Основна мета уроку-проекту сформувати знання учнів про галузевий склад та основні виробництва лісової промисловості , ознайомити з чинниками розміщення підприємств , визначити центри виробництва деревини та паперу в Україні та найбільші країни-виробники світу;розвивати здатність до пошуку та засвоєння нових знань,уміння працювати з тематичними картами та картами знань ,вміння послідовно висловлювати та аргументувати власну думку; виховувати екологічну культуру та комп'ютерну грамотність.
Мета уроку:
навчальна: сформувати знання учнів про галузевий склад та основні виробництва лісової промисловості , ознайомити з чинниками розміщення підприємств , визначити центри виробництва деревини та паперу в Україні та найбільші країни-виробники світу;
розвивальна: розвивати здатність до пошуку та засвоєння нових знань,уміння працювати з тематичними картами та картами знань ,вміння послідовно висловлювати та аргументувати власну думку;
виховна: виховувати екологічну культуру та комп'ютерну грамотність.
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: інтегрований (інформатика і географія).
Обладнання: тематичні карти атласу, підручник з географії та інформатики, робочі зошити, програмні засоби FreeMind, МS Office , демонстраційний матеріал(зразки ДВП, ДСП, МДФ, фанера, картон, папір, целюлоза, каніфоль і т.п.)
Хід уроку
І. Організаційний момент
-Привітання.
- Перевірка готовності до уроку.
- Інструктаж проведення уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
//Інтелектуальна розминка//
1.Які види економічної діяльності охоплює лісове господарство?
(лісівництво, лісозаготівля, збирання дикорослих лісових продуктів)
2.Якою є лісистість нашої планети? (32%)
3. Де зосереджені ліси нашої планети? (помірний пояс Пн. Півкулі та еква-
торіальний і субекваторіальний пояси.)
4.Яку роль відіграють ліси в природі? (постачання кисню в атмосферу, ґрунто-
захисну, водоакумулятивну, рекреаційну, природоохоронну)
5.Вкажіть лісистість України. (16%)
6.Де зосереджені ліси України? (Полісся та Українські Карпати)
7.Назвіть країни з найбільшими площами лісів.(Росія, Бразилія, Канада, США)
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
//Дивуй//
Презентація «Лісові ресурси та продукція лісової промисловості».(Дод.1)
Отже, основним продуктом лісу, що використовується у промисловому виробництві є деревина. Це найбільш вживаний природний матеріал. Переробка деревини здійснюється у кілька етапів, часто відходи одного з виробництв є сировиною для іншого.
--- Пригадайте, як називається така форма організації виробництва, коли на одному підприємстві поєднані всі стадії переробки певної сировини?
(комбінування)
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з основними виробництвами лісової промисловості, визначимо чинники розміщення та основні центри України та світу.
????
Повідомлення теми.
ІV.Засвоєння нових знань, формування умінь та навичок
//Робота в групах// //Навчаючи-вчуся// //Практичність теорії//
Заздалегідь учні поділені на чотири групи , кожна отримала тему за якою вико-
нувала випереджальне завдання.
Теми завдань:
1) Виробництво пиломатеріалів та дерев`яних будівельних матеріалів.
2) Виробництво фанери, ДСП, ДВП та меблів.
3) Виробництво целюлози , паперу та картону.
4) Лісохімічна промисловість.
Завдання:
1)Зібрати інформацію про виробництво.
2)Заповнити лист-дослідження(Дод.2).
3)Презентувати результати дослідження.
Учням запропоновано для покращення ефективності роботи розподілити між собою ролі в групах :
спеціаліст-географ(відповідальний за збір інформації і заповнення листа-
дослідження)
Вивчення нового матеріалу здійснюється за таким планом.
1.Вчитель інформатики. (Пояснення роботи щодо створення комп`ютерної
моделі)
Під час роботи щоб створити коп’ютерні моделі використовується програма FReeMind
2. Вчитель географії.
-- За допомогою карти знань ми створимо графічну комп`ютерну модель лісової промисловості. Важливо ,щоб колір вузлів відрізнявся один від одного
за певними ознаками.
Значення кольору вузлів на карті знань:
червоний – галузі господарства,
синій - галузі лісової промисловості,
жовтий – продукція,
зелений – чинники розміщення підприємств.
Головний об`єкт вивчення нашого уроку – лісова промисловість. На карті знань вона фокусується в центрі (колір вузла червоний). Червоним кольором
позначимо вузол «Лісове господарство» ,тому що це окрема галузь господарства , яка належить до первинного сектора . Дальше продовжуємо гілку і позначаємо галузі, що належать до лісового господарства: лісівництво,
лісозаготівля і збирання дикорослих лісових продуктів- вузли синього кольору.
Потім , чинники розміщення: природні умови і ресурси.
Наступні гілки карти знань учні будуть виконувати поетапно( після презента-
ції певної групи) і самостійно (вчителі коригують роботу).
3.
3.1 Презентація результатів дослідження групи, що вивчала тему «Виробництво пиломатеріалів та дерев`яних будівельних матеріалів»
Всі учні стараються запам`ятати інформацію, якщо є потреба можна робити записи.
3.2 Учні виконують завдання: в програмі, на карті знань позначити виробництва
про які доповідала група та вказати чинники розміщення.
3.3 Презентація результатів дослідження групи, що вивчала тему
«Виробництво фанери, ДСП,ДВП та меблів».
3.4 Позначення виробництва та чинників на карті знань.
3.5 Презентація результатів дослідження групи, що вивчала тему
«Виробництво целюлози, паперу і картону».
3.6 Позначення виробництва і чинників на карті знань.
3.7 Презентація результатів дослідження групи, що вивчала тему
«Лісохімічна промисловість».
3.8 Позначення на карті знань.
Y. Систематизація і узагальнення набутих знань та умінь
1. //Картографічна лабораторія//
Вчитель географії.
-- Дякуючи нашій спільній праці ,використавши знання і навички з інформатики та географії , ви створили комп`ютерну модель
« Галузевий склад та чинники розміщення лісової промисловості».(Дод.2)
Під час презентацій ваших досліджень ми дізналися ,що на території України
є великі підприємства, які виробляють целюлозу, папір і картон, часто це комбі-
нати на яких здійснюється поступова переробка сировини. З допомогою тематичної карти «Лісова та деревообробна промисловість України» потрібно виконати наступне завдання.
Завдання 1. На віртуальній карті України за допомогою графічного редактора позначте міста в яких розміщені найбільші підприємства з виробництва целюлози, паперу і картону.
2. //Дерево рішень//
Кожна група досліджувала вплив лісопромислових підприємств на довкілля.
Можна підсумувати, що вплив на природу, загалом, є негативним і веде до ви-
никнення екологічних проблем. Давайте визначимо основні проблеми, і, найго-
ловніше, запропонуємо шляхи їх вирішення .
(Орієнтовна схема)
--- Що кожен з нас може зробити для вирішення проблеми?
*Здавати макулатуру.
*Двохсторонній друк на папері.
*Використання електронних носіїв.
*Використання штучних ялинок.
YI. Підбиття підсумків уроку
1.Оцінювання.
2.Вручення сертифікатів.