Конкурс читців поезії Лесі Українки
Учитель
- Леся Українка…У всьому світі шанують творчість цієї геніальної жінки. Лариса Петрівна Косач-Квітка була видатним фольклористом, перекладачем, культурним діячем, знала багато європейських мов, але завжди переймалася соціальним та мовним гнітом українського народу. Вона, слабка фізично, хвора жінка, боролася й перемагала.
Я впевнена, що конкурси читців поезії Лесі Українки надзвичайно важливі для учнів. Вони дають змогу вповні відчути красу літературної спадщини, залишеної нашою геніальною землячкою. Та й пам’ять вони добре тренують . Окрім цього, читаючи високу українську поезію, ми поповнюємо свій словниковий запас, очищаємо його від суржику та слів- паразитів. Вибираючи твір до виконання, школярі ближче знайомляться з творчістю поетеси, виходять за рамки шкільної програми.
Коли ми більше дізнаємось про життя й творчість Лесі Українки, то починаємо переоцінювати власне життя й свої можливості в ньому. Адже ця хвора, тендітна жінка ніколи не втрачала оптимізму й творила. Вона- бунтар і патріот своєї країни. Її поезія- це поштовх до дії!
Давайте ж пригадаємо, якою була Леся Українка!
Після перегляду презентації
- Отже, сьогодні ми поринемо в океан поезії Лесі Українки. Оцінювати учасників конкурсу буде компетентне журі, до складу якого входять:
-
-
-
- Отож ,розпочинаємо наш конкурс читців .
Мало хто знає, що поезії збірки «В дитячому крузі» вперше були надруковані в збірці «На крилах пісень» у 1904 році під спільним заголовком «Дитячі». Учні 5 класу підготували для вас виразне читання деяких віршів цієї збірки.
- Вірш Лесі Українки «Літо краснеє минуло». Читає…
- … підготував поезію «Мамо, іде вже зима».
- … пропонує вашій увазі вірш «Тішся, дитино, поки ще маленька».
-Ліричний цикл «Сім струн» відкриває першу збірку Лесі Українки «На крилах пісень». Уже в назві збірки піднесено пісню- чарівне злиття слова з музикою. «Сім струн»- це 7 віршів, у заголовку кожного- нота, повторена першим складом тексту. Зацікавилися? Отож, зустрічаємо учнів 6 класу.
… - «Do» Гімн
… - «Re» Пісня
… - «Mi» Колискова
… - «Fa» Сонет
…-«Sol» Рондо
…- «La» Ноктюрн
…. - «Si» Settina
- Слова вірша «Contra spem spero !» стали девізом життя поетеси. Це незвичайний твір, це вірш- порадник, який завжди підтримає вас у скрутну хвилину. Лише пригадайте його рядки- і ви озброїтесь мужністю, оптимізмом, добром. Вірш читає…
- Тридцятилітня війна з хворобою не відібрала в Лесі поезії- єдиної втіхи й надії. Вона розуміла: якщо опустити руки, то кінець, а так хотілося жити в цьому неперевершеної краси світі! І знову звучала поезія, сповнена оптимізму та віри в торжество людини над злом. Поезія « Давня весна». Читає…
-Послухайте поезію « Сльози- перли» ( посвята І. Франкові) у виконанні…. й поміркуйте: чи ж не про наше з вами гірке согодення йдеться в ній ?
-Слово для Лесі Українки- це знаряддя боротьби з ворогами. Тому природно, що поетеса намагається перетворити слово у «тверду крицю», в «разячий меч» , що знищує ворогів трудового народу. «Слово, чому ти не твердая криця ?». Читає…
- Прекрасною є також інтимна поезія видатної землячки. «Хотіла б я тебе, мов плющ, обняти» у виконанні…
- Змагатись за нове життя закликає Леся Українка в поезії «Скрізь плач, і стогін, і ридання», адже вважає, що «кайдани самі ніколи не спадуть». Вірш читає…
- Поетеса часто розміковувала про щастя. Одвічне питання, що хвилювало людство в усі часи, прозвучало й у її поезії «Сон літньої ночі». Читає…
-« Тільки – життя за життя!» Це слова з поезії «Мріє, не зрадь!» Лесі Українки. У ній авторка стверджує,що не боїться згинути за свою мрію. Вірш звучить у виконанні…
-Про чарівність та урочистість у поезії «Свята ніч» розповість…
-Ось і добіг кінця наш конкурс читців. Дякую учасникам за підготовку, а слухачам- за увагу. Шановне журі, слово за вами!
(Журі оголошує переможців)
-Вітаю переможців! Нехай поезія Лесі Українки вас окриляє та додає сил у життєвих труднощах!