Інтегрований урок 5 клас
Тема: Їжа
Мета: повторити й узагальнити засвоєний лексичний і граматичний матеріал.
Повторити вірш і пісню.
Продовжувати формувати навички читання, аудіювання та мовлення.
Навчити читати рецепти.
Розвивати вміння працювати в парах та групах.
Виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови.
Обладнання: Все для імітації чаювання та приготування чаю та пирога (посуд і продукти),
справжній чай та пиріг; виставка кулінарних книг; запис пісень, зображення Чарлі;
постер із зображенням «Crazy cakes» та підписами до цих тортів; меню на дошці
поряд із зображенням Чарлі або на постері; картки із завданням (НО1), з текстами (НО2), (НО3).
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
1.Привітання. Уведення в іншомовну атмосферу.
Вчитель вітає клас, учні, у свою чергу, вітають учителя.
Бесіда з дітьми.
T: Lo you like to eat sweets, cookies, cakes?
2. Повідомлення теми та мети уроку.
T: Today we’re going to prepare a party.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
T: Look at the blackboard. This is Charlie. Charlie only eats things that starts with ch. Ring ch at the beginning of words on your cards. Draw three things Charlie chose.
НО1
T: Read the menu aloud.
T: Read the cards aloud and translate them.
Учні працюють у парах.
НО2
2). Crazy cakes!
T: Look at the poster. Read the notes to the pictures. The most candies on the cake is 12,432. The longest cake ever made was as long as 208 London buses! The largest birthday ever weighed as much as 14 elephants!
T: Look at the recipe.
Учні працюють у групах.
НО3
Закінчення завдання
4.Вивчення пісні.
T: Lеt’s sing a song using the recipe.
Учні вже вчили цю пісню, але інгредієнти змінюються згідно з рецептом. Учні співають й імітують приготування торту. Вчитель читає рецепт, якщо треба, пояснює, що слід робити.
WE’RE GOING TO MAKE A CAKE
(to the tune of “The Farmer’s In His Dell”)
We’re going to make a cake, We’re going to make a cake.
We’re going to make it really big
Because we all like cake.
Flour in the bowl, flour in the bowl.
Stir it with a great big spoon,
Flour in the bowl.
Sugar in the bowl, sugar in the bowl
Stir it with a great big spoon
Sugar in the bowl
Nuts in the bowl, nuts in the bowl,
Stir it with a great big spoon
Nuts in the bowl
Carrots in the bowl, carrots in the bowl
Stir it with a great big spoon
Carrots in the bowl.
Bananas in the bowl, Bananas in the bowl
Stir it with a great big spoon
Bananas in the bowl
Eggs in the bowl, eggs in the bowl
Stir it with a great big spoon
Eggs in the bowl
Oil in the bowl, oil in the bowl
Stir it with a great big spoon
Oil in the bowl
Put it in the oven, put it in the oven
Take care not to slam the door,
Until it’s nicely cooked.
Cream on the top, cream on the top
Spread it with a big, flat knife,
Cream on the top
We all have a piece, we all have a piece
Some for you and some for me,
There’s some for everyone.
And now it’s all gone, and now it’s all gone.
Yumm it was very good.
Now it’s all gone.
5. Чаювання.
Імітуємо або проводимо справжнє чаювання.
T: Lay the table. Recite the poem about a teapot.
Під час накривання на стіл декламуємо вірш.
I’m a little Teapot.
I can change my handle
And my spout.
Just tip me over
And pour me out.
Just tip me over
And pour me out
I’m a little Teapot
Short and stout
Here is me handle,
Here is my spout.
When I get all steamed up
Then I shout,
Just tip me over
And pour me out!
I’m a very special
Pot, it’s true.
Here, let me show you
What I can do
Під час чаювання повторюємо фрази етикету.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
T: Write your menu for a party.
T: Thank you for a cake, but who took the cookies?
JAZZ CHANT
Class: Who took the cookies from the cookie jar?
T: (pupil’s name) took the cookies from the cookier jar.
P: Who, me?
Class: Yes, you!
P: Couldn’t be.
Class: Then who?
(Continue with other pupil’s name.)