Сценрій літературного вечора, приуроченого річниці з дня народження Тараса Шевченка. Розкривається тема жінки у житті поета. Оксана Коваленко, Ганна Закревська, Катерина Піунова, Варвара Піунова-жінки, які залишили глибокий слід у серці і творчості Кобзаря.
« І перед нею помолюсь,
Мов перед образом святим
Тієї матері святої»
Учитель:
Є дні, що минають непомітно і зникають без сліду. Нічого не залишають по собі, нічого не знаменують собою. Але є день, що ніколи не минає, що завжди з нами. Бо він увібрав у себе безсмертне дихання душі. Бо він такий великий і незбагненний, як життєдайний дощ, як весняний вітер, як щедре сонце. Україна у долі своїй має такий день – 9 березня. З минулого віку і до нашого часу, і далі - в майбутнє, у нові віки. День який явив світові Шевченка – великого сина великого народу. Уже для багатьох поколінь українців і не тільки українців – Шевченко означає так багато, що сама собою створюється ілюзія, ніби ми все про нього знаємо, все в ньому розуміємо, і він завжди з нами, в нас. Та це лише ілюзія. Шевченко як явище велике і вічне – невичерпний і нескінченний. І сьогодні ми знову відкриватимемо з вами Шевченка, нового Шевченка. Тож наша Солоницька школа гостинно запрошує вас на зустріч із поетом, його словом, його душею!
Я іду на розмову з поетом,
Із пророком іду говорити.
Я іду на розмову відверту,
Свою душу я хочу відкрити.
Перед ним на коліна я стану,
Довго-довго я буду мовчати,
В очі чесні й відверті погляну,
І не смітиму й слова сказати…
Поряд з ним я-маленька краплина,
Що згубилася в хвилях Дніпра.
Та коли б мені тільки хвилину,
Я б до нього крізь хвилі дійшла!
Крізь віки я до нього б летіла,
Тільки б мить поряд з ним постояти.
Мені б тільки єдину хвилину…
Щоб з Шевченком могла помовчати…
( автор –Кисіль Тетяна)
(Заходить жінка, одягнена в селянський одяг, несе запалену свічку, ставить її на столик біля портрета Т.Г. Шевченка. До неї підходить хлопчик).
Хлопчик. Матусю, а правда що небо на залізних стовпах тримається?
Мати. Так, синку, правда.
(Жінка сідає на лаву, хлопчик біля неї, кладе голову на коліна матері, вона співає “Колискову”)
Хлопчик. А чому так багато зірок на небі?
Мати: Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне, зірочка падає. Бачив?
Хлопчик: Бачив, матусю, бачив… Мамусечко, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?
Мати. Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, її свічка ледь-ледь тліє. А коли добра, любить людей, ясно і світло це далеко видно.
Хлопчик. Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.
Мати. Старайся мій хлопчику. (Гладить його по голові).
( Пісня «Зоре моя вечірняя»)
Ведучий
Цілий світ задивлений на Канів.
Дивне місто - що не говори.
Скільки чути - шириться осанна
З висоти Чернечої гори.
Ведуча
День у день - хурделиця чи спека –
З різних сіл, з містечок і країн
Йдуть до неї люди, наче в Мекку,
Йдуть з усього світу на поклін.
Ведучий
Йдуть, хоч стежка стелиться терново.
Йдуть і йдуть - без ліку і числа,
Щоб вогнем Тарасового слова
Очищати душі і тіла.
Ведуча
Щовесни, коли тануть сніги
І на рясті засяє веселка,
Повні сил і живої снаги.
Ми вшановуєм пам'ять Шевченка.
Ведучий
Живими в пам'яті встають
Ярема, Гонта, Гамалія,
І Катерина, і Марія –
В людські серця проклали путь.
Ведуча
У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
Буває, іноді дивлюся,
Дивуюсь дивом, і печаль
Охватить душу; стане жаль
Мені її, і зажурюся,
І перед нею помолюся,
Мов перед образом святим
Тієї матері святої,
Що в мир наш Бога принесла...
Ведучий
Такого полум'яного культу материнства, такого апофеозу жіночого кохання і жіночої муки не знайти, мабуть, ні в одного з поетів світу. Нещасний в особистому житті, Т.Г. Шевченко найвищу і найчистішу красу світу бачив у жінці, у матері.
Ведуча
Скільки витерпіли, скільки вистраждали героїні Шевченкових творів! Болем і стражданнями пройняті їх монологи!
( Виразне читання уривків із поем «Катерина», «Наймичка», «Відьма»)
Ведучий
Не поет - бо це ж до болю мало.
Не трибун - бо це лиш рупор мас.
І вже менш за все - "Кобзар Тарас",
Він, ким зайнялось і запалало.
Скорше - бунт майбутніх рас,
Полум'я, на котрім тьма розтала.
Вибух крові, що зарокотала
Карою за довгу ніч образ...
Ведуча
Пророцтво слів і символічна сила
Понять неволя, рабство і клеймо.
Вкраїна вся - осквернена могила.
Народ - буй-тур, запряжений в ярмо.
Кістки козацькі під столичним містом.
Копита знавіснілих диких орд.
Та хтось, нарешті, мусить відповісти
За все, що перетерпів мій народ!
Ведучий
Треба почувати твердий грунт під ногами й мати виняткову внутрішню силу, щоб прокладати мільйонам знедолених новий шлях проти течії. У Шевченка не було й хвилини впевненості у своєму майбутньому. І все ж таки він безоглядно вступив у бій.
Ведуча
Справді, на 47 років його життя випало 24 кріпацькі роки під рабовласницьким доглядом, 10 каторжних років солдатчини - під доглядом фельдфебеля, 4 останні роки - на поруках і під опікою жандармів. Тільки 9 років волі - учнем Академії мистецтв у Петербурзі і три літа пекучих дум на рідній землі.
Ведучий
Шевченко був державником, старався розбудити свідомість нації, допомогти їй збагнути, що без України навіть найталановитіші не позбудуться статуса малороса і раба. Актуально звучать слова поета:
В своїй хаті своя й правда.
І сила, і воля.
Ведуча
Шевченка знали, поважали, з ним дружили графи й князі. Він міг мати прекрасну кар'єру, якби забув про Україну і не плакав над її долею та не закликав націю спам'ятатися і поламати ярма неволі. Але Кобзар свідомо вибрав мученицький шлях і українську Голгофу.
Ведучий
Він був свідомий своєї боротьби і своєї жертовності, адже обстоював Україну навіть перед самим Богом, ризикуючи втратити безсмертя власної душі:
Я так її, я так люблю
Мою Україну убогу,
Що проклену святого Бога,
За неї душу погублю.
(Танець)
Ведуча
Завірюха стугоніла, вила,
А мороз гострив свій білий ніж,
А Земля, од ляку задубіла,
На вітрах крутилася скоріш.
Щулились дороги, мерзли хмари,
В сіру безвість зносило міста,
А дуби стругалися на мари,
На труну, на віко, на хреста.
Ведучий
Петербурзьким шляхом по коліна
Грузнувши в заметах, боса йшла
Зморена, полатана Вкраїна.
Муку притуливши до чола.
Хурделяє хуга хуртовинна.
Засипає снігом очі вщерть.
І біжить до сина Україна
Одганяти знавіснілу смерть.
Ведуча
Цілу ніч надворі виє хуга.
Плаче, деренчить в віконнім склі.
Ні дружини, ні дітей, ні друга –
Тільки гілка вишні на столі.
Учитель
Доля не дала Шевченкові сімейного щастя, родинного тепла, взаємної любові. Не було в поета навіть хатинки - останньої мрії. Він мріяв про люблячу дружину, діток, про садочок біля власної хати над, Дніпром, та не судилося, не судилося, не судилося,.. За своє життя Кобзар закохувався багато разів. Любили й Шевченка, але кожного разу щось ставало на перешкоді одруженню. Оксанку Коваленко розлучили з Тарасиком-кріпаком обставини. Вирвавшись на волю, Тарас не скоро повернувся у рідне село, а коли приїхав, Оксана вже була одруженою жінкою.. Варвара Рєпніна кохала Тараса, та він мав княжну лише за друга. На засланні зустрілася Шевченкові вродлива Забаржада, дитя іншої нації, інших законів, і знову про шлюб не могло бути й мови. Обдарована Катерина Піунова була ще надто молода, щоб оцінити велич того, хто сватався до неї, а Ликера Полусмак за убогістю свого духа не збагнула, кого втрачає. Були ще й інші освічені, розумні жінки-дворянки: Закревська, Ускова, але їх зв'язував шлюб із законними чоловіками. Була ще Харитина Довгополенківна, та любила вона не Шевченка. Так і не вдалося Тарасові стояти під вінцем у церкві з подругою на все життя.
Ведучий
До вашої уваги роздуми коханих жінок Тараса Шевченка.
(Роздуми Варвари Рєнніної на фоні музики (“Місячна соната” Л. Бетховена):
Варвара Рєпніна
Так, він був українським Златоустом, вогником горицвіту, диво-едельвейсом, оксамитовою зорею на териконах ліричної поезії. Шевченко здавався мені, Варварі Рєпніній , простим, невибагливим. Краса душі його свята, любов благословенна... Часто у весняній вечоровій тиші, у Яготині, у нашій родині вирували хвилі його величної поезії, які зливалися у неповторну пісню... І ніжність, і сум від читання ним “Наймички” водограєм схвильованої ріки увійшли у моє серце. Кохання моє до нього розгорнулось чарівним огненним квітом. Коли б я могла передати усе, що пережила під час цього читання?! Моє обличчя було мокре від сліз, і це було щастям. Полум’я неповторних настроїв тривожили душу мою. Він приносив мені пролісковий злеліяний цвіт, синю весну в гарячих долонях і світанків безсоння, а на спомин лишив тільки сон, чудовий сон...
Я кличу знов свою любов.
Вона навіки в серці.
(Роздум Ганни Закревської (у виконанні учасниці):
Ганна Закревська:
Я, Ганна Закревська, у життя поета прийшла тихо і непомітно. Зустріч з ним була щасливою прозорою миттю. Він так красиво і ніжно виявляв свої почуття, що мені здавалось, чи можу я подобатись людині з такою багатою, щедрою душе... якимось невблаганно-тривожним поглядом дивився в мої очі, ніби сподіваючись, казав: “Бувають важкі хвилини, але вони неодмінно змінюються яскравими, світлими. У чергування світла і тіней – краса життя”. Востаннє ми бачились весною, коли у білім цвіті яблуні голубою думою шумлять на пелюстках трункого інею та зорями вечірньої Ворскли, - бо тут вистигала мудрість України із кожного живого насіння. Тарас лагідно поклав руку на моє плече і срібно-кришталево зринула пісня з його вуст “Ой зійди, зійди зіронько вечірня”, а на довгі вуса з очей повільно спадали сльози... Спалах сяйва його душі, золоті октави вечорової краси і розсипані в плесах зорі – все моє життя були спомином надії, любові.
Умів творити Кобзар, умів і любити...
(Роздуми Катерини Піунової (у виконанні учениці):
Катерина Піунова
У Нижньому Новгороді у 1857 р. під час спектаклю до мене підійшов Тарас Шевченко, посміхнувся, очами вогняними проник у мою душу і тихо промовив: “Вами, Катерино Борисівно, я любуюсь, коли бачу вас на сцені”. Я була щаслива і відчувала, як у глибокій, великій натурі Шевченка зароджується щось таке, що примушувало мене з кожної наступної зустрічі вважати його рідним і близьким. Так народжувалось велике почуття любові двох сердець. Вечірні сутінки лоскотали моє обличчя, гладили коси, на віях мерехтіли зорі, а усміх ласкавий його тривожив душу, цілюща тиша згойдувала небо, золотою сльозою вривався в моє серце промінь його сонця, творчості, кохання...Я горіла нетерпінням бачити його, без нього дні ставали мукою. Пливло на терезах часу весняне кохання, але враз якийсь незнаний дотик зупинив його, в щем і біль обернув.. А любов нерозділена квітом гірким, полиновим роз’єднала нас, і в безсонні заридали пелюстки троянд.
“Ми не квіти , ми кохання, а кохання не можна зрадити” Тугим перевеслом спопеляючої любові зв’язав: листи-спогади Тараса, адресовані мені, актрисі, Катерині Піуновій.
Оксана Коваленко
Я тебе чекала роки й роки.
Райдугу снувала з рукава
На твої задумані мороки,
На твої огрознені слова.
Я тебе в Закревській поманила,
Я душею билась в Рєпніній.
А в засланні крила розкрилила
В Забаржаді, смілій і тонкій.
Ні мотиль-актриса Піунова.
Ні Ликери голуба мана
Цвітом не зронилася в грозову
Душу вільну, збурену до дна.
Я б тобі схилилася на груди.
Замість терну розсівала мак.
Та мені зв'язали руки люди.
"Хай страждає, - кажуть, - треба так".
Хай у ньому сльози доспівають
В ненависть, в покару, у вогні
І мене, знеславлену, пускають,
Щоб ридали вірші по мені.
Я - Оксана, вічна твоя рана.
Журна вишня в золотих роях,
Я твоя надія і омана.
Іскра нероздмухана твоя.
(Відеоряд «Кохання в житті Шевченка»)
Ведучий
Чернечу гору зеленить трава,
І оживає Канівська могила...
Безсила смерть, коли живуть слова,
І вічно житиме його поезій сила.
Ведуча
Шануйте коми кожної пір'їну
В розкриллях білих ста його томів.
Що зносили до сонця Україну.
Яку лиш він до слова розумів.
Він був поетом волі в час неволі.
Поетом доброти в засиллі зла.
Була у нього незвичайна доля.
Та доля Україною була.
Ведучий
Ти не лукавила зо мною,
Ти другом, братом і сестрою
Сіромі стала. Ти взяла
Мене, маленького, за руку
І в школу хлопця одвела
До п'яного дяка в науку.
— Учися, серденько, колись
З нас будуть люди, — ти сказала.
А я й послухав, і учивсь,
І вивчився. А ти збрехала.
Які з нас люди? Та дарма!
Ми не лукавили з тобою,
Ми просто йшли; у нас нема
Зерна неправди за собою.
Ходімо ж, доленько моя!
Мій друже вбогий, нелукавий!
Ходімо дальше, дальше слава,
А слава — заповідь моя.
Учитель
Шевченкова поезія давно стала найважливішим і нетлінним складником духовного єства українського народу. Шевченко – це не тільки те, що вивчають, а й те чим живуть. У чому черпають сили і надії. У глибини майбутнього слав Шевченко свої непохитні заповіти синам рідної землі, і серед цих заповітів перший і останній:
Свою Україну любіть,
Любіть її... Во время люте,
В остатню тяжкую минуту
За неї Господа моліть.