Інтегроване заняття з пріоритетом мовленнєвого розвитку для дітей старшого дошкільного віку (в дистанційному форматі)
«РАЗОМ ГРАЄМО МОВУ РОЗВИВАЄМО»
Мета: Формувати розуміння дітей про важливість та роль мови в житті людини та держави, розширити знання про красу української мови; розвивати зв’язне мовлення, закріплювати уміння складати речення за заданими словами, ділити слова на склади, утворювати пестливу форму іменників; удосконалювати навички визначати звук у слові. Виховувати любов і повагу до рідної мови засобами художньої літератури, фольклору.
Словник: калинова, казкова, державна, поетична.
Попередня робота: вивчення напам’ять вірша Г.Чубач «Українська мова»
Хід заняття:
Бесіда про мову:
Доброго ранку, діти! Ви сьогодні вже проснулись, мамі зранку посміхнулись? Настрій кожен має гарний?
Діти, подивіться всі на мапу світу. Як багато країн на ній позначено. У кожної країни своя рідна мова. У дітей, які живуть в Англії-рідна мова англійська. А у тих, які живуть у Франції-рідна мова французька. У польських дітей-польська. У турецьких-турецька. А як називається країна, в якій ми живемо? (Україна) Якою мовою розмовляємо?
Лише ми люди володіємо великим скарбом –мовою. Пропоную послухати вірш Г.Чубач «Українська мова» (розповідають діти вивчений напам’ять вірш)
Сьогодні ми помандруємо країною рідної мови і будемо виконувати різні завдання.
Знайомство з прислів’ям. В народі кажуть: «Птаха пізнають по пір’ю, а людину по мову», давайте разом промовимо і запам’ятаємо це прислів’я.
Гра «Яка Українська мова?» А яка ж наша Українська мова? Діти відповідають: багата, красива, державна, співуча, мелодійна, калинова, поетична, солов’їна, красива, рідна.
Діти, пропоную пограти в ігри:
Гра: «Скажи лагідно» (пташка, сонце, віночок, калина, сорочка, рушник)
Гра: «Поділи слова на склади» Подивіться на картинки і відгадайте назву казкового героя і це слово ми поділимо на склади (коза, колобок, котик, півник, ріпка, рукавичка).
Дидактична гра: «Впіймай звук» Нагадую правила гри: необхідно розглянути картинку, промовити зображене слово, і визначити чи є в ньому необхідний звук, якщо є треба плеснути в долоні, а як нема, то не плескаємо. Щоб дізнатися який звук будемо ловити, скажіть, в якій країні ми живемо? На який звук починається слово Україна? Отже, в словах шукаємо звук у. Слова: кактус, кенгуру, чапля, фарби, жук, страус, кукурудза, Україна.
Чистомовка про Україну (промовляємо два рази)
Лі-лі-лі –українці ми малі,
Ай-ай-ай – любимо свій рідний край,
Ну-ну-ну – і мову нашу солов’їну,
То-то-то – наше рідне місто,
На-на-на –Україна наша Батьківщина.
Вправа: «Закінчи речення» За поданим зразком і схемою складають речення про мову.
Я думаю, що ви всі зрозуміли, що найбільше багатство народу – це його мова. Наша мова гнучка, мелодійна, розкішна і дуже потрібна нам. Без мови нема народу, а тому, щоб нашому роду не було переводу, ми повинні шанувати, берегти нашу мову, розвивати і передавати її наступним поколінням.