І. Франко „Фарбований Лис".

Про матеріал

Урок формування вмінь та навичок: Ознайомити учнів зі змістом казки І.Я. Франка «Фарбований Лис» та її ідейно-художніми особливостями, навчити розрізняти головних персонажів і другорядних, давати власну оцінку вчинкам і поведінці героїв, вміння виокремлювати мову автора і мову персонажів; розвивати навички виразного читання, переказу фрагментів казки, пояснювати особливості літературної казки, виховувати осмислення негативної суті лицемірства, зазнайства і хвалькуватості в житті людини, виховувати чесність, повагу один до одного.

Перегляд файлу

Урок української літератури  5 клас

Вчитель: Рубльова –Загранична З.М.

Тема: І. Франко „Фарбований Лис". Зміст казки, головні і другорядні персонажі. Образ Лиса, риси його характеру.

Мета: Ознайомити учнів зі змістом казки І.Я. Франка «Фарбований  Лис» та її ідейно-художніми особливостями, навчити розрізняти головних персонажів і другорядних, давати власну оцінку вчинкам і поведінці героїв, вміння виокремлювати мову автора і мову персонажів; розвивати навички виразного читання, переказу фрагментів казки, пояснювати особливості літературної казки, виховувати осмислення негативної суті лицемірства, зазнайства і хвалькуватості в житті людини, виховувати чесність, повагу один до одного.

 Тип уроку: Урок формування вмінь та навичок.

 

Хід уроку

  1. Організація початку уроку.

Клас поділено на чотири робочі групи (по 5-6 учнів)

У кожній групі призначений спікер.

Привітання. Перевірка стану готовності учнів до уроку.

  1. Актуалізація та корекція опорних знань, умінь та навичок.

Інтелектуальна розминка. (Учні отримують завдання на картках)

Завдання 1

Дати визначення:

Казка – це            ( для 1 групи учнів)

Скласти схему «Казки та їх групи»( для 2 групи)

Будова та особливості народної казки.(для 3 групи)

Визначити спільне та відмінне народних та літературних казок.(для 4 групи)

Завдання 2 « Закінчити речення»

Автором казки «Фарбований лис» є … (1 група)

Збірка казок І. Франка має назву …   ( 2 група)

Розповідь у казці «Фарбований лис» ведеться від імені … ( 3 група)

Головний герой казки -  ….

Другорядні персонаж і-    …. (4 група)

  1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Слово вчителя.

Сьогодні ми продовжуємо вивчати літературні казки, зокрема  казку «Фарбований Лис». Ми розглянули зміст казки, визначили головних та другорядних героїв, вчились виразно читати казку . Сьогодні  ми продовжимо роботу: будемо переказувати фрагменти казки за допомогою прийому «Концентрація», складати план до казки, переказувати від імені героїв,  складати характеристику образу головного героя. Ми визначимо головну думку твору, доведемо, що казка має повчальний зміст та складемо асоціативне гроно.

Отже, продовжуємо роботу в групах.

  1. Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу

Завдання 3

Опрацювати текст. (3-5  хв)

 С.68 від слів «Урятований , але як!»  до  кінця сторінки - 1 гр.

С.70 від слів «Що за диво!»  до  слів «.. я вам покажу себе»   - 2 гр.

 С.71 від слів «Нечувана радість запанувала…»  до кінця сторінки – 3 гр.

 С.72 від слів «так минув рік…»  до слів «Ах ти ошуканче!» - 4 гр.

Записати те, що запам’ятали. Відтворити.

Завдання 4

Скласти план казки «Фарбований лис» (3- 5 хв)

Презентувати.  ( Завдання отримують всі групи).

Завдання 5

Переказати частину казки

від імені Лиса Микити – 1 група

від імені звіра (на вибір) – 2 група

від імені Лиса Микити ( коли він сидів у діжі з фарбою і коли він побачив себе) – 3 група

 від імені персонажу (на вибір)- 4 група

Завдання 6

Задай питання іншій команді ( за темою уроку)

  1. Узагальнення та систематизація знань.

 

Завдання 7 ( метод «Прес») – 1 група

Доведіть, що казка  Івана Франка про тварин має повчальний зміст для людей.

Я думаю _____________

Тому що ______________

Отже__________________

Сформулюйте основну думку казки – 2 група

Я думаю _____________

Тому що ______________

Отже__________________

Завдання 7

Складіть характеристику образу Лиса (дібрати цитати) – 3 група

Завдання 7 (Метод «Прес») – 4 гр.

Чи були у Лиса Микити хороші риси характеру? Які?

Я думаю _____________

Тому що ______________

Отже__________________

Завдання 8  (Отримують всі групи)

Скласти асоціативне гроно

Чого вчить казка І. Франка Лис Микита»?

                        Казка вчить

VI. Підведення підсумків уроку.

Завдання 9

Закінчити речення

Іван Франко у своїй казці висміяв …. – 1 гр.

Автор казки  «Фарбований Лис» закликає нас бути … - 2 гр.

Головна думка твору «Фарбований Лис» …   - 3 гр.

  А я уявляв (уявляла) Лиса Микиту … - 4 гр.


Підсумкове слово вчителя.

Ознайомившись із казкою І.Я. Франка  «Фарбований Лис», ми переконалися, що обман ніколи не закінчується добром. Ця казка, як і багато інших творів мистецтва слова, змушує  кожного з нас  поглянути на себе через призму героя твору. Який я? Можливо, вперше в житті вам спало на думку дати оцінку й своїй власній поведінці.

Англійське прислів’я влучно стверджує: «Найдовша у світі відстань – відстань від голови до серця». Бажаю вам подолати вам цю відстань і саме серцем дати відповідь: якою я зростаю людиною?

VII. Повідомлення домашнього завдання

 1. Обсяг домашнього завдання  для обов’язкового виконання

  • Уміти характеризувати образ Лиса Микити

2.  Обсяг домашнього завдання для виконання за бажанням:

Для учнів високого рівня навченості

     -    Придумати свій кінець казки

Для учнів достатнього рівня навченості:

  • Скласти сенкан про Лиса Микиту.

 

1

 

docx
Додано
13 квітня 2018
Переглядів
3132
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку