Заняття має за мету дати можливість дітям відчути приналежність до української нації з її традиціями, багатою історією, легендами. Продовжити знайомство дітей з технікою малювання долонькою руки та пальчиковим малюванням. Вчити спостерігати за природними формами півника , його будовою і передавати це на малюнку обраним методом. Сприяти цілісності навчання. Розвивати творчі здібності дітей , естетичне сприймання дійсності , зорову пам'ять, дрібну моторику рук. Виховувати любов до рідного краю, відчуття високої духовності, бажання примножувати багатства, надбані народом. Викликати незабутнє та приємне враження від пальчикового малювання.
Інтегроване заняття
з образотворчої діяльності та краєзнавства
для старших дошкільників
«О, мій Чорткове, місто рідне, частинка ти коханої
Вкраїни»
Кожен повинен пізнати свій народ
І в народі пізнати себе.
Г. Сковорода
Витоки творчих здібностей і
обдарованості дітей на кінчиках їх
пальців. Чим більше майстерності в
дитячій руці, тим розумніша дитина.
В. О. Сухомлинський
МЕТА: Дати можливість дітям відчути приналежність до української
нації з її традиціями, багатою історією, легендами. Продовжити знайомство дітей з технікою малювання долонькою руки та пальчиковим малюванням. Вчити спостерігати за природними формами півника , його будовою і передавати це на малюнку обраним методом. Сприяти цілісності навчання;
Розвивати творчі здібності дітей , естетичне сприймання дійсності , зорову пам'ять, дрібну моторику рук;
Виховувати любов до рідного краю, відчуття високої духовності, бажання примножувати багатства, надбані народом. Викликати незабутнє та приємне враження від пальчикового малювання.
ОБЛАДНАННЯ:
Тарілка з фарбами різних кольорів: коричневою, зеленою, жовтою,
синьою, червоною;
Пензлик, підставка, серветка, вода;
Зразок з послідовністю виконання роботи;
Фотовиставка „ Архітектурні пам'ятки м. Чорткова".
ПІДГОТОВЧА РОБОТА:
Екскурсія до краєзнавчого музею м. Чорткова;
Екскурсія до пам'ятних місць м. Чорткова;
Хлопчик в костюмі півника;
Хлопці в костюмах козаків.
ХІД ЗАНЯТТЯ
(Діти півколом стоять, повернуті лицем до вікна, в якому відкривається панорама міста і співають пісню разом з музичним керівником )
«Чорткове, мій ,Чорткове»
Відлітає літо пухом тополиним,
Осінь барвінкова навкруги буя.
Наймиліший серцю той до кого лину,
Чарівний куточок , де родилась я.
Чорткове, мій, Чорткове, містечко чорноброве,
Лежиш, як на долоні, назустріч всім вітрам,
А верби довгокосі вплітаються у повінь,
Несучи свою вроду квітучим берегам.
Старовинне місто обіймають гори
Та сміється в вікнах ранок чорнобровий.
І ніхто не знає, як його кохаю,
Ти для мене, друже, завжди дорогий.
Шматок землі святої, де ми живем з тобою
Зігрію у долонях, до серця пригорну.
З тобою моя мрія, чудовий мій Чорткове,
Я ділю доленосно і радість і біду .
Вступна бесіда вихователя.
- Діти, сьогодні ми з вами знаходимось під приємним, незабутнім враженням від вчорашньої екскурсії в краєзнавчий музей. А ще скільки гарних емоцій викликало в нас побачене по дорозі. Про що ви дізналися в ньому?
- Про те що Чортків давнє місто, якому через декілька літ виповниться 500 років
- Чортків гарне місто та велике. За величиною воно після Тернополя найбільше .
- Так, вірно ви сказали. Зверніть увагу на панораму міста через вікно. Наш рідний Чортків, як розкрилений птах, як квітучий сад, як бравий козак гордо стоїть у мальовничій, розлогій долині в обіймах дзвінкої річки Серет, в короні пишних гір, в зеленому розмаї лісів та парків.
Кожна людина завжди з великою любов'ю і душевним трепетом згадує
місце, де народилася, де минуло її дитинство; та родинне вогнище - місць,
де живуть мама й тато, бабуся, дідусь, брати, сестрички.
(Чути голос півня)
А от ще наше місто таке по - домашньому гостинне. Чуєте, півник співає.
напевне гостей нам віщує. Побачимо чи прийдуть, а чекати треба.
Наш Чортків - це наша маленька батьківщина. І якщо скласти всі маленькі
батьківщини кожного із нас , то вийде одна велика держава Україна.
Україна - то милий серцю край з чарівною солов'їною піснею, з ланом золотої пшениці, з вербою і калиною, розкішним вінком рути-мяти і барвінку, із славною історією, оповитою легендами, народними переказами .
Дитина:
Звідки ти взялася , Україно-ненько?
Може із землиці, що така рідненька?
Може із тополі, що в степу зростає?
Може з соловейка , що на ній співає?
Може із калини , що у полі квітне?
А, можливо, з тебе, моя мамо рідна.
-А чи любите ви свою маленьку батьківщину? Що є милим вашому серцю?
(відповіді дітей )
-Я люблю стежину , що йду ранком в садочок нею.
- Я в садочок іду мостом через Серет і люблю милуватися, як верби купають свої віти у річці і ніби разом зі мною співають пісню мого дитинства.
-А я люблю дивитись на ранковий туман над містом. Тоді воно особливо величне і задумане.
- А хто розкаже вірш про наше місто?
О, мій, Чорткове, місто рідне,
Частинка ти коханої Вкраїни,
Ти милий серцю кутик на землі,
Тебе шанують і дорослі, і малі.
Бо ти наш сад, що розквіта з роками,
Ти наша пісня, що співали мами.
Ти, як веселка барвами цвітеш.
Красі твоїй п'янкій немає меж.
Полониш серце у своїх обіймах.
Любов палку тобі несу я в мріях.
Ти нас колишеш на своїх вітрах,
Ти ж благословиш нас на добрий шлях.
Ти - мій Чортків, ти - моє свято,
Моя колиско ти, і мама й тато.
І в які б доля не заманила світи,
Ти моя пристань на усі часи.
Дуже романтично ви розповідаєте, але кожне місто розповідає про себе мовою своїх пам'ятників. Пригадайте, що ми бачили вчора в місті, про що слухали розповідь наших краєзнавців?
- Славиться своєю красою дерев'яна церква, яка називається Вознесенська.
Вона висока, гарна з багатьма дашками та верхівками.
- Так , це пам'ятка архітектури 1717 року.
- Я запам'ятала де у нашому місті збудований костел. Він подобається всім
своєю величністю, красою і вражає своїми розмірами. До костелу часто
приїжджають іноземні туристи, найбільше - поляки.
- А я ходив до фортеці, що дуже добре збереглася до наших днів,
незважаючи на свій вік - 400 років, хоч і рятувала місто не раз від нападу
чужинців. Батько розповідав мені, що під проводом самого гетьмана
Богдана Хмельницького жителі Чорткова під заклик козацьких сурм йшли
боронити рідну землю.
- Молодці, діти , ще багато можна розповідати
Та закінчуємо, любі, по Чорткову мандрувати,
Хочу ще про одну споруду в кінці пригадати.
Заходить козак
Козак:
Чую я про козаків річ іде в цій хаті,
Прийшов до вас, діти милі, хочу вас вітати.
І подякувати хочу, що ви не забули
І знаєте про козаків , як волю здобули.
(всі сідають біля козака)
Діти:
Отамане! Хоч маленькі та вже про те знаєм,
Що зовемось українці й українських предків маєм.
Батько, мати, брат, сестричка і всі інші члени роду
Всі належать до одного, до вкраїнського народу.
Що родитись українцем - це велика честь і слава,
Рідний край свій полюбити - найважніша з усіх справа.
Козак:
Так, але щоб землю свою міцно щиро покохати
Треба все її минуле добре вивчити, пізнати.
Бо хоч минулому немає вороття,
Але і без минулого немає майбуття .
Хай не буде ні одної української дитини,
Що не вміла б розказати про минуле України.
Славні сини, славних батьків, щось мене спитайте,
Я прийшов із давнини і знаю багато.
Був я у свій час в Чорткові, є що розказати,
Є чому навчитися і другим передати.
Вихователь. Славний батьку, отамане, ми якраз почали говорити про славне місце
по вулиці Ринок , де збудована годинникова башта. Може розкажете про неї.
Козак:
О, так. Це місце унікальне. Та й вулиця одна з найстаріших у місті. Годинникова башта, а можна сказати ще міська ратуша, ніби об'єднує центр міста з його вулицями та майданами. Гарна споруда. Плавно переходить вона у критий базар з його колонами, цікавими арками. Незабаром виповниться ціле століття, як міська ратуша вибиває своїми курантами час для чортківчан і гостей міста. Годинник, встановлений на ратуш і, зробили швейцарські майстри. Але наведений він на київський час, на наш український.
А чи бачили ви, діти, гострий шпиль, що завершує дах? Що на ньому є?
От у мої часи не було ніяких годинників, але ранком до схід сонця
Хто будив нас, як будильник? Ну , звичайно , це наш півник .
Він щоранку в курнику всім співав: „ Ку - ку - рі - ку!"
( заходить півник)
Хвостик маю веселковий,
Гребінь чарівний, чудовий,
Крилечка цяцьковані,
Сережки гаптовані.
Сонцю брами відчиняю, Сон - дрімоту проганяю,
На світанку у хлівку
Я кричу : „ Ку - ку - рі -ку !"
Дитина: Хто це пісеньку таку
Нам співа: „ Ку - ку - рі - ку !"
Це наш півник - співунець,
Золотий гребінець
Це він будить так діток.
Щоб вставали, не проспали,
Не спізнились в дитсадок.
Вихователь: А чи знаєш, батьку-отамане, як на нашу ратушу потрапив півник?
Козак: От вмощуйтеся зручненько і слухайте таку легенду.
Колись жив відважний воїн - козак, із всіх козаків найдужчий. Він розігнав всіх ворогів із рідної землі. Бог впустив душу такого воїна в образі півня на землю ,щоб розганяв недобру силу. Нечиста сила любить ходити уночі. Та тільки прокукурікає півень - відразу втікає. Тому, аби нечисті не припхалися до води, у колодязі на цямрині вирізували образ півня. Аби не зайшли крізь комин у хату, півня вирізували по краях даху. Малювали його на припічку, щоб недобрі сили не заходили у піч, коли там печуть хліб, малювали у віночках над вікнами і дверима.
І на нашій башті півник стоїть на сторожі, як добрий воїн. Пригляньтеся до нього -він крутиться на всі боки, вдивляється на окраїни міста, чи все до ладу, чи нема в кого злого умислу.
Вихователь. Звідси, напевне, і народні повір'я:
- Крик півня, що віщує наближення нового дня, відганяє нечисту силу і злих духів.
- Якщо півень обійде навколо хати, а тоді заспіває - це знак, що обов'язково будуть гості. Наш півник сьогодні співав - правду казав.
- Якщо півень співає ввечері, то буде тепла ніч, якщо вночі - нічого не бійся, якщо рано, та вдень - буде гарна погода.
Спасибі за цікаву розповідь. А ми, діти, подивімось, з чого складається наш півник і будемо його малювати.
Півник:
Це у мене долівка - Діти Це у тебе голівка
Це у мене ночі - Це у тебе очі
Це у мене кіс - Це у тебе ніс
Це у мене ріжки - Це у тебе ніжки
Годі, півнику, жартувати. Розкажіть, діти, яка форма півника, якого кольору пір'я?
Ну і півник! Гребінь - розкішна корона, мов із червоної калини, очі –намистинки, шия - із щирого золота, крила поблискують жовтогарячим шовком, а хвіст ... хвіст, як колесо – синій, зелений, жовтий, як веселка у небі. І несе він свого хвоста так гордовито. Що глянеш на нього і скажеш : « Ні, рівних йому нема». Навіть сонечко почувши його пісеньку, прокидається і викочується на небо.
Чим ми будемо малювати півника ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.
Намалювати можна нею
Будинки, хмари і поля,
Зелену затишну алею,
Високі гори і моря.
Зачарувати можна нею
Така вона чудова й гарна.
Ти знаєш, як зовуть цю фею?
її зовуть, звичайно ... ( фарба).
Отже, малювати будемо фарбою, долонькою руки та пальчиком. Подивіться уважно, як треба виконувати роботу.
Практична робота дітей
Поки підсихають наші роботи, ми чисто вимиємо руки і пограємось з півником.
Ходить півник у дворі у червонім кептарі,
Знайшов в полі колосок і скликає курочок .
Біжіть, курочки, бігом, поласуєте зерном!
А тепер курчатка всі до мами й татка.
Раз! Два! Дружно стали,
Три! Чотири! Поклювали!
П'ять! Шість! До води
Всі скоріш біжіть туди.
Півник радий: всі поїли,
А тепер берись до діла.
Аналіз робіт
Підсумок заняття
На сьогоднішньому занятті ми доторкнулися до нашої історії, дізналися багато цікавого і своїми руками спробували намалювати невеличкий фрагмент з архітектури рідного міста. Сподіваюся, що коли ви станете дорослими людьми то виросте разом із вами нестримне бажання примножити оцю красу своїми руками, бо ви є дуже здібні діти. Хочу закінчити наше заняття хвилинкою поезії.
О, мій Чорткове,
Едельвейсе
Золотопелюстковий.
Світанку ніжний
І срібноросий.
О, соловейку
Дзвінкоголосий.
Травню ясний,
Буйно зелений,
Сонце-незгасний,
Життєвогненний.
Легіню славний
І гоноровий. Світ тебе славить
О, мій, Чорткове.
Козак: Ви всі діти українські, український славний рід.
Дбайте щоб про вас маленьких добра слава йшла у світ.
Працювали ви не марно, справились з завданням гарно
Хай ваш півник, діти гожі, завжди буде на сторожі.
Хай він оберегом стане для всієї вашої родини,
Хай береже вас, як Чортків беріг до нинішньої днини.