Урок 35
Тема уроку: Ділення з остачею.
Мета уроку:
навчальна: сформувати вміння виконувати ділення чисел з остачею, записувати результат такого ділення; домогтися засвоєння назв компонентів дії ділення з остачею, співвідношення між ними, розуміння, що остача завжди менша від дільника;
розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу, техніку усної лічби; працювати з текстом підручника;
виховна: виховувати уважність, зосередженість, наполегливість.
Тип уроку: урок засвоєння знань, умінь, навичок.
Очікувані результати:
Учень:
Хід уроку.
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання – прийом «Знайди помилку»
ІІІ. Актуалізація опорних знань – групова робота
Групам передається «розумний куб», на гранях якого написані буквені вирази правил ділення:
І група – а : b = с; ІІ група – а : а = 1; ІІІ група – 0 : а = 0; ІV група – а : 0.
Учні формулюють правила за даними виразами.
І група: 70 : 10; 126 : 42; 465 : 31; 15000 : 300; 256 : 16; 7224 : 24
15 |
301 |
7 |
16 |
3 |
50 |
л |
е |
д |
н |
і |
е |
ІІ група: 80 : 20; 144 : 12; 1173 : 23; 24000 : 600; 350 : 25; 6464 : 32; 700 : 700
14 |
1 |
40 |
202 |
12 |
51 |
4 |
н |
к |
ь |
и |
і |
л |
д |
ІІІ група: 90 : 30; 121 : 11; 1470 : 42; 18000 : 600; 9624 : 24; 500 : 25
32 |
3 |
20 |
401 |
30 |
11 |
с |
ч |
а |
к |
т |
а |
ІV група: 100 : 20; 196 : 14; 1265 : 23; 6342 : 21; 27000 : 30; 300 : 25
55 |
90 |
12 |
5 |
302 |
14 |
т |
ч |
а |
о |
а |
с |
Чи завжди ділене ділиться націло? – «Колективне ділення»
Кожній групі видано різні кількості цукерок. Учні ділять видані цукерки між собою порівну (по дві), а лишні (остачу) складають у кошик і ділять між гостями.
ІV. Мотивація навчальної діяльності – «Проблемна ситуація»
Задача. Зібрали 176 кг яблук. В один ящик вміщується 20 кг яблук.
Скільки потрібно ящиків, щоб скласти всі яблука? (9 ящиків)
V. Повідомлення теми і мети уроку.
VІ. Засвоєння нових знань – розповідь
VІІ. Фізкультхвилинка
VІІІ. Формування вмінь – групова робота
1 |
19 : 5 = 3 (4 ост.) |
2 |
30 : 12 = 2 (6 ост.) |
3 |
57 : 8 = 7 (1 ост.) |
4 |
119 : 11 = 10 (9 ост.) |
Учні вибирають із запропонованих карток ті, на яких записані числа:
І група – ділені; ІІ група – дільники;
ІІІ група – неповні частки; ІV група – остачі.
І група – 5; ІІ група – 7; ІІІ група – 9; ІV група – 11.
І група – 1257 : 18 = ; ІІ група – 1786 : 68 = ;
ІІІ група – 345 : 17 = ; ІV група – 7009 : 23= .
Придумайте число, при діленні якого на 12 виходить остача:
І група – 7; ІІ група – 5; ІІІ група – 10; ІV група – 6.
І група. Двом друзям потрібно було поділити одне і те саме число: першому на 7, а другому – на 9. У першого вийшло 28, а в остачі – 2. Скільки було в частці другого?
ІІ група. Двом друзям потрібно було поділити одне і те саме число: першому на 6, а другому – на 8. У першого вийшло 29, а в остачі – 2. Скільки було в частці другого?
ІІІ група. Двом друзям потрібно було поділити одне і те саме число: першому на 9, а другому – на 11. У першого вийшло 24, а в остачі – 4. Скільки було в частці другого?
ІV група. Двом друзям потрібно було поділити одне і те саме число: першому на 8, а другому – на 10. У першого вийшло 27, а в остачі – 4. Скільки було в частці другого?
Які числа треба поставити замість зірочок, щоб отримати правильне розв’язання прикладу?
І група 9*50 │24 ІІ група 8*1* │32
** 3** ** 2**
18* 21*
168 192
17* ***
*** **2
2(ост) 7(ост)
ІІІ група 4*98 │18 ІV група 7*7* │17
** 2** ** 4**
7* 3*
*2 **
** *9
** **
6(ост) 5(ост)
ІХ. Фізкультхвилинка
Х. Математичний диктант - самостійна робота
ХІ. Підсумки уроку
1. Прийом «Пінг – понг» – групова робота
Групи ставлять запитання одна одній і дають відповіді
2. Прийом «Незакінчене речення»
на уроці я дізнався...,
я зрозумів ...,
я навчився...,
найбільш цікавим було ...,
найбільший мій успіх – це...,
найбільші труднощі я відчув...,
я не вмів, а тепер умію...,
на наступному уроці я хочу...
ХІІ. Домашнє завдання: підручник Істер О. С. § 10 опрацювати, № 423, 426