Гра-змагання на уроці англійської мови у 4 класі
Призначення. Знайомство з новим матеріалом на англійській мові, його відпрацювання і закріплення в ігровій формі, наприклад у вигляді командних ігор, робить процес навчання більш яскравим і емоційним. Цікаві вправи приваблюють дітей, і вони з задоволенням вивчають іноземну мову.
Інтелектуально-розважальна гра In the World of English для учнів 4 класу
Мета: узагальнення лексичного і граматичного матеріалу за вивченими темами.
Завдання:
Освітня: розширювати кругозір учнів.
Розвиваючі: розвивати пізнавальну активність і вміння застосовувати отримані знання в новій комунікативній ситуації; розвивати інтелектуальні здібності; формувати мотивацію до вивчення англійської мови.
Виховні: виховувати шанобливе ставлення до іншої культури; розвиток уміння працювати в команді.
Коментарі: Урок проводиться у вигляді змагання між двома командами учнів 4 класу.
Хід уроку
I. Організаційний момент. Представлення команд.
Good morning, dear friends. I'm glad to see you at our game. Two teams are going to compete now. So, let's start!
Хлопці, сьогодні у нас незвичайний урок, а урок-гра. Дві команди будуть виконувати завдання конкурсів. Та команда, яка набере більше очок, і буде переможцем. Бажаю удачі!
Meet the first team!
(За ігровий стіл сідають члени першої команди.)
Introduce your team, please.
(Капітан представляє свою команду.)
And now meet the second team!
(За ігровий стіл сідають члени другої команди.)
Introduce your team, please.
(Капітан представляє свою команду.)
And now I would like to introduce our jury. They will keep the score.
(Представлення членів журі.)
II. Проведення конкурсів.
Конкурс 1 «Розминка»
Our first game is "Warming-up". Each team should answer my question in turn.
Кожна команда по черзі відповідає на запитання.
1. How many letters are there in the English alphabet? (26 letters)
2. How many seasons are there in a year? (4 seasons)
3. How many days are there in a week? (7 days)
4. What day comes after Friday? (Субота)
5. Who is my mother's daughter? (My sister)
6. When do the English celebrate Christmas? (In December)
7. When do the Americans celebrate Thanksgiving Day? (In November)
8. What is Coca-Cola? (a drink)
All right, we can stop now. Dear jury, how many right answers have the teams given?
(Журі підводить підсумки першого конкурсу.)
Конкурс 2 «Розв'яжи приклади»
It's time to count now.
Я буду називати приклади для кожної команди по черзі. Ви повинні швидко назвати відповіді.
Приклади:
Ten plus eleven is ... (21)
Eight plus eight is ... (16)
Seven plus thirteen is ... (20)
Fourteen plus eight is ... (22)
Twenty minus twelve is ... (8)
Twenty-two minus ten is ... (12)
Які числа від 1 до 10 можно сласти з цих літер?
veif getih rufo veens reteh
ответы: five, eight, four, seven, three.
Яке число більше?
a) seventeen+ sixty or
b) seventy+ sixteen?
Ответ: b)
(Журі підводить підсумки другого конкурсу.)
Конкурс 3 «Ланцюжок»
Our third game is The Chain". It's time to remember as many words as you can.
Командам дається вихідне слово Teacher, яке є початком «ланцюжка» слів, де остання буква попереднього слова є першою буквою наступного.
I would like the jury to tell us the score of this game.
(Журі підводить підсумки третього конкурсу.)
Конкурс 4 «Скорочені імена»
Our fourth game is "Short Names".
У повсякденному спілкуванні ми ніколи не називаємо один одного повним ім'ям, частіше вживаємо скорочена. Ваше завдання - співвіднести повне ім'я зі скороченим.
1. Elizabeth 2. Thomas 3. William 4. Susan 5. Michael 6. Robert 7. Patricia 8. Anthony 9. Pamela |
a. Mike b. Bobby c. Pat d. Tony e. Sue f. Pam g. Bill h. Tom i. Liz |
Відповіді: 1i, 2h, 3g, 4e, 5a, 6b, 7c, 8d, 9f.
Яке слово зайве?
a) ruler, rubber, book, apple.
b) lemon, juice, orange, winter, burger.
c) toy soldier, teddy bear, copybook, doll.
d) Math, ice-cream, Art, English.
I would like the jury to tell us the score of this game.
(Журі підводить підсумки четвертого конкурсу.)
Конкурс 5 «Герої казок та мультфільмів»
Now we have the last game. Our teams should a guess riddle. I'll say some words about the famous characters of English and American books and cartoons. You should guess whom I mean.
Ви повинні назвати героя книги або мультфільму, якого я описала.
1. This character is a funny bear. He is fat but very nice. He likes and honey doesn't like bees. He enjoys to make up rhymes. He likes to visit his friends Rabbit and Piglet. (Winnie-the-Pooh)
2. . This funny mouse is a character of the American cartoon. This mouse was created by Walt Disney. The mouse is very clever, but he always has a lot of problems with a cat. He has to make many tricks to run away from this cat. (Jerry)
5. This is a boy. He has no parents. His parents were magicians and the angry man killed them. This boy is very and talented clever. He studies at the magic school. He can do a lot of magic tricks. He has got a lot of friends. They help him to fight against angry men. (Harry Potter)
6. She is a very kind and nice girl. She has got a father but she hasn't got a mother. Her stepmother and her stepsisters are angry and greedy. This girl has got a godmother, a fairy. The fairy gives her a beautiful dress and crystal shoes to go to the ball. But the girl loses one shoe. (Cinderella)
III. Підведення підсумків.
Dear jury, we are looking forward to our final score.
(Журі оголошує переможця останнього конкурсу і загальний рахунок гри).
The winner of the game is ...!
Both teams have tried to do the best to win. You are really very clever and talented! I hope you will improve your English knowledge. Thank you!