Тема Нумерація трицифрових чисел. Таблиця ділення на 6. Тиждень, дні тижня. Задачі на зменшення числа в кілька разів. Трикутник
Мета: навчальна: відпрацьовувати навички використання в практичних діях трицифрових чисел, вивчити таблицю ділення на 6 та навчити застосовувати її для розв'язування виразів; формувати вміння розв’язувати задачі на зменшення числа в кілька разів; поглибити знання про одиниці вимірювання часу (тиждень, назви днів тижня); актуалізувати знання про трикутник та його елементи.
розвивальна: розвивати логічне мислення, математичне мовлення, увагу та пам'ять; удосконалювати обчислювальні навички та вміння орієнтуватися в часі.
виховна: виховувати інтерес до математики, старанність, пунктуальність та вміння планувати свій час.
Обладнання: таблиця «Нумерація чисел 381 – 410», таблиці множення і ділення на 6, таблиця «Дні тижня», таблиця «Трикутник», малюнки з зображенням предметів і об’єктів трикутної форми.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент (2-3 хв.)
Ми за парти тихо сіли,
До роботи приступили.
Трикутник в гості завітав,
Нам завдання загадав:
Тиждень швидко пролітає,
Нас лічити закликає.
Будем ділити і віднімати,
Трицифрові числа підкоряти!
Девіз уроку:
«Математика — це сила, що дає знанням вітрила!»
ІІ. Актуалізація опорних знань(5-6хв)
від 401 до 410 — у зворотному.
|
381 |
382 |
383 |
384 |
385 |
386 |
387 |
388 |
389 |
390 |
|
391 |
392 |
393 |
394 |
395 |
396 |
397 |
398 |
399 |
400 |
|
401 |
402 |
403 |
404 |
405 |
406 |
407 |
408 |
409 |
410 |
(Це позиція(місце) цифри в записі числа)
А) 31 добу; Б) 24 доби; В) 7 діб.
6. Порівняти числа (усно):
3сот. 4дес. 2од. і 3сот. 2дес. 4од.
4сот. 0дес. 5од. і 4сот. 1 дес.
а)75хв і 1год10хв; б) 1год 5хв і 65хв; в) 90с і 1хв 20с
Фізхвилинка
ІІІ Вивчення нового матеріалу (15-20 хв)
Сьогодні піднімаємось на нову сходинку — ділення на 6.
Вивчи приклади, розкажи сусідові — і крокуй упевнено до вершини знань!
Хто без помилки розкаже правий стовпчик — отримує математичну зірочку / смайлик / бонусний бал.
6 : 6 = 1 36 : 6 = 6
12 : 6 = 2 42 : 6 = 7
18 : 6 = 3 48 : 6 = 8
24 : 6 = 4 54 : 6 = 9
30 : 6 = 5 60 : 6 = 10
Інформація про тиждень і дні тижня
Слово «тиждень» утворилося від словосполучення «той же день». Тобто це проміжок часу від одного понеділка до наступного «того ж самого» понеділка. Раніше це слово також означало саму неділю (день відпочинку), але з часом так почали називати весь семиденний цикл.
Що означають назви днів?
Сьогодні вівторок. Марійка сказала, що піде в басейн через два дні на третій.
Запитання: У який день тижня Марійка піде в басейн?
Підказка для розв’язання: Рахуємо від вівторка: середа (1), четвер (2), п’ятниця (3).
Продовж речення: «Я можу пояснити...», «Мені було цікаво...
«У квітні було 24 сонячні дні, а дощових — у 6 разів менше. Скільки було дощових днів у квітні?»
Коротка умова:
![]()
Сонячних – 24 дні
Дощових -?, у 6 разів менше
Проблемне питання
(відповіді: 3 сторони, 3 кути, 3 вершини.)
(Бо трикутник — дуже міцна і стійка фігура.)
Побудова трикутника.
В Трикутник: АВС
Вершини: А, В, С.
Сторони: АВ, ВС, СА.
А С
Фізкультхвилинка
ІV Закріплення знань (5-8 хв.)
1. Логічна загадка про дні тижня (на кмітливість)
«Сім братів один за одним ідуть, але один одного ніколи не обганяють. Що це? А ще скажіть: якщо сьогодні середа, то який день буде через 6 днів?»
( Дні тижня; вівторок)
2. Геометрична загадка про трикутник (з пасткою)
«У мене три сторони і три кути. Якщо я запрошу до себе в гості ще одного такого ж друга-трикутника і ми станемо поруч, яку фігуру ми можемо утворити?»
(Квадрат або ромб)
3. Задача-хвилинка (на тему «зменшення в кілька разів»)
«Тиждень має 7 днів, але уявімо, що ми в казковій школі, де навчання триває лише 12 годин на тиждень, а відпочинок — у 6 разів менше. Скільки годин триває відпочинок у казкових учнів?»
(Відповідь: 12 : 6 = 2 години)
V Рефлексія та підсумок уроку. (3-5 хв)
1. Вправа «Математичний трикутник»
Намалювати в зошиті маленький трикутник і на кожному куті дати відповідь:
1-й кут: Що нового дізналися? (наприклад, назви трицифрових чисел).
2-й кут: Що було найлегшим? (наприклад, дні тижня).
3-й кут: Що було складно? (наприклад, ділення на 6).
2. Вправа «Сходинки до 1000»
Сходинка 100: «Мені було важко».
Сходинка 500: «Я все зрозумів, але припускався помилок».
Сходинка 1000: «Я — професор математики, мені все вдалося!»
Діти «ставлять» себе на одну зі сходинок (можна просто підняти руку на відповідне число).
3. Бліц-інтерв'ю «Так чи ні»
VІ Домашнє завдання (за бажанням)
«Сьогодні ви підкорили ще одну сходинку в отриманні знань. Пам’ятайте: кожен день тижня — це нова можливість стати ще розумнішими. Дякую за чудову роботу!»