Тема: Додавання і віднімання круглих десятків.
Порівняння чисел, виразу числа.
Вправи і задачі на закріплення матеріалу.
Мета: Вправляти учнів у додаванні та відніманні круглих десятків; вчити порівнювати їх. Розвивати вміння розв’язувати задачі, розпізнавати геометричні фігури.
Обладнання: ММС, Деревце з пташками, геометричний матеріал, роздатні картки, статуетка пташки, картинки птахів.
Хід уроку
І Організаційний момент.
1. Запрошення на урок
Учитель: Любі діти! У наш клас
Завітали люди щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром!
1 учень: Ми вам раді, люди добрі,
І вітаємо щиро Вас,
І Запрошуємо ласкаво
На урок у 1 клас.
2 учень: Усміхніться всім навколо
Небу, сонцю, добрим людям
І тоді обов'язково
Наш урок цікавим буде!
2. Ємоційне налаштування на урок!
Спочатку сідає “Краса”, а потім “Сила”
- Сядьте зручно, правильно. Повторюйте за мною:
Я – учень,
Я ходжу до школи.
Я навчаюсь вчитись,
Я все розумію.
Я все хочу знати.
3. Гра “Очикування”
- Уважно погляньте на дошку, на стіні нашого кабінету і скажіть, щ ви сподіваєтеся сьогодні побачити, почути та відчути.
Відповідь починати потрібно зі слів:
“Я хочу, щоб на уроці…
- було цікаво
- я зрозумів матеріал
- зумів виконати роботу
- щоб я виконала всі завдання
- щоб урок приніс хороший настрій
- щоб я здобув кращі знання
- щоб урок був захопливим
- щоб урок був продуктивним
- щоб урок був казковим
- щоб урок був навчальним
- щоб урок приніс радість
У кінці уроку ми побачимо, чи здійснилися ваші сподівання
Подивіться уважно на дошку, вправа “Інтрига” підкаже вам, які гості ще завітають сьогодні до нас на урок.
Інтерактивна вправа “Інтрига”
Пок – ок + ту – у + аха – а + и
- А ця пташечка буде талісманом нашого уроку. (На столі виставляється статуетка пташечки)
- Співом солов’їним
Йде до нас весна
Гомоном пташиним
Повниться земля…
І яскраве сонце
Землю зігріва
Дні вже стали довші –
Це прийшла весна.
- Кожна пташка, яка повертається з вирію на своїх крилах несе нам завдання, а ми повинні продемонструвати нашим пернатим друзям як ми навчилися додавати і віднімати числа у межах 100, порівнювати їх і розв'язувати задачі. А також дізнаємось багато нового і цікавого в світі природознавства.
А перше завдання нам пропонує виконати мудра тітонька сова.
Що ми знаємо про неї? (Вона за ніч з'їдає 10-15 мишей. А ще кожна із сов зберігає 1 т зерна. Сови дуже корисні бо знищують гризунів).
4. Робота в зошитах
Каліграфічна хвилинка.
- Прочитайте, знайдіть «сховане» число, запишіть.
Смородина (1), підвал (2), стриж (3)
А далі продовжіть числовий ряд, допишіть.
1, 2, 3, … Допишіть числа першого десятка. Прочитайте.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
- Відгадайте ребуси.
40 а (сорока)
р1а (родина)
100 лиця (столиця)
ак 3 са (актриса)
ли 100 к (листок)
5. Завдання
Розташуйте числа в порядку зростання: знайдіть закономірність і продовжіть ряд на три числа.
3 |
7 |
11 |
5 |
13 |
1 |
9 |
|
|
|
А |
В |
Р |
И |
О |
Ж |
О |
Н |
|
|
- Прочитайте назву пташки, яка однією з найперших повертається з вирію і принесла це завдання.
1 |
3 |
5 |
7 |
9 |
11 |
13 |
15 |
17 |
19 |
Ж |
А |
Й |
В |
О |
Р |
О |
Н |
О |
К |
Як називаються ці числа? (непарні)
6. Слідом за жайворонком повертаються із вирію ці пташки.
Чорномазий, білодзьобий,
Він за плугом важно ходить.
Сторож вірний, друг полів,
Перший вісник теплих днів.
(Грак)
Вони принесли свої завдання.
3 + 4 |
|
9 - 2 |
|
4 + 5 |
|
8 - 3 |
|
|
|
|
|
|
|
30 + 40 |
|
90 - 20 |
|
40 + 50 |
|
80 - 30 |
Що ви знаєте про грака?
Грак за 1 день з’їдає близько 400 личинок хрущів
Грак – вісник весни, живе близько 8 років.
- А птахи все летять і летять до рідної землі. Кого зустрічатимемо, відгадайте загадку:
Ну хто співця весни не знає
Закривши очі він співає
Та пісня радісна, дзвінка
Скажіть звуть як співака?
(Шпак)
Що ви знаєте про шпака?
- За день шпак з’їдає стільки комах скільки важить сам.
- Шпак сам гнізд собі не будує, а селиться у шпаківнях.
Учитель – Шпак- пародист, імітує голоси багатьох птахів.
– Протягом дня до свого гнізда прилітає близько 200 разів. Живе 12 років.
7. Увага задача!
Задача 1
Для зустрічі шпаків учні нашої школи побудували 40 шпаківень і у березні ще 30 шпаківень. Скільки всього нових будиночків отримали шпаки?
Л – 40 шт.
? шт.
Б – 30 шт.
40 + 30 = 70 (шт.)
Відповідь: 70 шпаківень.
- Яка це задача? – пряма.
- Складіть обернену задачу.
Задача 2
Л – 40 шт.
70
Б – ?шт.
70 - 40 = 30 (шт.)
Відповідь: 30 шпаківень.
Фіскульт хвилинка
Гуси-лебеді летіли,
На лужку спочити сіли.
Потім встали,
Крильця склали,
Розминати спинки стали.
Ніжки обмивали,
Вгору підлітали,
Хвостик піднімали,
Шийки повертали.
Потім гуси протягнулись,
Діти до занять вернулись.
Задача 3
Дикі гуси живуть 80 років, а чорний дрізд живе близько 20 років. Лебідь живе стільки, скільки гуска і дрізд разом. Яка тривалість життя лебедя? (100 років)
80 + 20 = 100 (р.)
- Що ви знаєте про лебедя?
Лебеді завжди живуть у парі.
- Яка пташка живе також 100 років? (Орел)
Здача
На гілці сиділо 4 шишкаря і 3 жайворонки. Скільки пташок сиділо на гілці?
«Пастка» - жайворонок зимує в теплих краях і вони не зустрічаються.
- Що вам відомо про шишкарів?
Взимку висиджує пташенят. – Чому? – Насіння в ялинок і сосен з’являються взимку. Основна їжа для шишкарів.
Відомо, що пташенята шишкарів народжуються голими,але холоду не бояться, бо мати не злітає з гнізда і гріє їх весь час.
Що страшніше птахам взимку – голод чи холод? (голод)
Задача 4
В – 20 п
?
М - ? На 7 більше
1) 20 + 7 = 27 (п) – прилітало до Миколиної годівниці
2) 20 + 27 = 47 (п) – всього прилітало
Молодці хлопчики. Скільки птахів врятували від голоду.
- А до нас поспішають нові пташки.
Я гніздо люблю будувати
Під дахом сільської хати
(Ластівка)
Ластівка навчає своїх пташенят математики. З’ясуйте, хто з пташенят неправильно поставив знаки <, >, =.
30+20<70 70+20 >100 80-50>40
Виконайте завдання ластівки.
Поставте знаки.
34 30 40-30 20
68 86 50+50 100
35 37 60+20 70
Наступна пташка це символ радості. (соловейко)
Завдання з логічним навантаженням.
Магічний квадрат
Заповнити магічний квадрат
- З яких геометричних фігур складаються ці пташки?
Узагальнення отриманих знань. (Творче завдання)
Птахи створили хор. Вже кілька днів готуються до концерту і прилетять на це дерево, щоб заспівати нам, якщо ми виконаємо останнє завдання.
Назвіть трицифрове число. (100)З яким птахом воно пов’язане? (Орел, Лебідь - живуть 100 років)
Яке число знаходиться між числами 2 і 4? (3; горобець за літо тричі висиджує яйця)
Яка цифра схожа на літеру О? (нуль, зозуля не висиджує пташенят)
Яке число є наступним числа 8? (9, ластівка живе 9 років)
Яким числом можна замінити слово «Пара»? (2, журавель висиджує 2 яйця)
Скільки пальців на 3 руках? (15, у дятла найдовший язик – 15 см.)
Підсумок уроку
(Звучить спів пташок)
Наш урок підходить до кінця. Чи справдились ваші очікування?
Гра «Мікрофон» (які враження?)
- Мені сподобалось…
- Я навчився…
- Я хочу…
Ви гарно працювали і пташки дарують вам на пам'ять свої дарунки.
Вправа «Подаруй посмішку»
- Підведіть праву руку якщо маєте гарний настрій
- Ліву – якщо поганий
- Обидві руки – якщо ви готові подарувати один одному посмішку.
Обміняйтеся усмішками.