Фітовітальня «Лікарські рослини»
Мета: Розкрити практичну цінність природи для людини; виховувати бережливе ставлення до природи; поповнити знання учнів з теми «Лікарські рослини».
Хід заняття
Є на світі рослин так багато,
Їх Земля віддає недарма.
Бо лікують людей дуже радо,
Й кращих ліків на світі нема.
Пропонують здоров'я нам чудо,
Манять нас походить по росі.
Їх відшукують люди усюди,
Ці цілющі скарби на Землі.
Первоцвіт і барвінок, калина,
Звіробій і любисток, і хміль,
Кропива і кульбаба, й ліщина
Поглядають на нас звідусіль.
Жовтим оком моргає ромашка,
І волошка синіє в росі,
І конвалії крихітні чашки —
Пропонують нам ліки усі.
Вітчизно люба! Рідний край!
Ліси, поля, долини, води...
Ти лиш задумайся, пізнай
Ті дивні дари природи.
В них — сила і любов.
Земля — то мати люба,
В її таїни знов і знов
Заглиблюйся, побачиш чудо.
1-й ведучий. Сила від матері-Землі...
Саме про це ми хочемо сьогодні вам розповісти. Адже кожному із нас мати-Земля дає свої сили. Тільки умій їх взяти, знай свою Землю-матір, люби її і шануй. І кожна людина матиме великі життєві сили, щоб здійснити свій подвиг, чесно і правильно пройти життєвою дорогою.
2-й ведучий. Немає жодної билинки, яка 6 не мала благотворної сили для людини. І все це тому, що рослина вбирає в себе те, що її оточує, як сонце всіх гріє, освітлює душу.
Хочеться, щоб ми більше розуміли душу зеленої рослини, бережно ставилися до рослинного світу.
3-й ведучий. Зелений світ — це той світ серед якого і завдяки якому живе людина на Землі. Зелений колір — це колір життя. Уявіть собі одну годину без рослинного зеленого світу. Це не що інше, як година смерті живого на планеті. Зелений світ оберігає людину від голоду, холоду і хвороб, дає силу і наснагу.
І сьогодні ми з вами відкриваємо світ знань живої природи, заглянемо до бабусь-знахарок, пригадаємо легенди.
Ведуча.
Добрий лікар Айболить,
Він під деревом сидить.
Всі заходьте лікуватись.
Всіх він вилікує вмить.
1-й хворий.
Лікарю! Допоможіть!
Із рани кров зупиніть!
Лікар.
Ой, біда, біда!
Йоду в мене вже нема!
2-й хворий.
Лікарю! Допоможіть!
Голова в мене болить!
Лікар.
Ой, біда, біда!
Цю біду не відведу,
Цитрамону не знайду!
3-й хворий.
Лікарю! Допоможіть!
В животі весь день бурчить!
Лікар.
Ой, біда, біда! Нічого не можу зробить!
Де всі ліки подівались?
Час лікарню закривати,
Інше заняття шукати!
Хворі.
Ну, а нам що робити?
Де нам ліки знайти?
Як нам врятуватися від цієї біди?
Ведуча. Друзі! Я знаю, як вам допомогти. Ходімо зі мною до бабусі Медуниці. Бабуся Медуниця дуже добра і допомагає всім хворим людям. Навіть тоді, коли лікарі вже безсилі допомогти.
Діти. Добрий день, бабусе Медунице!
Бабуся.
Добрий день, мої любі!
З чим завітали до мене?
2-й хворий.
Ой, бабусю, поможіть!
Голова в мене болить!
В аптеці ліків не знайшли.
Тож до Вас тепер прийшли.
1-й хворий.
З пальця, бабцю, кров іде.
Не допомогли ніде.
3-й хворий.
В животі весь день бурчить.
Ну, з лікар все мовчить!
Бабуся.
Зараз, дітки, поможу,
Чаєм міцним напою.
Ось сідайте ви до столу,
Чай у мене чарівний.
Вмить всі болі він знімає,
Всіх на ноги піднімає.
Зараз будете здорові —
Не хворітимете ніколи» (Бабуся наливає чай і по черзі подає хворим дітям).
Голова в тебе болить!
Ти з барвінком подружись.
Чаю з нього ти напийсь.
А в подружки візьми м'яту,
Принеси її у хату,
Приклади листок до лоба —
І за мить будеш здорова.
Кров зупинимо ми враз—
Виручає подорожник нас.
Ти листок потри
І до рани приклади.
Пошукай ще деревію —
Капне сік на твою рану,
І забудеш, де боліло!
Кажеш, в животі бурчить?
Тоді треба більше пить
Чай з ромашки, звіробою,
Ти запар траву з водою.
2-й хворий.
Голова вже не болить —
Танцювать уже кортить!
1-й хворий.
Вже не йде із рани кров.
І не було рани мов!
3-й хворий.
В животі вже не бурчить.
Шлунок теж уже мовчить!
(Танок).
Діти. Ви, бабусю, чарівниця!
Бабуся. Та ні, діти! Зовсім я не чарівниця! Просто знаю і люблю природу. Чую, що говорить кожна квіточка, що шепоче кожен листочок, бачу красу дерев і рослин, розмовляю з ними, як із живими друзями. І не чарівницею, не знахаркою, не відьмою називають мене, а травознавцем, фітотерапевтом.
А тепер ми запрошуємо усіх гостей і дітей до фітобару «Меліса», де вас почастують лікувальними чаями.
(Діти підходять до етапу з назвою«Чай заспокійливий»).
Дівчинка. Дорогі гості! Я хочу вас пригостити чаєм заспокійливим. Коли ви будете його пити, то ніколи не будете сердитися. Завжди будете чемними, ввічливими, доброзичливими. Ніколи не будете сваритися ні на роботі, ні вдома. І сон буде міцний, і на серці легко, і всяка робота буде вам на радість.
В мене чай — потрібний для спокою,
Щоб не сварились між собою.
В нього я поклала листя м'яти,
Щоб в житті лиш добре було знати.
Є ще в ньому корінь валер'яни,
Щоб минали вас думки погані.
Заспокійливий чай попивайте
І тривог у житті не майте.
(Діти і гості підходять до столу з табличкою «Чай для волосся»).
Дівчинка. Коли поп'єте мого чаю, а потім ще й голову змиєте травами, то матимете чудові коси.
Хто хоче пишне волосся мати,
Прошу мого чаю скуштувати.
Я туди травки клала,
І окропом заливала.
Хто мій чай частенько буди пити,
Той без лисини завжди буде ходити.
Кучері зав'ються, ой, пишненькі,
Станете ви ніжні і гарненькі.
А коли ще й голову помити,
То саме волосся буде витись.
Тож ходіть до мого чаю, пригощайтеся.
Наступний — «Чай довгожителів».
Дівчинка.
І до мене йдіть чай пити,
Будете на світі довго жити.
З бузини, шипшини попивайте
І ніяких болячок не знайте.
Листя із суниць туди додайте
І собі здоров'ячка придбайте.
А зараз перейдемо до «Чаю богатирського.
Дівчинка. Ходіть до мене скуштувати чаю богатирського.
Хто мого чаю нап'ється,
Той сили набереться.
Стане міцним і дужим.
Горобинки і суниць поклала,
Щоб силонька до вас прибувала.
І морквяний сік тече у ньому
На добро козаку молодому.
Прошу вас, попийте мого чаю.