КЗ «Ладанський ліцей» Ладанської селищної ради
Інтегрований урок мистецтва та української літератури в 5 класі
Вчитель мистецтва
Власенко Тамара Григорівна
Тема: Краса, що вражає душу. Весна поетична та весна живописна.
Мета: Розвивати вміння відчувати поезію, усвідомлювати та висловлювати свої відчуття. Розглядати кольорову палітру віршів. Відтворювати в уяві аналогічні картини природи, спостережені в житті; поглиблювати вміння аналізувати поетичний текст, розвивати навички компаративного аналізу, творчу уяву, вміння працювати з літературою; виховувати любов до природи.
Обладнання: портрети митців; картки; фонозапис музики А.Вівальді «Пори року: Весна»; репродукції картин
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя
Коли спілкуєшся з природою, душа переповнюється якоюсь загадковістю, таємничістю. Уява малює розмову квітів, дерев, птахів. Справжнім поетам вдається підслухати мову природи і з допомогою поетичного слова передати всю її красу. Весна зазвичай асоціюється у людей з чимось новим. І це не дивно, адже саме весною оживає природа, що робить наш світ таким різнокольоровим та яскравим. Аромати та цвітіння рослин, смарагдовий колір листя та трави, птахи та звірі, що радіють сонцю – все це є приємними атрибутами цієї пори року.
ІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку
Сьогодні ми познайомимося з поезіями видатних поетів і картинами українських художників
"Гаяне і зелене вікно", Тетяна Яблонська
«Весна на схилах Дніпра», Людмила Карева
«Травневий дощ», Головченко
«Весна», Василь Непийпиво
Микола Зеров «У травні»
Павло Тичина «Десь надходила весна…»
Ліна Костенко «Ще одна весна»
Василь Стус «Мотиви травня»
Нарешті холодні кольори змінюються теплими, а у душах людей народжується натхнення. Не секрет, що весна зажди надихає художників та поетів створювати нову красу: на полотнах та папері. Пропонуємо вам багато українських письменників та поетів на дивовижні твори. Саме з їх віршами ми і пропонуємо вам зараз ознайомитися.
Проблемне питання
Що поєднує творчість поетів і художників?
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
П.Г.Тичина
Місце, що дало мені силу жити і творити, - Чернігівщина, село Піски (показ на карті). 27 січня 1892 року народився я в багатодітній бідній родині дяка. Спочатку вчився в Новобасанівській початковій школі, а згодом у духовній Чернігівській семінарії, де дітям церковнослужителів дозволялося вчитися безплатно. Кажуть, що з дитинства був незвичайною дитиною: мав феноменальну пам'ять, Бог обдарував талантом співака, музиканта, художника. Любов до поезії прийшла пізніше, і виросла вона, мабуть, з любові до природи, рідної пісні, яку прищепила мати. Дуже любив грати на гобої, кларнеті, фортепіано, сопілці. Особливо пам’ятною для мене була зустріч з письменником Михайлом Коцюбинським, з яким познайомився, коли змальовував пейзаж. Довідавшись, що окрім малювання захоплююсь поезією, Михайло Михайлович запропонував завітати до нього на одну із літературних субот. Перед присутніми я прочитав поезію «Розкажи, розкажи, мені поле». Коцюбинський, почувши мій вірш, вигукнув: «Поет між нами». Така висока оцінка додала сили й енергії, віри в себе. Так в 1912 році в журналі «Літературно-науковий вісник» з’явилася перша публікація – поезія «Ви знаєте, як липа шелестить?».
Виразне читання поезії вчителем
Тичина надзвичайно любив свою рідну землю. Ця любов у нього була помножена на дане природою велике вміння бачити світ у всіх відтінках і тонах кольорів і звуків, як це бачать і чують лише найвидатніші художники і музиканти.
Щоб збагнути, наскільки багатим був внутрішній світ поета і наскільки зачаровано дивився Павло Тичина на красу рідного краю, зачитаємо одну з найперших його поезій «Гаї шумлять»
-Яка картина постала перед вашими очима? (усне малювання)
-У чому автор бачить незвичайну красу? (підтвердження своїх думок цитатами з поезії)
-Чи названо кольори у вірші? А звуки? Які вони? Через які образи уявляються кольори?
-Які зорові і слухові деталі добирає поет? (гаї шумлять, дзвін гуде, тихий шепіт трав, хмарки біжать, неба край – як золото…)
-Яким уявляється вам ліричний герой вірша П.Тичини?
-Якби вам довелося передати красу рідної природи, про яку говорив П.Тичина, то які б гами кольорів переважали б на ваших малюнках? (зелений, голубий, жовтий)
-Як ви думаєте, що символізують такі кольори? (життя, любов, мрійливість, ніжність)
- Чим саме нас зачаровує вірш П.Тичини «Гаї шумлять»?
В цьому творі змальовано чудову природу рідного краю, але змальовано не як застиглу картину, а як змінний, динамічний, рухомий пейзаж. Ліричний герой відчуває естетичну насолоду від споглядання навколишньої краси.
а) Зробити партитуру тексту (визначення учнями довгих,коротких,середніх пауз, темпу,тону читання,логічних наголосів)
б) Колективне читання поезії учнями
- Читаючи поезію, вкладіть в інтонацію ті переживання й почуття, які захотілося авторові донести своїм читачам.
в) Читання ланцюжком по дві строфи
г) Прочитайте строфу із поезії «Гаї шумлять», у якій основне навантаження відведене кольору
а)Визначити художні особливості твору:
Порівняння (купаючи мене, мов ластівку)
Епітети (шепіт трав голублячий)
Метафори (думки пряде, мріє гай)
б) Словникова мозаїка
Дібрати до поданих слів дієслова, вжиті в переносному значенні: хмарки, гаї, річечка
(сл. П.Тичини, муз.Г.Майбороди)
Гармонійне поєднання людських почуттів і краси природи, мажорний настрій притаманні цьому твору.
Композитор Г.Майборода зумів наповнити душу кожного поетичного рядка музикою.
Мабуть, не знайдеться людини, яка б забула ці слова, мелодію, у якої б не виникло бажання глибше пізнати світ образного слова П.Тичини. Звичайно, багато митців оспівували красу рідного краю, його велич, але, щоб зрівнятися з Павлом Тичиною, не кожен наважиться і зможе це зробити. Перша поетова збірка «Сонячні кларнети», що побачила світ у 1918 році, була дуже високо поцінована. На наступному уроці ми продовжимо знайомство з іншими поезіями із цієї збірки, і ви зможете повніше зрозуміти слова О.Новицького , які взяті епіграфом до уроку : «Дзвенять, мов арфа золота, незмовкні «сонячні кларнети» .
-В чому виявився талант Тичини?
Тичина вмів оживити природу чи то за допомогою фарб і пензля, чи то барвами слова, чи музичними акордами. Особливу ж силу мало його поетичне слово – дивне поєднання думки, почуття і фантазії. Поета зачаровують звуки, рухи, гармонійно злагоджені і прекрасні. Простий звичний краєвид ніби оживає під пером митця. І це тому, що він володіє здатністю по-своєму бачити і відчувати світ, відкривати в ньому щось нове, ніким не бачене і не відчуване.
ІV. Хвилина відпочинку
Звучить фонозапис музики А.Вівальді «Пори року. Весна».
-Діти, уявіть себе хмаринками, ластівками, відпочиньте, пройдіть по класу, покружляйте, присядьте.
V. Продовження роботи над засвоєнням нового навчального матеріалу
3. Виразне читання вірша підготовленим учнем
4. Бесіда
- Яку картину ви побачили, слухаючи вірш? (усне малювання)
- Визначте тему вірша (зображення краси осінньої природи, замилування нею)
- Якою зображена весна у вірші?
- Який настрій вірша? (спокійний, розмірений)
- Чи сподобалася вам поезія?
5. Робота в групах
Наведіть приклади прийому одухотворення природи в цьому творі.
Процитуйте рядки, в яких передається стан спочинку природи.
6. Робота на картках
а)Знайдіть художні засоби які використовує автор:
Епітети
Метафори
Порівняння
б) Усно дайте відповідь на запитання: Яка роль художніх засобів у поезії? (сприяють милозвучності, мальовничості мови, створюють переконливі образи)
7. Робота в парах
Виписати епітети із першої і третьої строфи і підібрати до них антоніми
Розгляд репродукції картин
-Що зображено на картині?
-Знайдіть спільне в зображенні весни поетом і художником.
Як бачимо, красу природи можна зобразити різними засобами: словами, звуками, фарбами. Головне, щоб душа вміла побачити цю красу, відчути й зрозуміти її.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
-Подумайте, чи є щось спільного між віршами і картинами?
-Який настрій поезій?
-Якою зображена природа у поетів?
-Який спільний прийом вони використовують. Доведіть на прикладах.
Висновок: для поетів характерним є олюднення природи, сприймання її як живої істоти. Цей прийом називається уособленням або персоніфікацією.
( учні ведуть запис в зошитах)
Персоніфікація – уподібнення неживих предметів чи явищ природи людським якостям. Вид метафори, що сприяє поетичному олюдненню довколишнього світу.
3. Добери епітети
Гаї Пора
Хмарки Повітря
Дзвін День
Думки Павутиння
Ниви Борозна
Ластівки Блакить
Трава Поле
Шепіт Небо
4. Гра «Поєднай поняття», які пов’язані у віршах
Блакить гуде із далеку Вечір гуляв
Гаї біжать Серп зве в далечину
Хмарки душу обвіяла Павутиння захололо
Дзвін шумлять Повітря блищить
5. Складання кросвордів
Використовуючи слова поезій скласти два кросворди
Два учні працюють біля дошки. Для решти учнів:
6. Конкурс на кращого читця віршів
Вибір журі за допомогою лічилки
«Іде весна! Іде весна!
Для тебе шле привіт вона!»
7. Експрес-інтерв’ю
«Що таке краса? Як її розуміють поети»
«Які зорові і слухові образи в поезіях ви запам’ятали?»
8. Творча робота
Завдання: записати слова-асоціації, які виникають у вас від таких слів:
Праосінь, далечина, блакить, ниви-приливи, золото-поколото, музика
VІІ. Узагальнююче слово вчителя
Українські митці у свої поезіях якнайповніше зуміли передати своє бачення, відчуття, розуміння навколишньої дійсності. В більшості випадків – це звернення до образу природи, невід’ємною частиною якої є зорі, повітря, вода, рослини, люди… але чомусь ми часто забуваємо про те, як ставимось до природи. Озирнімося довкола себе. Чи обов’язково, повертаючись з прогулянки, нести цілі оберемки конвалій, дзвоників, пролісків. Бува, що й не донісши додому, викидають їх, бо зірвані квіти швидко в’януть. Звичайно, кожному, хто був у лісі чи на луці, хочеться назбирати квітів. Тільки не треба рвати їх багато. Дві три гілочки черемхи мають кращий вигляд ніж десяток. Кілька ромашок більше привернуть увагу, ніж цілий сніп. Зриваючи лісові квіти, ми нівечимо природу. Рослини прикрашають наше життя. Нас чарують своєю красою блакитний пролісок і тендітна ромашка. Ми милуємося нивою золотої пшениці, полем квітучого льону і поетичним словом, в якому оспівується, возвеличується земна краса, згармонізовано звук і колір, музику і живопис, що постають в нашій уяві.
VІІІ. Підсумкова бесіда
-З творчістю яких поетів ви познайомилися на уроці?
-У чому, на вашу думку, полягає виховне значення поезій?
- Дайте відповідь на проблемне питання, яке звучало на початку уроку
(Цих поетів об’єднує любов до природи, тонке сприйняття її краси, бажання донести відчуття гармонії до читача з метою змусити замислитися його над сенсом власного життя Відчувається, що поети люблять природу, милуються її красою, спокоєм.
Та все ж для кожного поета є характерним своє бачення світу, окремих предметів, явищ, дій. Поезія Тютчева вражає своєю масштабністю, автор показує велич природи. В Тичини дивовижне відчуття злиття з природою ліричного героя твору.)
ІХ. Домашнє завдання (різнорівневе)
4. Малюнки на тему «Краса рідного краю»
Використана література
1