Інтелектуальна гра-змагання "Збережемо наш скарб - рідну мову"

Про матеріал
Інтелектуальну гру-змагання знавців української мови «Збережемо наш скарб – рідну мову» рекомендовано проводити з учнями початкових класів. Мета: розвивати й поглиблювати знання з рідної мови, формувати особистість учнів, здатних гідно передати духовні надбання свого народу, попередніх поколінь, виховувати в учнів любов та повагу до української мови, бажання вивчати, розмовляти та спілкуватися рідною мовою; розвивати мовлення учнів, їхні творчі здібності, формувати мовну культуру учнів, справжній патріотизм.
Перегляд файлу

Інтелектуальна гра-змагання

знавців української мови

 

 «Збережемо наш скарб – рідну мову»

 

Мета: розвивати й поглиблювати знання з рідної мови, формувати особистість учнів, здатних гідно передати духовні надбання свого народу, попередніх поколінь, виховувати в учнів любов та повагу до української мови, бажання вивчати, розмовляти та спілкуватися рідною мовою; розвивати мовлення учнів, їхні творчі здібності, формувати мовну культуру учнів, справжній патріотизм.

 

Обладнання: конверти із завданнями, хмаринки, медалі.

 

Хід заняття

 

І. Організація класу. Створення емоційного настрою.

1.Бесіда з учнями

-  Всі живі створіння на Землі спілкуються між собою. Одні мовою жестів, інші – мовою звуків. Лише нам, людям, подарований Богом дорогоцінний скарб – мова. Дякуючи цьому дару, ми можемо порозумітися, розказати про свої почуття і переживання. За допомогою мови ми бережемо свою історію, передаємо з покоління в покоління набуті знання і досвід. Чи замислювалися ви коли-небудь, скільки мов живе на Землі? (Вислухати припущення учнів).      

  - Нині їх близько 5000, точної ж кількості не встановлено. Досконало вивчено біля 500 мов, 1400 на межі вимирання. Серед живих мов світу бринить срібним дзвіночком і наша рідна мова.

-А яка наша рідна мова?

- Українська.

2. Асоціативний кущ «Наша мова…»

- Доберіть слова, якими можна змалювати нашу мову.

 

(Рідна, милозвучна, солов’їна, барвінкова, чудова, дорога, велична, чарівна, дивна , сонячна, мудра, чиста, співуча, казкова, світанкова, кольорова, вічна, чиста … .)

 

Учень.

Мово ж моя, мово,

Мово України,

Ти моя казкова

Пісня солов'їна.

Учень.

Розцвітай під небом

Проліском прекрасним,

А любов до тебе

В серденьку не згасне.

Учениця.

Йди по світу гідно

В шані і привіті,

Ти для мене рідна

І найкраща в світі!

Учень.

Мово ж моя, мово,

Мово-чарівниця,

Не згаса духовна

Батьківська криниця.

1. Ти постаєш в ясній обнові,

Як пісня, линеш, рідне слово,

ти наше диво калинове,

кохана материнська мово!

Д. Білоус

2. Буду я навчатись мови золотої.

У трави-веснянки, у гори крутої,

В потічка веселого, що постане річкою,

В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

А. Малишко

3. РІДНЕ СЛОВО

Батько мені каже:

— З книжкою дружи.

Рідну мову, синку, завжди бережи.

Мову ту, що люди рідною зовуть,

Ти ніде й ніколи, синку, не забудь.

Рідне слово-пісню завжди серцем чуй,

Як Вітчизну й матір, їх люби, шануй.

В. Верба

4. НАША МОВА

Мова наша, мова — мова кольорова,

В ній гроза травнева й тиша вечорова.

Мова наша, мова — літ минулих повість,

Вічно юна мудрість, сива наша совість.

Ю. Рибчинський

5. ЄДИНА, ЯК МАТИ

Солов'їну, барвінкову,

Колосисту — на віки –

Українську рідну мову

В дар мені дали батьки.

Берегти її, плекати

Буду всюди й повсякчас,—

Бо ж єдина — так, як мати,—

Мова в кожного із нас!

Оксана Забужко

 

ІІ. Повідомлення теми і мети заняття

- Сьогодні ви матимете змогу показати свої:

Знання

Уміння

Навички

Кмітливість

Уважно прослухайте правила гри. Перевіримо знання української мови.

За кожну правильну відповідь ви отримуєте смайлик. Всі учні підраховують їх загальну кількість. Таким чином обираємо кращого знавця рідної мови та нагороджуємо його медаллю «Знавець української мови»

1 КОНКУРС «РОЗМИНКА»

Перевіримо швидкість вашого мислення. Я буду називати тлумачення понять, а ви – називати їх одним словом. Це своєрідний словник.

Мама вашої мами. (Бабуся)

 Рослина-лікар, рослина-символ, рослина-легенда, одвічний символ України. (Калина)

 Ліричні пісенні твори, які виконуються матір´ю над колискою дитини. (Колискова).

Спосіб числення днів у році, а також таблиця з переліком усіх днів року (Календар)

Квіти, листя,гілки, сплетені в коло, якими зазвичай прикрашають голову дівчата (Вінок)

 Умовні знаки, якими передано на письмі звуки мовлення. (Букви)

2 КОНКУРС «ЗАКІНЧИ ПРИСЛІВ’Я ТА ПРИКАЗКИ»

Не все,що знаєте... ( треба говорити ).

Яка головонька... ( така й розмовонька ).

Умієш говорити... ( умій і слухати ).

Більше діла... ( менше слів ).

Гостре словечко... ( коле сердечко ).

Слово – не горобець... ( вилетить – не впіймаєш ).

Говори мало... ( слухай багато ).

Що маєш казати... ( наперед обміркуй ).

 Добре слово... ( краще за гроші ).

 Слово до слова... ( зложиться мова ).

3 КОНКУРС «ЗМІНИ ХМАРИНКУ»              

( На дошці хмаринки із словами, що пояснюють фразеологізми)

Набрати в рот води  - мовчати,

пекти раків – почервоніти,

накивати п’ятами – побігти,

викинути із голови – забути,

пасти задніх – відставати,

прикусити язика – замовкнути,

п’яте через десяте – як-небудь,

байдики бити – лінуватися.

4 КОНКУРС«ДОПИШИ ВІРШИКА»
1. ЇЖАЧОК
Ходить лісом їжачок,
В нього шубка з... (ниток, дроту, колючок)                                                                            2. ЩО ЇЙ СНИТЬСЯ?
Вночі їй завжди півник сниться.
Вона не курка, а... (гуска, ворона, лисиця)                                                                                    3. НА ПРОГУЛЯНКУ
У неділю на Хрещатик
Квочка вивела... (голубів, курчаток, вівців)                                                                                 4. ХТО ТАКА?
Великі очі й голова.
Не Колобок це, а... (слон, сова, коза)                                                                                           5. РИБАЛКА
Ярослав на камінь сів,
Ловить в річці... (щук, карасів, мух)                                                                                        6. РОЗУМНИЦЯ
Має Галя добру звичку
Класти книги на... (вікно, підлогу, поличку)                                                                         7. МАЙСТЕР
Меблі, двері й чобіток
Ремонтує... (голка, ложка, молоток)                                                                                           8. ЛІСОВЕ ТАКСІ
По дорозі жук повзе,
На спині листок... (фарбує, малює, везе)                                                                                9. А ЯК У НИХ
Є ім’я у мене і в сестрички,
А щеня і котик мають... (рибу, клички, назву)                                                                        10. НОВИЙ ГЕРОЙ
Їжак згорнувся у клубок.
– Я, – каже, – не їжак, а... (пиріжок, булочка, Колобок)

5 КОНКУРС«КАЗКОВІ ПЕРЕГОНИ»

1 Хто написав казку «Івасик – Телесик» (народ)
2. Назвіть головного героя казки «Ріпка»
3. Назвіть основну геометричну фігуру казки «Колобок»
4.Як звали півника в казці « Колосок»? ( Голосисте горлечко )
5. В чий будиночок забралася Коза-Дереза? ( Зайчика )
6.Кому з героїв у скрутну хвилину допомогло гусеня ? ( Івасику - Телесику)
7. Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею)
8.Кого зробив дід із соломи? (Бичка)
9. Хто бігав наввипередки з їжаком? (Заєць )
10.Яка тварина прикинулася неживою серед дороги? (Лисичка)
11. У якій казці битий небиту віз? ( Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат)
12 . Назвіть предмет у якому помістилося багато казкових героїв. (Рукавичка)

ІІІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.
Учениця.

Велична, щедра і прекрасна мова,

Прозора й чиста, як гірська вода,—

То України диво барвінкове,

Багата мова й вічно молода.

Учень.

Живи, вкраїнське слово, процвітай!

Моє мале сердечко звеселяй!

В кожну сім'ю й оселю завітай,

Де люблять і шанують рідний край.

Учениця.

Щоб пам'ятали нині й назавжди,

Якого роду доньки ми й сини.

Красу своєї мови бережи,

Бо житиме вона — то житимемо й ми!

Вчитель. Любі діти, шановні батьки, гості! Добігає кінця наше свято. Ми були б дуже раді й щасливі, якби від сьогоднішнього свята наші діти залишили у своєму серці хоча б одну краплину любові до рідної мови.

Вивчайте, любіть свою мову,

Як світлу Вітчизну любіть.

Як степів красу калинову,

Як рідного неба блакить.

 

 Висловіть свої враження від заняття, продовживши речення:

Я зумів…

Я знав…

Я зрозумів, що…

Найбільші труднощі я відчув…

Мені б хотілося ще …

Яке завдання було найскладнішим?

Яке завдання було найцікавішим?

 

- У кого ж сьогодні найбільше смайликів? ( Весь клас рахує зароблені бали).

- Хто найяскравіший знавець української мови?

(Нагородження переможців дипломами «Знавець української мови».

Заключне слово вчителя.

 

Усе минає, а слово залишається. Залишається і несе крізь час голос людської душі. То ж хай живе, переживає століття й покоління найбільше диво – рідна мова!

docx
Додано
1 листопада
Переглядів
112
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку