Презентація на тему:" Імунна система і імунітет." В презентації висвітлено особливості здатності імунної системи відрізняти «чуже» від «свого» є механізми взаємодії чужорідних антигенів з відповідними антитілами. 11 клас біологія
Тема: Імунна система і імунітет. Антигенпрезентуючі клітини (АПК)Біологія 11 клас
Номер слайду 2
Пригадаємо основні поняття:Імунітет - сукупність захисних механізмів, які допомагають організму боротися з чужорідними чинниками: бактеріями, вірусами, найпростішими, гельмінтами, їхніми токсинами, різноманітними хімічними речовинами
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Антитіла -специфічні білки імуноглобулінової природи що утворюються в організмі людини і тварин у відповідь на дію антигенів.
Номер слайду 5
Антигени-будь-які речовини або клітини чи мікроорганізми чужорідні для організму . Анитіло Антиген
Номер слайду 6
Лейкоцити – безбарвні клітини крові, що виконують захисну функцію.
Номер слайду 7
ІМУННА СИСТЕМА – сукупність молекул, клітин, тканин й органів, які захищають організм від генетично чужорідних клітин або речовин, що надходять із середовища або утворюються в організмі. Імунна система – це живий щит організму, основною функцією якого є захист організму від речовин і клітин з ознаками генетично чужої інформації.
Номер слайду 8
Рівні імунної системи1. Системний рівень - імунна система поширена по всьому тілі. Органи, до яких імунна система має обмежений доступ до яких належать мозок, очі, плацента, сім’янники.
Номер слайду 9
2. Рівень органів:а) Центральні органи імунної системи: - Кістковий мозок - Тимус утворює Т-лімфоцитів, які післяцього набувають здатності розпізнавати певніантигени.б) Периферичні органи: – мигдалики,-лімфатичні вузли, -селезінка є джерелом утвореннялейкоцитів. -апендикс.
Номер слайду 10
3. Тканинний рівень. Лімфоїдна тканина є скупченням лімфоцитів і допоміжних клітин у складі слизових оболонок багатьох органів. В тонкому кишечнику розташовуються пеєрові бляшки, в бронхах – лімфоїдні фолікули, в носоглотці –аденоїди. Для цієї тканини характерна рання вікова інволюція старіння лімфоїдна тканина тимусу до 40 років повністю замінюється жировою.
Номер слайду 11
4. Клітинний рівень. Основними клітинами імунної системи є: Лейкоцити : Т-лімфоцити В-лімфоцити. Утворюються стовбуровими клітинами червоного кісткового мозку.
Номер слайду 12
5. Молекулярний рівень. Молекули імунної системи секретуються її клітинами і можуть функціонувати як самостійні агенти.1. Імуноглобуліни (антитіла), що утворюються В-лімфоцитами. Зв’язок між клітинами та органами імунної системи здійснюється сигнальними білками – цитокінів.
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Типи антигенпрезентуючих клітин. Професійніекспресують MHC I -II класів та костимулюючі молекули та рецептори розпізнавання латерну. Дендритні клітини. Макрофаги. В-Лімфоцити. Непрофесійніекспресують тільки MHC I класу та костимулюючі молекули на короткий час. Фібробласти шкіри епітеліальні клітини тимусуепітеліальні клітини щитовидної залози Клітини глії В-клітини підшлункової залози клітини ендотелію судин
Номер слайду 15
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Номер слайду 18
Фібробласти. Фібробласти – продуценти міжклітинної речовини. Синтезують і волокнисті структури, і основні компоненти аморфної речовини. Діяльністю цих клітин зумовлене загоювання ран, розвиток рубця, утворення капсули навколо сторонього тіла.
Номер слайду 19
Епітеліальні клітини щитовидної залози. Фолікулярна клітина (тиреоцит) — це епітеліальна клітина щитоподібної залози, основна функція якої полягає в синтезі тиреоїдних гормонів тироксину та трийодтироніну. Фолікулярні клітини щитоподібної залози формують фолікул — основну структурно-функціональну одиницю щитоподібної залози. На мікрофотографії зображена гістологічна картина щитоподібної залози: Фолікул, заповнений колоїдом (1), клітини фолікулярного епітелію (2), ендотеліальні клітини (3)
Номер слайду 20
В-клітини підшлункової залози. Бета-клітина (β-клітина) — один з різновидів клітин підшлункової залози, що розташовуються в острівцях Лангерганса. Бета-клітини продукують гормон інсулін, який знижує рівень глюкози крові. Пошкодження і порушення функції бета-клітин (в поєднанні з іншими факторами) призводять до розвитку цукрового діабету
Номер слайду 21
Механізми функціонування антигенпрезентуючих клітин. Антигенпрезентуючі клітини взаємодіють з іншими клітинами імунної системи, включаючи Т-лімфоцити та В-лімфоцити. Ця взаємодія відбувається через молекули класу I та класу II головного комплексу гістосумісності, які знаходяться на поверхні антигенпрезентуючих клітин.
Номер слайду 22
Застосування антигенпрезентуючих клітин в імунотерапіїАнтигенпрезентуючі клітини можуть використовуватись в імунотерапії для лікування різноманітних захворювань, таких як рак, інфекції та автоімунні захворювання. Наприклад, дендритні клітини можуть бути використані для вакцинації проти раку, оскільки вони можуть ефективно активувати імунну відповідь на ракові клітини. Крім того, антигенпрезентуючі клітини можуть бути використані для лікування інфекційних захворювань, наприклад, ВІЛ-інфекції, де вони можуть стимулювати імунну відповідь проти вірусу.
Номер слайду 23
Висновок. Основою здатності імунної системи відрізняти «чуже» від «свого» є механізми взаємодії чужорідних антигенів з відповідними антитілами. Антигенпрезентуючі клітини є важливими елементами імунної системи, які відіграють роль у виявленні та представленні антигенів для інших клітин імунної системи. Вони можуть бути використані в імунотерапії для лікування різних захворювань, що робить їх важливими для подальшого дослідження та розвитку в цій галузі