У наше ХХІ століття, століття сучасної цивілізації, розвитку науки і техніки, проблема сміття і несанкціонованих звалищ, стає все актуальнішою. Великі міста і невеликі селища «прикрашені» звалищами ТПВ (твердими побутовими відходами). Наше селище - не виняток з цього «правила». Вважаємо, що проблема, пов'язана з утворенням несанкціонованих звалищ на території селища Водянське і утилізацією ТПВ, назріла давно. Тому ми вирішили провести дослідження на тему: «Стихійні сміттєзвалища та колишнє хімічне сховище: їх вплив на екологію селища ». Майбутнє нашої планети залежить від чистоти екології. Щоб домогтися всього цього, необхідно щоб людина все сама усвідомила і зробила великий крок у бік охорони природи.
Зміст
Зміст... ……………………………………………………………………………1
Вступ…………………………………………………………….……...………...2
Розділ 1 Забруднення довкілля
Розділ 2 Дослідження та характеристика впливу стихійних сміттєзвалищ та хімічного складу на навколишнє середовище 2.1. Характеристика екологічного стану території селища Водянське …...…..8
2.2. Компоненти навколишнього середовища та характер забрудненості: ґрунту, атмосфери, водойм.……………………………………………………...9
2.3. Характеристика хімічних речовин та їх вплив на стан довкілля…...........11
Розділ 3 Утилізація відходів 3.1. «Ніщо не зникає без сліду»…………………………………………...........13 3.2. Заходи щодо захоронення та ліквідації відходів…....................................13
Висновки……………………………………………………………………..…14
Список джерел…………………………………………………………………..16
Додатки ……………………………………………………………………….....17
І. Вступ. Екологічна проблема - це дуже важливий етап у розвитку людства. Вона визначає долю людського світу. Люди, підкоряючи природу, в значній мірі руйнували рівновагу екологічних систем. «Раніше природа лякала людину, а тепер людина страшить природу», - сказав французький океанолог Жак Ів Кусто. У деяких місцях екологія дійшла до кризового стану.
Ніхто не може залишатися байдужим до забруднення навколишнього середовища. «Погана та птиця, яка забруднює власне гніздо», - говорить народне прислів'я.
У наше ХХІ століття, століття сучасної цивілізації, розвитку науки і техніки, проблема сміття і несанкціонованих звалищ, стає все актуальнішою. Великі міста і невеликі селища «прикрашені» звалищами ТПВ (твердими побутовими відходами). Наше селище - не виняток з цього «правила». Вважаємо, що проблема, пов'язана з утворенням несанкціонованих звалищ на території селища Водянське і утилізацією ТПВ, назріла давно. Тому ми вирішили провести дослідження на тему: «Стихійні сміттєзвалища та колишнє хімічне сховище: їх вплив на екологію селища ». Майбутнє нашої планети залежить від чистоти екології. Щоб домогтися всього цього, необхідно щоб людина все сама усвідомила і зробила великий крок у бік охорони природи.
Забруднення середовища і існування в ньому живих організмів призводить до вимирання, захворювання останніх. В умовах забрудненого (хворого) середовища не може бути здорових організмів. А це - скорочення генетичного, видового і екосистемного біорізноманіття. Тому проблему забруднення природного середовища доцільно системно розглядати в контексті здатності природних систем протистояти техногенним навантаженням. Стихійні сміттєзвалища та хімсховища мають негативний вплив на навколишнє середовище у всіх аспектах. Основні речовини -компоненти цих зон екологічного лиха спричиняють різноманітні захворювання елементів екосистеми.
Ця робота покликана допомогти оточуючим зробити правильний вибір, висвітлити проблему сільських звалищ і постаратися знайти шляхи вирішення цього складного і, безумовно, важливого завдання.
Актуальність теми: Сьогодні ми все частіше чуємо слова «забруднення навколишнього середовища», «забруднення довкілля»… Ми вже стали звикати до цих слів і продовжуємо свою бездіяльність. Нерозумні дії людей на планеті Земля у найближчий час можуть повернутися великим нещастям, бідами усього людства. В долі природи - наша доля і ми повинні зробити все для того, щоб використати останній шанс і допомогти рідній природі, тим самим зможемо продовжити життя в наступних поколіннях. Що ж можемо ми, школярі, зробити для навколишнього середовища? З чого треба почати свої дії? Хто в цьому допоможе нам? Як організувати роботу, щоб зберегти надбання природи у нашому регіоні? Задумуючись над екологічними проблемами світу, перш за все треба дбати про чистоту тієї території, де ми проживаємо. Саме такі думки спонукали розробити і реалізувати проект «Дослідження впливу сміттєзвалища та хімічного складу на довкілля».
Предмет та об’єкт дослідження: об’єкт - навколишнє середовище, а предметом дослідження – вплив антропогенної діяльності (сміттєзвалищ та зруйнованого складу мінеральних добрив та пестицидів) на стан довкілля.
Мета проекту: Звернути увагу на джерела антропогенного забруднення (сміттєзвалища) та їх негативного впливу на довкілля; дати оцінку екологічного стану навколишнього середовища і запропонувати заходи щодо його поліпшення; розвивати вміння висловлювати свою думку та захищати її (аргументовано).
Завдання проекту:
Розділ 1
Забруднення довкілля
Турботу про стан навколишнього середовища стимулювала, започаткована в 1972 році, міжнародна програма UNEP (United Nation Environment Protection — Охорона навколишнього середовища ООН), яка передбачає глобальний моніторинг навколишнього середовища. Під моніторингом розуміється система спостереження, контролю прогнозу та управління екологічними процесами. Моніторинг дозволяє виявляти критичні та екстремальні ситуації, фактори антропогенного впливу на довкілля, здійснювати оцінку та прогноз стану об´єктів спостереження, керувати процесами взаємовпливу об´єктів гідросфери, літосфери, атмосфери, біосфери та техносфери.
Забруднення - це привнесення надмірної кількості хімічних елементів та їх сполук у природне середовище внаслідок антропогенного впливу на природу.
Забруднення довкілля - це процес зміни складу і властивостей однієї або декількох сфер Землі внаслідок діяльності людини. Приводить до погіршення якості атмосфери, гідросфери, літосфери та біосфери. Допустима міра забруднення довкілля в різних країнах регламентується відповідними стандартами, нормативами, законами. Розрізняють забруднення отруйні, хвороботворні, хімічні, механічні і теплові.
Забруднення навколишнього середовища – це небажана зміна фізичних, хімічних або біологічних характеристик повітря, землі та води, яке може нині або в недалекому майбутньому мати несприятливий вплив на життя людини, рослин та тварин, умови життя та культурну спадщину, виснажувати або псувати сировинні ресурси. Забруднення - один із лімітуючих факторів для людини.
Надмір тих чи інших хімічних елементів визначають за показниками їх гранично допустимих концентрацій (ГДК), які з урахуванням санітарно-гігієнічних норм встановлено для водного, атмосферного і ґрунтового середовищ.
Інтегральним показником є модуль техногенного навантаження (МТН), який визначається як відношення кількості забруднювальних речовин до одиниці площі.
1.2 Види та ціна забруднень навколишнього середовища
Ціна забруднення складається з трьох компонентів:
Класифікація забруднень:
За походженням:
За тривалістю дії на біосферу:
За характером впливу на довкілля:
За характером надходження в середовище:
За антропогенними змінами:
Розділ 2
Дослідження та характеристика впливу стихійних сміттєзвалищ та хімічного складу на навколишнє середовище
2.1. Характеристика екологічного стану території селища Водянське
Одним із основних напрямків сучасної екологічної безпеки є боротьба із забрудненням навколишнього середовища, зокрема, підвищення рівня технології захоронення та утилізації токсичних промислових і побутових відходів.
Колись проблему сміття вважали чисто міською, але зараз забруднення сміттям міст, сіл, селищ, лісосмуг набуло глобального характеру. А сьогодні всі населені пункти потерпають від нього. Околиці нашого села перетворились на дикі звалища. Сміттям завалені узбіччя, лісосмуги, берег річки. (Додаток 1).
Особливою проблемою забруднення навколишнього середовища стало сміттєзвалище навколо колишнього складу мінеральних добрив та пестицидів. (Додаток 2). Відрадно, що цей об’єкт екологічного лиха знаходиться за межами населеного пункту – селища Водянське, але вкрай погано – зразу ж за розораним полем та природнім пасовищем приватних корів селян. Причому, колишній хімічний склад та сміттєзвалище знаходяться на вищому рівні ніж розпахане поле та пасовище , а поблизу – з іншої сторони – річка Водянська.
Наше селище розташоване на березі річки Водянська. (Додаток 3). Мальовничі краєвиди нашого населеного пункту приваблюють велику кількість прихильників зеленого туризму. А це у свою чергу має і негативний вплив на природне середовище. Неорганізований туризм часто виступає в ролі масового «виробника» різноманітних відходів, винуватця пожеж та інших небажаних дій, що порушують існування природних екосистем. (Додаток 4).
Місцеві мешканці створили рибальську спільноту і для власних потреб розводять рибу. Здавалось би на перший погляд що від цього немає ніякої проблеми, але коли риба починає хворіти і заради профілактики, рибалки час від часу розчиняють чи малу кількість вапняку, що і є об’єктом забруднення.
Через нестабільні політичні процеси, які вирують на території Донецької області, місцева влада була змушена шукати альтернативні джерела забезпечення селища технічною водою місцевих мешканців, та котельню, що призвело до стрімкого зниження рівня води в річці. (Додаток 5).
2.2. Компоненти навколишнього середовища та характер забрудненості: ґрунту, атмосфери, водойми.
Основну увагу будемо акцентувати на забрудненні ґрунту, атмосфери, водойм внаслідок впливу стихійного сміттєзвалища та зруйнованого хімічного складу.
На смітник вивозять велику кількість скляних та поліетиленових пляшок, які вітер розносить по прилеглих земельних ділянках, ґрунтових дорогах, полях. Поліетиленові кучугури й купи консервних банок створюють проблему для людей та автомобілів, які рухаються по дорозі (хімсклад та смітник знаходяться біля ґрунтової дороги). Сюди ж вивозять померлих домашніх тварин, де їхніми рештками живляться лиси, безпритульні собаки які розтягують по навколишній території в тому числі і пасовищам крупного рогатого скота.
Є люди, які з байдужістю проминають сміття і думають, що їх це не стосується. Але вони глибоко помиляються, тому що через повітря й одяг отруйні речовини потрапляють у їх дім, осідають на продуктах харчування, шкірі, а особливо на овочах, тому що неподалік розташовані городи водянців. Деякі з речовин чудово розчиняються і через шкіру просочуються в організм, нарешті, вони можуть потрапити в наш організм через легені під час дихання. Особливо це небезпечно, тому що поряд з сміттєзвалищем розташований парк, в якому проводять свій відпочинок не лише місцеві мешканці, а і біличани та добропільчани.
Корови які випасають траву, можуть не тільки самі захворіти, але можуть бути причиною зараження різними інфекційними хворобами через молоко.
І, все ж таки, найбільший негативний вплив на навколишнє середовище має напівзруйнована будівля колишнього хімічного складу, де зберігались мінеральні добрива та пестициди. Ці хімічні речовини самі по собі є отруйними, отруйними є їх випари, а під час випадання опадів разом із стічними водами в ґрунти і водойми потрапляє велика кількість хімічних речовин. Отже, підсумовуючи вище сказане, можна визначити забрудненість основних компонентів довкілля.
Шкідливі випари хімічних сполук (мінеральних добрив та пестицидів) спричиняють забруднення, насамперед, атмосфери. Це призводить до випадання кислотних дощів, наслідки випадання яких ми спостерігали:
Випадання кислотних дощів призводить до закислення (атмосферної оксидації ґрунтів), що в свою чергу породжує зміни в рН ґрунтового середовища, різкого погіршення умов проживання організмів. Ґрунти (грунтово-рослинний покрив) – це універсальний біологічний фільтр й нейтралізатор багатьох видів антропогенних забруднень. Внаслідок потрапляння в них стічних вод, «збагачених» залишками мінеральних добрив та пестицидів, ґрунти втратили здатність вбирати й пропускати воду, їхня структура деградувала, вони перенасичені шкідливими сполуками.
Відбувається також хімічне забруднення водних ресурсів внаслідок попадання в них шкідливих речовин, що у великій кількості містяться у відходах (стихійних сміттєзвалищ та хімскладу). Разом із стічними водами у водойму надходять шкідливі речовини органічного (миючі засоби, пестициди) та неорганічного походження (кислоти, мінеральні солі). Шкідлива дія токсичних речовин, що потрапляють у водойми, посилюється за рахунок так званого кумулятивного ефекту, що полягає в прогресуючому збільшенні вмісту шкідливих сполук у кожній послідовній ланці харчового ланцюжка.
2.3. Характеристика хімічних речовин та їх вплив на стан довкілля
В процесі дослідження (виявлення на смітнику та опрацювання матеріалів діяльності, в минулому, хімскладу) ми виділили ряд речовин, що найбільш негативно впливають на стан довкілля.
Отже, стихійні сміттєзвалища та хімсховища мають негативний вплив на навколишнє середовище у всіх аспектах. Основні речовини - компоненти цих зон екологічного лиха спричиняють різноманітні захворювання елементів екосистеми.
Розділ 3
Утилізація відходів
3.1. «Ніщо не зникає без сліду»
У природі не буває відходів. У біосфері підтримується баланс синтезу та розкладання живої речовини; діяльність людини порушує ксенобіотики – чужорідні природні синтетичні, токсичні сполуки, які природа не в змозі утилізувати, це є загрозою існуванню людства і самої природи. Будь-яке наше втручання в природу повертається до нас підвищеними проблемами. Побутові й виробничі відходи, потрапляючи у навколишнє середовище, не зникають безслідно. У природних систем залишається все менше сил, щоб справлятися з переробкою речовин, забруднюючих середовище перебування людей. Забруднюючі речовини сміттєзвалищ розносяться далеко від місць викиду повітряними і водними потоками. Цей екологічний закон випливає із закону збереження матерії. Нічого в природі не зникає, а лише переходить із однієї форми існування матерії в іншу.
3.2. Заходи щодо захоронення та ліквідації відходів
Після проведення деяких досліджень по впливу шкідливих речовин, що містяться у «відходах», ми звернулись до місцевої влади, громадськості села для здійснення утилізаційних заходів. Учні школи також беруть активну участь у прибиранні засмічених територій, особливо у весняно-осінній період. Ми є активними учасниками у боротьбі із стихійними сміттєзвалищами.
Неодноразово учні нашої школи та вчителі звертались до органів місцевої влади з проблемою захоронення колишнього хімічного складу та облаштування «нормального» сміттєзвалища.
Місцева влада підтримала нашу пропозицію і як результат:
Висновки
Отже, із вивченої нами проблемної ситуації про вплив побутових відходів на навколишнє середовище у регіоні, де ми проживаємо, слід звернути увагу на:
Жодний населений пункт сьогодні самостійно не зможе вирішити свої екологічні проблеми. Тільки спільними зусиллями всього людства ми зможемо досягти позитивних результатів.
Ми повинні пам’ятати:
Ми на своїй планеті - не тимчасові мешканці, а Мудрі Господарі!
Список використаних джерел
Додаток 1
Додаток 2
Додаток 3
Додаток 4
Додаток 5
1