Добірка ігор,віршів, загадок

Про матеріал
Добірка ігор, віршів, загадок, прислів'їв та приказок про грунт та плоди допоможе вихователю у підготовці до заняття
Перегляд файлу

https://png.pngtree.com/thumb_back/fw800/background/20190221/ourmid/pngtree-cartoon-kindergarten-admissions-background-baby-image_32584.jpg 


 

Діагностика дітей старшого дошкліьного віку

 

 

 

Мета: закріплювати і уточнювати знання дітей про овочі і фрукти. Вчити    класифікувати їх і виділяти спільні ознаки, добирати прикметники. Розвивати пам’ять, мислення, увагу.

Матеріал: зображення овочів, фруктів, пакетів із написами «Овочі», «Фрукти».

Хід гри

Діти обирають картинку із зображенням овоча або фрукта, розказують про нього та визначають у який пакет його викласти.

D:\21.10. 21\овочі та фрукти\245049814_967797753797662_3279959972131131616_n.jpgD:\21.10. 21\овочі та фрукти\245017968_967797817130989_1701642921220921735_n.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

D:\21.10. 21\овочі та фрукти\245008654_967797873797650_4858718548229663398_n.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета. Вчити дітей описувати овочі і     фрукти. Розвивати мовлення, мислення, пам'ять. Виховувати уважність.

Матеріал: ілюстрації із зображенням овочів і фруктів.

Хід гри.

Дорослий читає дітям загадки про овочі та фрукти. Після прослуховуван- ня кожної загадки хтось із охочих за проханням вихователя підходить до столу, бере відповідний овоч чи фрукт, показує його дітям і за поданим зразком дорослого складає описову розповідь про нього.

           Орієнтовний зразок розповіді.

Ось цей овоч – капуста. Вона кругла, салатового кольору. Головка капусти має багато листків. Капуста  соковита, міцна. Її використовують для приготування борщу, салату. А ще капусту квасять на зиму.

 

 

 

http://retsepty-s-foto.ru/uploads/taginator/Nov-2012/morkovka.jpghttp://domicad.net.ua/blog/wp-content/uploads/2011/12/47198.jpeg 

http://www.s-sad.com/nas_ovochi/cybulia/img/cybulia_holcedon.jpghttp://pomidor.pl.ua/images/kartofel_1.jpg

 

 

 

http://italian-kulinar.ru/images/2013/04/cabbage.jpghttp://images.ua.prom.st/16636959_w200_h200_rastler_1.jpgC:\Documents and Settings\User\Рабочий стол\гра\1318609453_Tomato.pnghttp://2.bp.blogspot.com/-lkSm6HfFLCs/UFrZokNNL1I/AAAAAAAAAPo/i-jpIHIqTvg/s1600/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%B0.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: вчити дітей складати описові розповіді за допомогою наочних опорних схем; сприяти удосконалення зв'язного мовлення, мислення, пам'яті.

Матеріал: опорні схеми.

Хід гри

Діти обирають собі (за бажанням) схему , та за її допомогою розповіда- ють про обраний овоч чи фрукт. Попередньо вихователь пояснює зна -чення кожної позначки.

C:\Users\Ivanka\Desktop\опис овочі\Слайд3.JPG        C:\Users\Ivanka\Desktop\опис овочі\Слайд4.JPG

C:\Users\Ivanka\Desktop\опис овочі\Слайд8.JPG        C:\Users\Ivanka\Desktop\опис овочі\Слайд19.JPG

C:\Users\Ivanka\Desktop\опис овочі\Слайд18.JPG       C:\Users\Ivanka\Desktop\опис овочі\Слайд16.JPG

 

 

 

 

 

 

Мета: розширити знання дітей про овочі фрукти та ягоди. Удосконалю- вати навички розпізнавання овочів, ягід та фруктів; розвивати мовлення, мислення, увагу, пам'ять, дрібну моторику рук; вихо- вувати спостережливість, старанність.

Хід гри

D:\Всеосвіта\магазин овочів та фруктів\3.jpgПедагог пропонує дітям допомогти продавцям в магазині розкласти на полиці овочі, фрукти та ягоди. Кожна дитина обирає собі картку, нази- ває що на ній зображено та визначає куди покласти дану картку. Свій вибір дитина пояснює.

D:\Всеосвіта\магазин овочів та фруктів\1.jpgD:\Всеосвіта\магазин овочів та фруктів\2.jpg

      D:\Всеосвіта\магазин овочів та фруктів\7.jpg          D:\Всеосвіта\магазин овочів та фруктів\4.jpg         D:\Всеосвіта\магазин овочів та фруктів\5.jpg

 

 

Мета: розширити, поглибити і за­кріпити знання дітей про овочі і фрук- ти (навчити поміча­ти характерні їх ознаки і правильно називати їх, а також незначну відмінність в ознаках); розвивати в дітей сенсор­ні здібності, граматично правильну мову, уміння описува­ти предмети; збагачувати та активізувати їхній словник.

Матеріал: картинки із зображенням овочів та фруктів

Хід гри.

Діти сидять на стільчиках і уважно слуха­ють педагога. Він говорить: «Я хочу засадити город. Ка­пуста потрібна?» Діти відповідають: «Потрібна». Потім ви­хователь називає інші овочі і між ними може назвати й фрукти. Хто з дітей помилиться і скаже, що потрібно, від­дає фант. Потім вихователь каже: «Тепер треба посадити сад». Називаються фрукти, між ними    можна    назвати й овочі.

Дидактична гра 'Розділи овочі та фрукти'   Дидактична гра 'Розділи овочі та фрукти'

 

 

 

 

 

 

Мета. Розвиток умінь дітей точно визначати місце зростання фруктів і  овочів.

Матеріал: Картинки фруктів і овочів, картинка з городом і картинка з садом.

Хід гри:

Грають 2 дитини або 2 групи дітей. Вихователь дає одній дитині (групі) картинку з зображенням городу, а іншому дитині (групі) картинку із зображенням саду. Перед дітьми розкладаються картинки із зображенням фруктів і овочів. Дитина (група) у якого картинка з зображенням городу збирає овочі, а дитина (групі) у якого картинка із зображенням саду збирає фрукти. В кінці гри діти перевіряють один у одного правильність виконання завдання.        Варіанти завдань:

- одна група придумує загадку про овочі або фрукти, а інша група повинна знайти і показати відгадку на зображенні;

- розповісти, що можна приготувати з овочів (фруктів).

Дидактичні ігри для дошкільнят 4-6 років на тему фрукти, овочі, ягодиДидактичні ігри для дошкільнят 4-6 років на тему фрукти, овочі, ягоди Дидактичні ігри для дошкільнят 4-6 років на тему фрукти, овочі, ягоди

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета:  закріпити назви овочів; навчити дітей відрізняти овочі від фруктів; закріпити та розвинути словниковий запас

Хід гри.

http://www.s-sad.com/nas_ovochi/cybulia/img/cybulia_holcedon.jpg Розповідаємо діткам, що ми прийшли на город збирати врожай у наш кошик і нам потрібно зібрати лише овочі. Діти "збирають" овочі, називаючи їх (додатково, можна запитати, якого кольору)

http://images.ua.prom.st/16636959_w200_h200_rastler_1.jpghttp://retsepty-s-foto.ru/uploads/taginator/Nov-2012/morkovka.jpg 

http://pomidor.pl.ua/images/kartofel_1.jpg 

 

 

 

 

 

http://domicad.net.ua/blog/wp-content/uploads/2011/12/47198.jpeg 

дидактична гра "Збери грибочки у кошик” 

Рисунок на тему яблоко - 44 фото 

 

http://2.bp.blogspot.com/-lkSm6HfFLCs/UFrZokNNL1I/AAAAAAAAAPo/i-jpIHIqTvg/s1600/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%B0.jpg 

 

 

 

 

http://italian-kulinar.ru/images/2013/04/cabbage.jpg 

рисунок груша: 23 тыс изображений найдено в Яндекс.Картинках | Груша, 3 годаC:\Documents and Settings\User\Рабочий стол\гра\1318609453_Tomato.png 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: розвивати увагу, логічне мислення, спостережливість, закріплюва- ти вміння дітей добирати пару: предмет – тінь предмета. Розвивати зв’язне мовлення, вміння домовлятись.

Матеріал: картинки із зображенням овочів та їх  тіней.

Хід гри.

Діти разом з вихователем пригадують назви овочів. Педагог пропонує дітям обрати будь-яку тінь на картці. Дитина обирає та називає, який овоч це може бути. Серед кольорових картинок дитина знаходить відповідний овоч та поєднує між собою картки. Можна грати навпаки - спочатку обрати овоч, а потім знайти його тінь.

3.jpg  2.jpg

 

 

 

 

 

 

Мета. Закріплювати вміння розрізняти кольори, назви овочів.

Матеріал: малюнки овочів (червоний, зелений, жовтий помідор, зелений огірок, червоний, жовтий, зелений перці; малюнки овочів різного розміру жовтий та зелений кабачки, зображення курки та трьох курчат різного розміру, силуети банок із червоною, жовтою, зеленою кришками.

Хід гри.

Покажіть дитині зображення курки. Прочитайте римування.

Курочка у бабусі жила

Курочка господинею була

Збирала овочі, в банки їх складала

А потім консервами діток пригощала.

Розгляньте разом з дитиною овочі на картинках попросіть її допомогти курточці розкласти овочі в банки: червоні овочі - в банку з червоною кришкою, зелені овочі -  в банку з зеленою кришкою, жовті овочі - в банку з жовтою кришкою. Після того, як всі овочів розкладені по банках запропонуйте дитині пригостити курчат консервованими овочами: великого - великим червоним помідором, маленького - маленьким жовтим перчиком, середнього - зеленим огірком і т.д.

https://fs01.vseosvita.ua/01000dx3-69c1-150x0.jpg?t=fd1f647edf42100ed6cc21aaf577cfd4https://fs01.vseosvita.ua/01000dx7-5d14-150x0.jpg?t=fd1f647edf42100ed6cc21aaf577cfd4 https://fs01.vseosvita.ua/01000dx4-9c74-150x0.jpg?t=fd1f647edf42100ed6cc21aaf577cfd4 https://fs01.vseosvita.ua/01000dx1-e46c-150x0.jpg?t=fd1f647edf42100ed6cc21aaf577cfd4

https://fs01.vseosvita.ua/01000dx3-69c1-150x0.jpg?t=fd1f647edf42100ed6cc21aaf577cfd4 

 

 

 

 

 

Мета. повторити склад чисел, вдосконалювати обчислювальні навички, сприяти формуванню в учнів поняття переставної властивості додавання та засвоєнню таблиць додавання і віднімання чисел в межах 10.

Матеріал: Фрукти із зображенням прикладів та кошики із зображенням цифр.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета:формувати розуміння і використання числа, як показника кількості; удосконалювати вміння лічити межах 10; спонукати утворювати візки із кількістю гарбузів відповідно до заданих чисел; вправляти в називання чисел під час виконання математичних завдань, шляхом додавання одиниці до попереднього числа; розвивати цілеспрямованість, увагу, логічне мислення, дрібну моторику рук; виховувати пізнавальний інтерес до математичних знань.

Матеріал: візки із зображенням цифр, гарбузи.

Хід гри.

Wood trolley illustration - 14884249Wood trolley illustration - 14884249Вихователь пропонує дітям зібрати гарбузи у візки. Кількість гарбузів у візку повинна відповідати цифрі, зображеній на ній.

 

 

 

 

 

 

Wood trolley illustration - 14884249 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: вчити називати та розрізняти геометричні фігури; розвивати дрібну моторику кисті рук, тактильне сприйняття; розвивати зорове сприйняття, увагу;  уміння орієнтуватися на площині; уміння співвідносити ілюстрацію та реальний виріб.

Матеріал: картки-схеми, каштани.

Хід заняття

Дитина обирає собі картку-схему,  викладає за допомогою каштанів дану фігуру та називає її.

https://fs02.vseosvita.ua/02007apu-5f4b/p-005-150x0.jpg?t=ff6f9a65c5a74f2b4142f46ef05b2678https://fs02.vseosvita.ua/02007apu-5f4b/p-001-150x0.jpg?t=ff6f9a65c5a74f2b4142f46ef05b2678    

https://fs02.vseosvita.ua/02007apu-5f4b/p-003-150x0.jpg?t=ff6f9a65c5a74f2b4142f46ef05b2678https://fs02.vseosvita.ua/02007apu-5f4b/p-008-150x0.jpg?t=ff6f9a65c5a74f2b4142f46ef05b2678 

 

 

 

https://fs02.vseosvita.ua/02007apu-5f4b/p-006-150x0.jpg?t=ff6f9a65c5a74f2b4142f46ef05b2678https://fs02.vseosvita.ua/02007apu-5f4b/p-002-150x0.jpg?t=ff6f9a65c5a74f2b4142f46ef05b2678 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: закріпити знання дітей про геометричні фігури: квадрат, овал, круг, прямокутник і трикутник; розвивати уміння розрізняти їх серед інших, вміння аналізувати, порівнювати, класифікувати предмети за формою. Закріпити рахунок в межах 3-х, уміння співвідносити кількість предметів із відповідною цифрою.

Матеріал: ігрове поле з білочкою різної форми та жолудів різних геометричних форм, цифри 1-3.

Хід гри

Варіант 1: Вихователь пропонує дітям допомогти білочці зібрати жолуді та викласти їх у пусті віконечка для білочки Звертає увагу на форму тулуба у білочки та на форму жолудів

https://fs02.vseosvita.ua/0200ewv0-bb6b-150x0.png?t=9c2ea91b2fb8e874b105d82e7f0ba8d5https://fs02.vseosvita.ua/0200ewuw-22eb-150x0.png?t=9c2ea91b2fb8e874b105d82e7f0ba8d5https://fs02.vseosvita.ua/0200ewux-963d-150x0.png?t=9c2ea91b2fb8e874b105d82e7f0ba8d5Варіант 2. Вихователь пропонує дітям допомогти білочці зібрати певну кількість жолудів та звертає увагу на цифру що зображено у дуплі білочки.

 

 

 

 

https://fs02.vseosvita.ua/0200ewuy-0dae-150x0.png?t=9c2ea91b2fb8e874b105d82e7f0ba8d5https://fs02.vseosvita.ua/0200ewuz-379d-150x0.png?t=9c2ea91b2fb8e874b105d82e7f0ba8d5https://fs02.vseosvita.ua/0200ewuv-6117-150x0.png?t=9c2ea91b2fb8e874b105d82e7f0ba8d5 

 

 

 

 

https://fs02.vseosvita.ua/0200ewus-3cae-150x0.png?t=9c2ea91b2fb8e874b105d82e7f0ba8d5 

 

 

 

 

 

 

Мета. Познайомити дітей з овочами. Дати уявлення, що плоди рослин можуть рости під землею, або над землею. Поповнювати  словниковий запас дітей з теми «Овочі» та розширити уявлення про рослинний світ.

Матеріал: фон із зображенням грядки, фішки із зображенням овочів

Хід гри.

На робочому полі зображена грядка. Дитині необхідно здогадатися де ростуть плоди та розсортувати їх. Для цього потрібно покласти фішки з овочами у пусті комірки на грядці. Коли малюк буде розкладати фішки, попросіть його називати овочі. При потребі, допомагайте йому визначити, де росте той чи інший плід.

https://fs03.vseosvita.ua/0301kqg8-c9d3/p-002-0x0.jpg?t=8796d449347a90d940b0708a855e9b2fhttps://fs03.vseosvita.ua/0301kqg8-c9d3/p-001-0x0.jpg?t=8796d449347a90d940b0708a855e9b2f

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета. Закріпити знання про те, що ґрунт це середовище існування живих істот; вчити вмінню аналізувати; розвивати мислення, мовлення допитливість; виховувати дбайливе ставлення до живих організмів

Матеріал: картки 14 штук, фішки 14 штук

Хід гри

  •        Багато тварин живе у нас під ногами, але ми їх не помічаємо. Дорослий пропонує дітям картки із зображенням різних тварин

Завдання: розглянути картку позначити фішкою тварин що живуть у Землі, назвати їх (дощові черв'яки, багатоніжка, вовчок, жужелиця, земляні бджоли, личинки травневого хруща, землерийка)

C:\Users\Ivanka\Desktop\хто живе у землі\7.jpgC:\Users\Ivanka\Desktop\хто живе у землі\13.jpgC:\Users\Ivanka\Desktop\хто живе у землі\12.jpg

C:\Users\Ivanka\Desktop\хто живе у землі\8.jpgC:\Users\Ivanka\Desktop\хто живе у землі\11.jpgC:\Users\Ivanka\Desktop\хто живе у землі\9.jpg

C:\Users\Ivanka\Desktop\хто живе у землі\3.jpgC:\Users\Ivanka\Desktop\хто живе у землі\5.jpgC:\Users\Ivanka\Desktop\хто живе у землі\4.jpg

C:\Users\Ivanka\Desktop\хто живе у землі\19.jpgC:\Users\Ivanka\Desktop\хто живе у землі\15.jpg 

 

 

 

 

Діагностика дітей старшого дошкліьного віку

 

Мета: визначити ставлення до конкретної життєвої ситуації, набути досвіду шляхом гри; сприяти розвитку уяви, навичок критичного мислення, пам'яті, уваги та адаптації в житті; уточнити і розширити уявлення дітей про назви овочів, фруктів та призначення овочевого магазину, його працівників, особливості їх роботи (ввічливість, доброзичливе ставлення до покупців, знання товару); виховувати повагу до праці дорослих, ввічливість; активізувати словник дітей.

Матеріали: предметні картинки овочів та фруктів, вага, гроші.

Хід гри

І. Вступна бесіда

Вихователь: - В яких магазинах ви бували з батьками (продовольчі товари, промислові товари, електротовари, меблевий)?

- Що купували?

- Хто відпускав товар?

- Що при цьому говорив продавець?

- Що відповідали покупці?

Пригадати правила поведінки в магазині: - перш, ніж купити товар, треба дізнатися про його ціну; - заплатити в касу гроші; - взяти чек і одержати покупку в продавця; - з касиром і продавцем треба розмовляти ввічливо і спокійно.

II. Основна частина

Вихователь пропонує дітям за товаром (предметними картками овочів та фруктів) у вітрині сказати, в якому магазині вони будуть працювати, що продавати.

- Що ви бачите у магазині?

- Хто продає овочі і фрукти людям?

 - Як називають людей, що купують щось у магазині?

Спільно з дітьми вихователь визначає кількісний склад учасників рольової гри (один продавець, один касир, решта діти-покупці. Продавець буде той, хто більше відгадає загадок.

Вихователь пропонує дітям відгадати загадки.

Сидить баба на грядках Вся закутана в хустках. (Капуста)

Сидить дівчина в коморі, А коса її надворі. (Морква)

Кругле, жовте і солодке.  Воно на дереві росте. Людям здоров'я додає. (Яблуко)

Жовте, кисле, на дереві висне. (Лимон)

 (Заохочування нерішучих дітей до співпраці у грі та надання інформації, як буде проходити гра

ІІІ. Гра 

Для проведення гри треба переставити меблі, зробити прилавок, касу. Вивісити таблички: МАГАЗИН, КАСА, ПРОДАВЕЦЬ, ПОКУПЕЦЬ, ВАГА, ПРИЛАВОК, ЧЕК, назви овочів і фруктів та ціни на них. Вихователь першою підходить до продавця, звертається до нього з проханням щось продати, платить гроші у касу, бере покупку у продавця, дякує за послугу. Після цього пропонує дітям купити овочі та фрукти, які їм потрібні. Стежить за правильністю виконання рольових дій і звертань, у ході гри продавці і покупці міняються ролями.

ІV. Аналіз гри

Закінчивши гру, діти разом з вихователем визначають найкращих: продавця, касира і покупця. - Що роблять у магазині продавці? - На чому вони зважують овочі? - Чи точно зважують? - Як розраховуються покупці за те, що купили? - Чи правильно дає здачу касир? - Як спілкується продавець з покупцями?


 

Мета:  Формувати доброзичливі та дружні стосунки у сім'ї; формувати  вміння розвивати сюжет, переходити від одного до іншого, визначати поведінку у спірних і конфліктних ситуаціях; розширити  уявлення про навколишній світ: ознайомити з видами діяльності на дачі; закріпити знання про послідовність вирощування плодово-ягідних культур; закріпити знання про правила сервірування столу; розвивати творчість (власноручне виготовлення атрибутів, використання предметів-замінників, імпровізація в ігрових діях).

Хід гри

1. Вихователь вводить в ігрову ситуацію.

Слухаючи оповідання «Бабусин город», дітки пригадують  назви тих овочів, які вирощує бабуся. З’ясовують, кого і чим буде годувати бабуся восени.

2. Бесіда.

Після прочитання творув дітям пропонується поговорити на тему «Допо- можемо бабусі» для розкриття реальних уявлень про види на городі діяльності передбачає. Безумовно, основним, як правило, є робота в городі - посадка та вирощування плодово-ягідних культур, після чого розмова починає розкривати тему «Що в городі росте» з розглядом реальних овочів і фруктів. 

3. Розподіл ролей. Зважаючи на вік - діти самостійно вибирають ролі. Вихователь спостерігає і підказує. Обов'язково повідомити всім бажаючим, що грати можна необмежену кількість разів і проявити себе в будь-якій ролі.

4. Оформлення ігрового простору:

* визначення місця ігри (група або вулична ділянка);

* зонування обраної території (автомобіль (гараж), город);

* наповнення кожної зони відповідними атрибутами.

5. Ігрові дії:

*. Учасники сідають у автомобіль. Укладають багаж. Пристібаються. «Дорослі допомагають дітям». За кермо сідає тато.

Йде довільна бесіда або звучить дружна пісня;

*. Приїхали. «Дорослі допомагають дітям» вийти з автомобіля, виносять багаж. Бабуся всіх зустрічає.

*. Дістаємо садовий інвентар, переміщаємося в город. Лопатою копаємо город, засіваємо його. Поливаємо вже наявні насадження за допомогою лійки. Прополюємо грядки. Збираємо дозрілий урожай. Все відбувається з елементами навчання і підтримки «дорослими» «дітей».

*. В городі залишаються учасники-хлопчики, учасниці-дівчатка переміщаються в зону літньої кухні.

*. На літній кухні готується обід. Миємо, чистимо овочі, готуємо обід з наявних продуктів. Кип'ятимо чайник. Накриваємо на стіл.

*. Учасниці сюжету «літня кухня» кличуть обідати залишилися в городі. Обідаємо. Моєму і витирає посуд.

*. Тим часом учасниці-дівчатка годують, сповивають і укладають спати малюка-ляльку. 

6. Закінчення гри

* бесіда-обговорення

* тематичне малювання

Картинки сад и огород для детей — Tekos72.ru | Садовые иллюстрации,  Иллюстратор, Иллюстрации и плакаты

 

 

 

Мета: Закріплювати знання про посуд та страви; розвивати вміння виби- рати роль, виконувати в грі кілька взаємопов’язаних дій, мовлення та логічне мислення, закріпити з дітьми способи приготування страв, дії з ними(посолити, розмішати, порізати, почистити),правила серві- рування стола, назви відділів на складі.

Ігровий матеріал: набір посуду ,муляжі овочів ,фруктів ,корзини ,лялька в одязі кухаря ,схеми приготування страв, коробки, виготовлені з тіста, тканини, гумові тістечка,пельмені,вареники,ковбаси,сосиски,тортики,цукерки;руль,вантажні машини, серветки, аудіозапис пісні «Борщі», касовий апарат, іграшковий міксер, гроші, бейджики, накладні з кількістю товарів.

Ігровіролі:кухар,кондитер,водій,офіціант,вантажник,пакувальник,кур’єр,зав.складом.

Хід гри:

Сюрпризний момент

Педагог в групу заносить ляльку в одязі кухаря з кошиком. Діти хто до вас в гості прийшов?

Діти: Кухар.

Педагог: А як ви здогадалися? А як ви думаєте, що в кошику?

Педагог: Давайте подивимося, що в кошику(відкриваємо)

Діти:(називають)морквина,капуста,картопля,буряк,перець,часник,цибуля,помідор.

Педагог: Діти,  а як все це можна назвати одним словом?

Діти: овочі.

Педагог: Діти, а ви б хотіли перетворитися в кухарів? Ви знаєте,що можна приготувати з цих овочів.

Діти: так борщ

Педагог: Діти, де може працювати кухар?

Діти: в кафе.

Педагог розподіляє дітей по ролях кухарів, кондитерів, кур’єра, касира, водіїв, вантажників, офіціантів і діти їдуть на роботу в кафе, під час поїздки діти співають пісню «Борщі».

Педагог: Зупинка кафе, все виходимо.

Педагог: Кухарі  подивіться ,в чому ми будемо з вами готувати?

Гра «Знайди посуд»

Діти-кухарі  розповідають, що можна приготувати в кастрюлі, на сковороді, в духовій шафі,  необхідний посуд для приготування страв.

Педагог: офіціанти розкажіть будь ласка ,які столові прибори ви знаєте?(ножі, виделки, тарілки, серветниці)

Діти-офіціанти сервірують столи.

Педагог виконує роль директора, відправляє заказ продуктів на склад.

Зав.складом приймає у кур’єра заказ.

Педагог: пакувальники розкажіть ,які відділи є у вас на складі? (молочний, м’ясний, хлібобулочний, відділ овочів і фруктів, відділ напоїв, господарчо-побутовий)

Зав.складу роздає накладні пакувальникам різних відділів з кількістю товарів(5 пляшок з молоком,5 буряків, морквин і т.д)

Пакувальники відраховують кількість товарів і упаковують їх в коробки.

Зав.склада перевіряє чи весь товар є по накладним, дає розпорядження вантажникам завантажити машини і з кур’єром відправляє до директора.

Педагог-директор приймає в кафе товар по накладним.

До кафе приходять відвідуючі і офіціанти приймають заказ.

1-офіціант: «Добрий день, що ви бажаєте?»

1 дитина-відвідувач: «Мені будь ласка, борщ, смажену картоплю, овочевий салат, компот і тістечко».

2 дитина-відвідувач: «Мені будь ласка суп, пельмені зі сметаною ,чай і тістечко».

Офіціанти передають заказ на кухню кухарям і кондитерам.

Педагог :кухарі, розкажіть будь ласка, як ви будете готувати суп, борщ, пельмені, смажену картоплю, овочевий салат, компот.

Діти за схемами складають розповіді, що за чим вони будуть класти у страви, які дії виконувати. Діти-кондитери розповідають, як вони будуть готувати тістечка(збивають міксером крем, розкочують скалкою коржі, прикрашають тістечка).

Офіціанти приносять відвідувачам закази, бажають приємного апетиту, приносять рахунок.

Відвідувачі дякують за смачні страви, оплачують рахунок на касі.

 


 

Діагностика дітей старшого дошкліьного віку

 

        У саду

Подивитися йду
Що зросло у саду.
Може, ягідка там?
Я і вам трохи дам.

А в саду смакота
Для мого живота.
Ням-ням-ням на мій смак,
Не наїмся ніяк. 

Піднімаю листок, 
Там сидить огірок.
Хрум-хрум-хрум жартома,
Хрум-хрум-хрум… Вже нема!

Зародило вишень!
Де набрати кишень? 
Скаче серце моє:
– Пригощайтеся! Є!  Наталя Карпенко

* * *

Вишенька

Що це на гілочці нашій гойдається?
Що це зоріє у нашім саду?
Що так привітно мені усміхається?
Я тебе, вогнику, зараз знайду. 

Вишенько, в тебе коралі на листячку!
Дай мені ягідку ту і оту.
Дякую красно вишневому літечку
За насолоду і за смакоту.  Наталя Карпенко

* * *

Яблучко

Впало яблучко кругленьке
Соковите, червоненьке.
Впало яблучко хрумке 
І велике. Ось таке!

 Пригощайтесь,  просить гілка
 Насолода!  шепче бджілка.
 Так, так, так! – співає шпак.
 Це мій дім!  кричить хробак.    Наталя Карпенко

* * *

Абрикоси

Помаранчеві голівки 
Обліпили кожну гілку.
На солодкі абрикоси
Налетіли жовті оси, 
Налетіли роєм бджоли…
Зумкотить усе довкола!

В зелен-листі вітер в’ється, 
Теплим подихом сміється 
Й носить запахи медові. 
Дні стоять такі чудові!
Як тут нам не порадіти,
Шле гостинці красне літо!    Наталя Карпенко     

* * *

У саду

Яблуні і груші у моїм саду.
Яблука червоні з яблуньок зберу,
Груші жовтобокі познімаю з груш.
А плоди зелені у саду не руш!

Ще нехай під сонцем засмагає бік
І медовим стане вітамінний сік.
Хай вбирає силу гарного дощу,
Я у свій садочок холод не пущу!  Наталя Карпенко      

* * * 

Подарунки осені

Осінь запасає,
Осінь пригощає. 
В кошику ґаздині
Соковиті дині,
Перці, баклажани,
Красені каштани,
Жолуді в беретах,
Брошки бересклету,
Ягоди калини,
Глоду й горобини.
І солодкі сливи,
І грушки звабливі,
Яблука, горіхи,   Буси обліпихи…
Господиня осінь     Подарунки носить.  Наталя Карпенко     

* * *

 

Аґрус

Зріс у травах коло хати 
Кущик агрусу крислатий.
На гілках його колючих 
Стільки низочок блискучих!
 
У зелених намистинах
Видно крихітні зернини.
Хочеш аґрус скуштувати –  
Обережно треба рвати.    Наталя Карпенко     

* * *

 Лохина

Ростуть кущі лохини
Де нетрі трясовини,
В лісах, між чагарями…
Звуть кущ і буяхами.  

У синьої лохини
Зелена серцевина
Солодка й кислувата.
Ходімо смакувати! Наталя Карпенко     

* * *

 

Сині ягоди

Від чорниці та ожини 
Рот і руки будуть сині. 
Аґрус, вишні і порічки
Вмить відмиють руки й личко.
Чом це? Відповідь проста,
Чистить плями кислота!       Наталя Карпенко     

* * *

 

Калина

На кущах калини
В листі кучерявім
Ягоди-рубіни 
Паленіють яро.   Наталя Карпенко   

* * *

Брусниця

В Карпатах і Поліссі
На кущиках у лісі
Росте і промениться
Коралова брусниця. Наталя Карпенко     

* * *

Суничка

Маленька суничка у лісі зростала, 
У червні червоною ягідка стала.
На Свято Зелене вдягнула суничка
Яскраву сорочку і пишну спідничку.

Додолу голівку червону схилила
І щічки росою ранковою вмила.
Вітали суничку сестриці-суниці
І гріли у променях сонечка лиця.     Наталя Карпенко     

* * *

Глід

Обабіч доріг, в перелісках, на кручах
Красується глід. Будьте пильні –  колючий!
У травні зеленому буйно квітує,
У вересні плодом червоним частує.    Наталя Карпенко     

* * *

Зелений горошок

Зелений горошок сидить у стручку,
Шукай на городі хатинку таку.
В хатині багато братів горошин.
Усі круглолиці. Усі, як один!         Наталя Карпенко     

* * *

Кавун

Здивувався ласун:
– Серед ягід кавун?
Він великий такий,
І на дотик твердий!
Та червоне нутро
Містить соку відро! 
В м’якуші насінин,
Як в загаті рибин.
Тече мед на вуста,   Налітай, смакота!               Наталя Карпенко     

* * *

Було пильнувати...

Кавун-кавунисько,
Зелений хлопчисько
Котився, котився,
Упав і розбився.

Такий червоненький, 
Такий солоденький.
І що тут казати…
Було пильнувати!      Наталя Карпенко      

* * *

Гарбуз

Помаранчевий гарбуз
Після зливи в землю вгруз.
Став гарбуз галасувати:
– Як тепер я вийду з хати?
– Дід гарбуз, – озвалась диня,
В тебе он яка родина!
На підмогу з-під листочків
Прийдуть сім’ї огірочків,
Патисони з кабачками,
Я з братами-кавунами.
Тут і діти, тут і внуки,
Витягнем тебе з багнюки.        Наталя Карпенко     

* * *

Гарбузенятко

Мале гарбузенятко
Залізло аж на тин.
– Казав же мені татко,
Що я хоробрий син.

Що я козак завзятий,
Що я козак крутий,
Що я козак чубатий,
Що цвіт мій золотий.

Усі в моїй родині
Козачки й козаки, –
Кавунчики і дині,
І навіть огірки.       Наталя Карпенко     

* * *

 

 

Огірок

Під листячком лапатим
Зростають огірки,
Сидять в затишній хаті, 
Нагулюють боки,
Ховаються від сонця, 
П’ють воду дощову.
Відкрию лист-віконце
І огірок зірву.           Наталя Карпенко     

* * *

 

Кабачок

Лежить кабачок під зеленим шатром,
Прикрив довге тіло ворсистим листком.
Росте щохвилини цупкенький хлопчак,
В зеленого лежня – зелений піджак.    Наталя Карпенко     

* * *

 

Баклажани

Дозріли баклажани 
Довгасті, як банани,
Лілові, як дзвіночки,
Тверді, як огірочки,
Блискучі і гладенькі,
Великі і маленькі.       Наталя Карпенко

* * *

 

Каштани

Каштани рано навесні
Завжди засвічують вогні.
І от горить цей дивний цвіт,
Щоб йшла палка любов у світ.

Палахкотять свічки ясні,
Летять у світ дзвінкі пісні.
Душа світлішає, летить...
Яке це щастя — в світі жить!     Надія Красоткіна

 * * *

 

Фруктовий сад

 

Сперечалися дерева
Про корисність і красу,
Вибирали королеву
У фруктовому саду.

Груші, яблуні та сливи
Абрикоси та айва,
Ніжні вишеньки красиві
І черешенька стара.

Тихо листям шелестіли,
Різні в них були думки.
Висновку дійти зуміли:
Різні в кожного смаки.

Всяке дерево корисне,
Цінність має кожен плід.
Груші, яблучка та вишні,
Абрикоски та горіх.

Для дорослих і малечі
Вибір тут на всі смаки.
Діток в гості, всіх, до речі,
Запросили залюбки:

“Вітаміни, мінерали
Зберігаються в плодах.
Щоб ви нами смакували,
Ми зростаємо в садах.

Завітайте ви до саду,
Фруктів, ягідок нарвіть.
Пригощатимемо радо,
Здоровенькими ростіть!”    Наталія Паснак

* * *

 

 

 

Полунички

Смачненькі полунички,
Червоні, яскраві,
Несу для сестрички,
Я сам назбирав їх.

Букет полуничний
Сестрі подарую.
Солодким, незвичним,
Дитя почастую.

Здивована щиро,     Раділа сестричка:
-Як мило, як мило!   “Букет-полуничка”.

А я і не знала    Такого секрету,
Що з ягід яскраві    Бувають букети!

І був я щасливим,
Не менше сестрички,
Бо диво зробили
Промиті полунички!   Наталія Паснак

    * * *

Виноград

За парканом, на лозині,
Винограду стиглі грона,
А на них - рої осині -
Небезпечна охорона.

Як струна, бринять комахи,
Жалять гроно безупинно.
Ми з котом, немов невдахи,
Заглядаємо з-за тину.

Захотілось в ту хвилинку
Виноградом ласувати.
Кіт сказав: "Чекай, дитинко,
Зараз спробую дістати!"

Щоб в комах відбити гроно,
Сміло рушив Том в атаку!
Я ж - тримаю оборону,
Кіт мені велів... чекати... Наталія Паснак

    * * *

Знахідка

Збулася мрія їжачка:
Знайти скарби предивні -
В траві фруктового садка
Плоди лежать поживні!

Гора із яблучок смачних
Червоних та кругленьких.
І соковитих й запашних,
Цілющих та смачненьких.

Не вірить сам собі їжак -
Це ж радість неймовірна!
Щоб смакота лежала так -
Нікому непотрібна!

Довкола купу обійшов,
Нема, нема нікого.
Господаря він не знайшов
До дива запашного.

-Мої, мої, вони мої!
Радів він як дитина.
Смаколики усій сім'ї,
Зрадіє вся родина!

А в їжачка родина та -
Ой, список довжелезний!
Родина зовсім непроста, 
В них давній рід, старезний.

Багато дуже їжаків-
Великих і маленьких.
Та ситими будуть усі -
Вгостить їжак рідненьких.

На голочках, що на спині,
Забувши геть про втому,
В комору яблучка смачні
Носив їжак додому.              Наталія Паснак

  

 * * *

 

Пора плоди збирати

Плоди пора прийшла збирати.
Он ягоди в саду які!
На зиму треба закривати
Весь урожай — на всі смаки!
Варення, соки — все зробити,
Щоб у холодний час зими
Всі їсти мали що і пити
І літо згадували ми.
Й коли за вікнами завіє,
І холодом страшним дихне,
Від столу ситістю повіє —
Смачненьке все і запашне:
Черешня, вишня і порічка,
Варення з аґрусу і слив.
І полуниці гарні личка,
І ще багато різних див…
Тому роботи є чимало —
Гарячий час, як не крути.
Щоб вийшло смачно все і вдало,
То треба творчо підійти
До всього, що зібравсь робити.
З любов’ю, і теплом в душі.
Щоб мати все і добре жити —
Роби з душею, не спіши.   Надія Красоткіна

    * * *

 

 Білка, білочка, стрибунка
Лускає горіхи лунко.
Чує цілий ліс і бір,
Що у білочки обід.
В білки хатка невеличка,
Тепла, наче рукавичка.
На полицях аж до стріхи
Там насипані горіхи.    Христина Дорожовець

   

       * * *

Іде по лісу купа груш,
Ти пальцем її не руш!
Поверх неї з колючок
Визирає їжачок.
Їжачок сопе сердито:
“Ох, несила вже ходити.
Час настав для відпочинку,
Сяду, мабуть, під ялинку.
Розім'яв собі боки
І... наткнувся на голки.
Бо ж ялинка – от дивак! -
Теж колюча, як їжак.      Христина Дорожовець

    * * *

 

На узліссі виріс дуб.

Якось жолудь з дуба – гуп.

Закотився під місток.

Заховався під листок.

От полежав там тихцем –

Далі грався з вітерцем.

Вітерець його заніс

Аж до річки. Поруч – ліс.

Жолудь примостився тут.

Сонце оком луп та луп

Й…на узліссі виріс дуб…

 

* * *

 

КАШТАНОПАД 

Ось червоний впав листок,
А за ним
Каштанчик – скок!
Жовтий лист на землю ліг,
Слідом знов
Каштанчик – плиг!
День за днем
Таке підряд –
Падолист, каштанопад.       Г. Маніва

 

Жолудi

На дубах ростемо в лісі.

В листі сховок, як у стрісі.

Ми не тонемо в воді,

бо звичайні жолуді.

 

Білки в дупла нас ховають

й поросята полюбляють.

Носять нас мішками мішки,

й запасають навіть мишки.

 

З дуба падаєм в травичку,

пустим корінець в земличку.

Через рік уже дивись –

паросток потягся в вись!

 

Ми прихильники краси,

буйні хай ростуть ліси.

Дружно докладемо сили,

щоб планета зеленіла!       Олександр Мачула

 

* * *

Падають каштани

Тиша на світанні
Тільки чути стук...
О! Та це каштани
Падають на брук!

Кожушки колючі
Скинути спішать
І бочки лискучі
Світу показать.

Збилися із ліку,
Як збирали їх:
Для бабусь - на ліки,
А собі – для втіх!       Нила Волкова

 

 

 

 

 

 

 

Діагностика дітей старшого дошкліьного віку 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* * *

Той, хто їсть його, той знає –
Всіх мікробів він вбиває.
Овоч цей корисний дуже,
Та від нього сліз калюжа.(Цибуля)
* * *
З мене листя обдирають,
Мене квасять, в борщ кидають,
В пирогах мене печуть
І в салат мене січуть! (Капуста)
* * *
В діжці ми їх засолили,
А тоді всю зиму їли.
Солоненькі та хрумкі
З пухирцями _ _ _ _(Огірки)
* * *
В діжці ми їх засолили,
А тоді всю зиму їли.
Солоненькі та хрумкі
У пупирцях _ _ _(Огірки)
* * *
Борщ із нього варить ненька,
В нього шкурочка тоненька,
Солодкуватий він на смак,
Фіолетовий _ _ _ (Буряк)

* * *

Помаранчева і гарна,
У землі сиджу не марно:
Соковита, солоденька,
Вже я стала чималенька.
Собою пригощу дитину.
Хай корисну з’їсть _ _ _ (Морквину)
* * *
У землі вона зростає
І брунатний колір має.
Її смажать і печуть,
Її варять і товчуть.
Овоч цей всі люблять дуже,
Як же він зоветься, друже?  (Картопля)
* * *


Під землею народилась
і для борщику згодилась.
Мене чистять, ріжуть, труть,
смажать, варять і печуть.   (Картопля)
* * *
Зелений чуб, червоний бік,
Смачний із нього чавлять сік.
Ґадзині варять з ним борщі,
Росте в городі на кущі     (Помідор)
* * *
У темниці виростає
та біленькі зубки має.
Хоч гіркий він і пекучий,
та корисний і цілющий      (Часник)

* * *

На смак чудова, жовта, медова,
Їсть її малий Павлуша.
Здогадались, що це? _ _ _ _ _.(Груша)
***
В нас деревина така у дворі,
Фрукт цей з дитинства дають дітворі,
Корисне, доступне та дуже смачне,
Багате залізом та поживне. (Яблуко)
***
Соковите, червоненьке,
Круглобоке, солоденьке.  (Яблуко)
 

***

Сонечко маленьке,
Кисло –солоденьке.
На частинки поділю
Своїх друзів пригощу.
Здогадалися, що це?
Корисне, з вітаміном "С"?(Апельсин)
***

Ця жовтогаряча пані
В бархатистому жупані.
І солодка, і пригожа
На компот й варення гожа. (Абрикоса)
***


 

 

Цього фрукту по шматку
В чай добавлю для смаку.
Запашистий та кисленький,
Наче сонечко жовтенький. (Лимон)
***
Він солодкий, соковитий,
Сонцем півдня він налитий,.
Не росте цей фрукт у нас
Товстошкурий _ _ _ _ _ _. (Ананас)
***
Чи то жовта,
Чи то синя
Соковита господиня.
Чи то сонце,
Чи то злива —
Пригостить нас влітку...   (Слива)

 

Загадки про картоплю

***

У землі вона зростає

І брунатний колір має.

Її смажуть і печуть,

Її варять і товчуть.

Овоч цей всі люблять дуже,

Як же він зоветься, друже?

***

Некрасива, шишкувата,

Як прийде на стіл вона,

Скажуть весело хлоп’ята:

— Ну й розсипчаста, смачна!

 

Загадки про огірки

***

Довгий, зелений,

Добрий солений.

Добрий і сирий –

Хто він такий?

***

 

На городі в нас грядки,

На грядках – рясні листки:

Там зростають малюки,

Зелененькі…

***

Він довгастенький, зелений,

Заховався під листки.

А всередині у нього

Сплять малесенькі синки.

 

Загадки про моркву

***

В земляній сиджу коморі,

А коса моя надворі.

***

Я кругленька, червоненька,

З хвостиком тонкньким.

На городі мене рвуть

І до столу подають.

 

Загадки про помідори

***

Зелений чуб, червоний бік,

Смачний із нього чавлять сік.

Ґадзині варять з ним борщі,

Росте в городі на кущі.

***

Був зеленим, маленьким,

Став великим і червоненьким.

***

На городі він росте,

Червоним і жовтим буває.

Коли дозріває, на стіл потрапляє,

В салатах свіжих він завжди буває.

 

 

Загадки про капусту

***

Хто хустиночку свою

Влітку покриває?

І по двадцять хустин

На голівці має?

***

Листочок до листочку притулився,

Черв’ячок щоб не забрався.

Мені потрібна завжди водиця,

Щоб силою зміцнитися.

І росту я густо, густо

Я зеленая…

***

Сидить на городі бабуся,

А в неї сім кожухів на кожусі.

***

Часто літом надівала

По новій сорочці,

А на зиму поскидала

Й посолила в бочці.

***

З мене листя обдирають,

Мене квасять, в борщ кидають,

В пирогах мене печуть

І в салат мене січуть!

Загадки про цибулю

***

Носить вона по сто одежинок,

Правда, немає на них застібок.

Якщо будеш їх знімати,

Сльози станеш проливати.

***

Не уміє вона сміятися,

І не любить роздягатися.

Хто одежину з неї знімає,

Часто сльози проливає.

***

 

Загадка про буряк

Борщ із нього варить ненька,

В нього шкурочка тоненька,

Солодкуватий він на смак,

Фіолетовий…

 

Загадки про гарбуз

***

На городі виріс дужий,

Круглий, жовтий і байдужий

До червоних помідорів,

До капусти і квасолі.

Хто цей гордий карапуз?

Здогадалися?..

***

Ріс я на баштані,

Мав зелені штані,

Утік із двору,

Ліг у комору.

Я свиней боюсь,

А звуть мене…

 

Загадки про редиску

***

Маленька, червоненька,

Із хвостиком тоненьким.

На городі мене рвуть

І до столу подають.

***

Як миша хвостик довгий маю,

Та я з города не тікаю.

З мене зробити кожен рад

Корисний та смачний салат.

 

 

Загадка про перець

Є солодкий, є гіркий,

Різні форми має.

Є худий, а є товстий,

Кожен його знає!

* * *

Сто одежинок
І всі без застібок.      Капуста

Хоч чорнила він не бачив,
Фіолетовим раптом став,
І лисніє від похвал
Дуже важливий … Баклажан

 

* * *

Телятки гладкі
Прив’язані до грядки,
Лежать рядками,
Зелені самі.        Огірки

* * *

Наші поросятки зросли на грядці,
До сонечка бочком, хвостики гачком.
Ці поросятки грають з нами в хованки.    Огірки

 

* * *

Що за скрип? Що за хрускіт?
Це що ще за кущ?
Як же бути без хрусту,
Якщо я …     Капуста

* * *

Красна дівиця
Сидить у темниці,
А коса на вулиці.       Морква

* * *

Ростуть на грядці
Зелені гілки,
А на них
Червоні дітки.        Помідори

* * *

Круглий бік, жовтий пліч,
Сидить в грядці колобок.
Вріс в землю міцно.
Що ж це?         Ріпка

* * *

І зелен, і густ
На грядці виріс кущ.
Покопай трошки:
Під кущем …         Картопля

* * *

Сидить дід, у сто шуб одягнений,
Хто його роздягає,
Той сльози проливає.      Цибуля

* * *

Розсілася бариня на грядці,
Одягнена в галасливі шовки.
Ми для неї готуємо діжки
І великої солі півмішка.      Капуста

* * *

Щоки червоні, ніс білий,
В темряві сиджу цілий день,
А сорочка зелена,
Вся на сонечку вона.    Редиска

* * *

Сарафан не сарафан, платтячко не платтячко,
А як станеш роздягати, досхочу наплачешся.       Цибуля

* * *

Перш ніж її ми з’їли,
Всі наплакатися встигли.     Цибуля

* * *

На маківці ковпачок,
Ковпачок — набочок.
Надулась на грядці —
Відгадайте, хлопці.          Гарбуз

* * *

Літо ціле старалася –
Одягалася, одягалася …
А як осінь підійшла,
Нам одежинки віддала.   Капуста

 

* * *

Над землею трава,
Під землею бордова голова.       Буряк

* * *

Як на нашій грядці
Зросли загадки
Соковиті так великі,
Ось такі круглі.
Влітку зеленіють.
До осені червоніють.     Помідори

* * *

Що копали з землі,
Смажили, варили?
Що в золі ми спекли,
Їли так хвалили?      Картопля

* * *

Змусить плакати всіх навколо,
Хоч вона і не забіяка, а …
Цибуля

* * *

За кучерявий чубчик
Лисицю з норки поволік.
На дотик – дуже гладка,
На смак – як цукор солодкий.
Морква

* * *

Клаптик на клаптику
Зелені латки,
Цілий день на животі
Ніжиться на грядці.
Капуста

Загадки про фрукти

Синій мундир, біла підкладка,
В середині – солодко.       Слива

* * *

На зеленому шнурі
Серед літньої спеки
В золотий шкірці
Підростають кулі.         Диня

* * *

Кругле, рум’яне,
Я росту на гілці.
Люблять мене дорослі
І маленькі дітки.     Яблуко

* * *

Жарким сонечком зігрітий,
У шкірку, як в броню, одягнений.
Здивує собою нас
Товстошкірий … Ананас

* * *

У червоних платтячках сестрички
Причепилися за кіски.
Влітку в сад зайдіть тутешній —
Дозрівають там …   Черешні

* * *

Я — солодкий, зростав на півдні,

як сонечко в листі.
Помаранчевий і круглий,

я подобаюся дітлахам.
Апельсин, мандарин

* * *

Була зеленою маленькою,
Потім я стала аленькою,
На сонці почорніла я,
І ось тепер я стигла.     Вишня

* * *

Цей плід ледь обнімеш,

якщо слабкий, то не піднімеш,
На шматки його поріж,

м’якоть червону зїш.     Кавун

* * *

Кожна тонка стеблинка,
Тримає червоний вогник.
Розгинаємо стеблинки —
Збираємо вогники.    Суниця

 

 

* * *

Цей смачний плід жовтий
До нас з Африки пливе,
Мавпам  в зоопарку
Їжу цілий рік дає.       Банан

* * *

Дві сестри влітку зелені,
До осені одна червоніє, інша чорніє.      Смородина

 

* * *

Він на півдні виростав
У гроно плоди свої зібрав.
А сувору взимку
Прийде родзинками до нас додому. Виноград

* * *

Довгоніжка хвалиться —
Чи Я не красуня,
А сама-то — кісточка
Та червоненька кофточка.    Вишня

* * *

Низький та колючий,
Солодкий та пахучий,
Ягоди зірвеш –
Всю руку обдереш.     Аґрус

* * *

Цей фрукт на смак добрий
І на лампочку схожий.     Груша

* * *

Білим цвіте,
Зеленим висить,
Червоним падає.       Яблуко

* * *

Помаранчевий і круглий я,
Люблю я всім вам, друзі!
Мене на часточки розділи
І друзів всіх почастуй.     Апельсин

 

* * *

У вулику жовтенькому
Бджілки заснули,
Збилися в клубок,
А в стінках – медок.      Диня

* * *

Саме з кулачок, червоний бочок,
Доторкнутися — гладко, розкусиш — солодко.     Яблуко

* * *

Цей солодкий плід
І круглий, гладенький.
Всередині він запашний
Зовні пухнастий.       Персик

* * *

Ці ягоди всі знають,
Нам ліки замінюють.
Якщо ви хворі на ангіну,
Пийте на ніч чай з …       Малиною

Загадки про грунт

Один ллє, другий п’є, третій росте. (дощ, ґрунт, рослина)

***

Що лицюєм на всі боки,

А воно нове щороку(ґрунт)

***

Мене ріжуть, мене б’ють,

я не ображаюся,

а ще кращим стаю. (ґрунт)

***

Люди пані цю шанують,

За родючість всі цінують.

Степи, долини і поля –

Все це матінка… ! (земля)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Діагностика дітей старшого дошкліьного віку 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прислів'я і приказки

*До першого грому земля не розмерзнеться.

*Як почав орати, то в сопілку не грати.

*Глибше орати — більше хліба мати.

*Добре ґрунт угноїш - урожай потроїш.

* Хто про землю дбає, вона тому повертає.

* Поле працю любить.

* Землю гріх ображати, бо вона наша мати.

* На чорній землі білий хліб родить.

* На добрій землі що не посієш, те й вродить.

* Жита ростуть, як з води йдуть.

* Ялова земля не нагодує, а сама їсти просить.

* Хліб на хліб сіяти — ні молотити, ні віяти.

* Хто землю удобряє, тому й земля повертає.

* Не земля родить, а руки.

* Хто землі дає, тому й земля дає.

* Дай землі, то й вона тобі дасть.

*Давай нивці, то й нивка дасть.

*Де господар добре робить, там і поле буйно родить.

*Де господар не ходить, там нивка не родить.

*Не питає добрий жнець, чи широкий загонець.

*Коли зореш мілко, посієш рідко, то й уродить дідько.

*Як мілко орати, краще випрягати.

*Де оре сошка, там хліба трошки.

*Глибше орати — більше хліба жувати.

*Там ся добре діє, де два оре, а третій сіє.

*Сій не пусто, то збереш густо.

*Чистим зерном сійте поле, то вродить хліб, як море, а нечистим посієте — собі шкоди надієте!

*Хто хоче збирати — мусить добре засівати.

*Що посіяв, те і вродить.

*Яке посієш, таке і пожнеш.

*Як посієш наволоком, то і вродить ненароком, а як посієш густо, то не буде пусто.

*Буряк — не дурак: на дорозі не росте, а все на городі.

*Пусти осот в огород — огірків не буде

*Аби цвіт, а ягідки будуть.

*Не з кожного цвіточка ягідочка!

*Терен груш не родить

*Яка яблунька, такі й яблука.

*Яка грушка, така й юшка.

*Велике дерево дає більше тіні, ніж фруктів.

*Кожному овочеві свій час

*Буряк – не дурак: на дорозі не росте, а все на городі.

 * Унадився, як заєць в капусту.

*Змішав, як горох з капустою.

*Несмілий, як цап у капусті.

*Сидить,  як морква в землі.

*Вліз, як свиня в моркву.

*Зачервонів, як буряк.

*Добрий. як перець.

*Завзятий, як перець.

*Сердитий, мов турецький перець.

*Як перцю скуштував.

*Вилупив очі, як цибуля.

*Любить. як пес цибулю.

*Багато, як бобу.

*Говорить, як горохом об стіну молотить.

 *Виглядає, як змерзла диня.

*Кисне, як солоний огірок.

*Пусти осот в огород – огірків не буде.

*Гіркий,  як редька.

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Вальків Іванна
Додано
22 січня 2023
Переглядів
1125
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку