Конкурс - вікторина знавців життя і творчості Т.Г.Шевченка

Про матеріал
Розкрити велич і безсмертя українського поета і художника, світового генія, неперевершеного майстра слова Т.Г.Шевченка.
Перегляд файлу

Лукашівський навчально-виховний комплекс

 

 

 

 

 

КОНКУРС  -  ВІКТОРИНА

знавців життя і творчості Т.Г.Шевченка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                 Вчитель         Т.В.Боровик

КОНКУРС  -  ВІКТОРИНА

знавців життя і творчості Т.Г.Шевченка

                                                 Для учні 1 – 4 класів

Тема. «Живе під сонцем любові Шевченкова весна»

Мета: розкрити велич і безсмертя українського поета і художника, світового генія, неперевершеного майстра слова Т.Г.Шевченка.

Наочне оформлення: портрет Т.Г.Шевченка, виставка книжок, репродукцій художніх творів, збірники творів.

Музичне оформлення: запис пісні „Реве та стогне Дніпр широкий”.

Обладнання: презентація, музичний центр, книжковий стелаж, свічки.

                                                   Хід заходу

На сцені два столи для учасників, по 4 стільці, на столах листки паперу і ручки.

І. Вступне слово вчителя

На слайді демонструється акровірш

Ти мусиш нам співця назвати,

Адже умів лиш він один

Рабів німих так захищати.

А хто так оспівав, як він,

Садок вишневий коло хати? (Дмитро Білоус)

(звучить пісня Т.Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий…»)

Вчитель: Живе під сонцем любові Шевченкова весна…, саме так поетично звучить  тема нашого заходу. 

Тарас прийшов на світ, коли ще скутий кригою сивів у берегах Дніпро. Березень благословив першу сльозу немовляти, що, мов із серця, упала Славутичу на груди й розтопила кригу. Саме в ці прекрасні березневі дні все людство вшановує великого Кобзаря. Протягом недовгих літ життя Т.Шевченко зорав свою ниву і засіяв її словом добра, любові, правди та волі. Тож давайте і ми сьогодні кинемо чисті зерна великої вдячності на Шевченкову ниву.

До портрета Шевченка підходить учень і учениця. У руках – запалені свічки

Учень:

Свічку поставлю, свічку поставлю,

Мов перед образом, перед тобою.

І хоч у мріях народ свій заставлю

Стати навколішки поряд зі мною.

Благословенна хай буде година

І тая хата, і село,

Що Україні принесло

З великих найбільшого сина.

Учениця:

Стою перед тобою, поете,

Маленька, як макове зерня,

Твій погляд пронизує душу,

Немовби колючеє  терня.

Схилюся низько, Тарасе,

І клятву тобі я приношу,

За всіх і за вся нерозумних

У тебе прощення я прошу.

Вчитель. Погляньмо уважно на портрет благородного і мужнього Шевченка, захисника прав знедоленого народу. Подивіться уважно. Погляд спрямований твердо вперед, хоч десь там, у глибині очей, і причаївся ледь помітний смуток. У погляді – віра у справедливість, якій віддав усе життя, віра у звільнення трудящих. У смуткові – уболівання за долю народу, Усе його життя – великий подвиг. Важким і тернистим був життєвий шлях
народного співця.

ІІ. Конкурс – вікторина  (Створення команд. Команди займають свої місця. )

ІІІ. Запитання для команд. /Правильна відповідь – 1 бал/

  1. 9 березня 2014 року виповнилося 200-років з дня народження … (Т.Шевченка)
  2. Де народився Т.Шевченко? …    (с. Моринці)
  3. Український поет Т.Г.Шевченко народився в сім’ї …   (кріпака)
  4. Великий український поет Т.Г.Шевченко в дитинстві найбільше любив …   (малювати)
  5. Т.Г.Шевченко був не лише відомим поетом, а ще й талановитим …   (художником)
  6. Хто «хлюпочеться поміж осокою» у вірші Т.Шевченка «Тече вода

з-під явора»?   (качаточка)

  1. У вірші Т.Шевченка «Тече вода з–під явора» явір молодіє, верболози зеленіють, а калина …     (пишається)
  2. Про який садок згадує в одному зі своїх віршів Т.Г.Шевченко? …  (вишневий)
  3. Найвідоміша збірка поетичних творів Т.Г.Шевченка називається …  («Кобзар»)
  4. Де похований Т.Шевченко? …       (у Каневі)

ІV. «З’єднати слова кожної групи»   /Правильна відповідь – 4 бали/

Зацвіла                    вечірняя

Встала                     весна чорну землю

Світає                      у лузі

Зоре моя                  край неба палає

(Глядачі розказують вірші Шевченка)

V. Творча робота  «Скласти прислів’я»  /Правильна відповідь – 4 бали/

Шевченко Тарас наче …                                   зорі.

Шевченкові твори сяють, мов …     сонце для нас.

Шевченків «Кобзар» - то для народу …          не забудем.

Ми Шевченка славить будем і ніколи …          великий дар.

(Для глядачів гра «Закінчи речення»)

  1. Неначе сонце засіяло,

І наче все на світі стало

моє … лани, гаї, сади !..

І ми, жартуючи, погнали

чужі ягнята до …  (води).

  1. Дивлюсь, аж світає,

Край неба палає,

Соловейко в темнім гаї

Сонце …  (зустрічає).

  1. Не називаю її раєм –

Тії хатиночки у …  (гаї).

  1. Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона …  (калина).

  1. Садок вишневий коло хати,

Хрущі над вишнями гудуть,

Плугатарі з плугами йдуть,

Співають, ідучи …  (дівчата).

VІ.  Кросворд   «Поезія Шевченка»    /Правильна відповідь – 6 балів/

  1. Зацвіла у лузі червона …   /калина/
  2. Зоре моя вечірняя, зійди над …   /горою/
  3. Між ярами над ставами … зеленіють.   /верби/
  4. Закувала …    /зозуленька/
  5. Любо, любо стало, пташечка …    /зраділа/
  6. Червоніє за горою, … співає.      /плугатар/

(Для глядачів «Конкурс розумників» Бліц - турнір)

Бліц – турнір

  1. Назвати псевдонім Шевченка. (Кобзар)
  2. Коли народився Т.Г.Шевченко?  (9 березня 1814 р.)
  3. Де народився Т.Г.Шевченко?  (с. Моринці Звенигородського повіту на Київщині)
  4. Що означає ім’я Тарас?  (Тарас у перекладі з грецької – бунтівник, непокірний, безстрашний)
  5. Як називається перша книжка віршів поета? (Кобзар)
  6. Хто такі кобзарі?  (Колись кобзарями називали сліпих дідусів, що ходили від села до села і, граючи на кобзі, розповідали людям про долю України)
  7. У якому селі проходило дитинство Т.Г.Шевченка? (у с. Кирилівці)
  8. Де художник здобув художню освіту? (У Петербурзькій Академії мистецтв)
  9. Скільки років прожив Т.Шевченко? (47 років)
  10. Де похований Т.Г.Шевченко?  (у м. Каневі на Чернечій горі, яка тепер зветься Тарасовою).

VІІ. Поетична сторінка . Учасник команди читає вірш Шевченка (на свій вибір)                          /Правильна відповідь – 3бали/

VІІІ. Заключне слово вчителя. 

Вчитель. Україні він віддав своє життя і мріяв бачити її і народ український вільними. Пам’ять про поета вічна.

До своїх нащадків, до нас з вами поет звертався словами:

„І мене в сім’ї великій,

В сім’ї вольній, новій

Не забудьте пом’янути

Незлим тихим словом”.

Пам’ятає народ свого Кобзаря, вшановує його пам’ять: іменем Шевченка названо вулиці, театри. Національний університет носить його ім'я. На майданах міст і сіл споруджено пам’ятники поету.

 Отже, живе під сонцем любові Шевченкова весна … вона прийшла на землю, яку сходив Тарас малими, босими ногами й засівав словом.

Діти зачитують присягу:

Уклін тобі, Тарасе,

Великий наш пророче,

Для тебе вірно б’ється,

Те серденько дитяче.

За тебе вічно б’ється

За твої заповіти,

Чого батьки не зможуть,

Те зробим ми, їх діти.

 

 Підсумки конкурсу.  Привітання команд.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                   Література

  1. Білоусов Є.В. Тарасове перо / Є.В.Білоусов. Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2010. – 112 с.
  2. Іваницька Д. Тарас Шевченко – дітям / Д.Іваницька. Львів: Апріорі, 2009. – 76 с.
  3. Пасічняк М.Ю. «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття» // Розкажіть онуку. – 2008. – № 2. – с. 8 – 9. 
  4. Ткачук Г. «Шевченківські уроки» -   в кожну школу і родину // Початкова школа. – 2014. –   № 3. – с. 1 – 3.
  5. Шевченко Т.Г. Кобзарик-школярик / Т.Г.Шевченко . Донецьк: ТОВ «ВКФ «БАО», 2011. – 224 с.

1

 

docx
Додано
22 лютого 2021
Переглядів
572
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку