити, що молекули - це кульки, то ці кульки торкаються один до одного. Молекули і тут знаходяться у безперервному русі, проте характер руху вже інше: майже весь час молекули коливаються (немов тремтять), і лише іноді протискається між найближчими сусідами і трохи змінюють своє місце. Певного порядку в розташуванні молекул немає. Це дуже нагадує розташування і рух людей в густий натовпі під час яких-то видовищ.
Що ж до твердого тіла, то розташування молекул більше нагадує парадну військову шеренгу (таке розташування називають кристалічної гратами). Рух молекул зводиться до коливань поблизу свого місця в шерензі».
Можливо, учні під час своїх відповідей буде підказувати «незручні» речовини для обговорення агрегатних станів. А це означає, що саме час поговорити про кристалічних і аморфних тілах. Цей матеріал можна давати на даному етапі без особливих деталей.
Існують такі тіла, які по більшості ознак ми відносимо до твердим, але по розташуванню молекул вони більше нагадують рідина (у таких тілах відсутня кристалічна решітка). Такі тіла називають аморфними. Це скло, смола, пластмаси і т.п. Якщо їх нагрівати, то не можна визначити температуру плавлення: їх перетворення на «звичайну» рідина відбувається поступово, вони ніби стають більш м'яким.
Тверді тіла бувають кристалічні й аморфні.
Конспект учня
Тема: Агрегатний стан речовини.
Агрегатний |
Властивості |
||
стан |
Форма |
Об’єм |
Стискання |
Твердий |
Зберігається |
Зберігається |
Майже не можливо |
Рідкий |
Не зберігається |
Зберігається |
Майже не можливо |
Газоподібний |
Не зберігається |
Займає весь наданий об’єм |
Досить легко стиснути |
Агрегатний |
Молекули |
||
стан |
Розташування |
Рух |
Взаємодія |
Твердий |
Кристалічна гратка |
Коливання |
Сильна |
Рідкий |
порядок відсутній |
Коливання, іноді прижки |
Сильна |
Газоподібний |
Відстань набагато більша розмірів молекул |
Літають по всьому об’єму, іноді стикаються |
Слабка |
Тверді тіла бувають кристалічні й аморфні.
VI. Рішення завдань.
Вчимося вирішувати завдання на стор. 103-104.
Стор. 99 № 1-4 (усно).
VII. Узагальнення та закріплення вивченого матеріалу.
Бесіда з питань
1. За якими ознаками можна відрізнити рідину від твердого тіла?
2. Недосвідчений електрик натягнув тонкий електричний дріт між двома стовпами практично горизонтально. Що може статися, якщо температура різко зменшиться?
3. Чому диффузия в газах протікає в багато разів швидше, ніж в рідинах або твердих тілах?
VIII. Домашнє завдання.
Прочитати теоретичний матеріал за підручником § 15; вивчити матеріал з конспекту; стор. 99 № 5-7 (усно); експериментальні завдання (для бажаючих).
IX. Підведення підсумків уроку.
УРОК № 3
Тема: Залежність лінійних розмірів твердих тіл від температури.
Лабораторна робота № 6. Дослідження явища дифузії в рідинах та газах.
Мета:
Навчальна: розглянути і вивчити як залежать лінійні розміри твердих тіл від температури; на практиці досліджувати явище дифузії;
Розвивальна: сприяти розвитку мовлення, мислення, пізнавальних і общетрудовых умінь; сприяти оволодіння методами наукового дослідження: аналізу і синтезу; розвивати творче мислення, уміння порівнювати і спостерігати, правильно пояснювати з точки зору фізики повсякденні явища та процеси;
Виховна: формувати сумлінне ставлення до навчального праці, позитивної мотивації до навчання, комунікативних умінь; сприяти вихованню гуманності, дисциплінованості, естетичного сприйняття світу.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: кришталики перманганату калію («марганцівки»), циліндричні колби з водою (стакани), пахучі речовини (одеколон, нашатирний спирт).
План уроку:
1. Залежність лінійних розмірів твердих тіл від температури.
2. Рішення завдань.
3. Лабораторна робота № 8.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми, цілі уроку.
III. Актуалізація знань учнів.
? Бесіда з питань
Завдання 5.5. чи зміниться маса наручнного годиника космонавта, коли в космічному кораблі після старту встановиться стан невагомості?
Завдання 5.52. Чи змінюється маса паляниці, коли хліб черствіє? Обґрунтуйте свою відповідь.
IV. Самостійна робота «Агрегатний стан речовини»
V. Вивчення нового матеріалу.
Якщо ви спостережливі, то, напевно, звернули увагу на такі факти. Електричні дроти влітку провисають набагато сильніше, ніж взимку, тобто влітку вони довше. Якщо набрати повну пляшку холодної води і поставити в тепле місце, то згодом частина води з пляшки виллється, так як під час нагрівання вода розширюється. Повітряна кулька, винесений з кімнати на мороз, зменшується в об'ємі.
1. Переконуємося в тепловому розширенні твердих тіл, рідин і газів.
Невеликий досвід і численні спостереження переконують нас у тому, що, як правило, тверді тіла, рідини і гази під час нагрівання розширюються, а під час охолодження стискаються.
Теплове розширення рідин і газів легко спостерігати за допомогою колби, шийка якої щільно закупорена, а в пробку вставлена стек-ляна трубка. Перевернемо колбу, заповнену повітрям, у посудину з водою. Тепер досить взятися за колбу рукою, і незабаром повітря, розширюючись в колбі, буде виходити у вигляді бульбашок з трубки під водою. Тепер наповнимо колбу який небудь підфарбованої рідиною і закупорим так, щоб частина рідини увійшла в трубку. Позначимо рівень рідини в трубці і опустимо колбу в каструлю з гарячою водою. У перший момент рівень рідини трохи знизиться, і це можна пояснити тим, що нагрівається і розширюється колба, а вже потім, нагріваючись, розширюється вода. Незабаром ми переконаємо-ся, що випромінювач колби і води в ній рівень рідини в трубці помітно підвищиться. Отже, тверді тіла і рідини, як і гази, під час нагрівання розширюються. Дослідним шляхом з'ясовано, що тверді тіла і рідини під час нагрівання розширюються набагато менше, ніж гази.
Теплове розширення твердих тіл можна продемонструвати також на наступному досвіді. Візьмемо мідний кулька, яка в ненагретом стані легко проходить крізь пригнанное до нього кільце. Нагріємо кульку в полум'ї спиртівки і переконаємося в тому, що кулька тепер не буде проходити крізь кільце. Після охолодження кулька знову легко пройде крізь кільце.
2. З'ясовуємо причину теплового розширення.
У чому ж причина збільшення обсягу тел під час нагрівання, адже кількість молекул збільшенням температури не змінюється?
Атомно-молекулярна теорія пояснює теплове розширення тел тим, що із збільшенням температури збільшується швидкість руху атомів і молекул. В результаті збільшується середня відстань між атомами (молекулами). Відповідно, збільшується обсяг тіла. І навпаки, чим нижче температура речовини, тим менше міжмолекулярні проміжки. Винятком є вода, чавун і деякі інші речовини. Вода, наприклад, розширюється тільки при температурі вище 4 °С; при температурі від Про °С до 4 °С обсяг води під час нагрівання зменшується.
3. Характеризуем теплове розширення твердих тіл.
З'ясуємо, як змінюються лінійні розміри твердого тіла внаслідок зміни температури. Для цього виміряємо довжину алюмінієвої трубки, потім нагріємо трубку, пропускаючи крізь неї гарячу воду. Через деякий час можна помітити, що довжина трубки незначно збільшилася.
Замінивши алюмінієву трубку скляних такої ж довжини, ми переконаємося, що у випадку однакової збільшення температури довжина скляної трубки збільшується набагато менше, ніж довжина алюмінієвої. Таким чином, робимо висновок: теплове розширення тіла залежить від речовини, з якої він виготовлений.
Фізична величина, що характеризує теплове розширення матеріалу і чисельно дорівнює відношенню зміни довжини тіла внаслідок його нагрівання на 1 °С і його початкової довжини, називається температурним коефіцієнтом лінійного розширення.
Температурний коефіцієнт лінійного розширення позначається сім-волом а й обчислюється за формулою:
З визначення температурного коефіцієнта лінійного розширення можна отримати одиницю цієї Фізичної величини:
Нижче в таблиці наведені температурні коефіцієнти лінійного розширення деяких речовин.
4. Знайомимося з тепловим розширенням в природі і техніці.
Здатність тіл розширюватися під час нагрівання і стискуватися під час охолодження грає дуже важливу роль в природі. Поверхня Землі прогрівається нерівномірно. В результаті повітря поблизу Землі також розширюється нерівномірно, і утворюється вітер, визначає зміну погоди. Нерівномірне прогрівання воду в морях і океанах призводить до виникнення течій, які суттєво впливають на клімат. Різкі коливання температури в гірських районах викликають розширення і стиснення гірських порід. А оскільки ступінь розширення залежить від виду породи, то розширення і стиснення відбуваються нерівномірно, і в результаті утворюються тріщини, які призводять до руйнування цих порід.
Теплове розширення доводиться брати до уваги при будівництві мостів і ліній електропередач, прокладання труб опалення, укладанні залізничних рейок, виготовленні залізобетонних конструкцій і в багатьох інших випадках.
Явище теплового розширення широко використовується в техніці та побуті. Так, для автоматичного замикання і розмикання електричних ланцюгів використовують біметалічні платівки - вони складаються з двох смуг з різним коефіцієнт лінійного розширення (мал. 2.33). Теплове розширення повітря допомагає рівномірно прогріти квартиру, охолодити продукти в холодильнику, провітрити кімнату.
VI. Рішення завдань.
- приклад стор. 103;
- стор. 105 вправа № 1 - 6 (усно);
- стор. 105 вправа № 7 (письмово).
VII. Виконання лабораторної роботи № 8
Виконується по групах. Щоб якісно виконати роботу і уникнути перевантаження уроку, доцільно розділити роботу: дифузію в газах учні досліджують на уроці, а дифузію в рідинах - вдома.
Тема. Дослідження явища дифузії в рідинах і газах
Мета: спостерігати явище дифузії, порівняти швидкість дифузії в жидкостях и газах, досліджувати залежність швидкості дифузії від температури.
Прилади і матеріали: кришталики перманганату калію («марганцівки»), циліндричні колби з водою (стакани), пахучі речовини (одеколон, нашатирний спирт).
VIII. Домашнє завдання.
Закінчити лабораторну роботу № 8; вивчити § 16, виконати вправу № 8,9 на стор. 105; експериментальне завдання для бажаючих.
IX. Підведення підсумків уроку.
Самостійна робота № 8. Агрегатні стан речовини.
1 (1 бал). В якому агрегатному стані речовина зберігає свій обсяг, але легко змінює свою форму?
а) Тільки в рідкому; б) тільки в твердому;
в) тільки в газоподібному; г) рідкому і газоподібному.
2 (2 бали). Який з перерахованих явищ може служити доказом існування сили тяжіння між частинками речовини?
а) Запах квітів поширюється в повітрі;
б) лід в теплому приміщенні тане;
в) свинцеві циліндри злипаються, якщо їх притиснути один до одного;
3 (2 бали). В яких агрегатних станах в природі може зустрічатися залізо?
а) Тільки в твердому; б) у твердому, рідкому і газоподібному
в) у рідкому і твердому; г) у рідкому і газоподібному.
4 (2 бали). Що залишається незмінним у внутрішню будову води при її перехід в пар?
а) Відстань між молекулами; б) характер руху молекул;
в) розміри молекул; г) порядок розташування молекул.
5 (2 бали). Чим пояснюється слабка стискальність рідини?
а) Молекули рідини перебувають у безперервному русі;
б) при стисненні рідини її молекули сильніше притягаються;
в) між молекулами рідини немає проміжків;
г) при стисненні рідини її молекули сильніше відштовхуються.
6 (3 бали). Який характер розташування і руху частинок речовини у твердому тілі?
а) Суворий порядок розташування, частки не рухаються;
б) немає певного порядку розташування, частки рухаються безладно;
в) певний порядок розташування є тільки у близько розташованих частинок, частки рухаються безладно;
г) частки рухаються безладно близько певних точок у прост
УРОК № 4
Тема: Фізичні тіла і речовини. Маса. Одиниці маси.
Мета:
Навчальна: викликати об'єктивну необхідність вивчення нового матеріалу; способство - вати оволодіння знаннями по темі « Маса. Одиниці маси»;
Розвиваюча: сприяти розвитку мовлення, мислення, пізнавальних і общетрудовых умінь; сприяти оволодіння методами наукового дослідження: аналізу і синтезу; розвивати творче мислення, вміння порівнювати і спостерігати, правильно пояснювати з точки зору фізики повсякденні явища і процеси.
Виховна: формувати сумлінне ставлення до навчального праці, позитивної мотивації до навчання, комунікативних умінь; сприяти вихованню гуманності, дисциплінованості, естетичного сприйняття світу.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: плакати, кінопроектор, дошка, ваги, важки, набір гир; склянки з піском.
Структура урока:
I. Організаційний етап
II. Етап постановки цілей і завдань уроку
III. Вивчення нового матеріалу
- фізичне тіло і речовина
- самостійна робота
- знайомимося з поняттям «маса»
- рішення вправ
- вимірювання маси (зважування)
IV. Етап дослідницької роботи учнів
V. Закріплення та узагальнення знань, навичок і умінь
VI. Домашнє завдання
VII. Рефлексія
VIII. Підведення підсумків уроку
Хід уроку
I. Організаційний етап
Учитель:
Здравствуйте. Дівчинки, сіли. Хлопчики, сіли.
Перш ніж ми почнемо урок фізики, я хотіла б, щоб кожен з вас налаштувався на урок. Просто розслабтеся і скажіть собі: «Я перебуваю зараз на уроці фізики. А про все інше я не буду думати зараз, я подумаю про це потім».
Перед вами лежать бланки. На кожному з них знаходиться малюнок, на якому зображений смайлик, обведіть той, який відображає ваш настрій на початку уроку. (Слайд №2)
Чудово! А тепер давайте приступимо до роботи.
II. Етап постановки цілей і завдань уроку.
повторити основні поняття (фізичне тіло і речовину);
ввести поняття маси тіла, одиниці маси;
ознайомитися з методами вимірювання маси тіла.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Фізичне тіло та речовина. (Слайд №3)
Розповідь вчителя (повторення вже вивченого матеріалу)
Навколо нас існує безліч фізичних тіл - і всі вони відрізняються один від одного, зокрема, речовиною, з якого складаються, і масою. Що таке речовина? Що таке маса тіла? Що вона характеризує і в яких одиницях вимірюється?
У попередньої теми ми вже зустрічалися з такими фізичними поняттями, як «фізичне тіло» і «речовина». Згадаймо, що будь-які предмети навколо нас називають фізичними тілами, а матеріал, з якого вони складаються, - речовиною. Наведіть приклади.
Фізичне тіло може складатися з одного або декількох речовин. Наприклад, столові ложки, виделки - фізичні тіла, виготовлені в більшості випадків зі сталі. Столові прилади можуть бути також зроблені з порцеляни або срібла. Ніж, як правило, виготовляють не з одного речовини, а з двох: лезо із сталі, рукоятку - з дерева. А ось для виробництва такого фізичного тіла, як мобільний телефон, використовують десятки різних речовин.
У давнину людина для виготовлення необхідних предметів шукав придатні речовини в природі: для arrowhead - твердий камінчик, теплого одягу - хутряні шкури і т. п.
Штучно створені речовини з'явилися пізніше. Сьогодні переважна більшість речовин, з якими ми маємо справу щодня, штучного походження. Всі вони створені людиною з конкретною метою - для виготовлення фізичного тіла того чи іншого призначення. Як приклад штучно створених речовин насамперед слід назвати пластики. Кожен вид пластику створений для забезпечення найкращих властивостей того або іншого фізичного тіла. Так, пластик для такого фізичного тіла, як бампер автомобіля, насамперед повинен бути міцним. Пластик, призначений для судочків, в яких продукти зберігають в холодильнику, не повинен виділяти отруйні речовини. Пластик, що застосовується для виготовлення окулярів і лінз, має бути прозорим. Безліч інших прикладів ви, ймовірно, можете назвати і самі.
2. Контроль (диктант «Фізичні тіла, речовини»)
Учні отримують незаповнені бланки з таблицями. Вчитель диктує слова, а кожен учень записує слово у відповідну колонку.
Фізичне тіло |
Речовина |
Сонце |
свинець |
стілець |
алюміній |
літак |
ртуть |
телефон |
мідь |
окуляри |
нафта |
праска |
вода |
учні працюють самостійно. Ця робота триває до 5 хвилин.
Запишіть у таблицю слова:
свинець, грім, алюміній, вітер, Сонце, ртуть, снігопад, стілець, мідь, літак, нафту, кипіння, телефон, постріл, повінь, окуляри, праска, вода.
Правильна відповідь з’являється на екрані і учні виконують самоперевірку. (Слайд №4) Бажано відразу ж після закінчення диктанту обговорити правильне розподіл слів за колонок таблиці.
3. Знайомимося з масою тіла.
Проблемна ситуація (Слайд №5)
Уявімо собі, що вас мама надіслала на город і попросила принести 1 кг томатів. Що вам необхідно знати і вміти, щоб виконати прохання мами?
Вислуховують різні варіанти відповідей і пояснення до них. Отже, для того щоб виконати мамину прохання, ви повинні знати, що таке маса речовини, її одиниці і вміти зважувати, а для цього потрібні спеціальні навички роботи з таким фізичним приладом, як ваги. (Слайд №6)
Сьогоднішнє заняття ми присвятимо виробленні цих понять, умінь і навичок.
Всі навколишні фізичні тіла - будь то кам'яна сокира або пристрій, для виготовлення якого були використані високі технології, мають деякі загальні властивості. Одним з таких властивостей є здатність тел притягатися до інших тіл завдяки гравітаційного взаємодії. Мірою цього властивості тел служить фізична величина, яка називається масою тел.
Фізики говорять, що маса тіла - це міра гравітації.
Маса - фізична величина, що характеризує кількість речовини в тілі. (Слайд №7)
Маса позначається символом m.
Поняття маси - одне з найскладніших у фізиці. У міру вивчення цієї науки ви будете все більш докладно ознайомитися з цією фізичною величиною. Поки ж ми повинні запам'ятати, що кожне фізичне тіло - Сонце, людина, крапля роси, мікрочастинок будь-якої речовини - має масу.
Оскільки маса - фізична величина, її можна виміряти. Щоб виміряти масу якого-або тіла, його потрібно порівняти з тілом, маса якого прийнята за одиницю.
За одиницю маси в Міжнародній системі одиниць (СІ) прийнятий кілограм (1 кг). Це одна з основних одиниць СІ, тому для нього існує еталон. Сучасний еталонний кілограм являє собою циліндр, виготовлений зі сплаву платини і іридію Міжнародний еталон кілограма зберігається у Франції, недалеко від Парижа. З цього еталону зняті точні копії, які є в багатьох країнах, зокрема, в Україні.
Крім кілограма, допускається використання, якщо це необхідно, інших одиниць маси, наприклад тонна (т), грам (р), міліграм (мг). (Слайд №8)
1 кг = 1000 г 1 г = 0,001 кг
1 т = 1000 кг 1 мг = 0,001 г
1 ц = 100 кг 1 мг = 0, 000001 кг
1 г = 1000 мг
Одним із способів виміру маси тіл є зважування, саме ним і користуються в повсякденному житті. З цим способом визначення маси ви детально ознайомитись в ході виконання лабораторної роботи.
Однак сучасна фізика володіє також і найсучаснішими методами вимірювань, які дозволяють з великою точністю визначати і маси мікрочастинок речовини, і маси гігантських об'єктів .
Тепер ми готові до заповнення таблиці в кінці зошити:
Назва |
Позначення |
Одиниці |
Прилад |
Маса |
m |
кг |
ваги |
- Виконуємо вправа № 1,3 на стор.64.
№ 1 (разом):
5,3 т = 5300 кг; 0,25 т = 250 кг; 4700 р = 4,7 кг; 150 г = 0,150 кг.
№ 3 (самостійно):
100г + 20г + 20г +5г +200мг + 20мг +10мг = 145г 230мг = 145,23 р = 0,14523 кг.
(результати обчислень занести в зведену таблицю)
4. На практиці масу тіла можна дізнатися за допомогою ваг.
Ваги бувають різного типу: навчальні, медичні, аналітичні, аптекарські, електронні та ін. Ваги бувають важільні і пружинні. Розглянемо кілька прикладів.
А тепер розглянемо навчальні ваги. (Слайд №9)
Перед вами на столах знаходиться ряд предметів, масу яких вам необхідно буде виміряти з допомогою щипців ваг.
Але перш ніж ми приступимо до практичної роботи, давайте дещо згадаємо.
Подальшими вашими довідником на сьогоднішньому уроці будуть правила зважування вантажів на підоймових :
1. Перед зважуванням необхідно переконатися, що ваги врівноважені.
2. Зважуємо тіло кладучи його на ліву чашу ваг, а гирі - на праву.
3. Щоб уникнути псування ваг тіло і гирі опускати обережно.
4. Не можна зважувати тіла важчі, ніж зазначена на вагах граничне навантаження.
5. На чашки ваг не можна класти мокрі, брудні, гарячі тіла, насипати порошки, наливати рідини.
6. Дрібні гирі потрібно брати тільки пінцетом.
7. Після зважування переносять гирі з чашки ваг у футляр і перевіряють, чи всі гирі покладені на місце.
IV. Дослідницька робота учнів.
Первинний інструктаж
Учні виконують лабораторну роботу, роблять висновки по ній.
Вчитель проводить консультаційну індивідуальну роботу.
Виконання лабораторної роботи № 6.
Тема. Вимірювання маси тіла на важільних вагах.
Мета роботи: навчитися вимірювати масу тел з допомогою щипців ваг.
I. Підготовка до практиці (виконати під керівництвом вчителя)
Завдання 1. Переведіть одиниці вимірювання:
1 кг = ______________г; 1 мг =_______________кг;
1 р = _______________мг; 1 мг =_______________г;
1 кг =_______________мг; 1 р = _______________кг.
Завдання 2. Знайдіть маси тіл, зображених на малюнках, та викладіть їх у м, кг, мг.
m1 = __________ (мг) = ____________(р) = _____________(кг)
m 2 = __________ (МГ) =____________(Р) =_____________(КГ)
II. Робота в класі
Мета роботи:____________________________________________________________
Прилади і матеріали: важільні ваги, набір гир, різної маси тіла.
Метод виконання роботи: покласти взвешиваемое тіло на ліву чашу ваг, а гирьки на праву і зважити тіло.
Порядок виконання роботи
1. Врівноважити ваги.
2. Притримуючи ваги, акуратно на ліву чашу покласти тіло, а на праву гирьки.
3. Уравновесив тіло, підрахувати загальну масу гир, які лежать на чашці ваг.
4. Виміряти масу декількох тел з точністю до 0,01 г.
5. Виміряти маси наявних у вас тел способом тарування і порівняти їх з результатом, отриманим при звичайному зважуванні.
Спосіб тарування
При зважуванні цим способом на ліву чашу ваг кладуть предмет, масу якого хочуть визначити. На праву ставлять склянку, в який насипають сухий пісок або дрібну дріб до тих пір, поки ваги не прийдуть в рівновагу. Після цього предмет знімають з лівого чаші ваг, замість нього ставлять гирі та призводять ваги в рівновагу. Маса цих гирь буде дорівнювати масі предмета.
Висновок про виконану роботу:________________________________________________
V. Закріплення та узагальнення знань, навичок і умінь.
Учитель:
- Скажіть, будь ласка, яке визначення ми даємо масі в 7 класі?
Маса - міра інертності тіла.
- Добре. А які одиниці вимірювання маси ви знаєте?
Міліграм, грам, кілограм, центнер, тонна.
- Яка з цих одиниць прийнята за основну?
Кілограм.
- Скажіть, а з допомогою якого фізичного приладу можна виміряти масу?
За допомогою ваг.
- Які види ваг ви знаєте?
Важільні, електронні.
- А як називаються ваги побутові, якими користуються будинку ваші мами?
Кантор.
- Дві сестри гойдалися,
Правди добивалися
А коли добилися
То зупинилися.
Ваги.
VI. Домашнє завдання: вивчити § 9, відповідати на контрольні запитання; стор. 64 вправа № 2,4; експериментальне завдання (для бажаючих).
VII. Рефлексія.
Учитель:
Що ж, наш урок підходить до завершення. У тій атмосфері і обстановці, в якій ми сьогодні працювали, кожен з вас відчував себе по-різному. І зараз мені б хотілося, щоб ви оцінили, наскільки внутрішньо комфортно відчував себе на цьому уроці, кожен з вас, всі разом як клас, і чи сподобалася вам ту справу, яку ми з вами сьогодні займалися.
Перед вами лежать бланки. Перед кожним із вас знаходиться малюнок, на якому зображений незакінчений портрет, якому не вистачає губ, намалюйте будь-ласка їх такими, щоб вони відповідав вашому настрою в кінці уроку.
VIII. Підведення підсумків уроку
А тепер давайте разом оцінимо вашу роботу на сьогоднішньому уроці. Кожен з вас під час уроку перебував у складі тієї або іншої робочої групи, і краще вас ніхто не знає, який внесок вніс кожен у спільну справу. Тому, я пропоную вам оцінити роботу своїх товаришів по групі. Для цього скористайтеся оціночними бланками, що лежать перед вами.
Я залишаю за собою право підкорегувати виставлені оцінки, тому що я також стежив за роботою кожного з вас на уроці.
КОНСПЕКТ УЧНЯ
Тема. Маса тіла.
Будь-які предмети навколо нас називають фізичними тілами.
Матеріал, з якого складається фізична тіла, називають речовиною.
Маса - фізична величина, що характеризує кількість речовини в тілі.
Маса - міра гравітації.
Для позначення маси використовують латинську букву m.
Основна одиниця маси - кілограм (кг).
Назва Позначення Одиниці Прилад
Маса m кг ваги
1кг=1000г 1 р = 0,001 кг
1г=1000мг 1 мг = 0,001 г
1т=1000кг 1 мг = 0, 000001 кг
ц=100кг
Один із способів виміру маси - зважування.
Вправа № 1 на стор.64.
№ 1
5,3 т = 5300 кг; 0,25 т = 250 кг; 4700 р = 4,7 кг; 150 г = 0,150 кг.
КОНСПЕКТ УЧНЯ
Ф.І. _____________________________________________________________
В одну мить бачити вічність
В єдиній миті - нескінченність
Величезний світ - в зерні піску,
І небо - у філіжанці квітки.
ВАШ НАСТРІЙ |
|||||
Початок уроку |
Кінець уроку |
||||
САМОСТІЙНА РОБОТА |
|||||
Фізичне тіло |
Речовина |
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
Оцінка: |
|||||
вправа № 3 сторінка 64 |
|||||
Загальна відповідь |
Відповідь в грамах |
Відповідь в кілограмах |
|||
г мг |
г |
кг |
|||
Оцінка: |
|||||
Виконання лабораторної роботи |
|||||
Оцінка товаришів |
Оцінка вчителя |
||||
|
|
|
|
||
Загальна оцінка за лабораторну роботу: |
|||||
Загальна оцінка за урок: |
|||||
УРОК № 5
Тема. Густина речовини.
Лабораторна робота № 8. Визначення густини твердих тіл і рідин.
Мета:
Навчальна: формування поняття густини речовини; формування навичок розрахунку густини, маси й об’єму тіла; формування навичок вирішення завдань на зв'язок маси, об’єму та густини; формування навичок вимірювання густини;
Розвиваюча: сприяти розвитку мовлення, мислення, пізнавальних і загальнотрудових умінь; сприяти оволодіння методами наукового дослідження: аналізу і синтезу; розвивати творче мислення, вміння порівнювати і спостерігати, правильно пояснювати з точки зору фізики повсякденні явища та процеси;
Виховна: формувати сумлінне ставлення до навчального праці, позитивної мотивації до навчання, комунікативних умінь; сприяти вихованню гуманності, дисциплінованості, естетичного сприйняття світу;
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: ваги, брусок, лінійка, мензурка, колба з водою, тіла однаковою маси і однакового об'єму.
План уроку:
1. Самостійна робота (10-12 хвилин).
2. Густина речовини.
3. Рішення завдань.
4. Виконання лабораторної роботи.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми, цілі уроку.
III. Перевірка домашнього завдання:
- усне опитування;
- виконання письмової роботи.
IV. Самостійна робота «Залежність лінійних розмірів тіл від температури».
V. Актуалізація знань учнів
Бесіда з питань
1. Які агрегатні стан речовини вам відомі?
2. Дайте коротку характеристику твердого, рідкого і газоподібного стану речовини.
3. Чим кристалічні тверді тіла відрізняються від аморфних?
VI. Вивчення нового матеріалу
Чи всі тіла однаковою маси мають однаковий об’єм?
Чи всі тіла однакового об’єм мають однакову масу?
Обговорення цих питань і прикладів, які наведуть учні, дозволяє дійти висновку: маса суцільного тіла залежить не тільки від його об’єму, але і від речовини, з якої складається це тіло. Цей висновок можна підтвердити, використовуючи набори тіл однаковою маси і однакового об'єму.
Для всіх суцільних тіл з одної речовини відношення маси до об’єму є однаковим (якщо, наприклад, взяти тіло вдвічі більшого об’єму, то і масу воно буде мати вдвічі більшу). Отже, ця величина є характеристикою речовини.
Густина - фізична величина, яка дорівнює відношенню маси тіла до його об'єму.
Формула: ρ = m/V.
Фізичний зміст - густина чисельно дорівнює масі речовини в одиниці об'єму.
Одиниця: [ρ] = кг/м3.
1000 кг/м3 = 1000*1000 г:1000000см3=1г/м3.
Що означає: густина речовини дорівнює 7000 кг/м3? 1,3 кг/м3?
Вимірювання густини твердих тіл частіше за все непрямі: вимірюють масу і об’єм, а потім розраховують густину речовини. Продовжимо заповнювати таблицю:
Назва |
Позначення |
Одиниці |
Прилад для вимірювання |
Густина |
ρ |
кг/м3 |
Немає (непрямі вимірювання) |
Можна, звичайно, повідомити, що для прямого вимірювання густини рідин існує прилад (ареометр), принцип дії якого буде вивчатися пізніше.
Проводиться робота з таблицею густини: учні визначають речовини з найменшою і найбільшою густиною.
Чому густина газу значно менше, ніж густина рідини або твердого тіла?
Виводяться формули m= ρV, V= m/ ρ.
Конспект учня
Тема. Густина речовини
Густина - фізична величина, що дорівнює відношенню маси тіла до його об'єму.
Формула: ρ = m/V.
Фізичний зміст - густина чисельно дорівнює масі речовини в одиниці об'єму.
Одиниця: [ρ] = кг/м3.
1000 кг/м3 = 1000*1000 г:1000000см3=1г/м3.
VII. Рішення завдань.
- Вчимося вирішувати завдання стор. 74-79.
- стр.79 № 1.2.
VIII. Виконання лабораторної роботи.
Виконується по групах.
Тема. Визначення щільності твердих тіл і рідин.
Мета: навчитися вимірювати щільність твердих тіл і рідин.
Прилади і матеріали: важільні ваги, брусок, тіло неправильної форми, мензурка, посудину з водою, посудину з невідомою рідиною, стакан.
Робота в класі
Мета роботи:_____________________________________________
Прилади і матеріали: мензурки, нитки, тверді тіла, ваги з разновесами.
Порядок виконання роботи
1. Виміряйте маси тіла на вагах.
2. Виміряйте обсяги тел з допомогою мензурки.
3. Розрахуйте щільність тел за формулою.
Висновок:_________________________________________________________
IX. Узагальнення та закріплення вивченого матеріалу
Бесіда з питань
1. Як змінюється щільність твердого тіла або рідини внаслідок нагрівання?
2. Розширюється або стискується вода під час замерзання? Обґрунтуйте свою відповідь, використовуючи довідкові таблиці.
3. Три кульки (свинцевий, алюмінієвий, залізний) мають однакові розміри і однаково пофарбовані. Чи зможете ви без використання яких-то приладів відрізнити залізний кулька?
X. Домашнє завдання.
Прочитати теоретичний матеріал § 10,11; вивчити матеріал з конспекту; стор. 72 №1-5 (усно); стор. 79 №3,4 (письмово): експериментальні завдання (для бажаючих).
XI. Підведення підсумків уроку.