Тема: Додавання суми до числа. Віднімання суми від числа.Обчислення значень виразів. Складання і розв’язування задач за коротким записами.
Мета: узагальнити знання про практичне застосування додавання суми до числа та вивчити правила додавання суми до числа; узагальнити знання про практичне застосування віднімання суми від числа вивчити правила додавання суми до числа; закріплювати вміння обчислювати значення виразів зручним способом, складати й обчислювати задачі виразом; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати старанність.
Обладнання : зошит,підручник,презентація
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
1.Привітання
Дзвоник всім нам дав наказ —
До роботи швидше, клас.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб пройшов урок немарно.
2.Представлення
-Мене звуть Наталія Сергіївна і сьогодні урок математики проведу у вас я.
3. Перевірка готовності до уроку
-Діти, перевірте, чи все у вас готове до уроку? Зошит,підручник, ручка, пенал.
II. Актуалізація опорних знань.
1.Каліграфічна хвилинка
-Діти,відкрийте свої зошити напишіть число ,сьогодні 26 жовтня
Класна робота
.Написання цифр встановлення закономірності
1 10 2 20 3 30 4 40 5 50
-Діти, яку ми бачимо закономірність ?
1- 1 десяток
2- 2 десятки
3-3 десятки
4-4 десятки
5-5 десятків
2.Усний рахунок
Гра « Збери яблучка»
-Діти,ви бачите на екрані яблучки з певними цифрами. Вам потрібно зібрати яблучка усно розв’язавши приклади , та покласти ,ті яблучка, відповідь на приклади , яких дорівнює цифрі написаній на яблуці.
54-4=50 37+3=41 54-4=50
57-7= 50 57-20=37 57+3=60
16-6=10 33+4=37 89-19=70
10+40=50 24+6= 30 100-30=70
58+2= 60 60-24= 34 72-2=70
3. Підготовчі вправи до вивчення нового матеріалу.Повторення правила додавання числа до суми двох чисел та віднімання числа від суми двох чисел .
Робота за підручником
-Відкрийте підручник на с.49 № 265
Прочитай вирази і обчисли їх значення
-Давайте пригадаємо , що треба зробити щоб додати число до суми двох чисел,та відняти число від суми двох чисел
Щоб додати число до суми двох чисел, достатньо додати це число до одного з доданків, а до отриманого результату додати інший доданок.
Щоб відняти число від суми двох чисел,достатньо відняти це число від будь-якого доданка, а до отриманого результату додати інший доданок
4.Розв’язування прикладів
Зараз в зошиті відступили 1 клітинку ,написали приклади № 265 .
(біля дошки 3 учні виконують по стовпчику прикладів з поясненням,всі останні в зошитах )
1 стовпчик
80-10+6=( 80-10)+6=70+6=76
4+14-10= 4+(14-10)=4+4=8
2 стовпчик
(26+4)+4=30+4=34
(17+2)-7= 19-7=12
3 стовпчик
(14+5)-4=19-4=15
(20+8)+41=28+41=69
-Діти,сьогодні на уроці ми навчимося додавати суму до числа, віднімати суму від числа, будемо обчислювати значення виразів зручним способом, складати і розв’язувати задачі за коротким записом.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.Пояснення вчителем додавання суми до числа на прикладі розв’язування задачі
№ 266
(на дошці коротка умова задачі)
Приїхало – 2 ….(боксери ) і 7…..(футболістів)
Стало-?
Я пропоную вам,скласти задачу про спортсменів.
На змаганнях були присутні 8 спортсменів. Приїхало ще 2 боксери та 7 футболістів. Скільки спортсменів стало на змаганнях.
а)робота над задачею
Робота над текстом.
-Про що задача?
-Скільки на змаганнях було присутньо спортсменів?(8)
-Скільки ще приїхало боксерів?(2)
-Скільки ще приїхало футболістів?(7)
-Яке запитання задачі?
Аналіз задачі
(Скільки разом приїхало спортсменів(2 +7))
-Виходячи з вище знайденого, і знаючи скільки було спортсменів на змаганнях чи можемо ми тепер знайти ,скільки стало спортсменів?
(8+ 9)
-Діти,цю задачу можна розв’язати виразом .Записуємо в зошиті вираз.
8+(2+7)
-Давайте обчислимо вираз зручним способом :
-Яке число зручно додати до 8 ,щоб отримати 10?
8+ (2+7)= (8+2)+7=10+7.
Отже, ми додали суму двох чисел до числа .
2.Робота над правилом
а) читання правила вчителем
Щоб додати до числа суму двох чисел, достатньо додати до цього числа один з доданків,а до отриманого результату додати другий доданок
б) читання правила учнями
в)перевірка усвідомлення вивченого правила
Отже, виходячи з вище знайденого можна сказати , що для того щоб додати до числа суму двох чисел, достатньо додати до цього числа один з доданків,а до отриманого результату додати другий доданок
-Давайте ще раз повторимо правило разом.
-Хто нам ще раз скаже ,що треба зробити щоб додати до числа суму двох чисел
3.Тренувальні вправи
а) розв’язування прикладів з поясненням №267
(діти по черзі виходять записувати приклад біля дошки,всі останні учні записують приклади в зошиті )
15+(5+7)=(15+5)+7=20+7=27
64+(8+6)= (64+6)+8=70+8=78
13+(7+5)=(13+7)+5=20+5+25
8+(6+2)=(8+2)+2=10+6=16
4.Пояснення вчителем віднімання суми до числа на прикладі розв’язування задачі(№268)
(на дошці коротка умова задачі)
Поїхало – 5 ….(чоловіків) і 3…..(жінки)
Залишилося-?
На святі було 15 чоловік . Наприкінці свята поїхало 5 чоловіків і 3 жінки. Скільки чоловік залишилось на святі?
Робота над текстом
-Про що задача?
-Скільки спочатку було чоловік ?
-Скільки чоловіків поїхало ?(5)
-Скільки жінок поїхало? (3)
-Яке запитання задачі?
Аналіз задачі.
(Скільки разом чоловік поїхало (5+3))
-Виходячи з вище знайденого ,і знаючи скільки було чоловік на святі,чи можемо ми дати відповідь на запитання задачі. Якою дією?
(15- 8)
-Діти,цю задачу можна розв’язати виразом .Записуємо в зошиті вираз.
15-(5+3)
-Давайте обчислимо вираз зручним способом :
-Яке число треба відняти від 15 ,щоб отримати 10?
15-(5+3)=(15-5)-3=10-3=7
Отже, виходячи з вище знайденого можна сказати , що для того щоб відняти суму двох чисел від третього числа, достатньо відняти від цього числа один із доданків , а від отриманого результату відняти другий доданок.
Давайте ще раз повторимо правило разом.
-Хто нам ще раз скаже ,що треба зробити щоб відняти суму двох чисел від третього числа?
5.Тренувальні вправи
а)розв’язування прикладів зручним способом з поясненням №269
(діти по черзі виходять записувати приклад біля дошки,всі останні учні записують приклади в зошиті )
27-(7+5)=(27-7)+5=20+5=25
16-(8+6)=(16-6)+8=10+8=18
32-(2+9)=(32-2)+9=30+9=39
14-(7+4)=(14-4)+7=10+7=17
V. Розвиток математичних знань
1.Робота над виразами зі змінною
Робота за підручником
(два учні біля дошки,всі останні в зошитах)
1 приклад виконується вчителем для зразка
17-(b-4)
— Що ви помітили?
— Назвіть компоненти з яких складається вираз ?
— Який компонент змінюється ?
-Яка основна дія у виразі?
-Як називаються компоненти при відніманні?
Якщо b= 11, то 17-( b-4)=17-(11-4)=17-7=10
Якщо b= 12, то 17-( b-4)=17-(12-4)=17-8=9
Якщо b= 10, то 17-( b-4)=(17-(10-4)= 17-6=11
24-(а+2)
— Що ви помітили?
— Назвіть компоненти з яких складається вираз ?
— Який компонент змінюється ?
-Яка основна дія у виразі ?
-Як називаються компоненти при додаванні?
Якщо а= 2, то 24-( а+2)=(24-( 2+2)=24-4=20
Якщо а= 10, то 24-( а+2)=(24-(10+2)=24-12=12
Якщо а= 12, то 24-( а+2)=(24-(12+2)=24-14=10
2.Усне встановлення закономірності
-Діти,подивіться, на дошку.Ви бачите числа від 1 до 20.Назвіть пропущені числа
3 17 11 15 5 9 7 12 14 2 18 10 20 1 4
3.Розв’язування задачі за коротким записом
Росло -50 кленів
в»язів -?,на 20 <ніж
В парку росло 50 кленів а в»язів на 20 менше. Посадили ще 46 в»язів.Скільки стало в’язів в парку ?
Робота над текстом
-Про що задача?
-Скільки росло в парку кленів ?
-Скільки росло в’язів в парку?
-Скільки в’язів ще посадили?
-Про що запитується в задачі?
Аналіз задачі
-Знаючи скільки в парку росло кленів і що а в»язів –було на 20 менше ,то про що можемо дізнатись?Якою дією?
(Ми можемо дізнатися скільки вязів росло в парку спочатку,дією віднімання 50-20)
-Виходячи з вище знайденого і скільки в’язів ще посадили ,то про що ми можемо дізнатися ?Якою дією??
(Ми можемо дізнатися ,скільки всього в‘язів стало в парку)
-Яка 1 дія ?(Віднімання 50-20)
-Яка 2 дія?(Додавання 30+46)
-Який вираз можна скласти?
-Отже розв’язання можна записати виразом (50-20)+46 =30+46=76 вязів .
VI.Підсумок уроку
1.Підсумкова бесіда
2.Домашнє завдання(с50 №272,273)
3.Оцінювання
4.Прощання
-Наш урок закінчено,до побачення !