МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ №17
Година спілкування
«Всі ми – різні,
всі ми - рівні!»
Підготувала вихователь
гуртожитку 5 поверху
Рябуха Любов Віталіївна
2023
Мета.
Освітня:
розкрити поняття «толерантність», показати певні рівні толерантної поведінки людини; показати, що таке толерантне ставлення до відмінностей.
Розвивальна:
розвивати вміння аналізувати, вибирати правильну позицію,бачити індивідуальне в кожній людині.
Виховна:
виховувати спостережливість, уважність до інших людей, здатність бачити і розуміти відмінність іншої людини від себе, вчити встановлювати стосунки на доброзичливій основі; виховувати чуйність, взаємоповагу, людяність, терпимість і небайдужість; виховувати почуття взаємодопомоги та дружнього прийняття іншої людини, почуття відповідальності за свої вчинки; сприяти формуванню ціннісних установок на толерантне спілкування та навичок толерантної поведінки.
Ми всі такі різні, але кожен прекрасний по-своєму.
Хід заняття:
І. Організаційний момент
Привітання у колі.
- Скажіть, як ви думаєте, настрій для людини важливий? Важливу справу легше починати в гарному настрої, чи, можливо, це не має значення?
А чому ? (Відповіді ЗО)
- Буває прокидаєшся, а настрій – не дуже…Як можна його покращити собі або своєму другові?
- Правильно. Навіть посмішка чи гарні слова можуть покращити настрій.
Вправа «Долонька»
- Увага, вправа «Долонька». Отож, приготуйте свою долоньку.
- Загніть свій мізинчик, якщо ви сьогодні дуже гарно виспалися і відпочили уві сні. Загніть безіменний пальчик, якщо вас сьогодні збудила рідна людина, або та, яка вам приємна. Наступний пальчик загинає той, хто сьогодні хоч раз бачив чиюсь посмішку. Наступний пальчик загинає той, хто сьогодні зустрів хоча б одного друга.
- А тепер покажіть, що у вас вийшло.
Тобто ранок вже вдався і у вас є, принаймні, чотири причини для того, щоб бачити це. Добре, молодці!
Вправа «Бартер»
- Я на свої долоні (показую їх) кладу свою любов до вас, розуміння, терпіння. Ви ж на свої долоні покладіть знання, уважність, повагу. А тепер давайте з вами зробимо обмін(вихователь торкається долонь кожної дитини) . Ось ми з вами здійснили бартер, а наскільки він успішний, побачимо в кінці години спілкування.
- ЗО, недарма ми сьогодні почали спілкування із долоньок, бо вони будуть символом нашої години спілкування.
- ЗО, а який сьогодні день? А який буде завтра?
- 16 листопада – Міжнародний день толерантності. Отже, як ви думаєте про що ми сьогодні будемо з вами говорити?
ІІ. Повідомлення теми
Тема нашого заняття: «Всі ми такі різні – всі ми рівні»
Вправа «Очікування».
Подумайте і скажіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього спілкування?
Правила спілкування:
II. Основна частина
1.Бесіда про життєві ситуації
- Я думаю, наша робота буде хорошою. Починаймо працювати.
- Уявіть собі, що ваш друг отримав погану оцінку і дуже засмутився через це. Як ви вчините в такій ситуації? (Будемо заспокоювати, втішати.) Іншими словами, ви будете співчувати своєму другові.
- А чому ви будете співчувати своєму другові? (Тому що ми друзі.)
- А якщо ви побачите маленьку дитину, яка плаче через те, що впала і поранилася, що вибудете робити?Будете співчувати? (Так.)
- Отже, ми з вами знаємо, що співчувати - значить співпереживати, розуміти почуття й думки іншої людини. Є слово дуже близьке за значенням, - це слово «толерантність». Але поняття «толерантність» більш широке. Воно означає спроможність, вміння терпіти, миритися з чужою думкою, бути поблажливим до вчинків інших людей.
- Як ви розумієте вислів «вміти терпіти, миритися з чужою думкою»? (Слухати і поважати думку інших людей.)
- Правильно, бути толерантним - означає визнавати, що у кожної людини є право на власну думку.
-Уявіть собі таку ситуацію: два друга, Саша і Коля, розмовляючи про види спорту, починають сперечатися і сваритися, бо Саші подобається футбол і він вважає його найкрутішим видом спорту, а Колі подобається серфінг і він вважає, що цей вид спорту найцікавіший . Хлопчики посварилися і більше не розмовляють.
- Як ви думаєте, через що виникла суперечка? (через непорозуміння.)
- Хто з хлопчиків правий? (Ніхто.)
- Чому хлопчики повинні навчитися? (Приймати чужу думку.)
2.Вправа «Мій образ»
Вихователь роздає всім учасникам аркуші А4, на яких кожному потрібно намалювати власний образ (це може бути певний символ, предмет, будь-що).
Слід наголосити, що вміння малювати тут не важливе.
Коли всі виконають завдання, створюємо «галерею портретів» учасників.
- А тепер погляньмо на нашу галерею. Подумайте і скажіть, який висновок можна зробити після виконання цієї вправи? (Усі люди різні.)
- ЗО, всі ми різні люди, у нас у всіх різні смаки, звички, різні таланти. Хтось любить тварин, комусь подобаються машини, хтось любить читати, а хтось відмінно грає у футбол, комусь подобається малювати, а комусь-танцювати і т. д. І це не означає, що хтось з нас гірше або краще, розумніше чи дурніший. Кожен з нас унікальний і неповторний, тому ми повинні цінувати і поважати один одного, тобто бути толерантними.
- А як же нам, таким різним, жити, навчатися й працювати разом, та й не сперечатись одне з одним?
3. Розкриття поняття толерантність.
- Щоб розібратися в цьому питанні нам допоможуть такі відділи: юридичний, відділ досліджень, відділ довідок, літературний. Кожен відділ буде виконувати свої функції, вносити свої міркування і пропозиції.
Слухаємо доповідачів:
Юристи будуть звертатися до основних документів:
Конституції України, Декларації прав дитини.
Юристи. Право однієї людини закінчується там, де починається право іншої. Ми можемо робити лише те, що не шкодить іншим, не порушує їхні права.
Стаття 21 Конституції України:
Усі люди є рівні і вільні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є непорушними.
Стаття 23 Кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей.
Стаття 24 Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
У 1989 р. Організація Об’єднаних Націй прийняла Конвенцію про права дитини. Цей документ містить 54 статті. Україна приєдналася до цієї Конвенції.
16 листопада жителі багатьох країн світу відзначають Міжнародний день толерантності або День терпимості. Це свято було засновано в 1986 році за рішенням Генеральної Асамблеї ООН.
Учитель. Що ж таке толерантність і яку людину можна назвати толерантною ? Про це нам розкажуть Всезнайки.
Всезнайки. Це слово походить від латинського прикметника «терплячий»
Отже, «толерантний» – здатний витримувати іншого, не такого, як сам. Толерантність – це та межа, яка стримує від втручання у думки, почуття, переживання, смаки іншої людини.
Толерантні люди більше знають про свої недоліки та переваги, не перекладають відповідальність на інших. Вони критично ставляться до себе і не прагнуть у всіх бідах звинувачувати інших. Толерантна людина не ділить світ на два кольори - чорний та білий. Вона не акцентує на розбіжностях між «своїми» та «чужими», а тому готова вислухати й зрозуміти інші точки зору.
Почуття гумору і здатність посміятися над своїми слабкими сторонами - особлива риса толерантної людини.
Толерантність – це визнання і повага до інших людей, вміння жити разом з іншими людьми.
Толерантність передбачає, що у мене є свої погляди, у когось іншого вони інші, і хоча я ці погляди не поділяю, але терпимо до них ставлюся.
«Толерантність» — це доброзичливе й поблажливе ставлення до чогось. Але толерантна людина не повинна бути поблажливою до всього, наприклад, до порушення прав людини. Те, що порушує загальнолюдську мораль, не повинно сприйматися толерантно
ВИХОВАТЕЛЬ. А зараз всі ми з вами будемо Літераторами. Давайте спробуємо на кожну літеру слова толерантність назвати риси характеру, притаманну толерантній людині.
Асоціативний ряд ( на дошці у стовпчик записане слово толерантність, учні по черзі називають риси характеру і виходять записувати їх )
Т – товариський
О – особливий
Л – лагідний, людяний, люблячий
Е – енергійний
Р – розсудливий, рівний
Н - надійний, найдорожчий
Т – терплячий
Н – незалежний
І – інтелігентний, ідейний
С – співчутливий
Т – тактовний
Ь
- Чи подобаються вам риси характеру, які ми записали біля кожної букви?
- Мені теж дуже - дуже вони подобаються і я бажаю, щоб ви про них не забували та шукали їх у собі.
4. Гра «Цікаве слово»
Об’єднайтеся у дві групи. Оберіть собі конверт з літерами. По моїй команді, ви відкриваєте конверти, дивитеся літери, які в ньому, і якнайшвидше повинні вишикуватися так, щоб утворилося слово (дружба, повага).
- Як ви вважаєте, чому саме ці слова були у конвертах? ( Тому, що толерантні люди повинні бути дружніми і поважати один одного). Цього і я вам бажаю.
5.Вправа «Зашифровані слова»
- Отже, бути толерантною людиною — значить поважати людей. Наскільки ми поважаємо ту чи іншу людину, свідчить наше вміння ввічливо спілкуватися і знаходити спільну мову.
Попрацюйте далі у своїх групах і складіть слова, в яких переплуталися букви.
Прочитаємо слова, які у вас вийшли.
6.Вправа «Віднови прислів’я»( В групах)
Кожен народ складав прислів’я, щоб порозумітися між собою. Відновіть їх, будь ласка.
Хочеш собі добра, не роби нікому зла.
Хто добре серце має, той усе здолає.
Доброго тримайся, поганого цурайся.
7. Гра «Чим ми схожі?»
ЗО стоять у колі. Вихователь запрошує в коло одного з учасників на основі якого-небудь реального чи уявного схожості з собою. Наприклад: «Любове, вийди, будь ласка, до мене, тому що у нас із тобою однакові імена(або ми схожі тим, що ми жителі Землі, або ми одного зросту і т.д.)». Люба виходить в коло і запрошує наступного учасника, не забувши назвати його по імені. Гра продовжується до тих пір, поки всі не опиняться в колі.
Бачите, шановні, ми всі різні, але у нас є щось спільне. Нам цікаво дружити один з одним, тому що ми не схожі, але маємо спільні риси характеру, зовнішності.
ВИСНОВОК: Відмінності доповнюють і збагачують суспільство. Щоб жити в світі, людям треба навчитися жити, вирішуючи проблеми і завдання на основі взаєморозуміння.
8. Я хочу познайомити вас з давньою китайською притчею «Гарна сім'я»
Жила-була на світі сім'я. Це не проста сім'я. Більше 100 чоловік налічувалося в ній. Мало таких сімей? Так, мало. Але ця родина була особлива. Ні сварок, ні лайки, ні бійок, ні чвар. І звістка про цю сім'ю дійшла до самого владики. І вирішив він перевірити, чи правду кажуть люди. Прибув він в село, і душа його пораділа: чистота і порядок, краса і мир. Добре дітям, спокійно старим. Здивувався владика і вирішив дізнатися, як домоглася всього цього сім'я. Прийшов він до старійшини. «Розкажи», - каже». Довго писав щось на папері старійшина. А, коли написав, простягнув владиці. Всього 3 слова було написано на папері: «ЛЮБОВ, ПРОЩЕННЯ, ТЕРПІННЯ». А в кінці листа: «СТО РАЗІВ ЛЮБОВ, СТО РАЗІВ ПРОЩЕННЯ, СТО РАЗІВ ТЕРПІННЯ».
ІІІ. Підсумок спілкування
1.Коло підтримки. Одним із символів толерантності є рука людини, рука допомоги, яку ми можемо простягнути кожному. Отже, поверніть мені, будь ласка, долоньки із знаннями, які ви сьогодні здобули. (ЗО виходять до дошки, кріплять долоньки навколо Землі , створюють коло і подають один одному руку допомоги, віри, підтримки.).
Я дізнався…
1.Всі ми різні – всі ми рівні.
2.Бути милосердним.
3.Творити добро.
4.Вміти пробачати.
5.Вміти дружити
6.Співпрацювати
7.Вміти співчувати
8.Поважати інших
9.Поважати себе
10.Бути терплячим
Покладемо всі свої руки одна на одну – і це буде символ дружби нашого класу.
Дякую всім за активну участь. Я сподіваюсь, що наша година спілкування залишить слід в душі кожного, допоможе нам усім зрозуміти, що тільки повага один до одного, взаєморозуміння, терпимість, дотримання рівноправності врятують світ. А наш поверх - це маленька родина. І хочеться, щоб в цій родині завжди панували доброта, повага, взаєморозуміння.
Хочу закінчити годину нашого спілкування словами німецького поета Гете:
«Перед великим розумом я схиляю голову,
перед великим серцем я стаю на коліна».