ТЕМА. КНЯЗЬ ВОЛОДИМИР ВЕЛИКИЙ
Мета: охарактеризувати князя Володимира як державного діяча; проаналізувати зовнішню і внутрішню політику; зрозуміти значення його релігійної реформи: розвивати історичне мислення, формувати вміння аналізувати історичні факти і події, оцінювати їх значення; сприяти формуванню патріотичної свідомості.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання: Підруч. для 7 кл; атлас «Історія України. 7 клас»,
Поняття: «християнство», «монастир».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Завдання
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Князь Володимир (Володимир Великий) - син князя Святослава Ігоровича. У 969 р. Володимир став князем у Новгороді, а після смерті батька брав участь у міжусобній війні за київський престол; здобув перемогу над старшим братом Ярополком, який був убитий. Ставши київським князем, Володимир багато зробив для зміцнення держави, центральне" влади. Цьому сприяли реформи, проведені за його вимогою.
Робота з підручником
Прочитати текст підручника і скласти таблицю «Реформи
князя Володимира».
|
Реформа |
Зміст |
|
Адміністративна |
Всю країну було поділено на вісім округів, округи — на волості, на чолі яких було поставлено довірених осіб або синів Володимира |
|
Військова |
Військо Володимира утворювало з найманців, які мали право володіти земельною власністю |
|
Оборонна |
Було проведене широке будівництво фортець, укріплень навколо Києва, які стали опорними пунктами в боротьбі з печенігами |
|
Містобудівна |
Будувалася велика кількість нових міст по берегах основних річок країни |
|
Судова |
Володимир прагнув розмежувати єпископський та градський суди |
|
Фінансова |
Князь Володимир карбував власні гроші |
|
Релігійна |
Спробував реформувати язичництво; запровадив християнство |
Робота з атласом
Користуючись історичною картою «Київська держава в останній чверті X — першій третині XII ст.», простежте основні напрямки зовнішньої політики князя Володимира і складіть узагальнюючу схему.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
Володимир |
|||||
|
|
|
|
|
||
|
Приєднав решту слов'янських народів |
|
985 р. похід на волзьких болгар |
|
Захопив і приєднав польські землі |
|
Завдання
З 988 р. християнство стало державною релігією Русі-України, а язичницькі культи скасовувалися. Християнство створювало умови для подальшого зміцнення держави. Вивчивши таблицю 23, ви зможете обґрунтувати це твердження.
Відмінності християнської релігії від язичницької віри
|
|
Поширення |
Пантеон |
Організація |
Джерела віри |
|
Язичницька віра |
Племінна, територіально обмежена. |
Поклоніння силам природи, численним богам. |
Відсутня чітка релігійна організація. |
Основа віри - усний міф. |
|
Християнська релігія |
Одна зі світових релігій. |
Поклоніння одному богу. |
Сувора церковна організація (глава церкви, священики різних рангів). |
Основа віри -священна книга Біблія. |
Прийняття християнства - одна з найважливіших подій історії Русі-України. Воно не буде випадковим, мало передумови і причини, а також велике історичне значення.
Евристична бесіда
Передумови, причини» історичне значення прийняття християнства в Русі-Україні
|
|
||
|
Передумови |
Причини |
Історичне значення |
|
Тісні зносини з християнськими державами. Знайомство слов'ян з християнством V-VIII ст. |
Для зміцнення держави необхідна державна релігія. |
Сприяло зміцненню держави. Сприяло розвитку писемності, зодчества, іконопису. Підвищило міжнародний авторитет Русі-України. |
Останні дні життя Володимира Великого були затьмарені: його син Ярослав, князь Новгородський, пішов на батька війною. Володимир помер, не призначивши спадкоємця Київського престолу, який сам завоював у битвах. До цього часу склалася чітка система влади.
IV. Домашнє завдання