Дата: 15.02.2019
Урок: 84
Клас: 5-Б
Тема: Clothes and weather
Цілі:
Практична: формувати артикуляційні навички, удосконалювати навички читання, тренувати у вживанні нових ЛО, удосконалювати навички усного мовлення.
Освітня: познайомити з видами одягу, який потрібно одягати в залежності від погоди.
Розвивальна: розвивати фонетичний слух, увагу, пам’ять, діалогічне мовлення, мовну здогадку, культуру спілкування.
Виховна: поваги до свого товариша, навчати одягатися за погодою.
Обладнання: підручник 5 клас (Оксана Карп’юк),мультимедійна презентація.
План уроку
2.2.1. Практика діалогічного мовлення (5 хв.)
2.2. Практика у мовленнєвій діяльності. (7 хв.)
2.2.1. Читання і переказ речень. (3хв.)
2.2.2. Робота з текстом (10 хв.)
А) Передтекстова робота
Б) Робота з текстом
В) Післятекстова робота
2.3. Введення лексичного матеріалу. (5 хв.)
2.4. Розвиток навичок говоріння. (7 хв.)
III. Заключна частина (6 хв.)
3.1. Підсумки уроку (1 хв.)
3.2. Повідомлення домашнього завдання (3 хв.)
3.3. Виставлення оцінок, мотивація роботи. (2хв.)
Хід уроку
Т: Good morning, pupils. I’m very glad to see you. How are you?
P: Good morning, teacher! We are fine
T: Sit down, please! Who is absent today?
T: Today we will continue to study our unit ‘Weather”. Also you will do many exercises, practice your writing, reading and speaking skills. Today we will speak about weather and clothes. Let’s start our lesson.
Clowns grow glowing crowns. [klaʊnz ɡrəʊ ‘ɡləʊɪŋ kraʊnz]
Repeat after me line by line. Pronounce all the sounds correctly!
Who can translate?
(Клоуни вирощують яскраві корони)
Say the tongue-twister one more.
Now, children, answer my questions.
(T-shirt and shorts and slippers or sandals)
(Warm trousers, jacket, hat, gloves, and boots)
(Warm coat, scarf, and boots and take an umbrella.)
So, children your home task was to look at the picture and say what clothes children put on at page 152, ex. 1. So, divide in pairs. One pupil asks, another answers as in example. So, who is ready?
Well done!
Now, children let’s do an exercise 1, at page 154. You should read sentences, translate them, and then to match with the correct answer.
(1-C, 2- E, 3-A, 4- B, 5- D)
Now, we are going to read text at page 154-155 ex. 2. But firstly answer my questions, please.
А) Передтекстова робота
1. Were you late someday?
2. Did you put on something that is not enough warm for you?
3. Did you ever be late for school?
4. Did you ever mix days of week?
Б) Робота з текстом.
В) Післятекстова робота (впр. 3 с.155)
Now, let’s do exercise 3 at page 155. You should to put the sentences in the right order of events and write down them into your copy-books.
(Jasmine puts on her favourite pink T-shirt and a skirt. 1
Jasmine goes back home because there is no school today. 6
Jasmine puts on a warm sweater and jeans. 3
Jasmine finds her umbrella and rushes to school.4
Jasmine opens the front door and sees that it is raining. 2
Jasmine runs into Tom.5)
So, let’s get acquainted with the new words at page 155. Repeat them after me and write down them into your vocabularies. Remember them.
Now, children shut your books and speak on Jasmine's Sunday mistake.
3.1.Підсумки уроку
T: Today we have done a great job. You were very active today.
3.2. Повідомлення домашнього завдання
Remember the words at page 155. Do ex. 2, at p.154, ex.3 at p. 155 make up
interrogative and negative sentences.
3.3 Виставлення оцінок, мотивація роботи.
And now I will give you marks for your work. So, your marks are…
Thank you for lesson! You may be free.