1
К З «Шполянська санаторна школа ЧОР»
Година спілкування:
«Українські страви – і корисні, і цікаві»
Вихователь: Заволока Н.В.
Година спілкування
Тема:Українські страви - і корисні, і цікаві.
Мета:Познайомити дітей з господарсько –
культурною спадщиною українського
народу, із харчуванням українського
народу,поглибити знання з технології
приготування їжі. Виховувати в дітей
зацікавленість до традиційних страв
української кухні. Навчити дітей готувати
борщ, ліпити вареники, варити кашу.
Виховувати любов до рідного краю,
повагу до традицій українського народу,
розвивати творчі здібності.
Обладнання:вишита скатертина, рушники,
хліб-сіль, малюнки, столові предмети,
мультимедійна дошка.
Девіз:
Немає заходу без сходу
Немає літа без дощу.
Немає річеньки без броду,
А України без борщу!
Хід заняття
I.Вступ.
1.Привітання.
Добрий день вам добрі люди
Хай вам щастя й доля буде.
Не на день, і не на рік,
А на довгий - довгий вік.
Дівчинка.
- Увага! Увага!
Спішіть, поспішайте.
Господарі й гості – глядіть не минайте!
Хлопчик.
- Дорогі гості!
Всіх ми раді привітати.
Всіх запрошуєм на свято
Будем страви коштувати!
Дівчинка.
Буде радість, смачна казка.
То ж заходьте, всі будь ласка!
(звучить пісня «І хлібом, і цвітом…»
(М.д.)
Вихователь.
- Я дуже вам рада, друзі!
Але перш ніж почнеться наша година спілкування, прошу відгадати мої загадки.
1.Бʼють мене ломакою
Ріжуть мене ножакою.
За те мене отак гублять,
Що всі мене люблять.
(Хліб)
2.У воді росте, кохається.
Вкинь у воду злякається.
(Сіль)
(Дівчинка вручає хліб-сіль на рушникові)
Вихователь.
Вірно! Молодці! Саме хліб і сіль передають українську гостинність, характер, привітність українського народу.
А щоб дізнатись більше про українські традиції, ми з вами вирушимо у незвичайну кулінарну подорож.
А перед тим , як відправитись, відгадайте загадку:
Хто на кухні хазяйнує,
Хто каструлями керує.
Із ножем працює справно,
І смачні готує страви?
(Кухар)
Вихователь:
Щоб відправитись у кулінарну подорож потрібно дібрати кухонне знаряддя, яке ми будемо використовувати.
Отже, вам потрібно назвати кухонні предмети, які ви знаєте.
(Діти називають)
А ще, діти, пригадайте який одяг у кухаря?
(Діти називають: ковпак на голову, курточка, фартух)
Пісня: « Якщо кухар не роззява»
Якщо кухар не роззява
Якщо кухар молодець
То не бяка кулебяка,
І не тане холодець
Там, де кухар, все нормально
Приготує залюбки
Борщ, вареники і кашу,
І смачненькі пампушки.
Якщо кухар не роззява,
Якщо кухар молодець.
То налисники в сметані
І смачненький голубець
Всі ми любим готувати
Всіх ми любим частувать
Страви всі у нас смачненькі
Наший кухар молодець!
Основна частина.
1.
Вихователь:
Діти, а визнаєте українські традиційні страви?
(На м.д. малюнки різних страв, а діти називають українські.)
Плов – узбецька
Пельмені – російська
Суп «Харчо» - грузинська
Спагеті – італійська
Борщ, вареники, пампушки, куліш, гречана, каша – українські
2.Поаплодуйте тій страві, яку ваша мама найчастіше варить вдома. (Плов, юшка, борщ)
(Діти аплодують борщу)
Вихователь
В Україні борщ здавна вважався символом міцної родини. Всі інгредієнти у горщику варяться, бурлять, а потім мліють. Передають свої аромати і смаки один одному, стають одним цілим, багатим, наваристим, густим.
Борщ – це символ надійного захисту над головою, родинного тепла, сімейної злагоди і спокою.
Вихователь:
- Діти, як ви гадаєте, скільки років борщу?
- Як свідчить історія, то борщу майже 500 років.
Існує більше 30 способів приготування борщу
А ще борщ буває:
3.Види борщу
к |
т |
з |
е |
л |
е |
н |
и |
й |
п |
з |
м |
п |
і |
с |
н |
и |
й |
р |
а |
х |
ж |
о |
н |
а |
т |
и |
й |
ш |
а |
м |
н |
ч |
е |
р |
в |
о |
н |
и |
й |
м |
т |
о |
в |
ч |
е |
н |
и |
й |
ю |
т |
з |
х |
о |
л |
о |
д |
н |
и |
й |
Вихователь:
-А які продукти потрібно, щоб зварити борщ?
(Діти називають)
Завдання в групах.
(На партах малюнки овочів і фруктів. Обʼєднатися в групи і виділить той продукт, який не входить до складу борщу)
- А ще борщ варять з грибами, галушками, вушками.
- Діти, а ви не думали, чому борщ борщем називається.
Словникова робота
Слово борщ походить від слова «бурий», адже борщ, як правило червоного кольору.
Приказки про борщ
Вихователь:
-Так, дійсно, борщ і сьогодні є однією з улюблених страв українців.
А які продукти потрібні, щоб зварити борщик?
Завдання №2
- А давайте і ми назвемо овочі, які входять до складу борщу, і покладемо їх до каструльки
(Діти по черзі кладуть інгредієнти в горщик і розказують вірші)
Квасоля
Я – квасоля біла й кольорова
Поживна й чудова
Ще й смачна і корисна
Тому мене й люблять звісно.
Морква
Я – морквинка – морковиця.
Овочам усім сестриця.
Пийте сік із морковички
І румʼяні будуть щічки.
Бурячок
Бурячок я червоненький.
І смачний і солоденький.
Мене варять і печуть,
І до борщику кладуть.
Картопля
Я – картоплинка, бараболя
Прийшла до вас я аж із поля.
Можливо я не зовсім чиста.
Проте всі знають - я корисна!
Цибуля
Срібна в неї кожушина
Всім відома цибулина
Бо вона у стравах всюди,
Береже нас від застуди.
Помідор
Різнобарвний світлофор
На городі помідор.
Як томат його всі знають,
І за користь поважають.
Капуста
Я капуста біла
Круглолиця спіла
Качаниста, головиста.
Маю платтячок із триста
Сало
Український талісман
Віковічний наш талант
Сало символ сили і достатку
Буде сала, буде все в порядку.
5.Вірш.
З кісточок зваріть бульйон
Не забудьте також мʼясо
Грамів десь так із 600
«Буль, буль, буль!» - бульйон булькоче
Що ж це він сказати хоче?
Ач, який! Захотів він буряків.
Я в окріп буряк поклала
А буйон булькоче – мало
Додамо тоді ще й сало.
Всеодно кричить, що мало.
Додали тоді квасолю
Цибулину й бараболю
Додали туди морквину
І велику капустину.
Кипи, кипи, борщику
У новому горщику.
Натовчу цибулі й сала.
Буде борщик в нас на славу.
6. Пісня «Іди, іди, дощику!»
Звідки світить сонечко
Сонечко, сонечко
У моє віконечко
У моє вікно.
А я хочу дощику
Дощику, дощику
Веселого дощику
Гратись досхочу.
Приспів
Іди, іди, дощику, дощику, дощику
Зварю тобі борщику, доброго борщу
Впади на віконечко, в яке сяє сонечко
Барвами веселими, грає виграва.
Я маленька дівчинка,
Дівчинка, дівчинка
Звуть мене Альбінкою,
Добре вчуся я.
Вмію я погратися
Гратися, гратися.
Найдружніша в світі – це
Наша є сімʼя.
Приспів
А ще маю братика
Братика, братика
Котика – вуркотика
Сірого кота.
Він зі мною грається
Грається, грається
Мені посміхається
Бо весела я.
Приспів
Вихователь.
- Добре діти, молодці.
А щоб узнати, яка ще є українська страва, потрібно відгадати загадку.
7. Загадки
1.Химерний, маленький
Бокастий, товстенький
Чимось смачненьким напхався
У окропі скупався.
2.Місили, місили
Ліпили, ліпили.
А тоді – хіп, та в окріп
А вже на останку
У масло й сметанку.
Хто зуміє відгадати,
Того будем частувати.
3.Довго з тіста ліпили
У окропі поварили
Потім дружно ласували,
Ще й сметанки додавали.
(Вареники)
Вихователь.
Вареники- українська національна страва у вигляді відвареного прісного тіста з начинкою.
- А які ж начинки бувають у варениках?
(Діти відповідають: картопля, капуста, сир, ягоди)
8.Конкурс «Зліпи вареника»
(Діти заліплюють вареники з картоплею)
9.Фізкультхвилинка «Ми маленькі кухарі)
Ми маленькі кухарі
Любим готувати
Коли вільна є хвилина
Любим працювати
Ми добавим трішки солі,
Перчику добавим.
Розмішаєм, розмішаєм.
Соусу добавим.
Ох і смачно, смачно пахне
Ця чудова страва.
Буду кухарем напевно.
Ця чудова справа.
10. Прислівʼя про вареники.
11. Пісня про вареники.
Вся родина за столом
Зібралася нині
Частування не просте
Є у господині
Вареники духмяні
Вареники в сметані
Ваблять і чарують
Кожному смакують.
Господиня від душі
Гостей частувала
Варенички, ой смачні
Вміло подавала.
Вареники духмяні
Вареники в сметані
Ваблять і чарують
Кожному смакують.
І дорослий і малий
В Україні знає
Без вареничків смачних
Свята не буває.
Вареники духмяні
Вареники в сметані
Ваблять і чарують
Кожному смакують.
Вихователь
- А в українців є ще одна страва. А яка, то відгадайте загадку.
Загадка
Ой смачна вона духмяна
Рисова, гречана, манна
Ложку в рот і буде наша
Здогадалися? Це….каша.
(Діти називають які є каші)
Вихователь
- А з яких круп вони гутуються?
(діти розгядають крупи)
Інсценізація казки «Каша із сокири»
Дійові особи:
Солдат
Баба
Автор.
Автор
Один солдат стояв на постої у дуже скупої баби.
Трудненько доводилося солдатові добувати кожен окраєць хліба, а що про варену страву, то він і забув.
Почав він думати, щоб таке видумати, і щоб себе вдовольнити і баби не прогнівати. Узяв солдат сокиру, вимив її та й промовляє.
Солдат
- Оце буде каша так каша і мʼяса не потрібно. Дай бабо горщик і води.
Баба.
- Цікаво, а що з цього буде?
На тобі горщик з водою.
Солдат.
- Кипить, аж весело дивитись!
Ой, буде добра каша. Дай, бабо, солі!
Баба.
Та що з тобою робити?
Та бери солі. Мені не жалко!
Солдат.
А пшона даси? Хоч трішки!
Баба.
Та що з тобою робити?
Та бери, цікаво, яка ж каша буде з сокири.
Солдат.
А сала дасте трішки?
Хоч кусочок!
Баба.
Сала? Ой лишенько! Це ж розорення!
Бери швидше, щоб я не бачила!
Солдат
Оце буде каша, так каша!
Баба.
Смачна? Із сокири?
Дай покоштувати!
Солдат.
Та беріть, бабусенько, їжте!
Баба.
Ох і смачна каша! А коли сокиру будемо їсти?
Солдат.
А сокира ще не доварилась!
Прислівʼя про кашу.
Вихователь:
А які ви потішки про кашу знаєте?
Пальчик, пальчик де ти був?
Я з цим братцем в ліс ходив.
А з цим братцем борщ варив.
А з цим кашку коштував.
А з найбільшим заспівав.
------------------------------------------------
Чому цуцик підріс
Обганяє Сашу.
Тому,що він без сліз
Їсть і борщ і кашу.
Мультик «Сорока ворона кашку варила)
III.Заключна частина
Вихователь:
От, і добігає наша година спілкування до кінця.
Я думаю, що вона вам сподобалась.
Хочеться нагадати, що живемо ми в країні з гарними традиціями. Тож давайте будемо продовжувати дізнаватися про традиції та обряди нашої землі.
1.Щастя й долі вам бажаєм
У щасливій вашій хаті.
Щоб ви всі були багаті.
Вихователь:
Бувайте здорові, живіте багато.
І ще завітайте до нашої хати.
Бувайте здорові і нас не судіть.
Прийдете додому, борщу наваріть.
Бажаєм вам щиро, щоб ви про це знали,
Борщі з пампушками щоб вас не минали.
Щоб ви і ми усі здорові були,
Щоб ви і ми їли пампушки!
3.Домашнє завдання
(прочитати казочку «Борщик»)
Казка
Жив був в одному дворі Півник. Звичайно крім нього там жило багато каченят, гусенят, свинка.
Одного газу Півник залетів на паркан і почав голосно кукурікати.
Кукуріку! Кукуріку! Я тут головний! Слухайте мене!
Почув цей півнячий крик Грім і каже:
- Ти півнику дуже голосно кричиш. Але мені здається, що я можу голосніше за тебе.
Півник каже:
- Та ні, тебе чути дуже далеко та і мій голос зранечку сонце піднімає!
- Добре, - каже Грім, а давай ми з тобою зробимо ось що, відійдемо за ліс і крткнемо своїй дружині, щоб вона зварила борщ, а тоді подивимося.Ти прийдеш до мене в гості, а я до тебе і подивимося котра зварить борщ, тоді ми будемо знати, хто з нас голосніше кричить.
- Добре! – згодився Півник.
І пішли вони далеко далеко за ліс.
Побачило одне маленьке каченя, що Півень з Громом кудись ідуть і пішло за ними.
Зайшли вони за ліс і Півень став кричати.
- Дружино моя, звари нам борщу!
На подвірʼї цього ніхто не почув.
Аж тут Грім почав голосно гуркотіти:
- Гей, дружинонько моя навари нам борщу!
Не знаю, чи вона почула, але почуло Каченя. Воно прибігло на подвірʼя і почало пищати, що наший Півник в біду попав.
Всі кинулись на грядку, зібрали овочі і зварила Курка борщу.
Приходять Півник і Грім на подвірʼя, а борщик вже зварений. Заходять до хати, стіл накритий, а на столі борщ стоїть.Грім подивився на все це та й запитує:
- А чого це ви раптом борщу наварили?
А Курочка каже:
- А ти знаєш, ми почули, як наш Півник там на горі прокричав, що він хоче попоїсти борщу.
Робити нічого, погодився Грім,що півник голосніше кричить. А ще потрібно підти подивитися чи дружина Громовиця наварила борщу. Приходять, а в хаті не метено, обід не зготовлений, а Громовиця відпочиває.
А грім каже:
- Ти, що не чула, що я тобі казав, щоб ти борщу наварила?
А Громовиця йому відповідає:
- Якщо ти хочеш борщу, то навари собі його сам та й їжте.