Комахи. Різноманітність, роль у природі та значення в житті людини. Лабораторна робота №1 Вивчення представників різних рядів комах.

Про матеріал
Мета: ознайомити учнів з найпоширенішими в Україні рядами комах; навчити розпізнавати комах різних рядів і визначати їх за допомогою картки-визначника, розглянути значення комах в екосистемах і в житті людини; сформувати поняття про необхідність охорони членистоногих; формувати вміння і навички роботи з роздавальним матеріалом, підручником, таблицями, схемами; розвивати критичне мислення, творчі здібності учнів; формувати ціннісні орієнтації на збереження природи.
Перегляд файлу

Урок № 13

Тема: Комахи. Різноманітність, роль у природі та значення в житті людини. Лабораторна робота №1  Вивчення представників різних рядів комах.

 

Мета: ознайомити учнів з найпоширенішими в Україні рядами комах; навчити розпізнавати комах різних рядів і визначати їх за допомогою картки-визначника, розглянути значення комах в екосистемах і в житті людини; сформувати поняття про необхідність охорони членистоногих; формувати вміння і навички роботи з роздавальним матеріалом, підручником, таблицями, схемами; розвивати критичне мислення, творчі здібності учнів; формувати ціннісні орієнтації на збереження природи.

Державні вимоги щодо рівня

загальноосвітньої підготовки учнів:

називає:

- середовища існування тварин;
- визначальні ознаки будови, які відрізняють   тварин зазначених груп серед інших;

- рідкісні види України та свого краю;

наводить приклади:

-тварин, які належать до зазначених груп;
- видів тварин, поширених в Україні та своїй місцевості;

- видів тварин, що є паразитами людини та переносниками збудників хвороб;
- видів тварин, що завдають шкоди сільському господарству;
- комах-запилювачів, одомашнених комах;

розпізнає:
- тварин на зображеннях, у колекціях;

характеризує:

- визначальні  особливості  способу  життя, розмноження і розвитку тварин зазначених груп;

- різноманітність тварин;

- пристосування тварин до життя у воді;

- особливості будови тварин, зумовлені пристосуванням до життя на суходолі;

- пристосування тварин до польоту;

- пристосування тварин до паразитичного способу життя;

- роль  тварин у екосистемах та значення в житті людини;

визначає:

- риси пристосованості тварин до середовища існування;

робить висновок:
- особливості будови організму тварин - результат пристосування до умов середовища існування.

Обладнання і матеріали: таблиці, малюнки, колекція, муляжі, м\м дошка.

Базові поняття і терміни: ряд Таргани, види-космополіти, ряд Прямокрилі, ряд Бабки, наяда, маска, ряд Рівнокрилі, біологічні методи боротьби, ряд Напівтвердокрилі (Клопи), ряд Воші, ряд Твердокрилі (Жуки); ряд Лускокрилі (Метелики); лусочка, грудні ніжки, гусениця,  денні метелики, нічні метелики, забарвлення захисне, мімікрія, застережне, ряд Блохи.

Тип уроку: комбінований

                             

                                   Хід уроку

 

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

З метою здійснення повторення вивченого матеріалу про будову, життєдіяльність, типи розвитку комах та різноманітність комах з неповним перетворенням доцільно провести біологічну естафету.

БІОЛОГІЧНА ЕСТАФЕТА

- Кожному учню приготувати одне речення про комах з попередніх тем.

- При цьому передавати з рук в руки якийсь предмет (муляж комахи).

- Якщо учень не знає нічого про комах, він вибуває з гри і сідає на вільний ряд.

- В кінці гри (перевірки д/з) повинна загорітися лампочка чи задзвеніти дзвінок.

(Ті учні, що були відсутні на попередніх уроках отримують завдання за картками, а можливо з підручником).

В тому разі, коли біологічна естафета пройде достатньо швидко запропонувати учням розглянути малюнки комах, яких вони вже знали і ні.

Про що говорить те, що є відомі і невідомі нам комахи? 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

 Даний етап доцільно розпочати з проблемного запитання.

Учні згадують ряди комах, що вже вивчили раніше: ряд Таргани, ряд Терміти, ряд Прямокрилі, ряд Воші, ряд Клопи, ряд Рівнокрилі, ряд Бабки. Це ряди комах з неповним перетворенням. Отже, хрущ належить до якогось іншого ряду.

 Таким чином темою нашого уроку і буде вивчення комах з повним перетворенням. Як ви думаєте, що ми повинні знати і вміти? Учні з допомогою вчителя формулюють дидактичну мету (вона написана на дошці).

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Комахи з неповним перетворенням

 

Ряд Прямокрилі. До цього ряду належать сарана, коники, вовчки, цвіркуни тощо. Передні крила у них прямі, шкірясті, відносно вузькі, складені уздовж тіла. Вони закривають широкі перетинчасті крила другої пари. Ротові частини комах гризучі, задні ноги зазвичай стрибучі, а у вовчка риючі. Більшість із них можуть скрекотіти. Перетворення комах неповне.

Ряд включає майже 20 000 видів. Серед прямокрилих багато шкідників сільського господарства. У першу чергу сюди належить сарана перелітна, пустельна тощо. Є поодинокі сарани кобилки. Як правило, сарана утворює зграї, які можуть при масовому розвитку займати простір у сотні гектарів. Під час міграції сарана знищує майже всю рослинність, що зустрічається у неї на шляху. Створено міжнародний протисарановий центр у Лондоні, що проводить роботу зі спостереження за розвитком і міграцією сарани, з організації заходів, які попереджають її міграцію, й організації боротьби. В 1962 р. сарана проникла до Туркменії з Ірану й Афганістану, загальний фронт її поширення склав 160 км. Відчутну шкоду заподіюють вовчки, що живуть у ґрунті. Вони ушкоджують кореневу систему рослин.

   

                            Мал.. Представники ряду Прямокрилі

 

Ряд Терміти. Крила мають дорослі особини самці й самки. Після спарювання терміти скидають крила й починають у ґрунті створювати нірки для відкладання яєць. Терміти гуртові комахи, які будують підземні й надземні гнізда термітники; нерідко вони мають висоту, що перевищує ріст людини.

Громади термітів складаються з декількох каст: робітників, солдатів, статевих особин. Основна маса населення термітника робочі особини (недорозвинені в статевому відношенні самці й самки). Багато всеїдних термітів розводять гриби («грибні сади»). Основна їжа термітів деревина, іноді вони споживають чисту клітковину. Переварювання клітковини здійснюється за допомогою постійно присутніх у кишечнику джгутикових, що руйнують целюлозу, оскільки самі терміти не мають у кишечнику ферментів, які б розкладали целюлозу.

Ротовий апарат термітів гризучого типу. Перетворення комах неповне. Вони заподіюють шкоду, поїдаючи дерев’яні частини будівель, книги, меблі й т. п. У тропічних лісах терміти основні руйнівники гниючої деревини.

  

Мал.. Ряд Терміти (солдати білоголові та червоноголові)

 

Ряд Таргани. Тіло таргана сплющене, передні крила шкірясті, задні тонкі, перетинчасті. У самок іноді немає крил. Ротові органи тарганів гризучі. На кінці черевця комах розвинені видозмінені черевні кінцівки церки. Перетворення тарганів неповне. Вони всеїдні. Є синантропні форми цих комах прусак, чорний тарган, що поселяються в житлах людини.

Забруднюючи їжу й предмети домашнього побуту, вони можуть бути переносниками небезпечних захворювань: дизентерії й інших кишкових захворювань. У прямій кишці чорного таргана були виявлені яйця волосоголовця й гострика, стьожака широкого. У природі таргани живуть у підстилці, під каменями, іноді в ґрунті.

Ряд Бабки. Вони мають дві пари крил однакової будови з густою сіткою жилок. На голові комах розташовані величезні складні очі. Ротові органи бабок гризучі. Перетворення неповне, але зі стадією рухливої німфи. Личинки бабок ведуть водний спосіб життя, їхня нижня губа перетворюється в маску для схоплювання здобичі. Бабки денні хижаки, що ловлять комах на льоту. Відомо 4500 видів бабок, серед них коромисло, красуня тощо.

Ряд Рівнокрилі. Комахи мають дві пари крил усі рівні. Зустрічаються й безкрилі особини. Ротовий апарат їх колючо-сисний. Багатьом рівнокрилим притаманне чергування поколінь за типом гетерогонії: правильного чергування декількох партеногенетичних і одного типового статевого покоління й зі зміною рослин-хазяїв, на яких рівнокрилі живуть. До цього ряду належать попелиці, червці, цикади. Попелицям властива гетерогонія, оскільки багато з них є небезпечними шкідниками рослин: кров’яна попелиця шкідник яблунь, виноградна філоксера, каліфорнійська щитівка (червець) тощо. Цикади значно крупніші від тлі (іноді до 5 см) і зазвичай мають крила (як самці, так і самки).

Багато цикад шкідники сільськогосподарських рослин, вони також здатні переносити деякі вірусні захворювання цих рослин. Личинки цикад живуть у ґрунті, пошкоджують коріння дерев і кущів. Самці цикад утворюють своєрідні звуки стрекотіння.

Ряд Воші. У вошей немає крил, ротовий апарат колючого типу. Вони проходять неповне перетворення. Паразити ссавців ектопаразити. Виділення слинних залоз комах перешкоджає згортанню крові. Воші дуже спеціалізовані паразити, що живуть тільки на одному або на деяких близьких видах тварин. На людині паразитують головна воша, платтяна воша й плошиця (лобкова воша). Якщо плошиця не представляє небезпеки як переносник захворювань, то два інших види переносять такі небезпечні захворювання (особливо платтяна), як висипний тиф, поворотний тиф тощо. Усього відомо 150 видів вошей.

Ряд Напівтвердокрилі, або Клопи. Ряд включає майже 4000 видів. Передні крила комах наполовину тверді, до вільних кінців перетинчасті, задні крила також тонкі, прозорі. Клопи мають колючо-сисний ротовий апарат. Вони проходять неповне перетворення. З біологічної точки зору ця група комах неоднорідна. Поряд з наземними формами, що живуть у лісовій підстилці, ґрунті й на рослинах, є види, що перейшли до життя у воді (гладиш, водяний скорпіон). Серед клопів є хижі форми, травоїдні, зустрічаються паразити, що харчуються кров’ю тварин і людини (клоп- блощиця). Клопи-черепашки (шкідлива черепашка ссе листя, а потім і колосся злаків) завдають шкоди різним польовим, садовим і городнім рослинам. Постільний клоп своїми укусами порушує нормальний сон людини.

 

1. Комахи з повним перетворенням

 

Ряд Жуки. Жуки дорослі комахи зазвичай мають дві пари крил: перша позбавлена жилок, щільна, нагадує щитки й складається разом над черевцем, утворюючи твердий покрив для захисту крил, друга пара, яка використовується для польоту, перетинчаста, звичайно має жилки й у стані спокою ховається під надкрила, або елітри. У типовому випадку тіло тверде й компактну.

Ротові органи гризучого типу; антени добре розвинені, найчастіше складаються з 1014 члеників; складні очі здебільшого добре виражені; ноги сильно склеротизовані. Личинки, як правило, із чітко відмежованою головною капсулою, антенами й грудними ногами, але без черевних кінцівок.

Імаго різноманітного вигляду, їхні розміри варіюють від менше одного до 100 мм. Настільки ж значно варіюють у межах ряду їхнє забарвлення й форма тіла; у цілому найбільша кількість яскраво забарвлених, вигадливих і гігантських видів зустрічається в тропічних районах земної кулі.

Більша кількість жуків або травоїдні, або живляться іншими комахами. Зазвичай і личинки, й імаго того самого виду харчуються однаковою їжею, тобто обидві фази розвитку або фітофаги, або хижаки.

У переважної більшості твердокрилих на рік буває одне покоління потомків, крім того, для них характерний простий цикл розвитку. Овальні або сферичні яйця відкладаються навесні або на початку літа, і через 12 тижні з них виходять личинки. Личинки проходять три личинкові періоди; вони посилено живляться, зазвичай досягаючи повних розмірів до другої половини літа, й перетворюються на лялечку в ґрунті. Через кілька тижнів з’являються дорослі комахи, які живляться й остаточно дозрівають за ту частину літа й осені, що залишилася. З настанням холодної погоди вони йдуть на зимівлю. Наступною весною жуки, які перезимували, відкладають яйця, і весь цикл повторюється. Старі імаго, як правило, вмирають незабаром після завершення відкладення яєць.

Ряд Двокрилі. Двокрилі комахи, або мухи, украй різноманітні за кількістю видів, чисельністю й місцями існування. Тільки в межах СНД їх налічується не менше 2530 тисяч видів, а на земній кулі понад 120 тисяч. Щорічно описуються сотні нових видів.

Характерна риса ряду два крила, що дає можливість його представникам розселятися на великі відстані, швидко нападати на здобич, ссати нектар на льоту, а також ще деякі переваги перед іншими комахами. Задні крила у двокрилих перетворилися в булавоподібні утвори дзижчальця, які служать пусковими механізмами при зльоті.

Найбільш досконало у двокрилих улаштований ротовий апарат. У видів, що живляться рідкою їжею, зокрема у кровососів, апарат колючосисний. У звичайної кімнатної мухи він універсальний. Вона може злизувати рідку їжу, розчиняти слиною цукор і всмоктувати розчин тощо.

Місця існування двокрилих різноманітні (у ґрунті, у рослинах, у воді), їх можна виявити високо в горах, а личинок і в глибині океанів (понад 1000 метрів). Серед цих комах є й травоїдні, і хижі, і паразитичні види, трупоїди, калоїди, деревогризи. Деякі з них живляться рослинними й тваринними залишками, навіть нафтою.

Більшість їх є корисними для людини й природних ландшафтів видами. Запилювачі рослин, хижаки й паразити, що знищують шкідників, санітари, пожива для риб, птахів і інших тварин ось неповний перелік користі, яку вони приносять. Але кровососні комахи знижують ріст продуктивності у тваринництві, токсична слина викликає хворобливу сверблячку, багато захворювань передаються мухами й комарами.

Ряд Лускокрилі. Лускокрилі (метелики) один із найбільших рядів комах, що нараховує понад 150 тисяч видів. Поширені вони по усьому світові, особливо численні в тропіках. Розміри тіла варіюють у широких межах: від дрібної молі (38 мм у розмаху крил) до найбільших денних метеликів, очниць і совок (2530 см).

Голова малорухома, вільна, округлої форми. Тут знаходяться сильно розвинені опуклі фасеткові очі, що займають значну частину поверхні голови, як правило, круглі або овальні, оточені волосками. Крім фасеткових складних очей іноді на тім’ї за вусиками є два простих очка.

У різних груп метеликів вусики, або антени, бувають найрізноманітнішої форми: нитковидні, щетинкоподібні, булавоподібні, веретеноподібні, пір’ясті. У самців вусики зазвичай розвинені сильніше, ніж у самок. Очі й вусики з розташованими на них нюховими сенсилами найважливіші органи чуття у метелика.

Ротовий апарат у переважної більшості лускокрилих являє собою характерний сисний хоботок, пристосований для поглинання вільних рідин і висмоктування нектару із квіток. Крила метеликів перетинчасті, вкриті лусочками, переважно широкі, рідше вузькі й ланцетоподібні. У більшості груп передні крила крупніші від задніх і відрізняються від них за формою, буває й навпаки. Тіло покрите лусочками сильно зміненими й сплющеними волосками, різноманітними за формою. В них утримуються барвні пігменти, що впливають на колір крил і у

У польоті обидва крила працюють одночасно, що досягається зчепленням передньої пари із задньою спеціальними зчіплювальними механізмами.

 

V. Узагальнення і систематизація знань

Лабораторна робота №1  Вивчення представників різних рядів комах.

Мета: закріпити навички визначення комах основних рядів, у висновках зазначити, які ознаки найчастіше використовуються для визначення рядів комах.

 

Обладнання та матеріали: колекція комах, лупа ручна, визначні картки, інструктивна картка для виконання роботи, підручник.

 

ХІД РОБОТИ

 

1. Повторити правила роботи з визначною карткою.

2. Розглянути кілька комах з колекції.

3. З допомогою визначних карток встановити, до яких рядів вони належать.

4. Для кожного екземпляру комахи виписати в зошит ознаки, з допомогою яких проводилося визначення.

5. Зробити висновок і записати його в зошит.

 

VІ. Домашнє завдання.

   1.  Опрацювати матеріал підручника.

   2. Підготувати презентацію «Різноманітність комах».

 

 

doc
Додав(-ла)
Сидоров Євген
Додано
1 квітня 2020
Переглядів
3517
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку