Календарне планування біологія 6, 7, 8, 9 клас

Про матеріал
Календарне планування 6 клас (70 год – 2 год на тиждень, з них 6 год – резервні) Програма: навчальна програма з біології для 6-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів (оновлена), затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804. Програму розміщено на офіційному веб-сайті МОН України. ПІДРУЧНИК: Костіков І.Ю.БІОЛОГІЯ: підруч.для 6 кл.заг.навч.закл. – К:  Видавничий дім ,,Освіта”, 2014. – 256 с.:іл. Календарне планування 7 клас (70 год – 2 год на тиждень, з них 6 год – резервні) Програма: навчальна програма з біології для 6-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів (оновлена), затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804. Програму розміщено на офіційному веб-сайті МОН України ПІДРУЧНИК: Л.І. Остапченко та ін. Біологія : підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. –К:Генеза, 2016. – 56 с. : іл. Календарне планування 8 клас  (70 годин – 2 години на тиждень, із них 4 години – резервних) Програма: навчальна програма з біології для 6-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів (оновлена), затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804. Програму розміщено на офіційному веб-сайті МОН України ПІДРУЧНИК: Матяш Н. Ю. Біологія: підручник для 8-х класів загальноосвітніх навчальних закладів /.- К.: Генеза, 2016. – 288 ст., іл.  Календарне планування  9 клас (70 год – 2 год на тиждень, з них 2 год – резервні) Програма: Укладено відповідно до Навчальної програми для загальноосвітніх навчальних закладів «БІОЛОГІЯ 6–9 класи». Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804 Програму розроблено на підставі Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти (Постанова Кабінету Міністрів України від 23. 11. 2011 р. № 1392) з урахуванням Державного стандарту початкової загальної освіти (Постанова Кабінету Міністрів України від 20. 04. 2011 р. №  462) та відповідно до положень «Концепції Нової української школи» (2016 р.). ПІДРУЧНИК: «Остапченко Л.І. Біологія : підручник для 9-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Л.І Остапченко, П.Г.Балан, В.П.Поліщук. – Київ: Генеза, 2017. – 256с.:іл..»
Перегляд файлу

 

Пояснювальна записка

Програму розроблено на підставі Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти (Постанова Кабінету Міністрів України від 23. 11. 2011 р. № 1392) з урахуванням Державного стандарту початкової загальної освіти (Постанова Кабінету Міністрів України від 20. 04. 2011 р. №  462) та відповідно до положень «Концепції Нової української школи» (2016 р.).

Програма забезпечує перехід від предметоцентризму до дитиноцентризму, щоб теза «навчати учня, а не викладати предмет» стала дієвою, а не залишалася гаслом. На підставі компетентнісного підходу, знання мають бути не багажем «про всяк випадок», а ключем до розв’язання проблем, забезпечення успішної самореалізації в соціумі, облаштування особистого життя. Сьогодні неможливо навчити дитину всього, значно важливіше сформувати в неї потребу в неперервній освіті. Тому зміст навчального матеріалу визначено з огляду на корисність, потрібність його за межами школи. Кожен навчальний предмет, і біологію зокрема, розглядаємо як засіб розвитку особистості учня.

Метою базової загальної середньої освіти є розвиток і соціалізація особистості учнів, формування їхньої національної самосвідомості, загальної культури, світоглядних орієнтирів, екологічного стилю мислення та поведінки, творчих здібностей, дослідницьких і життєзабезпечувальних навичок, здатності до саморозвитку й самонавчання в умовах глобальних змін і викликів.

Випускник основної школи — це патріот України, який знає її історію; носій української культури, який поважає культуру інших народів; компетентний мовець, що вільно спілкується державною мовою, володіє також рідною (у разі відмінності) й однією чи кількома іноземними мовами, має бажання і здатність до самоосвіти, виявляє активність і відповідальність у громадському й особистому житті, здатний до підприємливості й ініціативності, має уявлення про світобудову, бережно ставиться до природи, безпечно й доцільно використовує досягнення науки і техніки, дотримується здорового способу життя.

Основне завдання сучасної загальноосвітньої школи полягає в наданні змоги учневі осягнути внутрішню логіку предмета, що вивчається, у ретельному доборі навчального матеріалу за принципом життєвої доцільності й функціональності, в активізації ролі самостійного навчання. Варто також ураховувати те, що для успішної реальної діяльності сьогодні недостатньо знань і вмінь, необхідні ще віра в себе, у свої сили, здатність ухвалювати рішення, жити й працювати в колективі й зосереджувати свої зусилля на конкретних завданнях, виявляти проблему, формулювати припущення й вести самостійний чи спільний пошук способів її розв’язання, брати на себе відповідальність за результати дій і вчинків.

Біологія разом з іншими предметами робить свій внесок у формування ключових компетентностей. Цей внесокрозкрито в таблиці «Компетентнісний потенціал навчального предмета».

 

 


6 клас   (70 год – 2 год на тиждень, з них 6 год – резервні)

 

Програма: навчальна програма з біології для 6-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів (оновлена), затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804. Програму розміщено на офіційному веб-сайті МОН України.

ПІДРУЧНИК:

Костіков І.Ю.БІОЛОГІЯ: підруч.для 6 кл.заг.навч.закл. – К:  Видавничий дім ,,Освіта”, 2014. – 256 с.:іл.

 

Наведена кількість годин на вивчення кожної теми є орієнтовною. Послідовність тем у межах одного навчального року вчитель може змінювати на власний розсуд (без порушення логіки викладання). Елементи змісту, які є необов’язковими і можуть вивчатися опційно (за вибором учителя), виділено курсивом; так само виділено опційні складові очікуваних результатів навчально-пізнавальної діяльності учнів. Виконання та захист проектів передбачає проведення учнями дослідницької роботи і представлення її результатів; проекти інших типів (творчі, інформаційні тощо) вчитель може впроваджувати додатково за бажанням. Кожен учень упродовж навчального року має взяти участь хоча б в одному навчальному проєкті.

 

Виконання програм та навчальних планів

Час

Кількість годин за програмою

Тиджень

2

За І семестр

 

За ІІ семестр

 

Рік

 


 

Кількість обов’язкових перевірних робіт

Назва роботи

І

семестр

 

ІІ

семестр

 

Разом

Контрольні роботи

1

 

 

 

 

1

 

 

2

 

Практичні роботи

2

 

 

 

 

3

 

 

 

5

Лабораторні дослідження

4

 

 

 

9

 

13

Проєктні роботи

2

 

 

 

 

2

 

4

Тематичне оцінювання

3

 

 

 

 

4

 

 

7

Примітка

 

 

 

 

 


6- А клас

 (70 год – 2 год на тиждень)

Дата

Теми розділів та уроків

Примітка

І семестр

Вступ (6 год.)

1

01.09

Вступний інструктаж з техніки безпеки для учнів у кабінеті біології. Вступ

Д/з: §1.

2

05.09

Діагностична тестова робота

 

3

08.09

Повторення тем «Організм і його властивості. Клітинна будова організмів.»,  «Різноманітність організмів:рослини,тварини, гриби, бактерії.», «Отруйні рослини, тварини, гриби. «

 

4

12.09

Повторення тем «Умови життя на планеті Земля. Середовище життя. Чинники середовища. Пристосування організмів до умов середовища.»,  «Екологічні проблеми та їх розв’язування. Охорона природи»

 

5

15.09

Біологія – наука про життя. Основні властивості живого.Різноманітність життя (на прикладах тварин, рослин, грибів, бактерій). Поняття про віруси.

Демонстрування

об’єктів живої природи (у тому числі на електронних носіях).

Д/з: §2.

6

19.09

Науки, що вивчають життя. Методи біологічних досліджень організмів.

 

Д/з: §3.

Тема 1. Клітина (9 год.)

7

22.09

Клітина – одиниця живого. Історія вивчення клітини.

 

Д/з: §5.

8

26.09

Збільшувальні прилади. Практична робота 1. Будова світлового мікроскопа та робота з ним.

Д/з: §6.

9

29.09

Загальний план будови клітини.

Демонстрування

моделей, зображень (у тому числі електронних) клітин рослин і тварин. Д/з: §§7, 8.

10

03.10

Будова рослинної клітини. Лабораторне дослідження 1 «Будова клітини (листка елодеї, плоду горобини, кавуна, помідора тощо). Рух цитоплазми в клітинах листка елодеї»

Демонстрування

моделей, зображень (у тому числі електронних) клітин рослин.

Д/з: §§8, 9.

11

06.10

Практична робота 2. Виготовлення мікропрепаратів шкірки луски цибулі та розгляд її за допомогою оптичного мікроскопа.

Д/з: повторити §§7, 8, 9.

12

10.10

Будова тваринної клітини.

Демонстрування

моделей, зображень (у тому числі електронних) клітин тварин.

Д/з: §§ 7, 8, 9.

13

13.10

Основні властивості клітини (ріст, поділ, обмін з навколишнім середовищем).

 

Д/з: §10.

14

17.10

Узагальнення і систематизаціязнань, умінь та навичок з тем: «Вступ», «Клітина».

 

Д/з: повторити  §§ 1-10.

15

20.10

КОНТРОЛЬНА РОБОТА 1. ВСТУП. КЛІТИНА

 

 

 

Тематична

 

Тема 2. Одноклітинні організми. Перехід до багатоклітинності(8 год.)

16

24.10

Бактерії – найменші одноклітинні організми. Середовища існування, процеси життєдіяльності, особливості будови.

Демонстрування колекцій зображень (у тому числі електронних) бактерій (на прикладі вивчених).

Д/з: §11;міні-проект (на вибір):

Чому скисає молоко?

Корисний йогурт.

Живі фільтри.

17

27.10

Різноманітність бактерій, їх значення в житті людини.  Різноманітність бактерій, їх роль у природі. Шкідливі бактерії.

Демонстрування колекцій зображень (у тому числі електронних) бактерій (на прикладі вивчених).

Д/з: §14.

18

07.11

Одноклітинні організми.  Хламідомонада, діатомові водорості, (середовища існування, процеси життєдіяльності, особливості будови, роль у природі та житті людини).

Демонстрування

мікропрепаратів одноклітинних організмів; колекцій зображень (у тому числі електронних) одноклітинних (на прикладі вивчених).

Д/з: §15, 17.

19

10.11

Евглена зелена, амеба (середовища існування, процеси життєдіяльності, особливості будови, роль у природі та житті людини).

Демонстрування

мікропрепаратів одноклітинних організмів; колекцій зображень (у тому числі електронних) одноклітинних (на прикладі вивчених).

Д/з: §15,16.

20

14.11

Інфузорія (середовище існування, процеси життєдіяльності, особливості будови, роль у природі та житті людини).

Лабораторне дослідження 2 спостереження інфузорій.

Демонстрування

мікропрепаратів одноклітинних організмів; колекцій зображень (у тому числі електронних) одноклітинних (на прикладі вивчених).

Д/з: §16.

21

17.11

Паразитичні одноклітинні організми.

Демонстрування

мікропрепаратів одноклітинних організмів; колекцій зображень (у тому числі електронних) одноклітинних (на прикладі вивчених). Д/з: §16.

22

21.11

Колоніальні організми, перехід до багатоклітинності (губки, ульва). Представлення результатів міні-проекту «Живі фільтри».

 

 

Демонструванняколекцій зображень (у тому числі електронних) колоніальних та багатоклітинних організмів (на прикладі вивчених).

Д/з: §§18,19.

23

24.11

УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ ,,Одноклітинні організми. Перехід до багатоклітинності”. Тестовий контроль знань

 

Д/з: повторити §§11-19.

 

Тематична

 

Тема 3. Рослини (21 год.)

24

28.11

Рослина живий організм. Фотосинтез як характерна особливість рослин.

Демонстрування

дослідів, що підтверджують фотосинтез.

Д/з: §21, міні-проект (на вибір) :

Листопад. Квіти і комахи. Рослини-мандрівники. Рослини-хижаки.

25

01.12

Живлення (мінеральне, повітряне) рослин.

Демонстрування

дослідів, що підтверджують вплив мінеральних речовин на розвиток рослин.

Д/з: §21.

26

05.12

Дихання рослин. Рухи рослин.

Демонстрування

дослідів, що підтверджують дихання рослин.

Д/з: §21; дослідницький практикум -   дослідження процесу росту вегетативних органів.

27

08.12

Будова рослини. Тканини рослин.

 

Д/з: §§22,23.

28

 

12.12

Будова рослини. Органи рослин. 

Дослідницький практикум 1  «Дослідження процесу росту вегетативних органів»

Д/з: §20, дослідницький практикум -   спостереження за розвитком пагона з бруньки.

29

15.12

Корінь: будова, основні функції.

Лабораторне дослідження 3 будови кореня.

Демонстрування дослідів, що підтверджують поглинання коренем води;  мікропрепаратів внутрішньої будови кореня Д/з: §24;

дослідницький практикум -   транспорт речовин по рослині.

30

19.12

Кореневі системи. Видозміни кореня.

 

Д/з: §25.

31

22.12

 

Пагін: будова, основні функції. Лабораторні дослідження 4 будови пагона; будови бруньки.

Дослідницький практикум 2 спостереження за розвитком пагона з бруньки.

Д/з: §26.

Тематична

 

32

26.12

Стебло – осьова частина пагона. Будова і функції стебла.

Дослідницький практикум 3 транспорт речовин по рослині.

 

Демонстрування мікропрепаратів внутрішньої будови  стебла. Д/з: §27.

33

29.12

Листок – бічний орган пагона.

Демонстрування дослідів, що підтверджують випаровування води. Д/з: §28.

34

16.01

Внутрішня будова листка

Демонстрування мікропрепаратів внутрішньої будови листка. Д/з: §29.

35

19.01

Видозміни пагона та його частин.

Лабораторне дослідження № 5 «Будова цибулини»

Д/з: §25,30; дослідницький практикум -   вегетативне розмноження рослин.

36

23.01

Розмноження рослин: статеве та нестатеве

 

Д/з: § 31

37

26.01

Вегетативне розмноження рослин.

Дослідницький практикум 4  вегетативне розмноження рослин

Д/з: § 31

38

30.01

Квітка. Лабораторне дослідження 6 «Будова квітки»

Д/з:§ 32; міні-проект (за вибором):квіти і комахи.

39

02.02

Суцвіття, їх різноманітність і біологічне значення

 

Д/з:§ 34.

40

 

06.02

 

Запилення. Основні типи запилення.

Запліднення у покритонасінних рослин

Д/з:дослідницький практикум -   дослідження умов проростання насіння.

§ 33.

 

41

09.02

Насінина, її будова та значення. Лабораторне дослідження 7 «Будова насінини».  

Дослідницький практикум 5 дослідження умов проростання насіння

Д/з:§ 35.

42

13.02

Плід. Способи поширення плодів. Лабораторне дослідження 8 «Будова плода»

Д/з: § 36.

43

16.02

Представлення результатів міні-проектів: «Листопад», «Квіти і комахи», «Рослини-мандрівники», «Рослини-хижаки».

 

44

20.02

Узагальнення і систематизація знань, умінь та навичок учнів з теми «Рослини».

Д/з:повт. § 30-36,44.

Тематична

Тема 4. Різноманітність рослин (14 год.)

45

23.02

Способи класифікації рослин (за середовищем існування, будовою, розмноженням, тощо)

 

46

27.02

Водорості (зелені, бурі, червоні). Лабораторне дослідження 9 «Будова зелених нитчастих водоростей»

Демонстрування

представників, гербарних зразків, колекцій зображень (у тому числі електронних).

Д/з:§ 38; міні-проект (на вибір):

Як утворився торф і кам’яне вугілля? Викопні рослини.

47

02.03

Мохи. Лабораторне дослідження 10 «Будова моху»

Демонстрування

представників, гербарних зразків, колекцій зображень (у тому числі електронних). Д/з:§ 39.

48

06.03

Хвощі, плауни

Демонстрування

представників, гербарних зразків, колекцій зображень (у тому числі електронних). Д/з:§ 40.

49

09.03

Папороті. Лабораторне дослідження 11 «Будова папоротей». Представлення результатів міні-проектів: «Як утворився торф і кам’яне вугілля?», «Викопні рослини»

 

Демонстрування

представників, гербарних зразків, колекцій зображень (у тому числі електронних).

Д/з:§ 41.

50

13.03

Голонасінні. Лабораторне дослідження 12 «Будови пагонів і шишок хвойних рослин»

Демонстрування

представників, гербарних зразків, колекцій зображень (у тому числі електронних).

Д/з:§ 42.

51

16.03

Покритонасінні (Квіткові)

Демонстрування

представників, гербарних зразків, колекцій зображень (у тому числі електронних). Д/з:§ 43.

52

20.03

Практична робота 3. Порівняння будови мохів, папоротей та покритонасінних (квіткових) рослин

 

Д/з:повт. §§38-43.

Тематична

53

23.03

Екологічні групи рослин (за відношенням до світла, води, температури)

Демонстрування

представників різних груп рослин, рослинних угруповань, гербарних зразків, колекцій зображень (у тому числі електронних).

Д/з:§ 45.

54

03.04

Життєві форми рослин

Демонстрування

представників різних груп рослин, рослинних угруповань, гербарних зразків, колекцій зображень (у тому числі електронних).

Д/з:§ 45.

55

06.04

Практична робота 4. Визначення видів кімнатних рослин, придатних для вирощування в певних умовах

 

Д/з: повт. § 44, 45.

56

10.04

Рослинні угруповання

Демонстрування

представників різних груп рослин, рослинних угруповань, гербарних зразків, колекцій зображень (у тому числі електронних).

Д/з:§ 46, с. 211-212

57

13.04

Значення рослин для існування життя на планеті Земля. Значення рослин для людини

 

58

17.04

Контрольна робота №2  ,,Різноманітність рослин”.

 

Д/з:повт. §§ 38-46.

Тематична

Тема 5. Гриби (10 год.)

59

20.04

Особливості будови грибів: грибна клітина, грибниця, плодове тіло. Розмноження грибів

Демонстрування

живих об’єктів, муляжів грибів.

Д/з:§48; міні-проект: гриби у біосфері та житті людини.

60

24.04

Особливості живлення грибів. Поширення грибів

 

Д/з:§47.

61

27.04

Групи грибів: симбіотичні-мікоризоутворюючі шапинкові гриби. Лабораторне дослідження 13 «Будова шапинкових грибів»

Демонстрування

живих об’єктів, муляжів, фотографій їстівних, отруйних грибів. Д/з:§49.

62

04.05

Отруйні шапинкові гриби

Демонстрування

живих об’єктів, муляжів, фотографій отруйних грибів.Д/з:§ 50.

63

04.05

Їстівні шапинкові гриби

Демонстрування

живих об’єктів, муляжів, фотографій їстівних грибів. Д/з:§ 51.

64

08.05

Практична робота 5. Розпізнавання їстівних та отруйних грибів своєї місцевості

Демонстрування

живих об’єктів, муляжів, фотографій їстівних, отруйних грибів. Д/з:§§ 50-51.

65

11.05

Лишайники

Демонстрування

живих об’єктів, муляжів, фотографій лишайників.Д/з:§ 54.

66

15.05

Сапротрофні – цвільові гриби, дріжджі

Демонстрування

живих об’єктів, муляжів, фотографій  цвілевих грибів. Д/з:§ 52.

67

18.05

Паразитичні (на прикладі трутовиків і збудників мікозів людини) гриби. Значення грибів у природі та житті людини. Представлення результатів міні-проекту: гриби у біосфері та житті людини

Демонстрування

живих об’єктів, муляжів, фотографій паразитичних грибів. Д/з:§ 53.

 

68

22.05

Узагальнення і систематизація знань, умінь та навичок учнів з теми «Гриби»

 

Тематична

Узагальнення (2 год.)

69

25.05

Будова та життєдіяльність організмів

Д/з: повт. будову і процеси життєдіяльності основних груп організмів

70

29.05

Екскурсія ,,Вивчення рослинних угрупувань”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


7 клас (70 год – 2 год на тиждень, з них 6 год – резервні)

Програма: навчальна програма з біології для 6-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів (оновлена), затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804. Програму розміщено на офіційному веб-сайті МОН України

ПІДРУЧНИК: Л.І. Остапченко та ін. Біологія : підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. –К:Генеза, 2016. – 56 с. : іл.

 

Виконання програм та навчальних планів

Час

Кількість годин за програмою

Тиджень

2

За І семестр

 

За ІІ семестр

 

Рік

 

 

 

 

Кількість обов’язкових перевірних робіт

Назва роботи

І  семестр

 

ІІ семестр

 

Разом

Контрольні роботи

1

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

Практичні роботи

2

 

 

 

 

 

5

 

 

7

Лабораторні дослідження

2

 

 

 

 

 

2

 

4

Проєкти

 

2

 

 

 

 

 

5

 

 

7

Тематичне оцінювання

4

 

 

 

 

 

4

 

 

 

8

Примітка

 

 

 

 

 

 

 

 

Наведена кількість годин на вивчення кожної теми є орієнтовною. Послідовність тем у межах одного навчального року вчитель може змінювати на власний розсуд (без порушення логіки викладання). Елементи змісту, які є необов’язковими й можуть вивчатися опційно (за вибором учителя), виділено курсивом; так само виділено опційні складові очікуваних результатів навчально-пізнавальної діяльності учнів. Виконання та захист проектів передбачає проведення учнями дослідницької роботи та представлення її результатів; проекти інших типів (творчі, інформаційні тощо) вчитель може впроваджувати додатково за бажанням. Кожен учень упродовж навчального року має взяти участь хоча б в одному навчальному проєкті.


7-А  клас

 (70 год – 2 год на тиждень)

№ уроки

Зміст навчального матеріалу

Дата

Д/З

Вступ (6)

  1.  

Вступний інструктаж з техніки безпеки для учнів у кабінеті біології. Вступ

01.09

 

  1.  

Діагностична тестова робота

06.09

 

  1.  

Повторнення тем «Клітина – одиниця живого», «Різноманітність бактерій», «Одноклітинні», «Рослина живий організм. Будова рослини».

08.09

 

  1.  

Повторнення тем «Різноманітність рослин. Екологічні групи рослин», «Гриби».

13.09

 

  1.  

Тварина - живий організм. Основні відмінності тварин від рослин та грибів. Особливості живлення  тварин.

15.09

Вивчити § 1 с. 4-7           (відповідати на питання усно)

  1.  

Будова тварин: тканини. Органи та системи органів   тваринних організмів.

20.09

Вивчити § 2 с.8-11 §4 ст. 14-17

Тема 1. Різноманітність тварин (Безхребетні) (14)

  1.  

Поняття про класифікацію тварин.                           

22.09

§5

  1.  

Кишковопорожнинні. Гідроїдні поліпи. Визначальні ознаки будови,   біологічні особливості, середовища існування

 

27.09

§6

  1.  

Різноманітність кишковопорожнинних, роль у природі та значення в житті людини .

 

29.09

§6

  1.  

Кільчасті черви. Лабораторні дослідження№1 Зовнішня  будова та  характеру руху  кільчастих червів (на прикладі дощового черв’яка )

04.10

§7

  1.  

Членистоногі

 

06.10

§8

  1.  

Ракоподібні

11.10

§9

Тематична

  1.  

Павукоподібні.

 

13.10

§10

  1.  

Будова комах. Різноманітність комах

18.10

§11

  1.  

  Практична робота №1.  Виявлення прикладів пристосувань до способу життя у комах.

20.10

 

  1.  

Молюски, або М’якуни

Визначальні ознаки будови,   біологічні особливості, середовища існування.  Лабораторні дослідження №2. Вивчення будови черепашки черевоногих та двостулкових молюсків

25.10

§13

  1.  

 Різноманітність молюсків, роль у природі та значення в житті людини. Міні-проєкт: «Як утворюються  перлини»

27.10

§13

  1.  

Паразитичні  черви

 

08.11

§14

  1.  

Паразитичні  членистоногі

10.11

§15

  1.  

Контрольна робота № 1. «Різноманітність  тварин. Безхребетні»

15.11

 

Тематична

Тема 2. Різноманітність тварин (Хордові ) (16)

  1.  

Загальна характеристика хордових. Безчерепні і хребетні.

17.11

§16

  1.  

Кісткові риби

22.11

§17

  1.  

Хрящові риби.

24.11

§17

  1.  

Амфібії.

29.11

§18

  1.  

Рептилії.

01.12

§19

  1.  

Птахи: риси пристосованості до польоту

 

06.12

§20

  1.  

Птахи: розмноження та розвиток. Сезонні явища в житті птахів

08.12

§21

  1.  

Різноманітність птахів, їхня роль у природі та житті людини.                                                                        Практична робота №2. Виявлення прикладів пристосувань до способу життя у представників різних екологічних груп птахів

13.12

§22

Тематична

  1.  

Ссавці: загальна характеристика

Міні-проеєкт:  Зуби ссавців.

15.12

§23

  1.  

Різноманітність ссавців: Яйцекладні, Сумчасті, Комахоїдні, Рукокрилі

20.12

§24

  1.  

Різноманітність ссавців: Гризуни, Зайцеподібні, Копитні

22.12

§25

  1.  

Різноманітність ссавців: Хижі, Китоподібні

27.12

§26

  1.  

Різноманітність ссавців: Примати                                

29.12

§27

  1.  

Практична робота №3. Визначення особливостей зовнішньої будови хребетних тварин у зв’язку з пристосуванням до різних умов існування

17.01

 

  1.  

Захист міні-проєктів (за вибором)                              1.Тварини-будівельники                                                        2. Тварини-рекордсмени

19.01

 

  1.  

Узагальнення і систематизація знань з теми «Різноманітність  тварин. Хордові»

24.01

 

Тематична

Тема 3.  Процеси життєдіяльності тварин (17)

  1.  

Особливості обміну речовин гетеротрофного організму. Живлення і  травлення.

26.01

§28

  1.  

 Різноманітність травних систем.                                                                                                            

31.01

§29

  1.  

Дихання та газообмін у тварин

02.02

§30

  1.  

Кров, її основні функції. Транспорт речовин у тварин.                                                                        Практична робота №4 Порівняння будови кровоносної системи хребетних тварин

07.02

§31

  1.  

 Виділення та його значення для організму.

09.02

§32

  1.  

Опора і рух. Види скелету і способи пересування безхребетних тварин

14.04

§33

  1.  

Опорно-рухова система хребетних тварин. Практична  робота №5. Порівняння будови скелетів хребетних тварин.                                                                                                                                                                                              

16.02

§34

  1.  

Захист організму тварин. Покриви тіла   Лабораторні  дослідження №3.  Вивчення особливостей покривів тіла тварин.

221.02

§35

  1.  

Пристосування для активного захисту і нападу.

223.02

§36

Тематична

  1.  

Нервова система, її значення і розвиток у різних тварин. Практична  робота № 6. Порівняння будови головного мозку хребетних тварин.

28.02

§37

  1.  

Подразливість як загальна властивість тварин.           

002.03

§38

  1.  

Поняття про регуляцію діяльності організму тварин

07.03

§39

  1.  

Розмноження тварин та його значення. Форми розмноження тварин

09.03

§40

  1.  

Розвиток тварин                                                         

14.03

§41

  1.  

Періоди та тривалість життя тварин.            

16.03

§42

  1.  

Захист міні-проєктів(за вибором)                              1. Майстерність маскування                                                    2. Як бачать тварини                                                               3. Турбота про потомство                                               4. Як тварини визначають напрям руху                                                      

21.03

 

  1.  

Узагальнення і систематизація знань з теми «Процеси життєдіяльності тварин»

23.03

 

 

Тематична

Тема 4. Поведінка тварин (10)

  1.  

 Поведінка тварин у природі та методи її вивчення.

04.04

§43

  1.  

Стратегії поведінки. Вроджене і набуте в індивідуальному розвитку поведінки.               Лабораторні дослідження № 4. Спостереження за поведінкою тварин

006.04

§44

  1.  

Структура поведінкового акту.                                            

11.04

§45

  1.  

Типи поведінкових реакцій. Форми поведінки тварин    Структура поведінкового акту.                                

13.04

§46

  1.  

Практична робота №7. Визначення форм поведінки тварин (за відеоматеріалами) Способи орієнтування тварин

18.04

 

  1.  

 Суспільна поведінка тварин. Видова схильність до деяких форм поведінки

20.04

§48

  1.  

Територіальна поведінка тварин. Еволюція поведінки тварин, її пристосувальне значення.

25.04

§49

  1.  

Комунікація тварин.

27.04

§50

  1.  

 Еволюція поведінки тварин, її пристосувальне значення

02.05

§51

  1.  

Захист міні-проєктів(за вибором)                             

1. Угрупування тварин                                                            

2.Чому мігрують тварини                                                                                                                                                        3.Як спілкуються тварини                                                                                                                                                                     4.Як вчаться пташенята                                                                                                                                                                        5.Як тварини користуються знаряддями праці                                                                                                                      6.Турбота про потомство                                                                                                                                                                7.Як тварини визначають напрям руху                               

 

Контрольна робота № 2.  «Поведінка тварин»

04.05

 

Тематична

Тема 5. Організми і середовище існування (7)

  1.  

Поняття про популяцію, екосистему та чинники середовища. 

09.05

§52

  1.  

Ланцюги живлення і потік енергії.

11.05

§53

  1.  

Співіснування організмів в угрупованнях. Вплив людини та її діяльності на організми.                             Міні-проеєкт : Як тварини пристосовані до життя в різних умовах.

16.05

§54

  1.  

Основи охорони природи

 анцюги живлення та потік енергії.організми.х рибз зовнішнього середовища1111111111111111111111111111111111111111111111111111111 Міні-проєкт : Заповідні території України.

18.05

§55

  1.  

Екскурсія.  Різноманітність тварин свого краю.

23.05

 

  1.  

Екскурсія.  Пристосованість рослин і тварин до сумісного життя в природному угрупованні

25.05

 

  1.  

Узагальнення.  Подібність у будові та проявах життєдіяльності рослин, бактерій, грибів, тварин - свідчення єдності живої  природи

30.05

 

Тематична

 


8 клас  (70 годин – 2 години на тиждень, із них 4 години – резервних)

Програма: навчальна програма з біології для 6-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів (оновлена), затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804. Програму розміщено на офіційному веб-сайті МОН України

 ПІДРУЧНИК:

Матяш Н. Ю. Біологія: підручник для 8-х класів загальноосвітніх навчальних закладів /.- К.: Генеза, 2016. – 288 ст., іл. 

Виконання програм та навчальних планів

Час

Кількість годин за програмою

Тиджень

2

За І семестр

 

За ІІ семестр

 

Рік

 

 

Кількість обов’язкових перевірних робіт

Назва роботи

І семестр

8-А

8-Б

8-В

ІІ семестр

8-А

8-Б

8-В

Разом

Контрольні роботи

1

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

2

Лабораторна робота

1

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

1

Лабораторне дослідження

5

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

12

Дослідницький практикум

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

5

Проєктні роботи

2

 

 

 

 

 

2

 

 

 

4

Тематичне оцінювання

4

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

9

Примітка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Наведена кількість годин на вивчення кожної теми є орієнтовною. Послідовність тем у межах одного навчального року вчитель може змінювати на власний розсуд (без порушення логіки викладання). Елементи змісту, які є необов’язковими й можуть вивчатися опційно (за вибором учителя), виділено курсивом; так само виділено опційні складові очікуваних результатів навчально-пізнавальної діяльності учнів.Виконання та захист проектів передбачає проведення учнями дослідницької роботи і представлення її результатів; проекти інших типів (творчі, інформаційні тощо) вчитель може впроваджувати додатково за бажанням. Кожен учень упродовж навчального року має взяти участь хоча б в одному навчальному проекті.


8 – А клас

                                                ( 70 год – 2 год на тиждень, з них 4 год – резервні)

№ п\п

   Дата

 проведення

                        Зміст  уроку

 Очікувані результати навчально-     пізнавальної діяльності учнів

 Примітка

Вступ   (5 год)

 

 

 

 

§1 завд. ст.7

 

 

  1.  

02.09

Вступний інструктаж з техніки безпеки для учнів у кабінеті біології. Вступ

 

називає:

- науки, які вивчають людину;

пояснює:

- місце людини в системі органічного світу;

- особливості біологічної природи людини та її соціальної сутності;

виявляє ознаки:

- біологічної та соціальної сутності людини в людських спільнотах

оперує термінами: - біосоціальна природа людини

  1.  

06.09

Діагностична тестова робота

 

  1.  

09.09

Повторнення тем «Різноманітність тварин», «Різноманітність комах», «Види скелету і способи пересування»

 

  1.  

13.09

Повторнення тем «Повадінка творин», «Організми і середовище існування»

  1.  

16.09

Біосоціальна природа людини.

Науки, що вивчають людину.

Методи дослідження організму людини.

Значення знань про людину для збереження її здоров’я.

Тема 1. Організм людини як біологічна система  (6 год)

 

  1.  

20.09

Організм людини як біологічна система . Значення знань про людину для збереження її здоров’я.

 

називає:

- тканини, органи та фізіологічні системи організму людини;

- частини рефлекторної дуги;

характеризує:

- клітинну будову організму людини;
- тканини організму людини;

- будову нейрона;

- шлях нервового імпульсу по рефлекторній дузі;

наводить приклади:

- різновидів тканин;

- органів, фізіологічних систем;

пояснює:

- відмінності між нервовою й гуморальної регуляцією фізіологічних функцій організмурозпізнає:

- органи та системи органів людини;

- типи тканин організму людини (на малюнках, фотографіях, мікропрепаратах);

установлює взаємозв’язок:

- між будовою тканин і виконуваними функціями;

порівнює та зіставляє

- органи й системи органів в організмі людини й інших організмах;

дотримується правил:

- роботи з мікроскопомта лабораторним обладнанням оперує термінами:

- тканина, орган, система органів, механізми регуляції (нервова, гуморальна, імунна), нейрон, рефлекс, рефлекторна дуга

 

§4 , завд. ст.. 24

 

 

 

§2 завд. ст.7-9

 

 

 

§2 завд. ст. 9-13

 

 

§ 3 завд. ст.13-17

 

§3Завд. ст..17 -18

 

 

Опрацювати конспект ,           завд. ст..281-283

 

Повторити §1-3

  1.  

23.09

Різноманітність клітин організму людини. Тканини.

Лабораторне дослідження 1:

Ознайомлення з препаратами тканин людини

 

  1.  

27.09

Органи. Фізіологічні системи.

 

  1.  

30.09

Поняття про механізми регуляції.

Нервова регуляція. Нейрон. Рефлекс. Рефлекторна дуга.

 

  1.  

04.10

Гуморальна регуляція. Поняття про гормони. Імунна регуляція.

 

  1.  

07.10

Узагальнення  та систематизація  знань  з теми: « Вступ. Організм  людини  , як  біологічна  система» .( самостійна письмова  робота)

Тематична

 

Тема 2. Опора та рух (6 год)

  1.  

11.10

Значення опорно-рухової системи, її будова та функції.

називає:

- частини опорно-рухової системи;

- відділи скелета;

- види кісток;
- типи з’єднання кісток;

- особливості скелета людини, зумовлені прямоходінням;
- основні групи скелетних м’язів.

характеризує:
- функції опорно-рухової системи;
- тканини: кісткову, хрящову, посмуговану м’язову;
- ріст та вікові зміни складу кісток.

пояснює:- значення фізичних вправ для правильного формування скелету та м’язів;

- вплив способу життя на утворення і розвиток скелета.

наводить приклади:

- статичної та динамічної роботирозпізнає (на малюнках, муляжах, фотографіях, власному організмі):
- види кісток, частини скелета, типи з’єднання кісток, групи скелетних м’язів.
порівнює:

- скелет людини і ссавців.

застосовує знаннядля:
- попередження травм і захворювань опорно-рухової системи;
- надання першої допомоги при ушкодженнях опорно-рухової системи.

дотримується правил: - роботи з мікроскопомта лабораторним обладнанням

§28 завд. ст.143

 

 

§29 завд. ст.146

 

 

 

§30 завд. ст.151

 

 

§31 завд. ст.156

§32 завд. ст.159,

 

 

 

§33 завд. ст.162 підготувати проєкт

 

 

§34. завд. ст..167

 

 

 

  1.  

14.10

Кістки, хрящі. З’єднання кісток.             Лабораторне дослідження 2

Мікроскопічна будова  кісткової, хрящової тканин;

  1.  

18.10

Огляд будови скелета людини.

 

  1.  

21.10

Функції та будова скелетних м’язів. Основні групи скелетних м’язів.

Лабораторне дослідження 2.1

Мікроскопічна будова  м’язової тканини

 

  1.  

25.10

Робота м’язів. Втома м’язів.

Лабораторне  дослідження 3

Розвиток  втоми при статичному та динамічному навантаженні; вплив  ритму й навантаження на розвиток втоми

  1.  

28.10

Надання першої допомоги при ушкодженнях опорно-рухової системи. Профілактика порушень опорно-рухової системи.

Розвиток опорно-рухової системи людини з віком Проєкт (тематика за вибором учителя)

Тематична

Тема 3. Обмін речовин та перетворення енергії в організмі людини  ( 3 год + 1 год  резервна)

  1.  

08.11

Обмін речовин та перетворення енергії в організмі людини — основна властивість живого.

Дослідницький практикум 1

Самоспостереження за співвідношенням ваги і росту тіла.

називає:компоненти їжі

наводить приклади:

- вітамінів (водорозчинних і жиророзчинних)

характеризує:

- склад харчових продуктів;
- їжу як джерело енергії;

- обмін речовин та перетворення енергії в організмі людини;

- харчові й енергетичні потреби людини

пояснює:
- функціональне значення для організму білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, води та мінеральних речовин застосовує знання  для:
- обґрунтування способів збереження вітамінів у продуктах харчування;          - аналізу харчового раціону;

- складання харчового раціону відповідно до енергетичних витрат організму оперує термінами:

- обмін речовин, енергетичні потреби, вітаміни усвідомлює значення:

- внеску вчених у розвиток знань про вітаміни (М. І. Лунін, Х. Ейкман, К. Функ та ін.),уукраїнських (О. В. Палладін)

§5 завд. ст.29

 

 

 

 

 

§6 завд. ст.33, завд. ст. 284

 

 

§7 завд. ст. 39

 

 

  1.  

11.11

Харчування й обмін речовин.

Їжа та її компоненти.

Склад харчових продуктів.

  1.  

15.11

Значення компонентів харчових продуктів. Харчові та енергетичні потреби людини Проєкт  «Збалансоване харчування» (або за вибором учителя)

  1.  

18.11

Узагальнення   та систематизація знань  з теми: «ОПОРА ТА РУХ. ОБМІН РЕЧОВИН ТА ПЕРЕТВОРЕННЯ ЕНЕРГІЇ В ОРГАНІЗМІ ЛЮДИНИ» ( тестові завдання )

                                                                             Тема 4. Травлення ( 3 год )

  1.  

22.11

Значення травлення. Система органів травлення.

Лабораторне дослідження 4

Зовнішньої будови зубів (за муляжами, моделями).

називає:

- органи травної системи;, травні залози;

хвороби органів травлення;

характеризує:

- функції органів травлення; будову та функції зубів;

- процеси ковтання, травлення, всмоктування;

- регуляцію травлення;

наводить приклади:  ферментів;
пояснює:  роль травних ферментів;
- роль печінки та підшлункової залози в травленні;

- значення зубів у травленні;
- значення мікрофлори кишечнику;

- негативний вплив на травлення алкогольних напоїв та тютюнокуріння;

застосовує знаннядля:  профілактики захворювань зубів;

- профілактики захворювань органів травлення, харчових отруєнь

§ 8  зав.ст. 43

 

§ 9 завд. ст. 48

 

 

§10 завд. ст.53

 

 

 

§11 завд. ст.57

 

 

 

§12 завд. ст.61

  1.  

25.11

Процес травлення: ковтання, перистальтика, всмоктування

Дослідницький практикум 2

Дія ферментів слини на крохмаль

  1.  

29.11

Регуляція травлення. Харчові розлади та їх запобігання.

 

Тематична

Тема 5. Дихання ( 5 год  )

  1.  

 

02.12

Значення дихання.  Система органів дихання.

оперує термінами:

- дихання, повітроносні шляхи, легені, газообмін, життєва ємність легень

називає: етапи дихання; ргани дихання;

- хвороби органів дихання;
характеризує:

- процес утворення голосу та звуків мови;
- процеси газообміну в легенях і тканинах;

- процеси вдиху та видиху;

- життєву ємність легень;
- нейрогуморальну регуляцію дихальних рухів;

пояснює:  значення дихання;
- вплив навколишнього середовища на дихальну систему

застосовує знання для:
- профілактики захворювань органів дихання

порівнює:
- різницю складу повітря, що вдихається й видихається;

- газообмін у легенях і тканинах;

§13 завд. ст.68

 

§14  завд. Ст.. 72

 

 

§15. завд. ст. 77

 

 

§16.завд. ст.82

 

 

 

Повторити

§ 13-16

  1.  

06.12

Газообмін у легенях і тканинах.

 

  1.  

09.12

Дихальні рухи.

Нейрогуморальна регуляція дихальних рухів.

 

  1.  

13.12

Профілактика захворювань дихальної системи. Хвороби органів дихання

 

  1.  

16.12

Узагальнення та систематизація   знань  з  теми:                                        

« Травлення.  Дихання» .

Контрольна  робота  № 1

 

 

Тематична

                            Тема 6. Транспорт речовин (7 год + 1  год  резерв)

 

  1.  

20.12

Внутрішнє середовище організму. Поняття про гомеостаз. Кров, її склад та функції. Лімфа. Зсідання крові.

 

розпізнає (на малюнках, фотографіях):
- клітини крові;

- органи кровообігу;

- елементи будови серця;

порівнює:

будову артерій, вен і капілярів;

- вроджений (неспецифічний) і набутий (специфічний) імунітет;

розрізняє: - види кровотеч;

спостерігає та описує:
- мікроскопічну будову крові людини;
застосовує знання:
- для профілактики серцево-судинних хвороб;

- надання першої допомоги при кровотечах;
уміє:

- вимірювати пульс;

дотримується правил:

- роботи з мікроскопомта лабораторним обладнанням;

- виконання малюнків біологічних об’єктів

оперує термінами:

- внутрішнє середовище організму (кров, лімфа, тканинна рідина), еритроцити, лейкоцити, тромбоцити, зсідання крові, групи крові, кровообіг, артеріальний тиск, імунітет

пояснює:

- взаємозв’язок будови та функцій еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів, кровоносних судин, серця;

- значення лімфи, тканинної рідини;

- роль внутрішнього середовища в життєдіяльності організму людини;

оцінює:

- епідеміологічний стан захворювання на СНІД в Україні;

усвідомлює значення:

- внеску вчених у розвиток знань про внутрішнє середовище організму та кровоносну систему (У. Гарвей, Е. Дженнер, § Ерліх, К. Ландштейнер, Л. Пастер та ін.), в тому числі українських (І. І. Мечников, М. М. Амосов)

§17 ст 84

 

 

 

§18  завд. ст.92

 

 

§19 завд. ст.96

 

 

§20 завд. ст.101

 

§21 завд. ст.105

 

 

§22 завд. ст.108-109

 

 

 

§56,57  ст  258,262

 

 

§23. завд. ст..115-116

 

 

Повторити §17-23

  1.  

23.12

Еритроцити . Групи крові та переливання крові.

  1.  

27.12

Лейкоцити ,тромбоцити. Зсідання крові.

 Лабораторна  робота 1:

Мікроскопічна будова крові людини.

  1.  

30.12

Серце: будова та функції.

Робота серця. Лабораторне  дослідження 5:

Вимірювання частоти серцевих скорочень.

 

  1.  

17.01

Система кровообігу.

Будова та функції кровоносних судин. Рух крові.

Дослідницький практикум 3

Самоспостереження за частотою серцевих скорочень упродовж доби, тижня

  1.  

20.01

Імунна система. Імунітет. Специфічний і неспецифічний імунітет. Імунізація.

Алергія. СНІД.

  1.  

24.01

Кровотечі.

Серцево-судинні хвороби та їх профілактика.

 

 

  1.  

27.01

Узагальнення  та систематизація  знань з теми : « Транспорт речовин»  ( тестові  завдання)

Тематична

 

ТЕМА 7. ВИДІЛЕННЯ.ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ (4 год )

 

  1.  

31.01

Виділення — важливий етап обміну речовин. Будова та функції сечовидільної системи.

розпізнає (на малюнках, фотографіях, муляжах):

- складові нефрону; - складові шкіри;

- органи сечовидільної системи,

встановлює взаємозв’язок:

між будовою і функціями шкіри

застосовує знаннядля:

- профілактики захворювань сечовидільної системи;
- профілактики захворювань шкіри;

- запобігання теплового й сонячного удару;

- надання першої допомоги в разі теплового й сонячного удару

оперує термінами:

- виділення, нирки, нефрон, сечоутворення, шкіра, терморегуляція

§24 завд. ст.123

 

 

§25 завд. ст.127

 

§26,  завд. ст.132( підготувати проєкт)

 

 

§27 завд. ст.138                 

  1.  

03.02

Захворювання нирок та їх  профілактика

  1.  

07.02

Значення і будова шкіри.

 

  1.  

10.02

Терморегуляція. Перша допомога при термічних пошкодженнях шкіри (опіки, обмороження), тепловому та сонячному ударі. Захворювання шкіри та їх профілактика Проєкт  «Правила  догляду  за  шкірою»

ТЕМА 8. ЗВ’ЯЗОК ОРГАНІЗМУ ЛЮДИНИ ІЗ ЗОВНІШНІМ СЕРЕДОВИЩЕМ. НЕРВОВА СИСТЕМА   (6 год )

  1.  

14.02

Будова нервової системи. Центральна і периферична нервова система людини.

розпізнає (на малюнках, муляжах, моделях):

- елементи будови спинного мозку;

- відділи головного мозку;

застосовує знання для:профілактики нервових захворювань;дотримання режиму праці й відпочинку

називає:компоненти центральної й периферичної нервової системи;

- функції спинного мозку, головного мозку та його відділів,

 соматичної нервової системи, вегетативної нервової системи
(симпатичної та парасимпатичної);
- фактори, які порушують роботу нервової системи;

характеризує:будову головного мозку, спинного мозку;

- нервову регуляцію рухової активності людини;

- роль кори головного мозку в регуляції довільних рухів людини; роль вегетативної нервової системи в

 роботі внутрішніх органів людини

 

§35 завд. ст.173

 

§36 завд. ст. 177

 

 

 

 

 

§37 завд. ст.180

 

 

 

§38 завд. ст.189

 

 

§40 завд. ст.193

  1.  

17.02

Спинний мозок.

 

  1.  

21.02

Головний мозок. Лабораторне дослідження 6

Вивчення будови спинного та головного мозку людини (за муляжами, моделями, пластинчастими препаратами).

  1.  

24.02

 

Поняття про соматичну нервову систему. Вегетативна нервова система.

 

  1.  

28.02

Профілактика захворювань нервової системи.

 

  1.  

03.03

Узагальнення  та систематизація знань  з  теми:  Виділення . Терморегуляція. Зв'язок  організму   із  зовнішнім середовищем .( тести)

Тематична

 

ТЕМА 9. ЗВ’ЯЗОК ОРГАНІЗМУ ЛЮДИНИ ІЗ ЗОВНІШНІМ СЕРЕДОВИЩЕМ. СЕНСОРНІ СИСТЕМИ   ( 7 год)+1

  1.  

07.03

Загальна характеристика сенсорних систем, їхня будова.

 

називає:

- основні сенсорні системи;

- складові частини аналізатора
характеризує:
- особливості будови та функції зорової, слухової сенсорних систем;
- сенсорні системи рівноваги, нюху, смаку, руху, дотику, температури, болю;

пояснює:

- процеси сприйняття: світла, кольору, простору, звуку, запаху, смаку, рівноваги тіла

розпізнає (на малюнках, муляжах, моделях):

- елементи будови ока, вуха

встановлює взаємозв’язок:

між будовою й функціями ока, вуха

спостерігає:

- сліпу пляму на сітківці;

- акомодацію ока;

- зміни слухової чутливості;

- температурну адаптацію рецепторів шкіри;
застосовує знаннядля:
- дотримання правил профілактики порушення зору, слуху та попередження захворювань органів зору й слуху

оперує термінами:

- сенсорні системи, органи чуття, рецептори оцінює:

- значення сенсорних систем для забезпечення процесів життєдіяльності організму та зв’язку організму із зовнішнім середовищем

§41 завд. ст.197

 

 

 

§42 завд. ст.201

 

 

§43. завд. ст..207

 

 

 

§44 завд. ст.212

 

 

 

 

§45 завд. ст.216

 

§46 завд. ст.220

 

§46

 

Повторити

§ 41-46

  1.  

10.03

Зорова сенсорна система. Око.          Лабораторне дослідження  7:

Виявлення сліпої плями на сітківці ока;

  1.  

14.03

Особливості функціонування  ока людини.Гігієна зору. Лабораторне дослідження  8:

Визначення акомодації ока;

  1.  

17.03

Слухова сенсорна система. Вухо. Гігієна слуху.

Лабораторне дослідження  9:

Вимірювання порога слухової чутливості.

  1.  

21.03

Сенсорні системи  рівноваги, руху, дотику, температури, болю.                            Дослідницький практикум 4 Дослідження температурної адаптації рецепторів шкіри.

  1.  

24.03

Сенсорні системи рецепторів внутрішніх органів

  1.  

04.04

 Сенсорні системи смаку, нюху

 

  1.  

07.04

Узагальнення  та систематизація знань   з  теми «Зв»язок  організму  людини  із  зовнішнім  середовищем. Сенсорні  системи.»

 

Тематична

 

                                                   ТЕМА 10. ВИЩА НЕРВОВА ДІЯЛЬНІСТЬ ( 7 год)

  1.  

11.04

Поняття про вищу нервову діяльність і її основні типи   

 

Лабораторне дослідження 10

Визначення реакції зіниць на світло

називає: нервові процеси (збудження, гальмування);

- показники нервових процесів (сила, рухливість, урівноваженість);- види сну;причини біоритмів;
наводить приклади:
- умовних та безумовних рефлексів людини;

§47 завд. ст.224

 

 

 

  1.  

 

Умовні та безумовні рефлекси. Інстинкти.

 

- біоритмів людини;

характеризує: особливості вищої нервової діяльності людини; інстинктивну та набуту поведінку людини;
- види навчання, види пам’яті;

пояснює:значення другої сигнальної системи;

- роль кори головного мозку в мисленні;

розрізняє: типи вищої нервової діяльності та властивості темпераменту;

порівнює:умовні й безумовні рефлекси;

- першу і другу сигнальні системи;

застосовує знаннядля:

- дотримання правил розумової діяльності

усвідомлює значення:

- внеску вчених у розвиток знань про вищу нервову діяльність (І. § Павлов, І. М. Сєченов, О. О. Ухтомський та ін.)

 

§48 завд. ст.227

 

 

§49 завд. ст.231

 

 

§50 завд. ст.235

 

 

§50 завд. ст.240

 

 

§52 завд. ст.243

 

 

 

 

 

 

 

 

§53-54 завд. ст.247,250

 

 

§55 завд. ст.254

 

 

 

§ 58 завд. ст..267

 

 

 

 

 

 

§59 завд. ст.271

 

§60 завд. ст.273

 

 

 

§61 завд. ст.280

 

 

 

Повторити §59-60 

 

 

 

 

 

 

 

14.04

  1.  

18.04

Мислення та свідомість.

 

  1.  

21.04

Мова. Навчання та пам’ять.

Лабораторне дослідження 11

Дослідження різних видів пам’яті

  1.  

25.04

Біологічні  основи  психофізіологічної індивідуальності  людини

  1.  

28.04

Дослідницький практикум 5

«Визначення типу вищої нервової діяльності та властивостей темпераменту»

 

  1.  

02.05

Сон .Біоритми.

Контрольна  робота № 2

Тематична

 

                                                   ТЕМА 11. ЕНДОКРИННА СИСТЕМА (3 год)

  1.  

05.05

 

Ендокринна система. Залози внутрішньої та змішаної секреції.

 

застосовує знання  для:  профілактики йододефiциту в організмі та інших захворювань, пов’язаних із порушенням функцій ендокринних залоз

пояснює:роль нервової системи в регуляції функцій ендокринних залоз;

 - роль ендокринної системи в розвитку стресорних реакцій;

- значення ендокринної системи в підтриманні гомеостазу й адаптації організму

називає:залози внутрішньої та змішаної секреції;
- місце розташування ендокринних залоз в організмі людини;

характеризує:нейрогуморальну регуляцію фізіологічних функцій організму;вплив гормонів на процеси обміну

  1.  

09.05

Профілактика захворювань ендокринної системи.

Проект. «Йододефіцит в організмі людини, його наслідки та профілактика»

  1.  

12.05

 

Взаємодія регуляторних систем

 

ТЕМА 12. РОЗМНОЖЕННЯ ТА РОЗВИТОК ЛЮДИНИ ( 4 год )

  1.  

16.05

Будова та функції репродуктивної системи.

 

порівнює:будову чоловічої та жіночої статевих клітин;

застосовує знаннядля:запобігання хворобам, що передаються статевим шляхом, та попередження ВІЛ-інфікування

називає: - функції статевих залоз людини;

- первинні та вторинні статеві ознаки людини;
- періоди онтогенезу людини;

характеризує: процес запліднення;
- розвиток зародка і плода;
- розвиток дитини після народження;

- функції плаценти;

- статеве дозрівання;

- вікові періоди індивідуального розвитку людини;
- особливості підліткового віку;

- захворювання, що передаються статевим шляхом;

пояснює: роль ендокринної системи в регуляції гаметогенезу, овуляції, вагітності, постембріонального розвитку людини;

  1.  

19.05

Статеві клітини. Запліднення . Менструальний цикл. Вагітність. Репродуктивне здоров’я.

 

  1.  

23.05

Ембріональний період розвитку людини. Плацента, її функції Постембріональний розвиток людини.

 

  1.  

26.05

Узагальнення  та систематизація  знань  з  теми: « Вища нервова  діяльність .Ендокринна  система. Розмноження  та  розвиток   людини»

Тематична

 

УЗАГАЛЬНЕННЯ ( 1 год )

 

 

Літні завдання

  1.  

30.05

Цілісність організму людини. Взаємодія регуляторних систем організму

 

 

 

 

 


9 клас (70 год – 2 год на тиждень, з них 2 год – резервні)

Програма: Укладено відповідно до Навчальної програми для загальноосвітніх навчальних закладів« БІОЛОГІЯ 6–9 класи» Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804 Програму розроблено на підставі Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти (Постанова Кабінету Міністрів України від 23. 11. 2011 р. № 1392) з урахуванням Державного стандарту початкової загальної освіти (Постанова Кабінету Міністрів України від 20. 04. 2011 р. №  462) та відповідно до положень «Концепції Нової української школи» (2016 р.).

 

ПІДРУЧНИК:

«Остапченко Л.І. Біологія : підручник для 9-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Л.І Остапченко, П.Г.Балан, В.П.Поліщук. – Київ: Генеза, 2017. – 256с.:іл..»

 

Виконання програм та навчальних планів

Час

Кількість годин за програмою

Тиджень

2

За І семестр

 

За ІІ семестр

 

Рік

 

 

Кількість обов’язкових перевірних робіт

1

Кількість годин

За рік усього

1 семестр

9-А

9-В

2 семестр

9-А

9-В

2

Кількість контрольних робіт за рік

2

1

 

 

1

 

 

3

Кількість практичних робіт

3

2

 

 

1

 

 

4

Кількість лабораторних робіт

1

1

 

 

-

 

 

5

Кількість лабораторних досліджень

3

2

 

 

1

 

 

6

Кількість проєктів

2

-

-

 

-

2

 

 

7

Кількість тематичних

8

3

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

Наведена кількість годин на вивчення кожної теми є орієнтовною. Послідовність тем у межах одного навчального року вчитель може змінювати на власний розсуд (без порушення логіки викладання). Елементи змісту, які є необов’язковими й можуть вивчатися опційно (за вибором учителя), виділено курсивом; так само виділено опційні складові очікуваних результатів навчально-пізнавальної діяльності учнів. Виконання та захист проектів передбачає проведення учнями дослідницької роботи і представлення її результатів; проекти інших типів (творчі, інформаційні тощо) вчитель може впроваджувати додатково за бажанням. Кожен учень упродовж навчального року має взяти участь хоча б в одному навчальному проєкті


9 - А клас

 (70 год – 2 год на тиждень, з них 2 год – резервні)

уроку

Дата

план

Тема уроку

Лабораторні та практичні роботи

Домашнє завдання

Вступ (2год.)

уроку

Дата

план

Тема уроку

Лабораторні та практичні роботи

Домашнє завдання

  1.  

01.09

Вступний інструктаж з техніки безпеки для учнів у кабінеті біології. Вступ

 

 

  1.  

06.09

Діагностична тестова робота

 

 

 

  1.  

08.09

Повторнення тем «Організм людини як біологічна система», «Опора і рух.Травлення. Дихання»

 

 

  1.  

13.09

Повторнення тем «Обмін речовин та перетворення енергії», «Транспорт речовинн», «Виділення, терморегуляція»

 

 

  1.  

15.09

Біологія як наука. Предмет біології. Основні галузі біології та її місце серед інших наук

 

§1,мал. 2 с. 5

Мал..5,с.9

  1.  

20.09

Рівні організації біологічних систем. Основні методи біологічних досліджень

 

 

 

§1,с.6-8,терміни на с. 9, питання для самоконтролю

Тема 1. Хімічний склад клітини (8 год)

уроку

Дата

план

Тема уроку

Лабораторні та практичні роботи

Домашнє завдання

  1.  

22.09

Вода та її основні фізико-хімічні властивості. Інші неорганічні сполуки

 

 

§2, питання 1-5 с. 14, табл.1

  1.  

27.09

Органічні молекули. Поняття про  біологічні макромолекули – біополімери.

 

§3,с.15,табл.2,с.16,§4,с.19-20,табл.3,с.20,

пит.1-3,с.22

  1.  

29.09

Білки, їхня структурна організація та основні функції.

 

 

§4-5,с.20-24,мал..17,18,19,пит..4,5,6,7, с.22,пит..1,2,с.24

  1.  

04.10

Ферменти, їхня роль в клітині.

 

Лабораторне дослідження 1

властивостей ферментів.

§5,с.24,иал.22, с. 23,ЛД,с. 24,пит..3,4

  1.  

06.10

Вуглеводи, Ліпіди

 

 

§3,с.17,18;

мал.13,с.18;

пит..5,6,7 ,с.19

  1.  

11.10

Нуклеїнові кислоти. Роль нуклеїнових кислот як носія спадкової інформації.

 

Практична робота № 1.  Розв'язання елементарних вправ зі  структури білків та нуклеїнових кислот.

§6-7,с.30,пит.1-4,

  1.  

13.10

АТФ.

 

 

§8,с.32пит.1-5

  1.  

18.10

Узагальнення з теми «Вступ» та «Хімічний склад клітини»

 

§3-8,с.34,тести

ТО-1

Тема 2.Структура клітини

(6год.)

уроку

Дата

план

Тема уроку

Лабораторні та практичні роботи

Домашнє завдання

  1.  

20.10

Методи дослідження клітин, типи мікроскопії.

 

 

§9,с.39,пит..1-6

  1.  

25.10

Структура еукаріотичної клітини: клітинна мембрана , цитоплазма та не мембранні клітинні органели

 

Демонстрування моделей –аплікацій, що ілюструють будову клітини, мікропрепаратів клітин рослин і тварин.

§10-11,с.43,пит..1-4;

Мал..44,45,46

  1.  

27.10

Структура еукаріотичної клітини: одномембранні та дво мембранні клітинні органели.

 

 

§12-13,с.53,пит..4-7;

Мал..48,49,50,51

  1.  

08.11

Ядро, його структурна організація та функції.

 

 

§14,с.57,пит..1-6

  1.  

10.11

Типи клітин та їхня порівняльна характеристика: прокаріотична та еукаріотична клітина, рослинна та тваринна клітина.

 

Лабораторна робота

1. Вивчення структурно-функціональної різноманітності клітин

§15,с.58,табл.4;

С.61,ЛР

  1.  

15.11

Узагальнення з теми «Структура клітини»

 

 

§§9-15,с.61 тести

ТО-2

Тема 3.Принципи функціонування клітини

(6год.)

уроку

Дата

план

Тема уроку

Лабораторні та практичні роботи

Домашнє завдання

  1.  

17.11

Обмін речовин та енергії. Основні шляхи розщеплення органічних речовин в живих організмах.

 

§16,с.67, пит.1-7

  1.  

22.11

Клітинне дихання. Біохімічні механізми дихання.

 

§17,с.66,схема клітинного дихання,с.71, пит.1-5

  1.  

24.11

Фотосинтез: світлова та темнова фаза.

 

§18-19,с.74 пит.1-6; с. 77, пит..1-4

  1.  

29.11

Хемосинтез.

 

 

§19, с. 77, пит..5-8

  1.  

01.12

Базові принципи синтетичних процесів у клітинах та організмах

 

§§16-19, с.77, тести для самоконтролю

  1.  

06.12

Контрольна робота№1

 

 

 

ТО-3

Тема 4. Збереження та реалізація спадкової інформації (орієнтовно 11 год)

уроку

Дата

план

Тема уроку

Лабораторні та практичні роботи

Домашнє завдання

  1.  

08.12

Гени та геноми. Будова генів та основні компоненти геномів про- та еукаріотів.

 

 

§20,1 ..105,106,1 ..1-6

  1.  

13.12

Транскрипція.

 

 

§7,с.29, §22,86

  1.  

15.12

Практична робота№2. Розв’язування елементарних вправ з реплікації, транскрипції та трансляції

Практична робота№2.

§21-22,с.89,ПР 2

  1.  

20.12

Основні типи РНК.

 

 

§21,6-7,

  1.  

22.12

Генетичний код. Біосинтез білка

 

 

§21-22,с.84, 1 . 5,

  1.  

27.12

Подвоєння ДНК; репарація пошкоджень ДНК.

 

 

§§21-22с.83,1…107

  1.  

29.12

Поділ клітин: клітинний цикл, мітоз

Лабораторне дослідження 2:

фаз мітозу (на прикладі клітин кореня цибулі).

§23, 1..113,с.93, 1..1-9

  1.  

17.01

Мейоз. Рекомбінація ДНК.

 

 

§24, 1..115,с.95, 1 ..1-5

  1.  

19.01

Статеві клітини та запліднення. Етапи індивідуального розвитку.

 

§25, 26, 1..118,119, с.100, 1 ..1-8

  1.  

24.01

Узагальнення знань з теми

«Збереження та реалізація спадкової інформації»

 

§20-26, тести

ТО-4

Тема 5. Закономірності успадкування ознак (орієнтовно 10 год)

№ уроку

Дата

план

Тема уроку

Лабораторні та практичні роботи

Домашнє завдання

  1.  

26.01

Класичні методи генетичних досліджень. Генотип та фенотип. Алелі.

 

§§29,30

  1.  

31.01

Закони Менделя.

 

 

§31, 1 ..1-7,с.124

  1.  

02.02

Ознака як результат взаємодії генів. Поняття про зчеплення генів і кросинговер.

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

 

 

§32-33,1 ..1-5,с.132

  1.  

07.02

Форми мінливості.

 

Лабораторні дослідження 3

мінливості в рослин і тварин.

§35

  1.  

09.02

Мутації: види мутацій, причини та наслідки мутацій.

 

 

§36

  1.  

14.02

Спадкові захворювання людини. Генетичне консультування.

 

§37, робота над складанням родоводу

  1.  

16.02

Сучасні методи молекулярної генетики

Практична робота 3.

Складання схем схрещування

Практична робота 3.

 

§31

  1.  

21.02

Проєкт

Складання власного родоводу та демонстрація успадкування певних ознак (за вибором учня) / родовід родини видатних людей (за вибором учня)

 

§37

  1.  

23.02

Узагальнення з теми «Закономірності успадкування ознак»

 

§29-37,тести

ТО-5

Тема 6. Еволюція органічного світу (орієнтовно 7 год)

№ уроку

Дата

план

Тема уроку

Лабораторні та практичні роботи

Домашнє завдання

  1.  

28.02

Популяції живих організмів та їх основні характеристики.

 

§40

  1.  

07.03

Еволюційні фактори. Механізми первинних еволюційних змін

 

§41

  1.  

09.03

Механізми видоутворення.

 

 

§40

  1.  

14.03

Розвиток еволюційних поглядів. Теорія Ч. Дарвіна.

Роль палеонтології, молекулярної генетики в обґрунтуванні теорії еволюції.

 

§39,42

  1.  

16.03

Еволюція людини. Етапи еволюції людини.

 

 

§44

  1.  

21.03

Світоглядні та наукові погляди на походження та історичний розвиток життя

 

§43

  1.  

23.03

Узагальнення з теми «Еволюція органічного світу»

 

 

§40-43,тести

ТО-6

Тема 7. Біорізноманіття (розглядається опційно, орієнтовно 4 год)

№ уроку

Дата

план

Тема уроку

Лабораторні та практичні роботи

Домашнє

Завдання

  1.  

04.04

Основи еволюційної філогенії та систематики.

 

 

§45

  1.  

06.04

Основні групи організмів: бактерії, археї, еукаріоти

 

 

§43,44

  1.  

11.04

Неклітинні форми життя: віруси.

 

 

§43

  1.  

13.04

Огляд основних еукаріотичних таксонів

 

§44

 

Тема 8. Надорганізмові біологічні системи (орієнтовно 7 год)

№ уроку

Дата

план

Тема уроку

Лабораторні та практичні роботи

Домашнє

Завдання

  1.  

18.04

Екосистема. Різноманітність екосистем.

 

 

§48

  1.  

20.04

Харчові зв’язки, потоки енергії та колообіг речовин в екосистемах.

 

 

§49

  1.  

25.04

Біотичні, абіотичні та антропічні (антропогенні, техногенні) фактори.

 

§50

  1.  

27.04

Стабільність екосистем та причини її порушення

 

 

§51

  1.  

02.05

Біосфера як цілісна система.

Захист і збереження біосфери, основні заходи щодо охорони навколишнього середовища

 

§52, 53

  1.  

04.05

Проєкт (дослідницький)

Виявлення рівня антропогенного та техногенного впливу в екосистемах своєї місцевості

 

§48,50

  1.  

09.05

Узагальнення і контроль знань

Контрольна робота №2

Контрольна робота

 

 

ТО-7

Тема 9. Біологія як основа біотехнології та медицини (орієнтовно 6 год)

№ уроку

Дата

план

Тема уроку

Лабораторні та практичні роботи

Домашнє

Завдання

  1.  

11.05

Поняття про селекцію. Введення в культуру рослин

.

 

§54

  1.  

16.05

Методи селекції рослин.

 

 

§55

  1.  

18.05

Одомашнення тварин.

Методи селекції тварин

 

§55

  1.  

23.05

Огляд традиційних біотехнологій. Основи генетичної та клітинної інженерії.

 

§56

  1.  

 

Роль генетичної інженерії в сучасних біотехнологіях і медицині. Генетично модифіковані організми

 

§57,58

Узагальнення

№ уроку

Дата

план

Тема уроку

Лабораторні та практичні роботи

Домашнє

Завдання

  1.  

25.05

Основні загальні властивості живих систем

 

 

§1

  1.  

30.05

Єдність живих систем різних рівнів

 

 

Тести

ТО-8

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Біологія, Планування
Додано
31 січня 2023
Переглядів
1566
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку