Emotions. How to control the emotions?

Про матеріал
Повний план-конспект уроку з англійської мови для 11 класу за підручником О. Карпюк. Стане у нагоді викладачам англійської мови, студентам педагогічних вузів. До конспекту також прикріплюється презентація.
Перегляд файлу

Дата: 05.03.2020

Урок № 43

Клас: 11

Тема: Emotions. How to control the emotions?

Цілі:

Практична: вдосконалювати навички вживання нових ЛО, вдосконалювати навички діалогічного та монологічного мовлення.

Освітня: ознайомити учнів з різними видами емоцій, навчити контролювати їх.

Розвивальна: розвивати пізнавальні інтереси учнів,  творчі здібності учнів, сприяти розвитку мовної здогадки, розвивати вміння ефективно працювати в групах.

Виховна: виховувати толерантне ставлення до інших, вчити співпереживати оточуючим людям.

Обладнання: підручник, презентація, роздавальний матеріал

                                             План уроку

  1.                Початок уроку – 5 хв.
    1.       Організаційний момент – 1 хв.
    2.       Фонетична зарядка – 1хв.
    3.       Мовленнєва зарядка – 3 хв.
  2.            Основна частина уроку  (30-35 хв.)
    1.       Перевірка домашнього завдання – 10 хв.
    2.       Практика мовленнєвої діяльності  - 6 хв.
      1. Удосконалення навичок говоріння – 5 хв.
      2. Повторення та вживання ЛО – 5 хв.
      3. Семантизація нових ЛО, ознайомлення з фонетичною та графічною оболонкою, сторінка 213 – 10 хв.
      4. Робота з ЛО. Виконання тесту – 7 хв.
  3.        Заключна частина – 7 хв.

3.1 Підсумки уроку – 2 хв.

3.2 Повідомлення домашнього завдання – 2 хв.

3.3 Виставлення оцінок, мотивація роботи – 3 хв.

 

Хід уроку

  1.                 Початок уроку
    1.       Організаційний момент

Teacher: Good morning to everyone. Welcome to our English class. Today we will speak about different emotions. Youth is a very important period in the life of a man. This is a time when a person discovers the world and tries to determine their place in the universe. We will talk about emotions and how to control them.

- So, the theme of our lesson is: Emotions. How to control the emotions?

Teacher: So, what are we going to do today? You can see the objectives of our lesson on the screen, just read (pupils are reading).

So, let’s begin our lesson.

  1.       Фонетична зарядка

Repeat some short phrases:

Charlie Chaplin cheeping and chirping

church arches chattering chatterboxes

chubby children chocolate chip cookies

pick and choose watch chain.

Well done, children!

  1.        Мовленнєва зарядка

T. Look at the blackboard. Translate the words.

(На дошці і на картках  написані слова українською мовою. Учні повторюють їх за вчителем, перекладають їх англійською.)

Наляканий

frightened

Заздрісний

envious

Розлючений

enraged

Самотній

lonely

Байдужий

indifferent

Нервовий

nervy

Винний

guilty

Здивований

surprised

Несамовитий

ecstatic

Жалюгідний

miserable

Оптимістичний

optimistic

Замислений

thoughtful

Зацікавлений

interested

Розбитий

overwhelmed

Безсилий

nerveless

Шокований

shocked

Т. Look at the first letters. What words can we make? (feelings, emotions)

Yes, well done! You are right!

  1.            Основна частина (30-35 хв.)

2.1. Перевірка домашнього завдання

2.2. Практика мовленнєвої діяльності

2.2.1. Удосконалення навичок говоріння

Бесіда з учнями

T: What are feelings and emotions?

Nobody can help having feelings - they are part of everyone. We feel different things all day long as different things happen to us.

Look at the blackboard and read the quotations.

• “Feelings are the language of the soul”

   Feelings and emotions, just like the ship we are on, up and down”

How do you understand them?

Pupils:

   Sometimes we feel sad — when someone we love goes away.

   Sometimes we feel happy — when we are having fun playing.

   Sometimes we feel scared, angry, guilty, lonely or any of a huge range of human emotions.

   It is important not to be ashamed of having feelings. Everyone has them — good and bad.

- we can all learn to show our feelings in ways that are helpful to us and to others, not ways that are hurtful.

T: Yes, children, good for you. I totally agree with you.

2.2.2. Повторення та вживання ЛО

T. When you watch TV or movies you can usually work out what the character is feeling by looking at the face. Are you good at “reading” faces?

Here are some faces. Please describe emotions.

1. Happiness — щастя

2. Joy — радість

3. Delight — задоволення

4. Pain — біль

5. Disgust — огида

6. Shame — сором

Yes, you can read faces and see emotions of other people. How often do you feel these emotions?

2.2.3. Семантизація нових ЛО, ознайомлення з графічною та фонетичною формою, сторінка 213

T: Write down the new words in your vocabularies. You should learn them at home.

2.2.4. Робота з ЛО.

Виконання тесту

Test (Картки)

(Кожна група отримує тестові завдання. )

1.When I saw this movie, I was ... because I thought it  would be much better.

  disappointed   • grateful •  nervous

2. My wife and I are very ... that you could  come.

  ashamed        • unhappy  • pleased

3. Linda became ... to  her new classmate David, a very handsome young man.

  attracted      • shocked      happy

4. They were ... when they heard that no one was hurt in the accident.

  lonely         • relieved     ashamed

5. Victoria has no friends in this city. She feels very ... .

  surprised      • lonely    great

6. Where were you? I was ... that something bad happened.

  worried        • furious    pleased

7. When my brother found out that they treated his girlfriend so badly, he was ... .

• convinced      • merry • furious

8. They were both very sad, so they had a ... goodbye at the airport.

• bored          • amazed • tearful

9.І was very ... with my test results.

• jealous        • disappointed    sympathetic

10.І am 100 % ... that he will find another job.

  enthusiastic   • surprised   *   convinced

(Keys: 1 disappointed; 2 pleased; 3 attracted; 4 relieved; 5 lonely; 6 worried; 7 furious; 8 tearful; 9 disappointed; 10 convinced.)

T: Well done, let’s check your answers.

  1.        Заключна частина.

3.1.Підсумки уроку

T: Today we have done a great job. You were very active today.

3.2. Повідомлення домашнього завдання

You should do the task 1 at page 213, learn the new words, be prepared for dictation, write down the essay about negative and positive feelings.

3.3. Виставлення оцінок, мотивація роботи.

And now I will give your marks for your work. So, your marks are…

Thank you for lesson! You may be free.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (10-й рік навчання, рівень стандарту) 11 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
4 січня 2021
Переглядів
986
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку