Інтелектуальна власність Відповідно до ст. 418 ЦК України: "Право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об'єкт права інтелектуальної власності". Поняття "інтелектуальна власність" виникло в процесі тривалої практики юридичного закріплення за певними особами їхніх прав на результати інтелектуальної діяльності у промисловій, науковій, художній, виробничій та інших сферах.
Основні нормативні акти які регулюють відносини у сфері інтелектуальної власностіКонституція України;Кодекси України: цивільний та господарський;Закон України «Про авторське право і суміжні права»;Закон України «Про видавничу справу»;Закон України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів»;Закон України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні»;Закон України «Про електронний цифровий підпис»;Закон України «Про захист від недобросовісної конкуренції»;Закон України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах»;Закон України «Про інформаційні агентства»;Закон України «Про інформацію»;Закон України «Про кінематографію»;Закон України «Про науково-технічну інформацію»;Закон України «Про наукову і науково-технічну експертизу»;Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі»;Закон України «Про охорону прав на зазначення походження товарів»;Закон України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг»;Закон України «Про охорону прав на промислові зразки»;Закон України «Про охорону прав на сорти рослин»;Закон України «Про охорону прав на топографії інтегральних мікросхем»;Закон України «Про професійних творчих працівників та творчі спілки»;Закон України «Про рекламу»;Закон України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних»;Закон України «Про систему суспільного телебачення і радіомовлення України»;Закон України «Про телебачення і радіомовлення». Міжнародні договори до яких приєдналась Україна. Бернська конвенція (Паризький акт 1971 р.);Римська конвенція 1961 р.;Женевська конвенція 1974 р.;Догові ВОІВ про авторське право;Паризька конвенція, Стокгольмський акт;Договір про патентну кооперацію 1970 р.;Договір про патентне право 2000 р.;Мадридська угода 1891 р.;Мадридський протокол 1989 р.;Договір про закони щодо товарних знаків 1994 р.;Міжнародна конвенція про охорону нових сортів рослин. Джерела права інтелектуальної власності в Україні
ОЗНАКИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІЗдійснюється тільки людиною. Ознака творчості – це процес по створенню якісно нового результату, який вирізняється оригінальністю, неповторністю, суспільно-історичною унікальністю. Результат творчої діяльності для того, щоб стати результатом інтелектуальної власності повинен отримати правову охорону з боку держави. Нематеріальна діяльність"Людський геній є джерелом усіх витворів мистецтва та винаходів. Ці витвори є гарантією життя, гідного людини. Обов'язок держави - забезпечити надійну охорону всіх видів мистецтв і винаходів"Арпад Богш
ВИДИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІЛітературно-мистецька діяльність з приводу створення творів науки, літератури, мистецтва. Результати цієї діяльності поділ на 2 види: літературні твори твори науки. Науково-технічна діяльність – спрямованість на промислове виробництво; охороняється правом промислової власності
Авторське право — це сукупність прав автора (та його правона ступників) щодо створення або використання твору літератури, науки, мистецтва тощо.зазначення імені автора (або заборона зазначення) на створеному об’єкті та його примірниках;вибір псевдоніма та зазначення його замість справжнього імені автора на створеному об’єкті та його примірниках; збереження цілісності створеного об’єкта та на заборону будь-якої його зміни; дозвіл (заборону) використовувати (друкувати, копіювати, перекладати, виконувати, демонструвати тощо) об’єкт іншим особам тощо. Використання об’єкта інтелектуальної власності без відповідного дозволу автора є порушенням авторських прав і переслідується відповідно до законодавства України.
Не є об'єктами авторського праваофіційні документи (закони, рішення суду, інші тексти законодавчого, адміністративного характеру), а також їх офіційні переклади;державні символи і знаки (прапори, герби, ордени, грошові знаки та інші державні символи і знаки);твори народної творчості (фольклор);повідомлення про події та факти, що мають інформаційний характер.
Порушення Авторського праванезаконне (без відповідної ліцензії) використання комп’ютерних програм; розповсюдження малюнків, фотографій, музичних і літературних творів без дозволу автора; використання у власних творах, рефератах, наукових роботах тощо фрагментів з наукових, літературних, музичних творів, кіно- та відеофільмів, фотографій, малюнків без посилання на їх авторів.
До порушення права інтелектуальної власності відносяться: Піратство - дії, спрямовані на протиправне використання об'єктів права інтелектуальної власності, що належать іншим особам, умисно вчинені особою, яка розуміє протизаконний характер цих дій, з метою отримання матеріальної вигоди.
Піратство програмного забезпечення. Нелегальне копіювання та розповсюдження програмних продуктів на дисках та через комп'ютерні мережі, що включає також зняття (нейтралізацію) різноманітних програмних систем захисту. Для цього існує спеціальний клас програмного забезпечення — так звані англ. «cracks» (укр. кряки чи крякалки) — тобто спеціальні патчі, готові серійні номери або їх генератори для продукту, котрі знімають з нього обмеження, пов'язані з вбудованим захистом від нелегального використання. Окрім цього існують допоміжні програми для полегшення процесу зламу — налагоджувачі, дизасемблери, редактори PE-заголовка, редактори ресурсів, розпакувальники і так далі.
Піратство відеоігор. Нелегальне поширення відеоігор має свою специфіку — зазвичай в іграх застосовують специфічні види захисту, з прив'язуванням копії гри до носія (DVD диску). Для подолання обмежень використовуються як зламані версії файлів, так і спеціальні емулятори зчитувачів CD або DVD дисків. Також існує практика випуску піратських збірок, тобто запис на один носій кількох ігор, що не є розрахованими на це. Часто у цих випадках вирізаються не життєво важливі частини гри, наприклад відеоролики та озвучування персонажів.
Зплагіатити –це:вкрасти ідею або слова іншої людини і видати їх за власні;використати результати роботи іншої людини без вказання джерела, звідки вони були взяті;повністю або частково вкрасти мистецький, науковий або інший твір чи роботу та видати їх за свою;представити вже існуючу ідею або продукт як новий та оригінальний.
Етика — це правила та норми поведінки людей у відносинах одне з одним, із суспільством і державою. Сьогодні особливого значення набуває мережевий етикет. Так, Асоціація комп’ютерної техніки (Association for Computing Machinery — скорочено ACM) зі Сполучених Штатів Америки розробила власний Кодекс етики і професійної поведінки. Серед основних положень кодексу такі: спрямовувати свою діяльність на користь суспільства та добробут людей; не завдавати шкоди іншим; y бути чесним, заслуговувати на довіру інших; забезпечувати дотримання прав власності, включаючи авторські права; захищати інтелектуальну власність; y поважати конфіденційність і права інших людей; не використовувати комп’ютерну техніку на шкоду іншим; сприяти громадському розумінню ризиків, пов’язаних з використанням комп’ютерної техніки тощо.
Використані джерела. Бібліотека Сумського державного університету https://library.sumdu.edu.ua/uk/component/content/article.html?id=820&Itemid=0 Сайт дистанційна освіта https://dystosvita.org.ua/course/view.php?id=12 Трофименко Дар`я Миколаївна, матеріали конспекту уроку https://naurok.com.ua/urok-dlya-9-klasu-intelektualna-vlasnist-ta-avtorske-pravo-etika-i-pravo-pri-stvorenni-ta-vikoristanni-informaciynih-resursiv-50286.html