Урок української літератури в 6 класі на тему" Емма Андієвська. "Казка про яян""
Мета: - ознайомити учнів із життям і творчістю письменниці; осмислити поняття притчевості в мистецтві; опрацювати зміст твору, його виховне і повчальне значення; удосконалювати вміння виразно читати казки;
- розвивати культуру зв'язного мовлення, пам'ять, логічне мислення, творчу уяву; вміння фантазувати, узагальнювати, робити власні висновки; формувати світогляд, творчу компетентність учнів;
- виховувати почуття поваги, любові до творчості Емми Андієвської, шанувати красу і приваби світу; прищеплювати інтерес до пізнання нового.
Українська література, 6клас
Тема : Емма Андієвська. "Казка про яян"
Мета: - ознайомити учнів із життям і творчістю письменниці; осмислити поняття притчевості в мистецтві; опрацювати зміст твору, його виховне і повчальне значення; удосконалювати вміння виразно читати казки;
- розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, логічне мислення, творчу уяву; вміння фантазувати, узагальнювати, робити власні висновки; формувати світогляд, творчу компетентність учнів;
- виховувати почуття поваги, любові до творчості Емми Андієвської, шанувати красу і приваби світу; прищеплювати інтерес до пізнання нового.
Тип уроку - урок формування знань, умінь і навичок.
Форма проведення уроку - урок-презентація
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, електронна презентація, мультимедійна дошка
Методи і прийоми: інтерактивні вправи: "Мозковий штурм", "Мозкова атака", виразне читання твору, словникова робота, робота в групах, компаративний аналіз творів, міні-дискусія
Очікувані результати:
- учні знатимуть:
- учні вмітимуть:
Епіграф: "Ніколи не будьте спрямовані лише на своє "я", зберігайте в собі чистоту помислів дитинства і доля вам віддячить
новими відкриттями, повнотою життя". (Е.Андієвська)
Література: Програма для ЗНЗ. Українська література. 5 – 12 класи за заг. редакцією Р. В. Мовчан. – К.- Ірпінь: Перун 2005;
Чупринін О. О. Усі уроки української літератури в 6 класі. –Х. Основа, 2007;
Андієвська Емма, В. Оліференко. Література рідного краю. www.donbaslit.skr1.net; www.emma-andievska.com.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організація класу
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
- Чому окремі українські письменники вимушені були виїхати за кордон і там жити? Кого з них ви знаєте? (В. Королів-Старий)
- Що вам відомо про казку як літературний жанр?
- З якими казками ви познайомилися, навчаючись у 5-ому класі? Які з них вам запам’яталися? Чим саме?
- Як підрозділяються казки?
- Назвіть особливості казкового твору.
- За що ми полюбляємо казки?
- У чому повчальне та виховне значення казки?
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Мотивація навчальної діяльності школярів
1. Визначення очікуваних результатів . Інтерактивна вправа «Мозкова атака»
- Чого ви очікуєте від цього уроку?
- Які знання ви сподіваєтесь здобути?
- Які вміння і навички хотіли б удосконалити?
Ви знатимете: життєвий і творчий шлях Емми Андієвської; визначення літературного терміну “притча”.
Ви вмітимете:
визначати головну думку твору, відшукавши в ньому ключові фрази; характеризувати літературні образи; формулювати власні висновки про цей твір і про його ідеї; усвідомлювати морально-етичні цінності, що допомагають бачити і розуміти красу світу.
2. Створення ситуації успіху .
Я – шестикласник!
Я – особистість творча!
Я хочу все знати, все уміти!
Я досягну успіху!
3. Робота з епіграфом .
Ніколи не будьте спрямовані
лише на своє “Я”,
зберігайте в собі чистоту
помислів дитинства,
і доля вам віддячить
новими відкриттями,
повнотою життя.
Емма Андієвська
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя про біографічні відомості письменниці
Поетеса, прозаїк, художниця. Народилася 19.03.1931 року у м. Сталіно (тепер Донецьк). З 1943 року родина виїхала за кордон. Жила в м. Парижі, Нью-Йорку. Уже багато років проживає у м. Мюнхені (Німеччина). Літературну діяльність розпочала у 50-х роках. Автор близько 25 поетичних збірок, трьох романів, 5 книжок новел і казок. Створила понад 2000 (!) сонетів. За «Роман про людське призначення» одержала престижну міжнародну премію Антоновичів. Як живописець Емма Андієвська працює з 1956 року. Її доробок-більше 9000 картин. Виставки в Україні з 1992 року (Київ, Львів, Кам’янець-Подільський). Окремі роботи експонуються за кордоном (Нью-Йорк, Мюнхен).
2. Теорія літератури
- Учні записують у словничок літературознавчих термінів визначення поняття «притча».
Притча – коротенький фольклорний або літературний розповідний твір повчального характеру, орієнтований переважно на алегоричну форму доведення змісту етичних цінностей буття.
- Знайдіть спільне і відмінне між казкою і притчею.
3. Виразне читання казок.
4. Авторські ілюстрації до твору.
- Якою технікою виконано I і II малюнок?
5. Словникова робота.
- З’ясувати значення нових для учнів слів:
Яянин – мешканець;
Кельма – будівельний матеріал, лопата;
Здолали немощі – напала слабкість;
Брама – міські ворота;
По гузир – по зав’язку.
6. Об’єднання в 3 групи.
Учитель роздає картки із словами «Ерудити», «Літературознавці», «Художники».
7. Ознайомлення з правилами роботи в групах
1. Потрібно дотримуватися правила активного слухання: коли хтось говорить, усі слухають і не переривають.
2. Утримуватись від оцінок та образ членів групи.
3. Намагатися дійти спільної думки. Поважати й обов’язково фіксувати осібну думку, пам’ятаючи, що вона має право на існування.
8. Робота в групах.
І група – «Літературознавці»
- Знайти казково-притчеві ознаки твору
ІІ група – «Ерудити»
- Підготувати цитатну характеристику образу яян
ІІІ група – «Художники»
- Скласти план до образу пастушка
9. Захист групами власних досліджень.
10. Компаративний аналіз творів.
- Емма Андієвська
“Казка про яян”
- Біблійна легенда
про Вавілонську вежу
- Чарльз Діккенс
“Різдвяна пісня у прозі”
(У центрі 3-х творів використовується егоїзм)
Висновок: Людина ніколи не зможе ВИЙТИ за межі однотипного монотонного буття, поки буде орієнтуватися лише на власні інтереси й чути лише себе.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Міні-дискусія.
- Чому, на ваш погляд, герої казки не мають власного імені ?
- Дайте власну оцінку стосовно того, добре чи погано бути яянином?
- “Я” і “ти” – це особові займенники. Чому ж автор їх протиставляє?
- Поміркуйте, хто ж був насправді той дідусь, який незабаром хутко зник?
- За що хлопець отримав винагороду?
VII. Підсумки уроку
1. Рефлексія.
- Чи є яяни серед вашого учнівського колективу?
- Що необхідно для того, щоб бути яянином у доброму розумінні цього слова?
- Чого вчить ця казка?
- Які знання ви здобули за урок?
- Що було для вас складним?
- Що далося легко?
- Що на уроці вам найбільше сподобалось?
2. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
VIII. Домашнє завдання
Перечитати казку ст. 142 – 143,
І варіант – намалювати ілюстрації до твору;
ІІ варіант – скласти усний твір на тему: “Чи схожий я чимось на яянина?” ;
ІІІ варіант – написати твір-мініатюру на тему: “Я у країні Яянії”.
У чому призначення людини?
Бути людиною!
С. Є. Лєц