Цей матеріал вміщує ті родзинки з літератури рідного краю, які діти можуть використати при написанні дослідження родоводу письменників
Анотація до твору
Кожна сім’я – це історія маленького світу, маленької країни. У цій країні свої закони, звичаї, традиції. Традиційно історію роду показують у вигляді дерева. Наші прадіди уявляли життя людей на землі як велетенське Дерево Роду. Як дерево тримається на корені, так і кожен рід тримається на найстарших його членах, бо саме вони мають великий досвід життя і допомагають молодим. Коріння – це наші предки, прародичі. У ньому наше минуле, пам’ять.
У творі окреслено історію дослідження родоводу видатного актора, сценариста, заслуженого артиста України - Івана Миколайчука, пов’язану із землею, де він народився, зростав – це буковинське село Чортория – дивовижне місце, брама до Карпат.
Родина, рід, рідний… Святі й мудрі слова, - бо в них прадавнє коріння сімейної спільності, глибоке і чисте джерело народного буття, народної моралі. Кожна сім’я щаслива по-своєму. А як же воно починалося, ото сімейне щастя, де його витоки, де джерело, де той пагінець, з якого виросла родинна гілка – це ми побачимо у творі «Дослідження родоводу Івана Миколайчука».
У даній роботі представлено родовід видатного кіномитця, талановитого сценариста і режисера – Івана Миколайчука.
У першому розділі твору «Батько і мати – два сонця гарячих…», змальовано період Першої світової війни, описано життя батьків Івана Миколайчука – Катерини та Василя. Чортория разом з усією Буковиною була саме під короною Габсбургів. Лінія фронту пролягала близько від села, що часом, коли велися бої, російські й австрійські кулі застрягали у дерев’яних кутах хати.
«Миколайчуковому роду нема переводу» – це другий розділ твору, у якому розповідається про те, як Катерина, мати десятеро дітей проводжала до школи 34 роки підряд. Вставала зимовими ранками затемна, промітала від снігу стежки, будила дітей та годувала сніданком, лікувала їх, вчила старших ткати й вишивати, колисала малих і всім співала пісень, на свята витягала зі скрині дореволюційне видання «Кобзаря» і читала дітям вголос.
У третьому розділі «Спогади про рідних» сестра Івана - Фрозина
розповідала як все було... Одного осіннього ранку, дивлячись на подвір’я, вже біля хати-музею Івана Миколайчука, сидить Фрозина і згадує по своїх братів і сестер, про їхнє минуле і теперішнє. Фрозина гордиться, що в неї така гарна, весела, життєрадісна і талановита родина. Вражає та дружня атмосфера, яка панує у цій великій родині. Хочеться вклонитися матері, яка народила дітей – мудрих, розумних і талановитих.
Мета: зібрати та зберегти якнайбільше відомостей про родовід Івана Миколайчука, донести, що родовід, родина, рід – це слова одного кореня, які здавна в Україні вважалися святими. Народні традиції, народна мораль, виховували з дитинства в людині глибоку повагу до цих святинь. Тож бережімо традиції нашого роду, аби не загубити цю історію серед бурхливого плину сучасного життя.
Основним завданням є виховання патріотизму, любові до найдорожчої для кожного з нас родини, сім’ї, історії, традицій своєї сім’ї, прищеплювати любов та повагу до старшого покоління, виховувати любов до усної народної творчості та шанобливе ставлення до історії свого роду.
Родина, рід, рідний…Святі і мудрі слова ,- бо в них прадавнє коріння
сімейної спільності, глибоке і чисте джерело народного буття, народної моралі. Кожна сім’я щаслива по-своєму. А як же воно починалося, оте сімейне щастя, де його витоки, де джерело, де той пагінець, з якого виросла родинна гілка – це ми побачимо, досліджуючи родовід сім’ї Миколайчуків, ми побачимо, як Іван жив, живе і житиме у наших серцях. Невеличке село Чортория і досі береже гарячі сліди його босих ніг. Береже, як пам’ять і пекучий біль, бо він вже не ходитиме запорошеними стежками від світанкової роси, і не скупається в прохолодній воді прозорої річки, що пам’ятає його з дитинства.
Розділ 3
«Спогади про рідних»
…Одного осіннього ранку, дивлячись на подвір’я, вже біля хати-музею Івана Миколайчука, сидить Фрозина і згадує про всіх своїх братів і сестер, про їхнє минуле і теперішнє.
- Нині в цій оселі майже все так само, як було за життя Івана: маленькі віконця, лавиця біля хати, кам’яні жорна в сінях, ткацький верстат, заквітчані рушниками стіни, валізка брата, з якою він їздив до Чернівців на навчання.
- Батьки виховували десятьох дітей. Я була першою. Провчилася тільки 2 роки у Чорторийській початковій школі, тому що в 1941 році почалася війна і навчання припинилося. Дитинство було дуже важке, але наша мама ніколи не засмучувалася. Вона старалася, аби діти мали що їсти, аби був мир і злагода між нами.
У 1947 році я одружилася з Георгієм, який родом із села Чортория. Що найбільше мені запам’яталося , це те, як шістнадцятирічний Іван у мене на весіллі заспівав гостям пісню «Ще не вмерла Україна», батько потім жартував, що сина більше обдарували, ніж молодих в голодний рік. Через деякий час у нас народився син Михайло, який з 1- 4 клас навчався у Чорторийській початковій школі, а з 5-10 клас - у Брусницькій середній школі. Після закінчення школи вступив до Київського університету на філологічний факультет. Закінчивши університет, пішов працювати на телебачення, де пропрацював тільки один рік, а пізніше - в обласному кіноклубі режисером народної кіностудії «Буковина».
Одружився Михайло у 38 років з Ларисою, яка родом з Дніпропетровська. Вона працювала архітектором, де і познайомилась із Михайлом, на даний час працює у Чернівецькому університеті, де викладає архітектуру. У Лариси і Михайла є син Данило, який закінчив університет іноземної філології.
Одружений з Анжелою, яка родом з Чернівців, працівник банку. У Анжели і Данила є дві доньки – Ольга і Катерина.
- Другою дитиною був Костянтин, який закінчив уже 4 класи Чорторийської початкової школи. Коли підріс, працював будівельником у лікарні.
-9-
Одружився з Зіновією , яка родом із цього ж села. Дітей у них не було. Зіна працювала санітаркою у лікарні. Помер Костянтин у 55 років, а дружині нині виповнилось 84 роки.
- Третьою дитиною був Дмитро, який також закінчив 4 класи Чорторийської початкової школи, а в Брусницькій семирічній навчався з 5-7 клас. Після закінчення школи працював завгоспом у лікарні. Одружився з Саветою, яка родом із цього ж села. У них народилося двоє дітей – Наталка та Василь. Старша донька Наталка закінчила Чернівецький кооперативний технікум. Працювала у Глинницькому об’єднанні громадського харчування – бухгалтером, а з 1995 року, по даний час, працює бухгалтером у чорторийському психоневрологічному будинку- інтернат. Наталка одружена, має сина і внука, якому виповнилось 11 років. Василь- син Дмитра, 1977 року народження – закінчив спецшколу № 2 у Чернівцях. Одружений з Христиною, родом із Чернівців. У них є син Дмитро, якому 11 років. Василь, на даний момент, інвалід 3 групи по слуху.
- Іван був четвертою дитиною. Народився 15 червня 1941 року в селі Чортория Вашківського району Чернівецької області в селянській родині. Навчався в Чорторийській початковій школі з 1-4 клас, а в Брусницькій – з 5-7 клас. Восьмирічну закінчив у містечку Вашківцях. У 1957 році закінчив Чернівецьке музичне училище, а вже коли навчався в театральній студії при Чернівецькому драмтеатрі імені Ольги Кобилянської, то там у місті закінчив 9-й і 10-й класи вечірньої школи; в роки навчання працював актором у тому ж театрі. 1961-1965 р.р. – навчання в Київському театральному інституті імені І.Карпенка-Карого. З 1965 року – актор кіностудії імені О. Довженка.
Де б він не бував, але , приїжджаючи до рідного дому, він полюбляв годинами сидіти на своїй яблуні й мріяти, грати на сопілці. Він пристрасно любив свою землю, свою стару хату й матір, захоплювався жіночою вродою, любив дітей і коней.
- Якось прийшла до нас Марічка, Іванова дружина, і почала розповідати про те, як вони познайомилися:
— Нам було по 16 років, коли ми познайомилися. Ми жили в Чернівцях на
-10-
одній вулиці. Я в батьків, а Іван винаймав квартиру. Коли працювали разом у студії Чернівецького театру імені О.Кобилянської, то Іван щодня проводжав мене
додому. Якось в обід стоїмо, балакаємо під хатою, тут йде мій батько, запросив Івана до хати. Мама накрила на стіл. Пообідали, мама каже мені: "Допоможи прибрати зі столу". А Іван як підхопиться: "Мамо, я допоможу вам". Вона сміється: "Ще й не оженився, а вже мамою звеш". Але їй це сподобалося. Побачила, що ходить він із серйозним намірами. І для мене це дзвіночком стало, бо про одруження ми ще не балакали. Побралися в 21рік, якраз Іван знімався в кінофільмі "Тіні забутих предків» і «Сон». Саме тоді помер Іванів батько.
— Він хворів на рак, смерть була неминучою. Іван тоді кожні вихідні їздив додому. Переживав — з батьком вони були дуже близькі. Коли отримав телеграму, що тато помер, нікому нічого не сказав. Продовжував працювати на знімальному майданчику, бо знав, що завтра актори виїжджають і перенести епізод не можна. Знімали якраз сцену з Ларисою. Відразу після зйомок — в автобус та на похорон. Кинувся мені на плечі: "Як же тепер жити далі?"…Його тато прожив 56 років, мама - 91. Мудрі люди були…
…Провидиця напророкувала Іванові скільки житиме. Ця жінка жила в його селі, вони товаришували. Якось вона подивилася на Івана і сказала, що проживе лише 25 років. І більш нічого.
Я дуже переживала, бо все, що вона говорила, справджувалося. Перед двадцять п’ятим днем народження Івана кажу йому, що мама просить приїхати у село. Подумала, якщо щось має трапитися, то хай удома. А Іван про те пророцтво й забув. Приїхали ми в село, накрили столи. З Іваном завітав Дмитро Павличко. Іван іще прочитав його вірша "Мені сповнилось 25". Минув день, другий, місяць. Слава Богу, все обійшлося, забулося. А вже коли Іван хворів, лежав і не підводився, покликав мене і прошепотів: "Нам сьогодні -25". А я перший раз у житті забула про річницю нашого одруження. Попросив, щоб я схилилася. Притулив руку. Цей останній жагучо-холодний поцілунок я ніколи не забуду. У мене аж вистрілило в голові - 25! Ми прожили разом рівно 25 років.
-11-
Через чотири дні Івана не стало. Помер Іван у 46 років.
- Фрозина каже, що, коли відійшов у вічність наш Іванко, гірким болем страшна смерть відбилася у душах нашої родини, які любили його, які вірили, що він ще живий, десь блукає по світу, і не знає де дітись. Того року, коли помер
Іван, на чорторийські озера прилетіли зимувати лебеді. Їх так і тепер називають – «Іванова лебедина зграя». Відтоді лебеді так і живуть у Чорториї: це Іванова душа повернулась на рідну землю, до родини.
- П’ятою дитиною був Микола. Чотири роки він ходив до школи тут, у Чорториї. До сьомого класу навчався в сусідньому селі Брусниця. Після закінчення вступив до будівельного технікуму. Незабаром забрали до армії. Коли служив, познайомився з Ніною, з якою пізніше одружився. Жили вони у Брянську. У Миколи та Ніни є дві доньки – Наталка та Ірина. Наталка закінчила медучилище, а Ірина педагогічний інститут. Відколи брат помер зв'язок між рідними обірвався, - розказує Фрозина.
- Марія була шостою дитиною, яка також закінчила 4 класи Чорторийської початкової школи, а в Брусницькій десятирічці, з 5-10 клас. Після закінчення школи вступила до університету, але, нажаль, провчилася тільки рік, тому що важко захворіла на рак щитовидної залози. Усе своє життя хворіла, і не мала такої можливості, як усі інші працювати. Вона прожила до 53 років.
Писала вірші, була дуже талановитою людиною, певний час працювала громадським директором музею - садиби. Громадянським шлюбом прожила з Іваном. У них є син Тарас, який на даний час проживає у Києві.
- Сьомою дитиною у сім’ї є Юрко, який також закінчив 4 класи Чорторийської початкової школи, а в Брусницькій десятирічці, з 5-10 клас. Сім’ї не створив. Працює Юрко в селі, на чорторийських ставах. Знімався у фільмах: «Білий птах з чорною ознакою», «Тіні забутих предків». Проживає в хаті побудованій Іваном.
- Михайло є восьмою дитиною, який також закінчив 4 класи Чорторийської початкової школи, а в Брусницькій десятирічній вчився з 5-10 клас. Після закінчення школи вступив до училища. Одружився Михайло з Марією, родом із
-12-
Чернівців, у них народилося троє дітей. Старшим був Олекса, названий на дідове ім’я. По спеціальності не працював. Олекса одружений, має два сини – Андрій та Назарій. Андрійко дуже талановитий хлопчик, займається бальними танцями. Другою дитиною у Михайла є Христина, яка закінчила хореографічне училище. Одружена, має двоє дітей – Марічку та Станіслава. Третім був Микола, який
закінчив університет, але ще не одружений.
- Дев’ятою дитиною у сім’ї є Анна, яка закінчила 4 класи Чорторийської початкової школи, а в Брусницькій десятирічній навчалася з 5-10 клас. Після закінчення школи вступила до Одеського Метеорологічного інституту, по направленню пішла працювати у Львівський аеропорт, там працює й сьогодні. Одружилася Анна з Іваном, який працював льотчиком у Львові. У них є двоє дітей – Андрій і Галина. Андрій закінчив Кіровоградський авіаційний інститут. Працює в аеропорту. Одружений з Альоною родом з Одеси. Галина закінчила педагогічний інститут, потім вступила ще до університету на іноземну філологію, Донька вивчає англійську, німецьку, французьку, а для себе ще й японську мову. Галина одружена з Андрієм, який родом із Львова.
- Останньою дитиною в сім’ї народилася Іванка, яка також закінчила
4 класи Чорторийської початкової школи, а в Брусницькій десятирічній навчалася
з 5-10 клас. Після закінчення школи вступила до Одеського Метеорологічного інституту, там де навчалася Анна. Іванка залишилась працювати в інституті.
У дитинстві вона знімалася в кінофільмі «Тронка» за однойменним твором О. Гончара, зігравши головну роль Тоні Горпищенко. В роль ввійшла просто і природно, цілком зливаючись із своєю героїнею в усіх душевних поривах. Одружилася з Матіосом Василем, який родом з Росток. У них є двоє дітей – Олеся та Іван. Олеся закінчила медучилище Вашківецьке, працює медсестрою. Одружена з Олександром із Путили. У них є син Данило, якому виповнилось двадцять років. Іван закінчив Києво-Могилянську Академію, і працює у Києві на кіностудії ім. О. Довженка – юристом.
…Фрозина гордиться, що в неї така гарна, весела, життєрадісна і талановита родина. Вражає та дружня атмосфера, яка панує у цій великій родині.
-13-
Висновок
Сім’я, родина і Батьківщина – це єдині поняття. Людина до глибокої старості пов’язана з тією сім’єю, з якої вона вийшла, і все життя пов’язана із землею, де вона народилася, зросла… Куди б не закинула її доля, вона завжди подумки з Батьківщиною.
Нова сім’я створюється, коли зустрічаються й одружуються двоє людей. Так поєднуються в одну гілки двох різних родин зі своїми традиціями, звичаями, пам’яттю про своїх предків. Потім народжуються діти. Вони стають новими гілочками на спільному вітті двох родів. Досліджувати дерево свого роду дуже цікаво. Адже більше дізнаєшся про те, чим займалися твої предки, як жили, скільки дітей мали, які вчинки здійснювали, як їх звали. На кожному родовідному дереві, яке ще іноді називають генеалогічним, можна прочитати не тільки долю однієї сім’ї, а справжню книгу життя, історію цілої нації. Бо ж кожна сім’я — це частинка суспільства, яка відображає всі процеси, які в ньому відбуваються.
Родина до родини – народ. Ми з вами всі - український народ, який складається з родин малих і великих, дружних і працьовитих. Як могутня ріка бере силу з маленьких джерел, так і наша країна збагачується маленькими родинами. То нехай же річка буде повноводною, а родина наша українська - красивою і щасливою.
Ісусе наш рідний,
І ти, Божа Мати,
Пришліть для Вкраїни
Добра й благодаті.
Молюся до тебе,
Ісусе єдиний,
Щоб мир і достаток
Були на Вкраїні.
Щоб горя і лиха
-14-
Народи не знали,
Щоб хворим й нужденним
Всі помагали.
Нехай же прокажуть
Молитву всі люди,
Нехай же надія
І Бог з нами буде.
-15-
СВІТЛИНИ
РОДИНИ
МИКОЛАЙЧУКІВ
Молода Катріна (ліворуч) зі своєю старшою сестрою Василиною.
Іванові батьки – Василь і Катерина Миколайчуки
Іванові односельці та брат Костянтин із дружиною Дзюнею ( праворуч).
Молоді мама Катріна і тато Василь та мамина сестра Штефанія
Марія Миколайчук – Іванова сестра
Іванко – школяр. 1953 р.
Марічка Карп’юк ( незабаром Миколайчук), 1959 р.
Молодята Іван та Марічка після весілля в колі обох своїх родин - Карп’юків та Миколайчуків.
«Карпати – це моя стихія». Марія Миколайчук у Верховині. 1968 рік.
Іван та Марічка Миколайчуки
Іван з мамою Катріною Олексіївною біля рідної хати в селі Чортория на Буковині. 1968 рік.
Зібраний врожай. Марічка та Іван біля його хати в рідному селі. 1986 рік.
Іван та його наймолодша сестра Іванка.
Рідні брати – Іван, Михайло та Юрко. Чортория, початок 1980 – х.
Стара хата Миколайчуків. На подвір’ї мати Катерина
Родина Миколайчуків. 1968 рік.
На свята діти з’їжджаються до рідної хати, до мами.
Зліва на право: Дмитро, Анничка, Микола, Марія, Іванка, мама Катріна, Фрозина, Михайло, Юрко. 2004 рік.
Іван та Марічка з Івановою племінницею Олесею. 1979 рік.
На яблуні коло хати, де ростуть яблука та груші, в найкращому місці у світі – Іван Миколайчук любив грати на скрипці.
Через ці вікна дивилися на світ усі десятеро Катерининих дітей. Тепер тут хата-музей її сина Івана.
Родина зібралася у саду Миколайчуків.
Новий будинок Івана Миколайчука в рідній Чорториї
Донька Миколи - Наталка, одружується
Марічка та Іван на Хрещатику в Києві
Марічка та Іван – студійці Чернівецького театру імені Ольги Кобилянської. 1959 рік.
Марічка та Іван. Весільне фото. 1962 рік.
Родина на весіллі у доньки Анни - Галини
На весіллі у Наталки, доньки Дмитра
Анна – Іванова сестра, одружується з Іваном Квасом.
На фотографії Костянтин (свято Маланки), «переберія»
Родина біля хати – музею
Дмитро на рідному подвір’ї, там де тепер хата – музей
Діти прийшли до мами Катерини в гості
Родина зібралася в гостях у Дмитра на Дмитрія
Родина на весіллі у Іванки