Outdoor activities (for the fifth form)

Про матеріал
Повний план-конспекту уроку з англійської мови для 5-го класу. Матеріал стане в нагоді учителям-предметникам загальгоосвітніх шкіл, студентам педагогічних ВНЗ.
Перегляд файлу

Дата: 20.02.19

Урок: 89

Клас: 5-Б

Тема: Outdoor activities

Цілі:

Практична: формувати артикуляційні навички, удосконалювати навички читання, тренувати у вживанні нових ЛО, удосконалювати навички усного мовлення, письма

Освітня: познайомити учнів з різними видами активного відпочинку,  зокрема кемпінгом.

Розвивальна: розвивати фонетичний слух, увагу, память,  усне мовлення, мовну здогадку, культуру спілкування.

Виховна: виховувати любов до спорту, до різних видів активного відпочинку, прищеплювати інтерес до різних видів активного відпочинку, ознайомити учнів з предметами, які потрібні для кемпінгу.

Обладнання: підручник 5 клас (Оксана Карп’юк),мультимедійна презентація.

План уроку

  1.                Початок уроку (5 хв.)
    1.       Організаційний момент (1хв.)
    2.       Фонетична зарядка(2 хв.)
    3.       Мовленнєва зарядка(2 хв.)
  2.             Основна частина (30 - 35 хв.)
    1.       Перевірка домашнього завдання.(7 хв.)

2.2.1. Практика у мовленнєвій діяльності (5 хв.)

2.2. Введення лексичного матеріалу. (7 хв.)

2.3. Автоматизація дій учнів з новими лексичними одиницями. Тренування у вживанні нових ЛО

2.3. Читання тексту з перекладом

А)Передтекстова робота

Б) Робота над текстом

В) Післятекстова робота

III. Заключна частина (6 хв.)

3.1. Підсумки уроку (1 хв.)

                3.2.  Повідомлення домашнього завдання (3 хв.)

                3.3. Виставлення оцінок, мотивація роботи. (2хв.)

 

Хід уроку

 

  1.                Початок уроку

 

  1.       Організаційний момент

Т: Good morning, pupils.  Im very glad to see you. How are you?

P: Good morning, teacher! We are fine

T: Sit down, please! Who is absent today?

T: Today we will continue to study our unit ‘Outdoor activities”. Also you will do many exercises, practice your writing, reading and speaking skills. Today we will speak about different kinds of outdoor activities, especially camping. Let’s start our lesson.

  1.       Фонетична зарядка

Let’s train our pronunciation a little bit. Repeat all together.

The blue bluebird blinks. [ði: blu: ‘blu:bə:d blɪŋks]

Repeat after me. Pronounce all the sounds correctly!

Who can translate?

(Синя пташка радості підморгує)

  1.       Мовленнєва зарядка
  1.               What do you like to do when it is hot? (We like to swim in the river and play football).
  2.               What do you like to do when it is frosty? (We like to do the snowman and play snowballs).
  3.               What do you like to do when it is warm? (We like to go camping or to go to the forest).
  1.            Основна частина (30-35 хв.)
    1.       Перевірка домашнього завдання

2.2.1. Практика у мовленнєвій діяльності.

So, children your home task was to say what you can do in each season for ex.2, p.162. as in example. So, who is ready?

(1. In autumn we can stay indoors and listen to the rain.

  1.               In summer we can sunbathe.
  2.               In summer we can gather strawberries in the forest.
  3.               In winter we can sleigh.
  4.               In summer we can gather strawberries in the forest.
  5.               In winter we can play snowballs.
  6.               In autumn we can gather yellow and red leaves in the parks.
  7.               In winter we can skate and ski.
  8.               In autumn we can gather mushrooms.
  9.               In winter we can stay at home near the fire.
  10.          In summer we can build sand castles).
    1.       Введення нового лексичного матеріалу.

So, let’s get acquainted with the new expressions at page 163. Repeat them after me and write down them into your vocabularies. Remember them.

  1.                      Автоматизація дій учнів з новими лексичними одиницями. Тренування у вживанні нових ЛО
  • Виконаня вправ

Now, pupils let’s do exercise 3 at page 163. You should read and translate sentences and then to guess what word fits the sentence using the table below.

 

(2. Gas cooker, 3.torch, 4. Thermos flask, 5. Tent, 6. Canoe, 7. Trainers. 8. Sleeping bag

 

Well done!

Now let’s do another exercise 4 at page 163. You should choose the items that you need when you go to camping. Write down them into your copybooks.

(Compass, trainers, tent, torch, walking shoes, tooth bush, net, thermos flask, gas cooker, mobile phone, sleeping bag, rope).

 

  1.                      Робота з текстом (впр. 1, с.163)

А)  Передтекстова робота

Now we are going to read the text at page 164, ex. 1. But firstly answer my questions, please.

 

1. Where do you prefer to live? In the north or in the south?

2.  Do you like to watch weather-forecast?

3. Do you know the weather-forecast for today?

 

Б) Читання тексту з перекладом

В) Післятекстова робота

 

Now answer my questions according to the text you read.

  1.                             What is the weather like in the south today? (It is cloudy with the temperature above 10 degrees centigrade).
  2.                             What is the weather like in south-west? (It will be very windy with the temperature around 6 degrees centigrade).
  3.                             What is the weather like in the north? (It will be rainy and foggy. We will not see much sun).

 

  1.        Заключна частина.

3.1.Підсумки уроку

T: Today we have done a great job. You were very active today.

3.2. Повідомлення домашнього завдання

Remember the expressions at page 163. Read and translate the text at page 164, ex.2

3.3 Виставлення оцінок, мотивація роботи.

And now I will give you marks for your work. So, your marks are…

Thank you for lesson! You may be free.

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (5-й рік навчання) 5 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
11 травня 2020
Переглядів
1428
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку