Шановні користувачи сайту «На Урок»!
Ваші відгуки дуже стимулюють до продуктивної праці. Тому велике прохання після завантаження будь-якого файлу обов’язково залишати свою оцінку/коментар/відгук
Authors appreciate it!!!
Тема: FOOD. BUYING FOOD.
Відкрите заняття з англійської мови в 4 класі
Мета: Закріпити ЛО теми “Food and Shopping”; продовжувати вчити учнів будувати висловлювання з вивченою лексикою у діалогічному мовленні; розвивати навички читання, аудіювання та письма; розвивати фантазію і творчі здібності; розвивати в учнів вміння працювати в парах та самостійно;
виховувати правила толерантної поведінки підчас покупки продуктів в магазині.
Обладнання: картки для діалогів (парна робота), проектор, наочні картки з продуктами харчування, відео https://www.youtube.com/watch?v=kLBCdYVp_0w (фізкультхвилинка) https://www.youtube.com/watch?v=GlNbzAGZC2M (зразок діалогу)
Хід уроку
I. Підготовка до спрйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання.
T: Good morning, children! I am very glad to see you! How are you today?
T: I’m so glad you’re brilliant today.
2. Повідомлення теми та мети уроку та уведення в іншомовну атмосферу.
|
T: (picture on board) Today we are going shopping for food because my aunt Megan is going to have a birthday barbecue party on Saturday. I can’t believe she’s going to be 75. She’s invited all of us too. There will be around twenty people at the party, so we’re going to help her do some shopping at the supermarket. |
T: Have you ever been to the supermarket? Of course, you have! What can we buy at the supermarket?
(expected answers – FRUITS, VEGETABLES, MEAT, FISH, EGGS … - наочні картки)
Can you name five fruits? – (Students’ response)
Can you name five vegetables? – (Students’ response)
Can you name five drinks that we can buy for our party at the supermarket?
II. Основна частина уроку
T: Look here! (Slide 1). This is her birthday menu. What’s on her menu, Yasia?
barbecue grilled vegetables sandwiches salad ********** birthday strawberry cake *********** drinks ********** |
Let’s make a shopping list together (вчитель вписує продукти до shopping list на інтерактивній дошці). Start your sentence as in the example on the slide (slide 2)
I think, To my mind, In my opinion, I believe, From my point of view, |
we’ll need … |
|
some meat (pork) (how many kg?), some onions, some ready-made marinade a bottle of ketchup, some spices |
|
some eggplants/aubergines, some tomatoes, some mushrooms, some courgettes, some onions, some salt, some red and yellow peppers |
|
a loaf of white bread, some butter, some ham, some cheese, some fish, etc. |
(In case students offer something like Olivier salad say I THINK IT WILL BE TOO HEAVY FOR AUNT MEGAN’S STOMACH. LET’S COOK SOME LIGHT SALAD)
|
|
|
tomatoes, cucumbers, radishes, cabbage, a bottle of olive oil, some lettuce |
|
A carton of milk A pack of butter A bag of flour Dozen eggs Some fresh or frozen strawberries Some sugar, etc. |
|
|
|
a can/some cans of fizzy drink (Sprite, Cola, Fanta), a bottle/some bottles of (apple/pineapple/orange/cherry/etc) juice, a bottle/some bottles of mineral water |
Фізкультхвилинка Let’s go shopping. Jane will show us the way. (це відео, потрібно обрізати 0:03-1:10) учні підводяться та повторюють рухи зі словами (за бажанням) https://www.youtube.com/watch?v=kLBCdYVp_0w
Before we enter the shop, let’s watch how people do their shopping. (watch the video Shopping at the Grocery Store - English Conversation https://www.youtube.com/watch?v=GlNbzAGZC2M перший діалог (start 0:09-finish 1:06)
Script of Dialogue 1
customer |
seller |
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
|
|
||||
T: Our shopping list is very long. Let’s divide into pairs to do our shopping quicker. Take the cards. (Учні обирають картки та розігрують діалоги з опорою).
СARD 1 (1) a cabbage (2) tomatoes - 1 kilo of tomatoes (3) some sugar TOTAL: 15$ |
СARD 4 (1) five eggplants (2) some meat – one big piece of pork (3) a pack of butter TOTAL: 33$ |
СARD 2 (1) 10 onions (2) olive oil – one small bottle of olive oil (3) some cheese and ham TOTAL: 28$ |
СARD 5 (1) some red and yellow peppers (2) cucumbers – one kilo of cucumbers (3) a dozen eggs TOTAL: 9$ |
СARD 3 (1) half a kilo of fresh strawberries (2) some flour – a small bag of flower (3) five bottles of mineral water, ten cans of pepsi/fanta/sprite/cola TOTAL: 18$ |
СARD 6 (1) some ketchup (2) ready-made marinade – 2 packets of marinade (3) a loaf of white bread TOTAL: 15$ |
customer |
seller |
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
III. Заключна частина уроку.
1. Домашнє завдання. (Слайд на дошці)
2. Підведення підсумків.
T: So, children, thank you for your help. You have bought everything we need for Aunt Megan’s party.. Your marks….(Виставлення оцінок за діалоги). Good-bye! You may have a rest.