Щоб ожила річка, досить відновити її джерела, очистити від загат русло, щоб оживити багаття, досить підкинути сухого хмизу, а щоб ожила душа людини, як і дух народу в цілому, потрібна рідна пісня. Кобзарство на Україні – легендарний спів народних мандрівних співців, що водночас були і творцями, і носіями, і виконавцями народної пісні – має глибоке коріння і нероздільну історію зі своїм народом, Батьківщиною. Наші недруги, йдучи війною зі сходу-заходу, півночі-півдня, домагаючись рабської покори, зламували народний опір збройною силою, терором, підкупом, зрадою, підступом, голодоморами, а народних ватажків – оборонців та співців винищували в першу чергу вишуканими тортурами.
Та Україна воскресла після печенігів, половців, турків, татар, литовців, шведів, німців , поляків і Москви… І будили поневолений народ до боротьби за волю у всі віки і часи саме співці - гуслярі, кобзарі, бандуристи. Непідкупні, безстрашні, вони йшли на прю з ворогом, озброєні лише запальною піснею та правдивим словом. Підіймаючи зневірених, зовсім ослаблих в непереможні ряди захисників свого краю, а після битви оспівували їхні героїчні вчинки. Так творився великий патріотично - історичний, народно - пісенний епос, так воскрес Дух нації.
Тож чи може бути сьогодні спокійним серце чесного українця, українки, а тим більше кобзаря, який бачить страждання та муки рідного краю, і мовчати? Ні!Дякуючи Долі, бандура не вмерла, не затихла, не зникла, дарма, що ворог вибивав її із козацьких рук. Її підхопили незрячі Гомери рідної Землі, а коли її понищили – дівочі та жіночі руки і пронесли через найтемнішу застійну добу радянського мракобісся, що й уможливлює сьогодні відродження кобзарського мистецтва. Зараз, коли відроджується Україна, її культура й традиції, особлива увага приділяється й кобзарському мистецтву. Воно не вмерло.
Спілка налічує 450 бандуристів і кобзарів різних вікових категорій. Очолює Національну спілку кобзарів України голова правління – Єсипок Володимир Миколайович, народний артист України, професор. Сьогоднішня Спілка кобзарів має статус Національної. Вона об’єднує усі верстви музичної кобзарської сфери України – від еліти до поодиноких самоучок, від столичних бандуристів і кобзарів до виконавців із найвіддаленіших районів України.Єсипок В. М.
У кращих концертних залах Києва проходять вечори сучасних кобзарів Володимира Горбатюка, Віктора Лісовола, Василя Нечепи, Бориса Списаренка, Василя Литвина, Сергія Баштана, Володимира Єсипка, кобзарської сім'ї Яницьких, Миколи Мошика у Сумах, Василя Герасименка у Львові. Далеко за океаном, у промисловому Детройті (США) живе, творить і примножує славу українського кобзарства капела бандуристів імені Т. Шевченка.
У селі Федорівка на Кіровоградщині в селянській родині Степана та Марії Литвинів народилися славнозвісні брати-кобзарі Василь та Микола. По закінченні сільської школи Микола разом зі своїм старшим братом Василем поїхав у знаний в усьому світі Кролевець на Сумщині навчатись основам художнього ткацтва. Там відбулося їхнє знайомство з першим учителем кобзарства Миколою Білошапкою. Та так познайомились, що те кобзарство стало основною справою їхнього життя. Відеоhttps://www.youtube.com/watch?v=w. Ixpj84r1ek
Далі було музичне училище ім. Глієра в Києві, вдосконалення кобзарської справи в Антоніни Голуб у Тернополі, і, насамкінець, Львівська консерваторія. Від природи відвертий, щирий, безмежно закоханий в Україну, Микола не приховував своїх думок і почувань, тож швидко впав у вічі всюдисущого КДБ. Довелося йому всього пізнати і побачити небо в клітинку. Бійці невидимого фронту, не знайшовши вагомих аргументів, його відпустили. Та це запам’яталося.«Там, на Кагарличчині, в селі Гребені, на найвищій точці правого берега Дніпра Микола і Василь Литвини розпалюють велику ватру, яка світить і обігріває лівий і правий береги, об’єднує наддніпрянську і наддністрянську Україну», – говорить про братів Микола Косів.
Василь Степанович Литвин - заслужений артист України, народний артист України, голова Спілки кобзарів України, лауреат Республіканської премії ім. І. Нечуя-Левицького, лауреат премії фонду Т. Г. Шевченка. Співзасновник Стрітівської школи кобзарського мистецтва. Микола Степанович Литвин -український кобзар, композитор, письменник, журналіст, громадський діяч.
Унікальним сучасним співаком-музикантом, нині єдиним представником старосвітської (але розвинутої ним!) чернігівської кобзарської школи, яку Гнат Хоткевич, загальновизнаний авторитет з історії кобзарства, вважав найдавнішою в Україні, є Василь Григорович Нечепа - кобзар, лірник, лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка, народний артист України з 2008 р. Шанувальників кобзарського мистецтва вражає не лише дивовижне виконання Василем Нечепою народних пісень, й сам репертуар співака. Окремі твори сягають часів гомерівської «Ілліади», а то й індоарійської «Рамаяни».
Так, університети США у своїх рекламах і запрошеннях на благодійні концерти Василя Нечепи повідомляють, що він «наставляє молодь любити й берегти свою землю, а в Спасителя просить послати дорослим розуму, щоб вони припинили теракти та війни на Землі». Постать кобзаря-лірника Василя Нечепи знана по всій Україні і далеко за її межами – у США, Канаді, Британії, Австралії, Нідерландах, куди Майстер несе народну культуру України.
Окрім концертної діяльності Василь Нечепа докладає чималих зусиль задля популяризації кобзарської гри, долучається до плекання професійних бандуристів-виконавців, учнів музичних шкіл та студентів мистецьких закладів. Він є укладачем збірок «В рокотанні -риданні бандур» та «Рід козацький величавий». Відео. В. Нечепа Поле моє
А далі виконавець побував і у країнах Азії та Європи. Та щоб не сталося, завжди у нього під рукою бандура і гарна українська пісня. І хоча дискографія Віктора складається лише з двох студійних альбомів: «Сонячна ніч» та «Кобзар Шкрум», та репертуар у співця набагато більший: він налічує близько 30 власних композицій та великої кількості народних. Пашник виконує пісні українською, російською, білоруською мовами, а також має композицію на чуваській.
Тріо бандуристок «Мальви» ( м. Черкаси), у складi Валентини Зайченко, Людмили Квартальової та Ганни Тімченко. Вони лауреати та переможці численних конкурсів, в тому числі лауреати Міжнародного конкурсу бандуристів імені Гната Хоткевича, нагороджені I премією, оскільки тріо визнано кращим в Україні (1993 р.), Заслужені артистки України (1993 р.), а з 1999 року їм присуджено звання Народного артиста України. Тріо «Вербена» складається з трьох жінок-бандуристів: Л. А. Ларікової, Л.І. Зайнчківської та О.І. Калини.