Інтерактивний урок (інтегрований урок: трудове навчання, образотворче мистецтво, народознавство)

Про матеріал
Тема: Писанка – це свято у барвах, це музика у кольорі. Мета: - Ознайомити з писанкою – одним із видів декоративного прикладного мистецтва; - Ознайомити з видами та технікою виконання писанки; - Виховувати інтерес та повагу до народних традицій. Обладнання: Ілюстрації з обладнанням писанок, зразки писанок та крашанок, малюнки дітей з зображенням писанок, схема – таблиця «Що означає колір у писанок та крашанок?». Оформлення на дошці записів: «Види писанок», схеми – малюнки. Матеріал: два яйця, віск, підставка під свічку, свічка, писачок, підставка під писанку, фарбники, ложка, олівець, фломастери, сірники, рушнички для ігор з крашанками.
Перегляд файлу

ІНТЕРНАТИВНИЙ УРОК 
(інтегрований урок: трудове навчання, образотворче мистецтво, народознавство) 
(4 клас)

 

Тема: Писанка – це свято у барвах, це музика у кольорі.


Мета: - Ознайомити з писанкою – одним із видів декоративного 
прикладного мистецтва; 
- Ознайомити з видами та технікою виконання писанки; 
- Виховувати інтерес та повагу до народних традицій. 
Обладнання: Ілюстрації з обладнанням писанок, зразки писанок та крашанок, малюнки дітей з зображенням писанок, схема – таблиця «Що означає колір у писанок та крашанок?». Оформлення на дошці записів: «Види писанок», схеми – малюнки. 
Матеріал: два яйця, віск, підставка під свічку, свічка, писачок, підставка під писанку, фарбники, ложка, олівець, фломастери, сірники, рушнички для ігор з крашанками. 
 

ХІД УРОКУ


І. Вступна бесіда. Повідомлення теми уроку. 
- Сьогодні діти напередодні Великодня, свята Пасхи ми з вами разом будемо відкривати для себе красу наших писанок. 
Звичайно разом тему уроку… 
Писанкарство – один із видів декоративно – прикладного мистецтва на Україні. 
- Нагадайте, що ми називаємо декоративно прикладним мистецтвом? 
(Створення своїми руками виробів, що мають практичне значення в житті і вони художньо оформлені). 
- Нагадайте які саме роботи, що виконували на малюванні та праці ми відносили до декоративно – прикладного мистецтва?(Чеканка, вишиванка, оформлення українським орнаментом сорочки, підставки для писанки).

ІІ.Розповідь вчителя з історії писанки. 
Коріння цього мистецтва сягають у глибоку давнину. В ті часи коли ваші пра-пра-діди, та бабусі вірили в існування лісовиків та русалок. 
Саме в т давні часи з’явився дуже добрий чоловік – Ісус Христос. Він чинив людям тільки добро, ніс їм правду. 
Але іноді були злі люди, яким була не вигідна правда , яка викривала їх темні справи. Вони вирішили посадити Ісуса в темницю. 
Та правда його не затихла… 
Тоді ці злі і жорстокі люди розп’яли Ісуса на хресті… 
Ісус Христос не зробив жодній людині лиха, тому кілька днів він воскресав живим… 
А першим це виявила Марія і св. Соломія, які біля пустої гробниці ( в печері ) побачили в мисці яйця, які з білих стали червоними. Вражені чудом воскресіння вони стали розносити людям новину, а в підтвердження цьому дарували взяті в печері яйця, промовляючи при цьому : « Христос Воскрес !» 
Отже з прийняттям християнства, писанки стали символом Великодня свята воскресіння Христа. 
Розписані писанки, після освячення в церкві дарують родичам, знайомим, друзям промовляючи « Христос Воскрес ! » у відповідь кажуть : « Воістину Воскрес » та щиро дякують. Дарувати писанку означає бажати щастя, добра, здоров’я …доброї вдачі.Символи писанки 
- Тепер розглянемо писанку ближче: 
- малюнок – схема 
- колір. 
Що означали у наших предків певні символи: 
писанка «безконечних» - означає, що немає кінця життя на Землі. 
Пасічники часто клали їх у вулики, щоб безконечно роїлись бджоли 
Писанка «берегиня» - означає образ Богині – Матері всього живого. 
Писанка «Олень, кінь» - символізують успіх тварин та людей . 
Писанка «півень» - символізує захист від вогню, блискавки. 
Писанка «квіти» - символ ще не народжених дітей. 
Писанка «з релігійними атрибутами» - символ Христової віри.

Колір на писанці 
Червоний – символізує радість 
Жовтий – урожай 
Синій - здоров’я 
Зелений – весну, радість, життя 
Темні – спокій. 
Сполучення кольорів означає родинне благополуччя, успіх здоров’я – все що за звичаєм бажаємо людям.

Види писанок

1. Писанка (трад. – парафіном ) 
2. Крашанка 
3. Драпанка 
4. Мальованка.

Писанка (Хід роботи) 
Нелегка справа творити писанки, але вона не повинна нами забуватись, тому розпочнемо: 
1. Зварили яйце (можна сире) 
2. Обезжирили у розчині оцту 
3. Підсушили 
4. Намічаємо оновні лінії орнаменту олівцем, парафіном.

1) Тримаємо вказівним та великим пальцем яйце; 
2) Обидва лікті на столі; 
3) Надаємо орнамент; 
4) Каліграфічна хвилинка писачком; 
5) Нагрівання інструменту; 
6) Техніка безпеки при користуванні свічкою та парафіном; 
7) Заправляємо воском, парафіном; 
8) Нагріваємо писачок; 
9) Робимо пробні штрихи на папері; 
10) Після оформлення писанки малюнком опускаємо у фарбник ( 5 -7 хв); 
11) Просушуємо (обтираємо насухо); 
12) Знімаємо парафін. 
Так можна повторити 2- 3 рази. 
Порада: 
- Щоб писанка мала святковий вигляд – натирають її салом. Завершують цю роботу віршем «Писанка» ( Катерина Перелісна)

Гарна писанка у мене – мабуть кращої нема! 
Й мама не допомагала малювала сама. 
Я цю писанку для себе для зразочку залишу 
А для мами і для тата я ще кращих напишу.

Мальованки.

- А тепер спробуйте розмалювати фломастерами яйце по – своєму , за своєю фантазією створіть скарб народного мистецтва, що називається писанкарством. 
( На столи роздано зразки ілюстрованих таблиць, звертаю увагу на малюнки дітей, нагадую за додатковий підручник, матеріал, що використовувався для симетрії орнаменту, діти працюють).

Додаткова інформація: 
1. Наші бабусі та дідусі намагались за 5 – 6 днів до Паски гарно прибрати в хаті, підбілити її, підправити. 
2. В четвер, перед Великоднем вимивались, одягались чисто і після молитви сідали писати писанки. 
3. Писали 12 - 13 яєць. Сім’ї були великі. Яєць оформляли багато. 
4. Святили з суботи на неділю у церкві. 
5. Дарувала близьким. 
6. Влаштовували ігри.

Оформлення святкового стола 
Ігри: «Рушничок» 
«Міцна карашанка» 
«Візьми собі писанку».

Рефлексія

 - Чи сподобалась робота? Що найбільше запам’яталось ? 
Контрольні запитання: 
- Чому писанкарство вважають декоративно – прикладним мистецтвом? 
- Які є види писанок? Які виконувал на уроці? 
- Як називається інструмент для писанок? 
- Які символи запам’ятали? Що намагались виразити?

Побажання: Спробуй вдома зробити писанку.

 

docx
Додано
21 березня 2025
Переглядів
193
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку