Графіті- мистецтво вулиць

Про матеріал
Урок образотворчого мистецтва у 7 класі. До даного конспекту уроку додається презентація.
Перегляд файлу

Клас 7                                          Урок №                                Дата

Тема. Графіті — мистецтво вулиць.

Творча  робота. Створення ескізу напису вашого імені у стилі

мистецтва графіті, за допомогою літер передаючи власний характер, уподобання, суть  власного «Я».

Мета уроку: формування ключових компетентностей:

загальнокультурної  компетентності: духовно-моральні основи життя людини; особливості національної і  загальнолюдської культури в побутовій і культурно-дозвіллєвій сфері;

соціальної  компетентності: здатність до життєдіяльності в суспільстві; взаємодії та продуктивної  співпраці з різними партнерами в групі та команді;

базові компетентності: розвиток  логічного і просторового мислення, інформаційної та графічної культури, пам’яті, уваги, інтуїції , естетичне, патріотичне виховання;

міжпредметної естетичної компетентності: спроможність аналізувати й оцінювати найважливіші досягнення національної, європейської та світової культури;

предметних компетентностей: ознайомити учнів з мистецтвом графіті, історією його виникнення, найпоширинішими стилями і напрямками, вдосконалювати композиційні  навички, розвивати художньо-творчу уяву, виховувати естетичні смаки та культуру поведінки.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: презентація  «Графіті- мистецтво вулиць»,  фільм «15 неймовірних  стріт арт ілюзій", роботи  вчителя  та роздруківки  зображення  графіті, роботи  учнів з методичного  фонду,  уривок з “Музичного листа щастя” гурту  «Тартак»- для вчителя;

папір, кольорові олівці, фломастери- для учнів.

 Терміни і поняття:

Графіті – давні надписи магічного та побутового характеру, сатиричні або карикатурні  рисунки, що виконані на стінах; надписи на стінах, які виконані від руки; ненормативне  ,,вуличне” мистецтво.

Тег – підпис автора графіті, виконується швидко фарбою або маркером, завжди ставиться на закінченій роботі.

Бомбісти – ,,вуличні” художники, які нелегально пишуть на стінах будинків, потягів...

Райтери – художники, які виконують легальні якісні роботи в стилі графіті.

Керекси – зображення реальних або вигаданих персонажів, що надають роботі  оригінальності та неповторності. Часто розміщуються на початку або вкінці композиції.

,,Бродвей”, ,,Бабл”, ,,TROW UP”, ,,3D” - стилі графіті.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Перевірка  готовності  до уроку

Психологічний  настрій на роботу

Повторення  раніше вивченого

Бесіда.—Над  якою темою  ми працюємо  в  ІІ семестрі? (Дизайн і  його  види)

 – Які  ми розглянули  види  дизайну? (Графічний: емблеми, реклами, фірмові знаки, одяг;  промисловий: організація  побуту  людини; арт-дизайн: виклик  буденності  й  пересічності, нове, незвичне, нестандартне;)

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Розуміння мистецтва у сучасному світі є достатньо суперечливим, особливо  в  дизайні. Проте наш час надає величезні можливості для творчого самовираження будь-кому. Твором може вважатися буквально все, навіть, здавалося б, зовсім дивні речі. Однак є напрям у сучасному графічному дизайні, який, можливо, найкраще відображає мінливу та парадоксальну суть сучасності — це графіті. Його вважають альтернативним, часто забороненим видом мистецтва, за якого зображення чи написи розміщують на пласкій поверхні.

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку . Слайд 1

Тема нашого уроку -,,Графіті – мистецтво  вулиць”

Завдання:- з’ясувати, що таке ,, графіті?”

- познайомитися з історією виникнення графіті;

- дізнатися про стилі і напрямки;

- спробувати створити ескіз композиції в стилі графіті

ІУ. Вивчення нового матеріалу

  1. Коротко з історії.   Розповідь  вчителя, бесіда Слайд 2

   В енциклопедичних словниках та мистецькознавчій літературі термін ,,графіті”означає: давні надписи магічного та побутового характеру, сатиричні або карикатурні  рисунки, що виконані на стінах, ненормативне  ,,вуличне” мистецтво.

- Де вперше археологи зустріли подібні зображення? (печерний живопис). Так, справді,  використовуючи різного роду зображення прадавня людина намагалася і умилостивити богів, захистити себе, відлякати ворогів або донести інформацію оточуючим про певні події.

Пройшли сотні тисяч років... ХХ століття . За  одними даними  графіті з’явилося в Нью-Йорку, коли підліток із Вашингтона Хайтс Деметрівс першим почав малювати власний творчий псевдонім ТАКІ, додавши до нього номер своєї вулиці, на станціях і стінах підземки. Це було наприкінці 60-х років минулого століття.  За іншими  даними, у Мексиці  за часів революції на стінах будинків з’являються заклики до повстань,  історії народних месників, сюжети з легенд, національні зображення, якими багата  мексиканська земля. Це стало поштовхом до виникнення ,, муралізму ”– напрямку  мистецтва, назва якого походить від іспанського слова ,,mur”– стіна.  Образотворче  мистецтво тісно переплітається  з музичним, в даному випадку  це  реп і  графіті.

    Світ, в якому ми живемо, постійно змінюється. Змінюються смаки,

уподобання людей, норми суспільної моралі. Зміни торкнулися і ,, Карного кодексу  України”, в якому з’явилися стаття № 296 ,,Хуліганство”(запис  на  дошці), яка відтепер визнає хуліганством і  вандалізм , тобто дії, що порушують норми суспільної моралі та естетики. Подібні дії  караються штрафом або арештом. Варто  звернути увагу, що

Бомбісти – ,,вуличні” художники, які нелегально пишуть на стінах будинків, потягів...

За часів Київської Русі подібні діяння каралися набагато суворіше. Тим, хто намагався ,,прикрасити” власним розписом вже збудовані споруди - рубали правицю.

   Проте на стінах  Софії Київської і сьогодні можна зустріти надписи, які вишкрябані понад 500 років тому. Єдині, хто можуть бути вдячними невідомим авторам подібних ,,пам’яток” є археологи.  Саме вони назвали подібні творіння – графіті (від лат. ,,grafo”- писати). Слайд 3

Бесіда:

- Чи знайоме вам це слово? Як ви розумієте його значення?

- Чи бачили ви подібні прояви? Де? Як, на вашу думку, вони виглядають?

- Чому, на ваш погляд, вони з’являються?

- Ким вони створені?

           - Ваше ставлення до подібних надписів?

           Райтери – художники, які виконують легальні якісні роботи в стилі графіті.

Вони підписують  свої роботи

Тег – підпис автора графіті, виконується швидко фарбою або маркером, завжди ставиться на закінченій роботі

  1. Стилі та напрямки.  Презентація

Сучасний стан розвитку графіті в світі дозволяє вести серйозну розмову про напрямки  та стилі.Основними напрямками визнають шрифтові та сюжетні композиції, де шрифтові  визначаються формою літер та способом їх єднання, а сюжетні – зображенням реальних або  вигаданих персонажів, які прийнято називати - ,,керексами”. Слайд 4

Обраний напрямок визначає стиль написання.

        Стилю ,,Бродвей” притаманне використання композиції з блоків величезних        друкованих літер, зазвичай у двох кольорах. Слайд 5

- Що означає слово ,,Бабл” англійською мовою? (пускання бульок)

Чому, на вашу думку, цей стиль написання літер отримав таку назву? (форма літер заокруглювалися, ставала дутою, схожою на бульку. Кольори передбачалися контрастні) Слайд 6

TROW UP означає прийом швидкого нанесення ,,кусків” за допомогою валика, між  якими є інтервал.  ,,Дикий” стиль характеризується сплетінням букв різних форм , використаннямрозривів шрифту, введенням стрілок та інших сплетінь, використання великої кількості кольорів. Шрифтовий рисунок неможливо прочитати. Слайд 7

Ознакою ХХІ ст. стала поява стилю 3-D, використання якого робить композиції

об’ємними, а тривимірність елементів надає їм динамізму та багатопланості . Він вимагає  від автора розвиненої просторової уяви , знань законів перспективи та побудови композиції , світлотіні. Слайд 8. Як бачимо, виконання справжньої роботи в стилі графіті вимагає від автора неабияких  знань, умінь і навичок.

  1. Педагогічний  малюнок

     Для створення якісної роботи, перш за все, необхідно знати відповіді

на питання ЩО? З ЯКОЮ МЕТОЮ? ДЕ? ЯКИМ ЧИНОМ БУДЕ ВИКОНУВАТИСЯ?

Заради уникнення помилок автор спочатку робить попередні начерки , ескізи.

  • Вчитель виконує невеличкі графічні  композиції в  різних стилях та  демонструє  для  споглядання  об’ємну  роботу літери «М»

           У. Творча робота

1.Порядок виконання роботи: Слайд 9

- виконати  начерки графічної  композиції  свого  імені в різних  стилях;

- обрати найоригінальніший  стиль;

- на  аркуші паперу розмістити композицію;

- позначити орієнтовну  ширину  кожної  літери;

- визначитися, яким чином заповнити вибрану форму даним типом шрифта;

- проробити основні деталі і елементи композиції простим  олівцем;

- виконати  композицію  в кольорі, згідно  творчого задуму.

2. Виконання робіт учнями. 

Музичний  супровід  з  зображенням  красивих  вуличних графіті.

Індивідуальні консультації учнів

УІ.  Підсумок уроку

  1. Відгадати  слова  перевертні Слайд 10

Фітігра, бісбомти, гет,  ксиреке, терирай

2.Виставка учнівських робіт, їх аналіз та  оцінювання

Звертається увага  на  композиційний центр, кольорове рішення

Учитель.  З  часів виникнення графіті нерозривно пов’язане із сучасною музичною культурою.  Слайд 11.Нашу зустріч закінчує Сашко Положинський та гурт ,,Тартак”(уривок з ,,Музичного листа щастя”)

          А насправді так просто змінити життя!

Просто вийти на вулицю, просто прибрати сміття,

Полюбити свою землю, свою рідну природу,

Відчути себе часткою єдиного народу.

Бо ми не безрідні, бо ми – українці!

Тож досить плювати в дідівські криниці,

Досить боятися вірити в краще,

А своє на чуже не міняти нізащо!

Спільнота розумних, міцних, незалежних,

Без "правобережних", без "лівобережних",

Добрих, привітних і незрадливих,

В усьому єдиних, в усьому щасливих.

Лиш уявіть, якою стане країна,

В якій кожна людина живе, як людина,

В якій все, що хороше, – значить і наше!..

Але поки, на жаль, все зовсім інакше…

Я бажаю  вам, нашому  молодому  поколінню  змінити  життя  на  краще. Адже  молоді, енергійні, сильні духом українці здатні бути господарями  своєї землі.

УІІ. Домашнє  завдання.

Переглянути рекламні брошури, банери. Підготувати графічні матеріали

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Гуменюк Валентина Анатоліївна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
21 лютого 2023
Переглядів
1413
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку