Князь Володимир Великий

Про матеріал
Розробка уроку метаякого: ознайомити з діяльністю князя Володимира, з’ясувати, які реформи він впровадив, проаналізувати зовнішню та внутрішню політику, розвивати історичне та критичне мислення, формувати вміння аналізувати історичні факти і події, сприяти формуванню патріотичної свідомості, коригувати зв'язне мовлення, розвивати пам'ять, логічне мислення, вчитися шанобливому ставленню до історичного минулого, виховувати почуття гідності за свій народ. Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь Підручник Щупак І.Я. ...«Історія України для 7 класу»
Перегляд файлу

 

                     Відкритий урок 7 клас НУШ. Історія України

           Тема уроку: Князь  Володимир Великий.

 

           Мета: ознайомити з діяльністю князя Володимира, з’ясувати, які реформи він впровадив, проаналізувати зовнішню та внутрішню політику, розвивати історичне  та критичне мислення, формувати вміння аналізувати історичні факти і події, сприяти формуванню патріотичної свідомості, коригувати зв'язне мовлення, розвивати пам'ять, логічне мислення,  вчитися шанобливому ставленню до історичного минулого, виховувати  почуття гідності за свій народ.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь

Обладнання: атлас, підручник Щупак І.Я. ...«Історія України для 7 класу», презентація, зошит.

Основні терміни та поняття: реформи, посадники, централізація,  сепаратизм, язичництво, ідоли, капища, християнство, Десятинна церква.

Основні дати:

980—1015 рр. — князювання Володимира Великого,

 958-1015 -  роки життя,

 980 р. — спроба реформувати язичництво,

988 р. — запровадження християнства як державної релігії,

996 р. — завершення будівництва Десятинної церкви.

 

                                                       Хід уроку

І.  Загально корекційний етап

1. Організація класу до уроку

Привітання з  класом.

- Добрий день!  Перевірте, щоб у вас на столах лежали всі необхідні речі. 

Чи готові працювати сьогодні на уроці? Якого кольору твій настрій?

Інструктаж:  правила поведінки підчас онлайн-уроку.

2. Нервово – психічна підготовка до уроку    

Земле ти наша! Краю мій коханий!

До болю рідний наш і дорогий,

Який ти був колись?

Якими йшов шляхами?

 Словами правди з нами поділись.

 Вступне слово вчителя

Історія – це той предмет, який дозволяє потрапити в минуле, і на основі нього будувати  теперішнє і майбутнє.

Так давайте поринемо у минуле України. Спустимось східцями і знатимемо про життя наших пращурів у IX-XII  століття.

    Діти, ми з вами ознайомилися з одним із найдавніших періодів в історії нашої держави і дізналися, що на теренах нашої країни в давнину жили східно слов’янські  племена. Зокрема племена полян, деревлян, уличів, тиверців, сіверян, бужан, волинян. Була заснована перша держава на теренах сучасної України – Русь-Україна. Ми познайомилися з першими князями , які правили на цих землях.

3. Актуалізація знань

А. Гра: «Маска»

Вчитель називає факти з життя князів. Учні повинні впізнати хто під маскою.

 «І сів …, князюючи в Києві, і мовив …: «Хай буде се мати городам руським».                (Князь Олег)

  •          « Коли ж почули деревляни, що він знову іде, порадилися деревляни з князем своїм Малом і сказали: «Якщо внадиться вовк до овець, то виносить по одній все стадо, якщо не уб’ють його. Так і сей: якщо не вб’ємо його, то він усіх нас погубить».                  (Князь Ігор)
  •          «А деревляни зраділи, погодились, і зібрали від двора по три голуби й по три горобці й послали їх до … з поклоном. А вояки за велінням княжим пов’язали сірку кожному голубові й горобцеві…»  (Княгиня Ольга )

 

  •          ▪ «Іду на ви!» походить від легендарного виразу київського князя  Хороброго. Він означає оголошення війни та попередження ворога про наступ. (Князь Святослав )

Кн

Б. Вправа «Скарбниця думок».

Учні зачитують свої есе.

Учитель робить висновки.

Подальші епохи розвитку Київської держави – навряд чи були здійснені в їх розмірах, якби перші князі не зробили свій внесок у розвиток держави. 

  II. Основний етап

  1. Повідомлення теми й мети уроку.

Щоб оголосити тему уроку давайте спробуємо розв’язати  ребус.

 Володимир Великий.

      Розповідь вчителя.

Сьогодні ми з вами продовжимо знайомство з періодом розквіту давньоруської Київської держави за правління князя Володимира.

Тема сьогоднішнього уроку – «Князь Володимир Великий».

Проблемне питання уроку: за що князь Володимир був прозваний Ясним Сонечком, Святим та Великим?

Учитель.

  •          Святослав задля зміцнення держави розділив між трьома синами великі города Руські:  Ярополка посадив  в Києві, Олега на древлянській землі, а Володимира в Новгороді. Після смерті Святослава в 972 році між його синами розпочалась міжусобна боротьба за владу.

Старший син Ярополк пішов війною на Олега, захопив древлянську землю. Згодом захопив Новгород, де сидів Володимир. Володимир зібрав військо з числа варягів, відвоював Новгород і пішов на Київ. А в 980 році став єдиновладним князем Русі. (Легенда про   Володимира https://www.google.com/search?client=opera-gx&hs=Bo9&sca_esv=3254653861c5b0f8&sxsrf=AE3TifOOgfetbyY3_7sOupFFf_Z9iW6kRg:1762216162726&udm=7&fbs=AIIjpHzTioAOu8bWdaGWzuhLq21A99KpPTO2u33166E2d_sxZI4uIJ0TZHsGmwE4IQ-qAK8wVlbNvuqdWxzGe_old3hoUDUnYsO5rZnULcC4V9gtVmnNfRv0QOPGx-_OSShDTzqAy99tJ4oiUOZl21gA273vFl0r_8l5o6iws4t3p-PlqLYB1JOZIYXFDxBw54H3kRc81GmP4hxcmddiB1sgbVkj-2RNqnVpGKUMJttei9XN9HUKEoE&q=відео+для+учнів+володимир+великий&sa=X&ved=2ahUKEwjq_5XjnteQAxVgh_0HHeaCJxIQtKgLegQIGxAB&biw=1491&bih=746&dpr=1.25#fpstate=ive&vld=cid:b2de2ba7,vid:Xg9YuILi8i8,st:0

 Першим завданням Володимира було об’єднання всіх східнослов’янських племен з центром у Києві, тобто зібрати усі землі завойовані його  батьком Святославом.        ( Робота з картою )

Учитель. Приєднавши до Києва всі східнослов’янські племена, було завершено об’єднання  Русі-України. Вона стала найбільшою державою Європи. Загальна площа держави досягала 800 тис. км квадратних.

Держава Володимира Великого, яка охоплювала сучасні землі України, Білорусі, частини Польщі, Литви, Латвії, а також території до річок Оки та Волги, простягалася від Карпат до Балтійського моря та від Балтики до Чорного моря. Охоплювала території  Дністра, Закарпаття на заході до Оки та Волги  на сході, від Чудського, Ладозького озер  на півночі до Причорномор’я та Приазов’я на півдні.

Фізкультхвилинка

Робота з підручником. Параграф  8 с.41-47

Заповніть таблицю

«Внутрішня і зовнішня політика Володимира Великого»

       Внутрішня політика

      Зовнішня політика

 

 

 

 

 

Учні роблять доповідь.

Історичний словник.

У додаткових джерелах  знайди значення слів: реформи, посадники, централізація,  сепаратизм, язичництво, ідоли, капища, християнство, Десятинна церква.

Учитель.

На прийняття саме християнської віри  на Володимира вплинуло хрещення бабки Ольги. Охрестившись у Візантії Володимир зміг одружитися з сестрою Візантійського імператора - Анною, таким чином заручившись підтримкою могутньої держави. У 988 році Володимир запровадив християнство на Русі.

 Князь наказав всім киянам прийти до Дніпра. Знаючи норов князя повинувалися його волі, а там їх насильницьким шляхом заганяли у воду та охрещували.

Легенда про хрещення Володимира https://www.google.com/search?client=opera-gx&q=унига+мандрівка+хрещення+русі&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:f24500f6,vid:oHVhx3Sw7i8,st:0

 

Учитель.

Володимир Великий помер 15 липня 1015 р., проживши 55 років. Його поховано в Десятинній церкві біля гробу цариці Анни, яка померла раніше (1011). Мощі великого князя знаходилися тут до 1635 р. Київський митрополит Петро Могила знайшов їх і переніс до Софійського собору. Голову князя Володимира було перенесено до Успенської Печерської церкви.

Закріплення нового матеріалу.

Гра “Міцний ланцюжок”: учитель говорить по черзі учням дієслово, яке характеризує діяльність Володимира, а учні доповнюють їх. Якщо учень не знаходить що сказати – зводить руку у верх, тобто перериває ланцюжок.

Князь Володимир:

  1. Закінчив…………….(об’єднання слов’янських племен).
  2. Переміг……………..(печенігів).
  3. Побудував………….(міста-фортеці, Десятинну церкву).
  4. Заснував……………(м. Володимир-Волинський, м. Переяслав).
  5. Прийняв……………(християнство).
  6. Укріпив…………….(давньоруську державу).

 

Гра « Перегони»

Пройти тест. https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=7404786

ІІІ. Заключний етап

          1.Підбиття підсумків.

Чому князя Володимира Святославовича історики назвали Великим, церква – Святим, а народ – Красним Сонечком?

Відповіді учнів.

Оцінювання відповідей учнів

Оціни свою роботу на уроці за шкалою від 1 до 12.

  1. Домашнє завдання.

Опрацювати параграф 8 с.43-47. Відповісти на питання та виконати онлайн-вправу с .47.

Дякую за урок!

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Історія України 7 клас (Гупан Н.М., Смагін І.І., Пометун О.І.)
Додано
11 травня
Переглядів
113
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку