Тема. Генеративні органи рослин.
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про будову і
різноманітність квіток, суцвіть, плодів, статеве розмноження рослин,
процеси запилення і запліднення, формування насінини, росту і
розвитку у квіткових рослин, розвивати кмітливість, уважність,
мислення, вміння аналізувати, виділяти головне, узагальнювати,
сприяти екологічному вихованню учнів, виховувати інтерес до
вивчення предмета.
Обладнання: малюнки квітки, плоду, насінини; назви країни і зупинок; німий малюнок квітки, малюнок різних типів квіток з помилками, назви однодомних і дводомних рослин, схеми різних типів суцвіть, конверти з написами типів суцвіть і назви рослин в них, таблиця «Типи запилення», назви рослин для комахи, таблиця «Запліднення», німий малюнок насінини, насіння різних видів рослин, плоди.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань учнів.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Поверніться, будь ласка, до гостей
І скажіть всім: «Добрий день!».
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Під квітки покривом надійним
Таємничий відбувається процес,
Щоб утворилась насінина
І щоб рослини вид не щез.
- Сьогодні на урок до нас завітали давні друзі – Квітка, Плід і Насінина. Послухаємо, яка між ними відбулася розмова.
(Виходять три учні із зображенням квітки, плоду, насінини яблуні).
Квітка:
Плід:
Насінина:
IІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
ІV. Узагальнення і систематизація знань учнів.
1. –Перед початком мандрівки нам необхідно пригадати основні поняття. Термінологічна розминка:
- квітка;
- суцвіття;
- запилення;
- плід;
- запліднення;
- насінина.
2. Перша зупинка нашої мандрівки «квітка».
А) - Пригадаємо будову квітки (робота з німим малюнком).
- Перед вами на дошці та на партах малюнок квітки. Підпишіть частини квітки відповідно цифр в зошитах.
- Назвіть частину квітки відповідно цифр.
- Які частини квітки є головними? Чому?
Б)- Пригадайте, які є типи квіток?
- Візьміть на парті малюнок з різними типами квіток. Художник допустив помилки, виправте їх і поясніть.
В)- Які рослини називають однодомними, дводомними ?
Розподіліть рослини по групах, вставивши назви рослин у файли.
Однодомні Дводомні
огірки верба
кукурудза тополя
дуб обліпиха
3.Друга зупинка нашої мандрівки «Суцвіття».
А) Бесіда:
- На які групи поділяють суцвіття?
- Які суцвіття називають простими?
- Які суцвіття називають складними?
Б) Перед вами на картках схеми різних типів суцвіть. Учні І варіанту підписують назви простих суцвіть (китиця, щиток, зонтик), учнів ІІ варіанту – назви складних суцвіть (складний зонтик, волоть, складний колос).
В) В кожного на парті конверт, на якому вказаний тип суцвіття. З переліку рослин у конверт відберіть ті, які мають даний тип суцвіття.
- Яке ж значення суцвіть в житті рослин?
4. Наступна зупинка нашої мандрівки «Запилення»
А) Бесіда:
- Які є типи запилення у квіткових рослин?
- Як відбувається самозапилення? Поясніть за таблицею.
- Для яких рослин характерне самозапилення?
- Як відбувається перехресне запилення? Поясніть за таблицею.
- Для яких рослин характерне перехресне запилення?
В) – Яким способом переноситься пилок під час перехресного запилення?
- До вас завітала комаха. Допоможіть їй. Серед переліку рослин виберіть комахозапильні: дуб, вишня, кропива, липа.
5. Наступна сторінка нашої мандрівки «Запліднення». Бесіда, робота з таблицею:
- Куди потрапляє пилок? Покажіть на таблиці
- Що далі відбудеться з пилковим зерном?
- Що по пилковій трубці потрапить до зародкового мішка?
- Що далі відбудеться?
- Як називається цей процес?
- Хто його відкрив?
- Що формується після запліднення?
6. Наступна зупинка мандрівки «Насінина».
А)Робота з німим малюнком.
Користуючись малюнком насінини, який у вас є на партах, назвіть її частини
під цифрою 1- зародок
2- насінна шкірка
3- ендосперм
- Що таке ендосперм?
- Пропоную вам побути в ролі Попелюшки і відібрати з тарілки насіння:
І варіант- насіння квасолі; ІІ варіант- насіння соняшника.
- Яке значення насіння в житті рослин?
7. Остання зупинка «Плід».
Пропоную гру «Аукціон».
- Яке значення плодів у житті рослин?
V. Підсумок уроку.
1. Бесіда:
- Які органи рослини називають генеративними?
VI. Домашнє завдання: виконати онлайн тести «На урок», відповісти на питання: Чому квіткові рослини найпоширеніші у природі?