Інтегрований урок Як змінюється життя птахів восени? Перелітні та осілі птахи. (ЯДС).

Про матеріал
Урок містить цікавий пізнавальний матеріал про життя птахів восени. Матеріал уроку може бути використаний для вчителів початкових класів, вихователів групи продовженого дня.
Перегляд файлу

Інтегрований урок з ЯДС,

 читання та образотворчого мистецтва в  2 класі.

Тема.

Як змінюється життя птахів восени? Перелітні та осілі птахи. (ЯДС).

Чарівний світ природи. (Читання).

Початкові уявлення про графіку. «Хто у що вдягнений?». (Образотворче мистецтво).

Мета:

ЯДС. Ознайомити учнів із життям птахів восени, зі змінами, що відбуваються в їх житті; вчити наводити приклади перелітних птахів, осілих птахів. Розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; формувати навички охорони природи на прикладі птахів. Виховувати любов до природи.

Читання. Формувати навички свідомого виразного читання; учити учнів бачити і відчувати красу природи. Розвивати мовлення, увагу. Виховувати почуття прекрасного, дбайливе ставлення до природи.

\Образотворче мистецтво. Удосконалювати композиційні навички під час виконання задумки, розвивати творчу уяву, фантазію. Виховувати естетичний смак.

Методично – дидактичне забезпечення: мультимедійна презентація.

 Тип уроку: інтегрований, урок – мандрівка.

Очікуванні результати: після цього заняття учні зможуть: 

  • вести спостереження і узагальнювати їх;
  • будувати зв’язні висловлювання;
  • робити висновки;
  • творчо мислити.

Методи і прийоми. «Асоціативний кущ», «Незакінчене речення», «Крісло автора».

Хід уроку

І. Етап орієнтації.

Вчитель. Продзвенів уже дзвінок,

                 Починається урок.

                 Він осінній і цікавий,

                Тож гостей зібрав чимало.

                Поверніться до гостей

                 І привітайтесь:

 

Діти.       «Добрий день!»

      

Холодно зараз в лісах і в лугах,

Холодно зайчикам, лискам, птахам.

 Тепло і затишно в класі у нас,

Тож працювати нам уже час!

 

ІІ. Етап цілепокладання.

      Сьогодні у нас незвичайний урок. Тож я вас запрошую у світ чарівної природи, поезії і творчості. А допомагатиме  нам  здійснити мандрівку рідним краєм Їжачок Хитрячок. Тож на вас чекають цікаві, пізнавальні завдання.  Виконавши  їх, ви отримаєте подарунки, які знаходяться ось в цьому кошику.                                                                                                     

 1. Відгадайте загадки.

Зимою спить,

літом бринить.

Понад садами літає,

солодкий нектар збирає. (Бджола)   Слайд 2.

 

Як зима – вона на гілці,

І співа, мов на сопілці…

Жовті груди, чорні крила,

Кусень сала сама з'їла. (Синичка)   Слайд 3.

 

Хоч у нього шуба є,

Та як холод настає,

Він не їсть тоді, не п’є

І не ходить, не гуляє,

А у лігво спать лягає. (Ведмідь)   Слайд 4.

 

Пані в срібнім жупані,

Хвостиком махне –

Глибоко пірне. (Риба)   Слайд 5.

 

 - Як можна їх назвати одним словом?

- Які групи тварин ви знаєте?               

      комахи        

                                звірі            ТВАРИНИ      птахи              Слайд 6.

                                                         риби

— Багато клопоту восени не тільки у звірів, комах, але й у птахів.

І сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як змінюється життя птахів восени. А урок у нас буде незвичний – природо - читально -творчий.

 

Ось і тема в нас нова,

Зашифрована вона,

Пропоную в гру пограти

І її розшифрувати.

 

  1. Гра «Дешифрувальник».   Слайд 7.

 Розшифруйте тему нашого уроку.

 2   пта   5   ту   8  до

 4   го             7   ся            1  як  

 3   хи   9   зи

 6  ють           10 ми

 

2. Технологія « Незакінчене речення».   Слайд 8.

- Що ви очікуєте від цієї  мандрівки?

( Діти по черзі проговорюють свої очікування).

( Я хочу дізнатися щось нове і корисне. Я очікую, що на уроці буде цікаво.  Я хочу розширити свої знання. Я очікую, що добре попрацюю і дізнаюся щось нове).

А щоб ваші очікування реалізувалися, як ми будемо працювати?

 

У – уважно              Слайд 9.

Р – результативно

О – організовано

К – колективно

 Їжачок пропонує звернути  увагу  на план мандрівки.

 

ІІІ. Етап проектування.

      Ось на  яких галявинах ми побуваємо.   Слайд 10.

  1. Погода.
  2. Загадкова.
  3. Осіння.
  4. Танцювальна.
  5. Ігрова.
  6. Творча.
  7. Підсумкова.

 Чи згодні ви  побувати на таких галявинах?

 

ІV. Етап організації виконання плану діяльності.

Перша галявина, з якої ми почнемо мандрівку -  « Погода».   Слайд 11.

Їжачок цікавиться,  як ви спостерігаєте за погодою. Тож давайте підведемо підсумки  своїх спостережень .                                                

     Вправа «Погода».

 

Яка зараз пора року?

Який місяць?

Яке число?                                                                  

Що можна сказати  про стан неба?

Яка температура повітря?

Чи є сьогодні вітер? Який він за силою?

Чи були сьогодні опади?  

Висновок. Молодці, діти, ви вмієте вести спостереження за погодою. Отже, це завдання ви виконали. Наступне завдання від Їжачка.

 

    Галявина   «Загадкова».

Голі поля, мокне земля.
Дощ поливає, пташки відлітають.
Хто скаже, хто знає, коли це буває? (Восени).

 

Галявина «Осіння». 

Читання вірша «Листопад».   Слайд 12.

 

Діти, давайте пригадаємо вірші про осінь,  які ми з вами читалина уроці читання? Прочитайте виразно з памяті .

Хвилинка поезії. « Крісло автора».

На ялинку біля плоту

ронять … позолоту,

і чіпляються …

за голки, за колючки,

наче іграшки.

 

Вітер з пожовклим листком

грається в котика-мишки.

То поженеться …,

то підкрадається … .

Ну, а коли спійма,

буде, дітки, … .

(Розмістимо на дошці слово  Осінь)

Завдання «Асоціативний кущ». 

   Згадайте, які прикмети осені описані у віршах і загадці?

 ( Опадає листя, відлітають птахи, звірі впадають в сплячку, йдуть дощі ).                                                                                                    

 

 Підсумок.  Достигання  плодів  і  насіння,  пожовтіння  листя та листопад  — це осінні явища. Відбуваються зміни і в житті птахів.

 

З настанням осені змінюється життя птахів. Вони не можуть знайти їжі, збираються у зграї і відлітають у теплі краї. Їх називають перелітними птахами.

Слайд 13.

Лелеки, журавлі живляться тваринами водойм. Взимку водойми вкриваються кригою.

Слайд 14.

Лебеді, дикі качки, гуси живляться переважно рослинами. Водойми вкриваються взимку кригою, а трав’янисті рослини в’януть восени.

Слайд 15.

Ластівки, зозулі, соловейки живляться комахами та гусінню. Восени комахи ховаються в затишні місця – щілини кори дерев, під опалим листям, у грунт.

Слайд 16.

Шпаки вирушають у дорогу величезними зграями, схожими на хмару. Холод і голод жене їх у тепліші місця.

Слайд 17.

Стрижі і ластівки летять у теплі краї зі швидкістю 130 км/ год.

Слайд 18.

Стрижі і ластівки летять у теплі краї зі швидкістю 130 км/ год.

Слайд 19.

Дикі гуси, дикі качки, лебеді, журавлі відлітають пізніше. Вони ще протягом деякого часу восени мають змогу добувати їжу.

Слайд 20.

Деякі птахи залишаються на одному і тому самому місці.Такі види птахів називаються осілими.

Слайд 21.

Дикі гуси, дикі качки, лебеді, журавлі відлітають пізніше. Вони ще протягом деякого часу восени мають змогу добувати їжу.

Слайд 22.

З настанням холодів птахи залишають ліси й поля і переселяються ближче до людей, де зможуть легше прогодуватися.

Слайд 23.

 

  • Хочу звернутися, діти, до вас із проханням.

Холодно взимку зайчатам і білці,

Песику — в будці, в сараї — корівці.

Мерзнуть у котика лапки і вуха,

Мерзне ворона в лиху завірюху.

Горю зарадити можемо.

В будку Шарикові настеліть соломи,

Зайчикові покладіть під кущик

Кілька морквинок, листочок капусти,

Теплу корівці поставте водичку,

Птицям насипте крихт в годівничку.

Як допоможемо дружно, малята, —

Виживуть взимку птахи і звірята.

 

А тепер проведемо міні-тренінг.

 

Якщо ви не руйнуєте пташині гнізда – підстрибніть тричі.

Якщо разом з батьками зробили годівничку для птахів – плесніть в долоні тричі.

Якщо підгодовуєте пташок взимку – погладьте себе по голівці.

Якщо у вас болить душа, коли ви бачите птахів узимку – покладіть руку на серце.

Якщо хочете жити у злагоді з природою – обійміть себе.

 

А тепер розгляньте ілюстрації та прочитайте народні прикмети про птахів.

       1. Якщо в будинок залетів голуб, а у вас в родині є незаміжня дівчина, готуйтеся до її швидкого весілля.

  1. Якщо в вікно залетіла або стукає ластівка, вас чекає гарна звістка.
  2. Якщо до вас залетіла або постукала синичка, можливий прихід гостей.
  3. Соловей приносить в будинок багатство.
  4. Якщо сорока сіла на балкон або підвіконня – вона приносить на хвості візит гостей або плітки, а хворим обіцяє швидке одужання.
  5. Якщо птиця б'ється в вікно, може передвіщати невеликі матеріальні витрати.

 

 

Галявина   «Танцювальна».   Слайд 24.

 

Галявина «Ігрова».

 

Гра «Впізнай пташку» (Відгадати загадки).

 

    Гра «Хто як зимує?»

На дошці 2 колонки.

  1. Зимуючі птахи      2. Перелітні птахи

Дітям роздаю малюнки.

- Один, два, три, кожен птах своє місце займи.

 

          Гра «За і проти».

(Якщо речення правильне, діти плескають в долоні, а якщо ні – мовчать).

- З настанням холодів всі птахи відлітають у теплі краї.         

- Горобці, дятел, сорока – зимуючі птахи.                              

-З настанням холодів пташки переселяються                         

 ближче до житла людей.                                                        

                                                       

 - Дикі гуси, качки, лелеки відлітають у теплі краї.               

 - Основна причина відльоту птахів – голод.      .                   

 - До нас прилітають зимувати снігурі.                                 

 - Горобці відлітають у теплі краї.                                          

 

         Галявина « Творча».

  • Пригадайте ознаки птахів.

Розфарбуй розмальовку, пізнай пташку та розкажи, як вона зимує.

 

Галявина «Підсумкова».

Їжачок пропонує перевірити, що ви дізналися    про птахів і пропонує пограти в гру

« Незакінчене речення»».

  • Перелітні птахи: … .
  • Осілі птахи .… .
  • Природне явище в житті птахів - ….

Висновок.  Осінні перельоти - це природне явище в житті птахів. А саме це ми сьогодні з вами розглянули.

VII. Підсумок. Рефлексія. 

Тепер у нас цілий багаж знань. Чи досягли ми поставленої мети?

Вправа «Інтерв'ю».

  • Сьогодні на уроці я дізнався…
  • Було цікаво дізнатися…
  • Я виконував завдання…
  • Я зрозумів, що…
  • Я навчився…
  • Я зміг…
  • Мене здивувало…
  • Урок дав мені для життя…
  • Мені захотілося…
  • Більше за все мені сподобалося…

VIII. Домашнє завдання.

На дошці запропоноване завдання на вибір.

  1. Скласти казку  «Осінні турботи птахів».
  2. Розфарбувати розмальовки.

IX. Оцінювання.

А тепер оцініть свою роботу на уроці. Якщо ви задоволені своєю роботою – прикріпіть пташку на жовті листочки, а якщо відчуваєте, що для успіху треба  ще постаратися – прикріпіть на червоні листочки.

Їжачок задоволений вашою роботою на уроці.

 - Мені дуже сподобалося, як ви працювали – старанно, активно, результативно.  Дякую за плідну роботу.   А їжачок за таку роботу пригощає вас осінніми смаколиками.                       

  • Працювали ви старанно,

Тож урок пройшов не марно.

Працювали від душі.

Другий клас – ви МОЛОДЦІ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
2 січня 2023
Переглядів
507
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку