Година спілкування для здобувачів освіти 8 класу

Про матеріал
Урок-практикум для здобувачів освіти 8 класу на тему "Правопорушення", проведений на уроці Основи здоров*я
Перегляд файлу

13.11. Правопорушення і відповідальність

Гросмейстер повинен зробити вибір між чорною і білою клітиною.

Кожного дня, кожної миті Людина вибирає між добром і злом. (С. Лець)

Мета: формувати правову свідомість та розуміння відповідальності за свою протиправну поведінку; виховувати повагу учнів один до одного; розкрити зміст поняття «правопорушення», познайомити з  ознаками і видами правопорушення;вести профілактичну роботу з попередження правопорушень; виховувати здатність усвідомлювати та відстоювати власну позицію, вчити визначати проблеми та знаходити шляхи їх розв’язання.

Хід заняття:

  1. Організаційний момент.
  2. Кого ви можете назвати розумною людиною?    
  3. Чим відрізняються одні люди від інших?
  4. Що значить уміти аналізувати свої дії? порівнювати їх? оціню­вати?
  5. Як ви можете пояснити прислів'я: «Сім раз відмір, один від­ріж » ?
  6. Чи слушне це прислів'я для нас? Чому?
  7.  Чому так важливо бачити зв'язок між вчинком і наслідком?
    —Що таке вчинок? А наслідок?

Вчинок — це дія людини, скерована на когось чи щось.

Наслідок — те, що виходить, випливає з певних обставин; ре­зультат, підсумок.

2. Оголошення теми , мотивація діяльності:

 Як бачите в руках у мене дві нитки. ( одна пряма, інша звивиста і заплутана)

- З чим можна порівняти ці нитки? (з життям)

Одна нитка рівненька ( наше життя протікає легко і гладко.)

- А друга нитка заплутана - Уявіть собі, що життя будь-якої людини - це нитка, і будь-який заворот і вузлик може призвести до тяжких наслідків. Ви вступаєте в складний, але цікавий вік,.навколо багато спокус. І ви повинні вибрати правильний шлях! Підлітки можуть звернути на злочинний шлях з різних причин. Від банальної нудьги, відсутності  виховання , до погоні за легкими грошима. Проте, незнання закону не звільняє від відповідальності, а умисне порушення призводить до тяжких наслідків.

- І сьогоднішній урок - це початок знайомства з законами, що визначають наше життя. Спробуємо розібратися, де в повсякденному житті ми реалізуємо свої права, обов'язки і за що несемо відповідальність.

3. Основна частина:

Давним-давно, тисячі років тому на Землі з'явилися люди. Одночасно з ними з'явилися Головні питання: Що люди можуть робити і чого не можуть?

Що вони повинні робити і чого не зобов'язані? На що вони мають право і на що не мають?

З'явилося дві держави: Можна і не Можна. Вони жили за різними законами. В державі Можна було все дозволено: хочеш красти - кради, хочеш вбивати - вбивай, хочеш ображати людину - будь ласка, все можна.

В державі не Можна жителі жили зовсім інакше. Там не можна було вбивати, грабувати, не можна грубіянити один одному.

Держави постійно ворогували між собою. І ось настав день вирішальної битви. Бій виграла держава Можна. Вона захопила більшу частину держави не Можна і встановив там свої порядки. Неважко здогадатися, що тут почалося! У містах і селах колишнього держави не Можна стали красти, беззаконно вбивати один одного, на дорогах господарювали розбійники. Поступово держава Можна прийшло в занепад. І тоді правителі держави Можна під натиском людей попросили допомоги у держави не Можна. Довго радилися керівники двох держав і прийшли до рішення об'єднатися і створити нову державу Законию. В державі встановився порядок, а всі жителі стали задоволені і щасливі.

Як ви думаєте, чому країна стала процвітаючою, а її жителі почували себе у безпеці?

- Жителі стали жити за законами.

- Якщо люди поважають права інших людей, виконують свої обов'язки, значить, вони відчувають себе в безпеці. Але коли свобода одних порушує інтереси і права інших, у суспільстві затверджуються беззаконня, безладдя, несправедливість!

Тому з явився закон.

ЗАКОН - нормативно-правовий акт, який містить загальнообов'язкові правила поведінки в суспільстві.

Де прописані  закони?

Закони записані в Конституції - основному законі держави. (Демонстрація книги.)

Крім Конституції існують:, «Сімейний кодекс», «Цивільний кодекс», «Трудовий кодекс», «Кримінальний кодекс», та інші правові документи

Сьогодні ми поговоримо про порушення законів і відповідальність.

Порушення законів або правопору́шення — це неправомірне (протиправне) суспільно-небезпечне винне діяння (дія чи бездіяльність) особи, за вчинення якого особа може бути притягнута до юридичної відповідальності.

 Ознаки правопорушення:

  • Має протиправний, неправомірний характер, тобто суперечить законам, правилам;
  • Є суспільно шкідливим (н-д прогул) або суспільно небезпечним (посягання на життя);
  • Виражається в поведінці – протиправній дії (крадіжці, розбій) або бездіяльні (прогул, недбалість);
  • Має свідомий вольовий характер, тобто на момент вчинення правопорушення залежить від волі і свідомості, здійснюється усвідомлено й добровільно;
  • Є винним. Вина – це психічне ставлення до свого діяння і його наслідків;
  • Є кримінальним, тобто спричиняє застосування до правопорушника заходів державного примусу, юридичної відповідальності.

Види правопорушень

за ступенем суспільної небезпечності6

  • проступки;
  • злочини;

Проступок - це порушення правил поведінки; зухвала поведінка.

Злочин - це серйозне порушення закону дорослими людьми або неповнолітніми.

Розглянемо кілька ситуацій:

Ситуація № 1. П'ятикласник Дмитро прогулює уроки, каже, що не хоче відвідувати школу. Як можна розцінити поведінку Діми, як проступок чи злочин? (Проступок)

- Що ж він все-таки порушив тим, що не відвідував уроків у школі?

(Статут школи у якому також прописані права і обов'язки всіх учасників освітнього процесу (адміністрації школи, учнів, їхніх батьків, педагогів). Учні в навчальному закладі, зобов'язані: сумлінно вчитися, виконувати завдання за темою занять; не пропускати без поважної причини заняття і не залишати їх раніше закінчення, не запізнюватись на заняття; дбайливо ставитися до майна установи і в разі його псування відновлювати за рахунок коштів батьків; поважати честь і гідність інших учнів та працівників школи.

- Передбачено будь-яке покарання за проступок? Яке? (Так. Учень може отримати за нього дисциплінарне покарання, директор може викликати в школу батьків)

- Уявіть собі наступну ситуацію.

Ситуація № 2. Семикласники Саша, Женя і Максим чекали дітей з початкових класів за рогом школи, відбирали у них гроші і говорили, що якщо вони кому-небудь розкажуть, їм не поздоровиться. Як можна класифікувати дії Саші, Жені і Максима, як проступок чи злочин? (ці хлопці вчинили злочин)

- Ви абсолютно праві. Дії Саші, Жені і Максима дійсно протизаконні. Вони вчинили вимагання , це– злочин..

Робота в групах.Кожна група отримує ситуацію, яку необхідно розіграти та запропонувати варіант рішення.

1 ситуація

П’ятикласник прийшов до школи з грошима на екскурсію , він дістав гроші у роздягальні і відразу старші хлопці вихопили їх, сказавши «Було ваше-стало наше, скажеш кому-отримаєш по голові!»

Прокурор-Відкрите заволодіння майном, грошима іншої особи без її згоди, уголовне законодавство кваліфікує як пограбування. Більший термін покарання, якщо пограбування супроводжується насиллям та групою осіб. Карний кодекс України-стаття 10.

2 ситуація

Семикласнику запропонували покататися на мопеді. Він сів, проїхався по вулиці і повернувся. Хазяїн мопеда і його друзі сказали: «Зараз плати 50 гривень», хлопець сказав .що грошей у нього немає. Йому відповіли :«Не буде грошей до вечора, завтра заплатиш удвічі більше»

Прокурор-Вимога передачі чужого майна(грошей, речей, одягу)  з погрозою насильства над потерпілим кваліфікується як вимагання-ст.189 КК України та караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

3 ситуація

(За столом сидять троє учнів.Вони обговорюють подію: Михайло поспоривши з Миколою, викрав кілька пачок цигарок та банку пива у магазині.)
Міша: А ви знаєте, що це було не так і страшно.Ти б, Микола, мабуть з переляку у штани наклав би.А я зовсім не боявся .
Микола. Тоді вип’ємо за успіх.
Іра.Ви б краще не пили.
Міша.А що, ти з нами не збираєшся пити?
Іра Трішки спробую.
Міша. Пий, Ірко, ти це заслужила.Адже, поки твоєї мами немає вдома, нехай все це полежить у тебе.
Іра. Я так і знала, що ви мені дасте на зберігання.Але ж коли домовлялися про те, що ти підеш красти цигарки, Микола обіцяв їх заховати у себе вдома. А тепер даєте мені!
Микола.Тихіше, дитинко. Подякуй, що я план розробив безпрограшний.

Прокурор - У скоєній крадіжці винні усі троє
Микола організував її, Міша безпосередньо здійснив злочин. А Іра --знала про злочин і мовчала, нікого не попередила. Тут є організатор і підмовник злочину(Микола), виконавець злочину—Михайло. А Іра є посібником. Вона знала, що готується злочин і не прийняла заходів, щоб йому перешкодити. Укривання злочину—це є пособництво до його здійснення. Тим більше винна дівчина, що вона ще погодилася зберігати крадені речі.
Ст. 223 КК України за такий злочин визначає покарання через позбавлення волі на термін від 3 до10 років.

4 ситуація

За столом сидять двоє учнів Андрій і Володя.
Володя. А зі мною сталася пригода. Іду, бачу Оксанка. Хотів пожартувати: смикнув за сумку, штовхнув її у сугроб і побіг . Біжу, захекався. Вирішив оглянутися. Йой! А то не Оксана, а якась тітка. Очі витріщила, щось шепче, руки тремтять. Я з переляку побіг. Перевірив сумку, а там 13 гривень І число таке нещасливе. Хай йому грець!
Андрій. Хто ж так ризикує? А раптом тітка звернеться до поліції! Це треба бути останнім дебілом!.
Володя  Ой, хто там буде займатися такими дрібницями!.
Прокурор-. Вчинок Володі кваліфікується як розбій. У Карному Кодексі це ст. 142: Розбій—це напад з метою заволодіння індивідуальним майном громадян, поєднаний з насильством або з погрозою застосування такого насильства. Карається позбавленням волі на термін до 5 років або виправними роботами на термін до 2 років.

- Щодня, заходячи в школу, ми бачимо сліди перебування наших учнів. Розмальовані стіни, зламані двері, обписані та подряпані парти. А чи знають учні, що їх дії підпадають під статтю?

Прокурор- Стаття 214 КК - вандалізм - осквернення будівель і споруд, псування майна на громадському транспорті або в інших громадських місцях - штраф від 50 до 100 мінімальних розмірів оплати праці та відшкодування збитків.

- Це нас, маленьких?!! Який з нас штраф? – можете запитати ви.

Прокурор-В цьому випадку діє Цивільний кодекс, ст. 1074 п. 2 говорить: відповідальність за шкоду, заподіяну неповнолітнім, лежить на його батьків або осіб, які їх замінюють, які в повній мірі розплачуються (і в прямому, і в переносному сенсі) за дії свого чада. Наприклад, оплата медичної допомоги - ст. 1087 ЦК,. якщо підліток заподіяв шкоду здоров ю іншої особи.

Закінчити наше заняття я хотіла б легендою.

  Колись давно у Стародавньому Китаї жив розумний, але пихатий мандарин. Щодня він лише приміряв убрання та розмовляв з підданими про свій розум і згадував про давню зустріч з імператором. Так минали дні за днями, роки за роками… Аж ось пройшов по всій країні проголос, що неподалік від кордону з’явився мудрець, розумніший за всіх на світі. Дійшов той поголос і до Мандарина. Дуже розлютився він: хто може називати якогось ченця найрозумнішою людиною в світі?! Але він нікому не виказав свого обурення, а запросив мудреця до себе в палац, задумавши обдурити ченця: «Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною  і запитаю, що в мене в руках – живе чи мертве»- подумав мандарин. Якщо чернець скаже, що живе. Я роздушу метелика, а якщо мертве – я випущу його.

 … І ось настав день зустрічі.  У пишній залі зібралося багато людей, усім хотілося подивитися на двобій найрозумніших людей. Мандарин сидів на високому троні і тримав за спиною метелика. До зали увійшов невеличкий худорлявий чоловік. Він привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке запитання мандарина. І тоді, всміхаючись, мандарин  наказав: «Скажи-но мені, що я тримаю в руках – живе чи мертве?»

Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів: «Все у твоїх руках!» Збентежений мандарин випустив метелика з рук і той полетів на волю, радісно тріпочучи крильцями.

- Ось така, легенда. Але я не просто так її вам прочитала. Я хотіла, щоб прослухавши її, ви, зрозуміли, що все у ваших руках. Пам’ятайте це завжди. Це вам допоможе уникнути багатьох небажаних проблем, ситуацій. На цьому наше заняття закінчилося.

1 ситуація

П’ятикласник прийшов до школи з грошима на екскурсію , він дістав гроші у роздягальні і відразу старші хлопці вихопили їх, сказавши «Було ваше-стало наше, скажеш кому-отримаєш по голові!»

Прокурор-Відкрите заволодіння майном, грошима іншої особи без її згоди, уголовне законодавство кваліфікує як пограбування. Більший термін покарання, якщо пограбування супроводжується насиллям та групою осіб. Карний кодекс України-стаття 10.

2 ситуація

Семикласнику запропонували покататися на мопеді. Він сів, проїхався по вулиці і повернувся. Хазяїн мопеда і його друзі сказали: «Зараз плати 50 гривень», хлопець сказав .що грошей у нього немає. Йому відповіли :«Не буде грошей до вечора, завтра заплатиш удвічі більше»

Прокурор-Вимога передачі чужого майна(грошей, речей, одягу)  з погрозою насильства над потерпілим кваліфікується як вимагання-ст.189 КК України та караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

3 ситуація

(За столом сидять троє учнів.Вони обговорюють подію: Михайло поспоривши з Миколою, викрав кілька пачок цигарок та банку пива у магазині.)
Міша: А ви знаєте, що це було не так і страшно.Ти б, Микола, мабуть з переляку у штани наклав би.А я зовсім не боявся .
Микола. Тоді вип’ємо за успіх.
Іра.Ви б краще не пили.
Міша.А що, ти з нами не збираєшся пити?
Іра Трішки спробую.
Міша. Пий, Ірко, ти це заслужила.Адже, поки твоєї мами немає вдома, нехай все це полежить у тебе.
Іра. Я так і знала, що ви мені дасте на зберігання.Але ж коли домовлялися про те, що ти підеш красти цигарки, Микола обіцяв їх заховати у себе вдома. А тепер даєте мені!
Микола.Тихіше, дитинко. Подякуй, що я план розробив безпрограшний.

 

Прокурор - У скоєній крадіжці винні усі троє
Микола організував її, Міша безпосередньо здійснив злочин. А Іра --знала про злочин і мовчала, нікого не попередила. Тут є організатор і підмовник злочину(Микола), виконавець злочину—Михайло. А Іра є посібником. Вона знала, що готується злочин і не прийняла заходів, щоб йому перешкодити. Укривання злочину—це є пособництво до його здійснення. Тим більше винна дівчина, що вона ще погодилася зберігати крадені речі.
Ст. 223 КК України за такий злочин визначає покарання через позбавлення волі на термін від 3 до10 років.

 

4 ситуація

За столом сидять двоє учнів Андрій і Володя.
Володя. А зі мною сталася пригода. Іду, бачу Оксанка. Хотів пожартувати: смикнув за сумку, штовхнув її у сугроб і побіг . Біжу, захекався. Вирішив оглянутися. Йой! А то не Оксана, а якась тітка. Очі витріщила, щось шепче, руки тремтять. Я з переляку побіг. Перевірив сумку, а там 13 гривень І число таке нещасливе. Хай йому грець!
Андрій. Хто ж так ризикує? А раптом тітка звернеться до поліції! Це треба бути останнім дебілом!.
Володя  Ой, хто там буде займатися такими дрібницями!.
Прокурор-. Вчинок Володі кваліфікується як розбій. У Карному Кодексі це ст. 142: Розбій—це напад з метою заволодіння індивідуальним майном громадян, поєднаний з насильством або з погрозою застосування такого насильства. Карається позбавленням волі на термін до 5 років або виправними роботами на термін до 2 років.

Ситуація 5

- Щодня, заходячи в школу, ми бачимо сліди перебування наших учнів. Розмальовані стіни, зламані двері, обписані та подряпані парти. А чи знають учні, що їх дії підпадають під статтю?

Прокурор- Стаття 214 КК - вандалізм - осквернення будівель і споруд, псування майна на громадському транспорті або в інших громадських місцях - штраф від 50 до 100 мінімальних розмірів оплати праці та відшкодування збитків.

- Це нас, маленьких?!! Який з нас штраф? – можете запитати ви.

Прокурор-В цьому випадку діє Цивільний кодекс, ст. 1074 п. 2 говорить: відповідальність за шкоду, заподіяну неповнолітнім, лежить на його батьків або осіб, які їх замінюють, які в повній мірі розплачуються (і в прямому, і в переносному сенсі) за дії свого чада. Наприклад, оплата медичної допомоги - ст. 1087 ЦК,. якщо підліток заподіяв шкоду здоров ю іншої особи.

 

 

 

 

Кожний з вас, тягне картку, на якій описаний вчинок, а вам необхідно спрогнозувати його наслідки.

  1.    Батько у відрядженні, мама працює в ніч, Сергійку потрібно було забрати сестричку з дитсадка. Він загрався у футбол і за­був про неї.
  2.    Марійка взяла книжку у бібліотеці, їй сподобались вірші, особливо один припав до душі. Марійка вирвала сторінку з книжки.
  3.    Мама попрохала дочку зварити обід усій родині. Софійка не захотіла витрачати на це час. Намила яблук і поставила на стіл. Фрукти — вони теж корисні.
  4.    Початок літа. Стигнуть ягідки суниць. Бабуся попросила Ніночку нарвати ягідок на варенички. Дівчинка пішла у са­дочок, ягідка по ягідці — і все опинилося у роті.
  5.    Татко весь вечір сидів біля комп'ютера, готував доповідь на конференцію. Перед вечерею він попросив нікого не користуватись комп'ютером, бо в нього ще багато роботи. А Юрко так хотів пограти у нову гру. Поки татко пив чай, Юрко відключив таткову програму і почав грати у свою гру. Але коли батько зайшов до кімнати, хлопчик згадав, що він забув зберегти таткові документи.

6) Цілісінький день третьокласники висаджували деревця. Льонько не брав у цьому участі. Зате ввечері до нього завітав двоюрід­ний брат Грицько. Разом з братом вони вирішили проїхатися на велосипедах по вулиці. Але потім Грицько запропонував їзду з перешкодами. Нічого кращого не знайшли хлопці, як покататися по молоденькому садочку. Результат — п'ять деревців зламано.             

  1.    Наталочка та її менша сестричка Даринка дуже хотіли піти до лісу по гриби. Але без дорослих їх не відпускали. Одного разу батьки поїхали до сусіднього села, а діти залишилися зі старень­кою бабусею. Тишком-нишком вони вибралися з дому і пішли до лісу. Наталочка не один раз була у лісі, тому була впевнена.
    Але ось вони вийшли на незнайому галявину. Пройшовши ще трохи, дівчинка зрозуміла, що вони заблукали.             
  2.    Хлопці грали в шахи, потім бігали по хаті — грали у піжмурки. Стомившись, вони пішли на кухню пити чай. Діставши сірни­ки, щоб запалити вогонь у печі, один хлопчик запропонував стати індійцями. «А вони готують страву на вогнищі» .—сказав хлопчик. Другий погодився і запропонував розкласти вогнище у ванній кімнаті.
  1.        Роман, Кирило і Микола домовились утекти з літнього оздо­ровчого табору. А причиною стало те, що хлопців не пускали на нічні дискотеки. Одного разу вони не повернулися після вечері... Пройшло три доби...
  2.    Сашко побачив чудовий магнітофон у машині. Саме такого йому кортіло придбати. Машина дуже дорога. Водій не бідний.
    Магнітофон маленький. Дверцята машини відкриті. Одну тільки мить вагався Сашко, а потім...
  3.    Оленка не вивчила урок. Учительці признатися — соромно. Може, пронесе... Наступного дня знову було ніколи вчити. «Може, пронесе»,— подумала Оленка...
  4.    Вирішив Федько бути добрим і приємним. Аж тут звідки не візьмись — Борько. «Він ще позаторік мене штовхнув, і я упав у річку». Зав'язалася бійка. «Ну все, тепер я знову стану при­ємним». Пройшло не більше години, як з'явився на вулиці най­гірший ворог Федька — однокласник Кіндрат. Та хіба можна з ним добрим бути! Ні, тільки бійка! І ось уже Федько йде додому без шапки, з відірваними ґудзиками і синцем під оком.

 

 

 

doc
Додано
5 березня
Переглядів
49
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку