ЕкоSTEM-майстерня «Дивовижна ялинка – символ зими і життя»

Про матеріал
ЕкоSTEM-майстерня «Дивовижна ялинка – символ зими і життя» — це інтегрований виховний захід, у якому поєднано пізнання природи, творчість і наукове дослідження. Діти спостерігають, експериментують, моделюють будову ялинки, відкриваючи її роль у природі та культурі. Захід сприяє розвитку екологічного мислення, мовленнєвих і STEM-компетентностей, виховує любов до краси довкілля й бережливе ставлення до живої природи.
Перегляд файлу

ЕкоSTEM-майстерня «Дивовижна ялинка – символ зими і життя»
Мета:
- формувати вміння складати речення та розповіді за опорною групою слів;
- добирати влучні слова для передання власних спостережень і вражень;
- розвивати усне зв’язне мовлення, увагу, логічне мислення;
- удосконалювати навички свідомого, виразного читання;
- збагачувати словниковий запас дітей;
- розвивати пізнавальний інтерес, наукову грамотність, вміння спостерігати, аналізувати, робити висновки;
- виховувати любов до природи, бажання берегти її красу

Ключові компетентності

  • Вільне володіння державною мовою
  • Математична компетентність
  • Компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій
  • Екологічна компетентність
  • Навчання впродовж життя
  • Громадянські та соціальні компетентності
  • Культурна компетентність

    Наскрізні лінії
  • Екологічна безпека та сталий розвиток
  • Громадянська відповідальність

    Обладнання

Мультимедійна презентація, картки-слівці, природні матеріали (гілочки, шишки, нитки, пластилін), зубочистки, картон, ножиці, клей.

ХІД ЗАХОДУ
I. Організаційний момент

— Діти, сьогодні ми потрапимо у зимову казку — у світ, де пахне морозом, дзвенять сніжинки, а головною героїнею є вона — красуня з лісу. Як гадаєте, хто це?
(Відповіді дітей: ялинка, сосна.)

— Так, сьогодні наша творча майстерня має назву «Дивовижне створіння зими — ялинка».
II. Актуалізація знань

— А що таке майстерня?
(Місце, де щось створюють.)
— А творча?
(Де народжуються нові ідеї, вигадки, відкриття.)
— Тож сьогодні ми будемо творити, досліджувати й дізнаватися про ялинку все: і поетично, і науково, і технічно.
III. Визначення теми і мети. Робота в групах

— Зараз кожна група отримає частинки загадки. Складіть їх у правильному порядку.

1 група

В лісі виросла струнка,
Зелена, пишна і густа.
Взимку вся в сріблястих шатах,
Сяє зіркою на святах.

2 група

Має голочки дрібненькі,
І гіллячка запашненькі.
Хоч мороз і хуртовина —
Вся зелена ця рослина!

3 група

Стоїть у лісі колюча,
Але красива і пахуча.
На Новий рік до нас прийде,
У кожен дім вона зайде.

— Відгадка: Ялинка.
IV. Узагальнення власного досвіду
1. Гра «Танок епітетів»

— Щоб відкрити двері до нашої творчої майстерні, згадаємо епітети до слова ялинка:
(Зелена, пухнаста, смарагдова, срібна, засніжена, колюча, пишна, пахуча, лісова красуня, зимова цариця, новорічне дерево, зелена цариця зими…)

— Молодці! Які гарні слова ми зібрали у «Танок епітетів»!
2. Кімната «Мовна краса»

— Кожен справжній майстер має скриню зі скарбами. А наш скарб — це гарні слова й думки.
— Послухаймо, як про ялинку говорять письменники.

1 група —Казка Джей Джи «Ялинка»

У ялинки імені не було. Просто ялинка. Але вона теж була чудова: струнка, пухнаста.
Влітку вона була звичайною ялинкою. Була досить колючою і дуже зеленою. Під нею часто ховалися гриби: рижики, маслюки, і навіть король грибів, боровик!
Взимку у ялинки була зовсім інша робота. Якщо подружки, сосни та осики, мирно дрімали під мелодії хуртовини, то ялинці було зовсім не до сну.
Взимку вона працювала … новорічною ялинкою.
Питання:
— Чим дивує ялинка письменника?
— Яка була місія ялинки взимку?

2 група — вірш О.Турчиної «Ялинка»

Пахне смолою ялинка зелена,

Каже бабусі маленька Олена:

“Насіння з ялинки нам стане в нагоді,

Посадимо саме таку на городі,

Бо ця деревина потрібна мені –

Цукерки на ній виростають смачні!”

Питання:
— Як поетеса пояснює, чому ялинка завжди зелена? Як бабуся з онукою планують використати насіння?

3 група — уривок з казки Ганса Крістіана Андерсена

У лісі стояла чудова ялинка. Місце в неї було хороше — багато сонця й повітря, а навколо старші подруги — і ялини, і сосни. Але маленька ялинка дуже хотіла швидше вирости! Вона не звертала уваги ні на тепле сонце, ні на свіже повітря…

Питання:
— Якою автор зображує ялинку?
3. Складання речень за опорними словами

(зелена, пахуча, струнка, вкрита, блищить, росте, прикрашає, символ свята, дарує настрій)

— Складіть кілька речень про ялинку, використовуючи ці слова.
(Наприклад: Зелена ялинка прикрашає ліс узимку. Вона пахне хвоєю і нагадує свято.)
V. Кімната «Наукова краса» (STEM-складова)

— А тепер дослідимо ялинку не лише очима митців, а й учених.

  1. S (Science – наука)
    — Чому ялинка не скидає своїх голок узимку?
    (Бо її голочки вкриті восковою оболонкою, що зберігає вологу.)

— Яку користь приносять ялинки природі?
(Очищають повітря, утримують вологу, служать будівельним матеріалом для гнізд птахів.)

  1. T (Technology – технології)
    — Люди використовують форму ялинки у дизайні новорічних гірлянд, світильників, навіть в архітектурі (ялинкові конструкції з металу, 3D-ялинки).
  2. E (Engineering – інженерія)
    — Створимо модель ялинки, яка стоятиме стійко, як справжня в лісі.
    Для цього нам потрібні матеріали: пластилін, зубочистки, картон, гілочки.
    Разом спроектуйте ялинку так, щоб вона не впала.
  3. M (Mathematics – математика)
    — Якої форми елементи ялинки? (Трикутної.)
    — Скільки ярусів гілок у вашій моделі? (3–4)
    — Як змінюється розмір складових елементів від низу до верху? (Кожен ярус коротший.)

(Учні створюють міні-модель ялинки з природних матеріалів, обговорюють, чому вона стійка, як розподіляється вага.)
VI. Фізкультхвилинка «Ялинковий танок»

Йшов по лісу їжачок, (ходьба на місці)

В нього шубка з голочок.

І він ніс ялиноньку,

(нахиляння тулуба в сторони)

Аж боліла спинонька.

Раз, два, три, чотири, п'ять! (стрибки)

Зупинився спочивать.

Піклувався їжачок (вправи для кистей рук)

Про маленьких діточок,

Чарівних, непосидючих,

Дуже милих і колючих.

Десять, дев'ять, вісім, сім! (стрибки)

Ніс ялиночку усім.


VII. Кімната «Творча краса»

— А тепер — творчий момент!
Виготовимо новорічну прикрасу у вигляді ялинки або модель ялинки з геометричних фігур.
Інструкція:

  1. З картону вирізати трикутник (основу ялинки).
  2. До нього прикріпити зубочистки або палички — гілки.
  3. Прикрасити паєтками, нитками, блискітками.
  4. Визначити центр ваги (щоб стояла рівно).
  5. Зробити висновок: чому важливо знати про рівновагу в інженерії?
    VIII. Підсумок уроку. Сенкан «Ялинка»
  1. Ялинка
  2. Зелена, струнка
  3. Росте, прикрашає, радує
  4. Символ зими і свята
  5. Красуня

— Діти, ялинка — не лише прикраса свята, а й символ життя, природи й гармонії.
Цінуйте її, не рубайте марно, милуйтеся красою лісу!
ІХ. Висновок:
Через мову, науку, мистецтво і техніку ми пізнали ялинку як дивовижне створіння зими — природне, красиве й мудре.

 

docx
Додано
13 листопада
Переглядів
68
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку