Збірник завдань з математики для 2 класу

Про матеріал

Мета цього збірника: підвищити інтерес учнів до навчання, працювати над розвитком пізнавальних здібностей. Розв'язуючи задачі, діти більше дізнаються про рекорди України, краще засвоюється навчальний матеріал, збільшується інтерес до навчання

Перегляд файлу

Департамент освіти Вінницької міської ради

КУ «Міський методичний кабінет»

КЗ «Навчально-виховний комплекс:загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія №23

Вінницької міської ради»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МАТЕМАТИКУ ВИВЧАЙ,  УКРАЇНУ ПІЗНАВАЙ

 

Збірник задач для учнів 2-го класу

 

Черниш Тетяна Анатоліївна  вчитель початкових класів 

вчитель вищої категорії 

тел. (067) 240-58-77

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вінниця 2017

 

Зміст

 

Стор. 

1.     Вступ                                                                                          2

2.     Географічні лабіринти 4

3.     Математичні стеблинки                                                                                         7

4.     Парк зоологічних задач 13

5.     Незвичайне птаство                                                                                              19

6.     Дивовижні споруди 23

7.     Нам є ким пишатись                                                                                              26

8.     Література                                                                                                               29

             

 

     Вивчення математики в початковій школі забезпечує опанування учнями знань, умінь та навичок, необхідних для подальшого вивчення математики та інших предметів.

     Частина знань початкового курсу математики має практичну спрямованість і застосовується у повсякденному житті. Вивчення математики сприяє розвитку пізнавальних здібностей молодших школярів – пам’яті, логічного і творчого мислення, уяви, математичного мовлення. Навчальна діяльність у кінцевому підсумку повинна не просто дати людині суму знань умінь та навичок, а сформувати її компетентності як самоздатність до оптимальних дій.

     Відповідно до Державного стандарту початкової загальної освіти курс математики включає таку змістову лінію, як сюжетні задачі. Одним з основних завдань навчання математики є здатність розв’язувати сюжетні задачі, логічно міркувати, виконувати дії за алгоритмом, обґрунтовувати свої дії. Сюжетні задачі виступають важливим засобом ілюстрації і конкретизації навчального матеріалу; розвитку пізнавальних процесів, оволодіння прийомами розумової діяльності; розвитку вміння будувати судження, робити висновки. Сюжетні задачі практично - зорієнтовані, забезпечують зв’язок математики із реальним життям дитини, впливають на формування світогляду молодших школярів, на удосконалення математичних вмінь і навичок та логічного мислення.

     Особливістю сюжетних задач є актуальність і доречність їх використання при підготовці різноманітних позакласних заходів, у роботі з обдарованими дітьми, при підготовці до математичних олімпіад тощо. Уміння розв’язувати задачі є не лише показником навченості, а й здатності до самостійної навчальної діяльності.

     Підвищений інтерес в учнів викликають сюжетні задачі, з якими вони рідко, а то й зовсім не зустрічаються у підручниках, але які пов'язані з сьогоденням, містять нову для них інформацію.

Діти охоче розв'язують задачі природничого змісту, а часто і самі їх складають.

     Мета цього збірника: підвищити інтерес учнів до навчання, працювати над розвитком пізнавальних здібностей. Розв’язуючи задачі, діти більше дізнаються про рекорди України, краще засвоюється навчальний матеріал, збільшується інтерес до навчання. В результаті діти досягають високого рівня знань.

 

 

 

             

 

Математику вивчай, Україну пізнавай

 Цей збірничок приховує Так таємниць багато. Тобі він допоможе 

Найрозумнішим стати

Задачі надзвичайні Ти зможеш розв’язати. Давай же сторінками Скоріше мандрувати.

Найдовших, найбільших,

Найстарших зустрінеш,

В найглибші печери 

Думками полинеш

Розв’язуй, любий друже,

І завжди пам’ятай, 

Що в нашій Україні І діти най-най-най!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Географічні лабіринти

 

 

1.      Найбільше озеро України - озеро Ялпуг знаходиться в Одеській області. 

Знайди його довжину, якщо ширина становить 7км. А довжина – на 18 км довша від ширини. 

2.      Найбільшим і найглибшим високогірним озером України вважається Синевир. Найбільші глибини Синевиру навіть на 8м більші, аніж в Азовському морі, найглибше місце якого – 14 м. Знайди найбільшу глибину найунікальнішого озера Українських Карпат.

3.      Найглибше озеро України -  озеро Світязь розташоване на Волині. Його глибина – 58м. 

 

Глибина найбільшого озера - Ялпуг – 600см. На скільки озеро Світязь глибше, ніж Ялпуг?

 

 

 

4.      Наймолодше водосховище, створене на Дніпрі – Канівське. Його ширина 8 м. Найбільше – Кременчуцьке. Знайди його ширину, якщо ширина Канівського у 4 рази менша від ширини Кременчуцького водосховища.

 

7.      Водоспад Шипіт – одне з семи природних чудес України і найкрасивіший водоспад на

Закарпатті. Він спадає численними каскадами з 14-ти метрової висоти, несучи свіжість і

Учан-Су - найвищий водоспад України висотою 95 метрів. Між іншим, з

кримськотатарської мови назва водоспаду перекладається, як "вода, що летить". На скільки метрів водоспад Учан-Су вищий за водоспад Шипіт?

8.      Хо́ртиця — найбільший острів на Дніпрі, саме тут знаходилося славетне козацьке укріплення - Запорізька Січ. Хортиця є одним із Семи чудес України.

́

 

 

 

 

 

 

9.      Найбільша область України за площею – Одеська , а найменша – Чернівецька, її площа становить 8 тисяч квадратних кілометрів. Знайди площу Одеської області, якщо вона на 25тисяч квадратних кілометрів більша.

 

10.  Поблизу села Королівка Тернопільської області розташована найдовша гіпсова печера «Оптимістична». Це також найдовша печера Євразії. Довжина всіх її лабіринтів 240 км. 

Найдовша печера світу Флінт-РіджМамонтова розташована у США і має довжину 288км. На скільки кілометрів печера «Оптимістична» коротша, ніж Мамонтова печера?

 

 

 

Математичні стеблинки

 

 

 

1.      Найвище дерево України – модрина. Знайди її довжину, якщо відомо, що модрина вища за ялівець на 39м. Висота ялівця 15м.

2.      Найдовговічніше дерево в Україні – тис ягідний. Ялівець росте 2 тисячі років, а тис ягідний – живе вдвічі довше. Знайди вік цього релікта. 

Тис ягідний ще називають «королівським деревом».  Та будь обережним! Його вважають найбільш отруйним деревом.

3.      А чи знаєш ти, що найстаріше дерево в Україні росте в Рівненській області.? Це 1350-річний дуб. Обхват стовбура дуба в середньому становить3 м.  Знайди обхват стовбура найстарішого дуба, якщо відомо, що він у 3 рази більший, ніж обхват звичайного дуба. Цей дуб-велетень за поважний вік називають

“деревом князя Ігоря”. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.      Найнебезпечнішим деревом під час грози, тобто таким, що притягає електричні розряди, є дуб звичайний.. Багаторічні спостереження вчених у змішаному лісі дали змогу з’ясувати, що зі ста ударів блискавки на тополю припадає 24, смереку — 10, сосну — 6, бук — 3, а на акацію — 1 удар. Визнач, скільки ударів припадає на дуб.  

 

Береза, клен та горіх не зазнали жодного удару. Але й вони здатні “притягати” грозові розряди, якщо стоять поодинці. Тож запам’ятай, що ні в якому разі не можна ховатися під поодинокими деревами під час грози

 

 

 

5.      Дуб поглинає 8 відер води щодня, осика 30 відер за п’ять днів. Скільки відер води поглинуть дуб і осика разом за 10 днів?

6.      Найменш довговічне дерево – верба. Життя верби сягає 58 років. Яблуня росте на 42роки більше.

 

7.      Найбільш стійкими до затоплення вважаються верба біла та вільха чорна – вони здатні переносити його близько 100 днів, тоді як сосна звичайна витримує “велику воду” на 87 днів

менше. Скільки днів може витримувати затоплення сосна?  

8.      В Києві росте найстаріший клен віком більш ніж 150 років, а столичному каштану Петра Могили вже понад 300 років. На скільки років каштан старший від клена?

 

 

 

 

14.  Веселці смердючій належить рекорд швидкості росту серед грибів. За 1 хв. шапка піднімається на 5 мм - вона росте просто на очах. Дізнайся, якого розміру був гриб 10хв тому, якщо зараз його зріст – 10см.  

 

Пам’ятай: травна система дитини ще не досить розвинена, тому не здатна повноцінно перетравлювати дорослу їжу. Організм не виробляє достатню кількість ферментів, які розщеплюють білок, що міститься в грибах, тому дитина може отруїтися навіть їстівним грибом! Лікарі радять вживати гриби дітям з 12-14 років!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.  Рослина з найбільшими квітками -  латаття сніжно-біле, яке зустрічається в стоячих і проточних

водоймах, ставках. Її квіти, які сягають 20 см в діаметрі. 

 

 

17. Найменші квіти серед рослин України (діаметром 1 міліметр) має водоплавна рослина ряска мала, що населяє стоячі води нашої країни. Знайди діаметр листя найбільшої рослини, кремени гігантської, якщо діаметр її листя у 1000 разів більший. Знайдений результат запиши у метрах. 

 

 

 

 

 

 

20. Рекордсмен за вмістом білків серед рослин України - люпин. Однак його насіння містить отруйні речовини. Навіть виведення солодких сортів не зробило люпин замісником гороху або сої. Тим часом у насінні гороху білок становить 34%, це на 28% менше, ніж у люпині. Скільки відсотків білка містить люпин?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Парк зоологічних задач

 

 

2. Рекордсменами серед жителів лісової фауни України є бобри, які живуть до 50 років, це на

33роки більше, ніж у куниці лісової. Знайди

 

 

 

 

6.      Найбільшими рогами серед звірів України природа обдарувала лося. Розмах — 1м 50см. «Рекордсменом номер два» є олень благородний: довжина рогів — понад 1 метр 10см. На скільки роги у лося довші, ніж у оленя благородного?

7.      Найбільшою морською твариною, яка мешкає біля берегів України, є дельфін — чорноморська афаліна. Живуть дельфіни невеликими групами і ведуть нічний спосіб життя, а живляться переважно рибою. 

     За одну годину група дельфінів пропливла 12км, що на 2км менше, ніж за другу, а за третю годину стільки, скільки за першу і другу разом. Скільки кілометрів пропливли дельфіни за три години?

 

 

 

8.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Група дельфінів оточила 10кг риби і 30кг молюсків. Дельфіни встигли впіймати і з’їсти 6кг

риби і 15 кг молюсків. Скільки кілограмів тварин вони залишили на волі?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.  Довгожителем серед свійських тварин вважається осел — він живе до 50 років, кіт - до 12 років. На скільки років більше може прожити осел, ніж кіт?

13.  Бурий ведмідь - це потужний кремезний звір з короткими лапами, з гострими 10сантиметровими кігтями. Один сильний удар лапою - і великий зубр миттєво падає замертво. І все ж раціон ведмедів у більшості випадків складається з рослинної їжі. Харчуються вони ягодами, жолудями, горіхами, корінням і пагонами трав. Іноді перекушують комахами, дрібними гризунами, пташенятами, ящірками і рибою. 

      Ведмідь вирушив на риболовлю. 14 рибин він з’їв, а 29 викинув на берег . На скільки рибин поменшало в річці?


 

 

17.  У вовка 42 зуби, у ведмедя — стільки ж, а в їжака — на 6 зубів менше, ніж у лисиці. Скільки зубів у їжака, якщо у лисиці — стільки ж, як у ведмедя?

 

18.  Олень біжить повільніше, ніж заєць, вовк — повільніше, ніж олень. Хто з цих тварин найшвидша тварина суші і має швидкість до 70 кілометрів на годину, у кого швидкість 65 і 60 кілометрів на годину? 

 

 

Незвичайне птаство

 

 

 

 

3. Рекордсменами серед птахів-довгожителів (за спостереженнями в неволі) є сокіл — 162 роки. Ворона може прожити 49 років, сорока – на 22 роки менше, чим ворона, а ластівка – у 3 рази менше, чим сорока. Скільки років живе ластівка?

 

5.      Найшвидший птах України -  сапсан, його ще називають мандрівним соколом. Часто можна помітити лише тінь, що промайнула, і почути свист повітря, яке

на 50 кілометрів за годину. Знайди швидкість сапсана, який мчить за здобиччю, коли максимальна швидкість літака АН-2 – 250 кілометрів за годину.

 

 

6.      У Кримських горах водиться рідкісний птах гриф чорний. Його вага – 12кг. Це на 4кг менше, ніж маса найбільшого літаючого птаха України – дрохфи. Знайди масу дрохфи звичайної.

 

8. Найкращими бігунами на короткі дистанції серед птахів України, звичайно, є фазан, його швидкість 34 кілометри на годину. Скільки

 

 

10.  Середня тривалість життя рідкісного птаха України - беркута 79 років, а лебедя — на 54 роки менше. Скільки років живе чайка, якщо відомо, що вона живе на 19 років довше, ніж лебідь?  

                                    

 

Дивовижні споруди

 

1. Найвища архітектурна споруда в Україні – вежа Київського телецентру, її висота 385 м, це на  32 м більше, ніж висота вежі у Вінниці. Яка  висота вежі у Вінниці?

           Київська телевежа                                                   Вінницька телевежа

2. Найбільші сходи в Україні – Потьомкінські, що знаходяться в Одесі. Ця  споруда має  висоту  24 м. В м. Коломия  створено оригінальну архітектурну споруду у формі великої писанки - музей «Писанки». Висота музею «Писанки» на 11 м менша, ніж висота

Потьомкінських  сходів. Яка висота музею «Писанки» ?

 

 

 

 

 

 

 

4. Лавра — це найбільші та найвпливовіші чоловічі монастирі. У світі статус Лаври мають декілька монастирів, три з них — знаходяться в Україні.

                                                                                                                                       

Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра в Києві Почаївська Свято-Успенська Лавра

 

Святогірська Свято-Успенська Лавра на Донеччині

 

Знайди, скільки монастирів у світі мають статус Лаври, якщо відомо, що їх у два рази більше, ніж в Україні

 

банкнот» (а «комісії з естетики» в «Міжнародному фінансовому банку», як і самого такого банку, не існує). Та все ж будемо сподіватися, що наша національна валюта стане таки найкращою.       

 

Знайди периметр купюри номіналом 200 грн, якщо її довжина становить 15см, а ширина 7см.      

 

 

 

 

 

 

Нам є ким пишатись

 

1. Найдовший духовий музичний інструмент – це трембіта. Довжина її може сягати до 8 м, вона на 5м 43см вища за найвищу людину планети,

 

 

 

 

 

3.       Трюк Ван Дамма по-українськи повторив одесит Євген Калінін. Він зміг утримувати шпагат майже півтори хвилини, спираючись ногами на два рухомих автомобілі. Запиши, скільки хвилин утримував шпагат на машинах, що рухаються, незвичайний рекордсмен.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.       У вересні львівський силач Володимир Рекша встановив у Львові світовий рекорд у піднятті 100-кілограмової гантелі лівою рукою. Йому вдалося 6 разів підряд підняти гантель над головою. Скільки кілограмів за 6 разів підняв над головою рекордсмен?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.       У Запоріжжі на Хортиці підняли найвищий у країні державний. А у Вінниці спекли найбільший коровай, який заважив понад

 

 

8.   Японське мистецтво у дорослому віці не усім вдається зрозуміти і освоїти, а от Денису Гаркуші з Дніпра до смаку припало ще у 2 роки перетворювати папір на витвори мистецтва. Хлопчик захопився орігамі настільки сильно, що у свої 7 років став давати майстеркласи як дітям, так і дорослим.На рахунку у юного вчителя більше як 200 робіт. Денис відомий не лише серед українців, знімальна група японського телеканалу приїжджала до Дніпропетровська спеціально, щоб зняти про хлопчика фільм, адже в Японії наймолодшому вчителю орігамі 60 років. 

 

     На скільки років наймолодший учитель орігамі із Японії старший за наймолодшого вчителя України?

 

  

 

 

 

 

10.         Льова Бондаренко у свої 2 роки та 7 місяців самостійно вмів читати книжки. У 5 років та 3 місяці хлопчик зміг прочитати за одну хвилину 140 слів, а опісля переказати зміст прочитаного. А ти випереджаєш п’ятирічного Льову Бондаренка у читанні, чи він випереджає тебе? Визнач, на скільки слів за хвилину ти читаєш більше або скільки слів тобі не вистачає, щоб наздогнати цього хлопчика.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Література

 

1.                 Богданович М.В. та ін. Методика викладання математики в початкових класах:

Навчальний посібник / М. В. Богданович, М. В. Козак, Я. А. Король. - К.: А.С.К., 1998.

 

2.                 Скворцова С.О. Методика навчання розв’язування сюжетних задач у початковій школі: Навчально-методичний посібник для студентів за спеціальністю 6.010100 «Початкове навчання». – Частина І – Методика формування в молодших школярів загального уміння розв’язувати сюжетні задачі. – Одеса: ООО

«Абрикос-Компани», 2011. 

 

3.                 Огієнко Т.М. Стежина до знань: довідник молодшого школяра / Т. М. Огієнко, Н. А. Філіпова, Л. Ф. Богданова [ та ін. ]- Ч.2. – К.: Країна мрій, 2009.

 

4.                 Математика. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1-4 клас [Міністерство освіти і науки України], 2017.

 

5.                 Національний реєстр рекордів.[Електронний ресурс]. – Режим доступу:

http://www.rekord.ua/novosti/v-nogu-so-vremenem/. - Загол.з екрана

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.9
Відповідність темі
4.9
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 14
Оцінки та відгуки
  1. Клименко Євгенія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Неня-Лука Юлія Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Фукс Юлія Феліксівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Толордава Алла Володимирівна
    Чудова робота. Пізнавальна. Щиро дякую!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Руденко Наталія Іванівна
    Дякую за цікавий матеріал!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Литвинець Тетяна
    Чудова збірка! Дякую!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Чернявская Лариса
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Гаврильчук Людмила Юріївна
    Дякую за цікавий пізнавальний матеріал, що спонукає критично мислити і досліджувати.
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    4.0
  9. Рыбалко Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  10. Смоліговець Людмила
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  11. Євенко Олександра Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  12. Паламарчук Світлана Вікторівна
    Дуже дякую за чудовий матеріал!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  13. Попова Лідія Володимирівна
    Чудовий природознавчий матеріал! Дітям буде цікаво виконувати завдання зі збірника. Дякую за Ваш труд, шановна Тетяно Анатоліївно!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  14. Горбач Тетяна Павлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 11 відгуків
pdf
Додано
25 грудня 2017
Переглядів
28453
Оцінка розробки
5.0 (14 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку