В даній роботі розкриті міжпредметні зв'язки з перукарською справою,це полегшує сприймання учнів навчального матеріалу ,які будуть здобувати професію "Перукар" у професійно-технічних закладах освіти
Державний навчальний заклад
«Подільський центр професійно-технічної освіти»
Методична розробка
уроку – презентації з біології на тему:
«Генетика людини»
Чорненької О.М.,
викладача біології
Розглянуто на засіданні
МК викладачів
ДНЗ «Подільський центр ПТО»
Протокол №____від __________20__р.
Голова МК__________В.А. Дранічнікова.
м. Кам’янець-Подільський, 2016
Тема: Генетика людини
(слайд 1)
Мета:
Тип уроку: урок – презентація
Дидактичне забезпечення: картки, презентація
Матеріально-технічне забезпечення: пректор, ноутбук, мультимедійна дошка
Між предметні зв’язки: перукарська справа
Метод проведення: демонстрація слайдів, розповідь, самостійне розв’язування задач
Використана література:
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вчитель
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Вчитель:
Ми з вами вже вивчали основи генетики, тож давайте, уточнимо:
(Робота зі слайдом 2 )
1 Який вчений є основоположником генетики?(Мендель)
2.Які ознаки називаються домінантними? ( Домінантна ознака — ознака, що виявляється у гібридів першого покоління при схрещуванні чистих ліній.)
3 Які ознаки називаються рецесивними?( Рецесивна ознака — ознака, що не проявляється у гетерозиготних особин внаслідок придушення прояви рецесивної алелі.)
Вчитель
Багато хто вважає найбільш захоплюючим розділом генетики генетику людини науку про спадковість і мінливість ознак у людини. Неабиякий інтерес становлять закономірності спадкування окремих ознак людини і визначення статі людини. І тому нам сьогодні належить з’ясувати, що ж вивчає генетика людини.
Ми з вами вивчали домінантні і рецесивні ознаки, цей матеріал широко використовується у вивченні генетики людини, тому наша тема «Генетика людини».
ІІІ. Формування нових знань.
Вчитель:
1.Особливості вивчення генетики людини
Людина як біологічний вид підпорядковується тим самим закономірностям спадкування, що й будь-яка тварина із статевим способом розмноження, тобто не відрізняється від інших видів ссавців.
Будова генетичного апарату людини подібна добудови генетичних апаратів усіх інших мешканців Землі. Його основу становить ДНК, на якій синтезується РНК, що слугує для біосинтезу білків; уся різноманітність генів побудована за участю лише чотирьох нуклеотидів, генетичний код побудований з триплетів. Більше того, багато генів зовсім різних живих організмів повністю ідентичні.
Важко собі уявити, але в людини і банана половина всіх структурних генів організмів — однакова! Генетична подібність людини і шимпанзе становить 98,7 %. Причому однакові не лише гени, що нормально функціонують, а й так звані псевдогени — ділянки хромосоми, які схожі на той або інший структурний ген, проте містять деяку кількість, образно кажучи, «друкарських помилок», котрі роблять їх нефункціональними.
Розглянем приклади деяких домінантних і рецесивних ознак у людському організмі
(Слайд 3)
2.Хромосомне визначення статі.
Статева відмінність особин спостерігається здебільшого у тварин. Тривалий час вчені не могли з’ясувати причини появи чоловічої та жіночої статі. Наукове визначення цьому явищу дала хромосомна теорія визначення статі.
Стать – це сукупність морфологічних, фізіологічних, біохімічних та інших ознак організму, які забезпечують відтворення собі подібного.
(слайд 4)
Співвідношення статей у різностатевих організмів приблизно 1:1. Це співвідношення пов’язане з процесами утворення гамет та їх заплідненням.
Існують хромосоми двох видів
( слайд 5)
У людини існує 46 хромосом ( 23 пари ), з них 22 пари – аутосоми та 1 пара статевих хромосом.
Статеві хромосоми позначаються Х та Y.
3. Генетика окремих ознак
У наш час встановлена спадковість більшості нормальних людських ознак. Усіх їх контролюють серії алельних і неалельних генів, розташовані на різних ділянках хромосом. Дія цих генів, як правило, пов'язана з продукуванням певних поліпептидинх ланцюгів, які потім складаються в структурні білки або ферменти.
Наприклад, колір волосся контролюють чотири гени, кожен з яких мас два алелі: домінантний і рецесивний. Під час комбінування алелів цих чотирьох локусів можливі дев'ять фено типових станів кольору волосся — від чорного до білого
(слайд 6)
(слайд 7)
(слайд 8)
(слайд 9)
Рудий колір волосся контролює інший ген. Його позначають літерою D: --DD-яскраво-рудий.-- Dd світло-рудий-- dd нерудий.
(слайд 10)
Сучасна наука схильна припустити ген рудого волосся, тобто ген. завдяки якому в клітинах синтезується речовина феомеланін. успадкований сучасною людиною від неандертальців. які часто були рудими і світлошкірими Кроманьйонці були темноволосими Саме гібридизація кроманьйонців з неандертальцями могла і привести до внесення гена рудого кольору волосся у геном сучасної людини
Розв’язування задач
(слайд 11)
(слайд 12)
ІV. Закріплення нових знань.
Робота з картками
Завдання .Визначити генотип і фенотип
♂ ♀ |
? |
А |
?
|
А а
|
АА
|
а |
аа
|
??(Aa) |
♂ ♀ |
?(A) |
А |
? (A) |
АA
|
АА
|
а |
Аа
|
??(Aa) |
♂ ♀ |
А |
?(a) |
? (a) |
А а
|
А(a)
|
а |
А?(a)
|
??(aa)
|
Жінка з яскраво-рудим волоссям(DD), одружилася із світло -рудоволосим чоловіком руде (Dd).Визначте який колір волосся будуть мати їхні діти?
Заповніть решітку Пенета
♂ ♀ |
|
|
|
|
|
|
|
|
Відповідь ______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Жінка з не рудим волоссям(dd), одружилася із світло -рудоволосим чоловіком руде (Dd).Визначте який колір волосся будуть мати їхні діти?
Заповніть решітку Пенета
♂ ♀ |
|
|
|
|
|
|
|
|
Відповідь ______________________________________________________________________________________________________________________________________________
Жінка з світло-рудим волоссям(Dd), одружилася із світло -рудоволосим чоловіком руде (Dd).Визначте який колір волосся будуть мати їхні діти?
Заповніть решітку Пенета
♂ ♀ |
|
|
|
|
|
|
|
|
Відповідь ______________________________________________________________________________________________________________________________________________
V. Підведення підсумків уроку:
Вчитель :
Отже,існують хромосоми двох видів
Колір волосся контролюється чотирма генами ,утворюючи дев’ять фенотипових станів волосся.Рудий колір волосся контролюється іншим геном
Виставлення оцінок
VІ. Домашнє завдання.