Тема. Казка «Про правду і кривду». Народне уявлення про добро і зло в казці
Мета: опрацювати зміст казки «Про правду і кривду», з’ясувати її тему та ідею, поглибити знання про будову казок; розвивати уміння аналізувати структуру та образи твору увагу, проникати в мотиви поведінки персонажів, логічне мислення, навички виразного читання; виховувати любов до правди.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок
Обладнання: підручник, презентація, таблиці, дидактичний матеріал.
Хід уроку
1.Актуалізація опорних знань
Гра «Відгадай героя»
2.Оголошення теми, мети уроку. Мотивація
З дитинства кожен знає, що казати правду –добре, а кривдити когось погано.
З чим у вас асоціюються правда і кривда?
Правда ? Кривда
3.Робота над темою уроку
Небіж – син брата чи сестри (племінник);
Піп – священник;
Гребля – споруда, що перегороджує річку;
Вгатити греблю – перегородити річку.
Ознаки казки
Ознаки казки |
Приклади |
Зачин і кінцівка |
Жили колись-то 2 брати: один багатий, другий бідний |
Казкові істоти |
Чорти |
Повтори слів |
Ідуть, ідуть – зустрічається їм піп. |
Чарівні предмети |
- |
Магічні числа |
Тричі питають про правду і кривду (чоловік, пан, піп); 3 шкоди, які зробили чорти; 3 дерева для греблі; 3 підводи; королівна за 3 дні одужала.
|
Наявність загадок, завдань, виконавши які герой досягає мети |
|
|
|
Характеристика небожа
Бідно жив |
Зостався у нього син, і він жив теж бідно. Віддав багатому дядькові всю свою худобу, а сам зостався голий, босий і голодний. Тяжко прийшлось йому жити |
Допитливий |
Як лучче жити: правдою чи неправдою? |
Правдивий, слова не розходяться з ділом |
Ні, дядечку! Є правда — правдою лучче жити. Скоро й справді король помер, а на його місце став цей правдивий чоловік. |
Кмітливий, спритний, переляканий |
Не помітив, як вовк прибіг. Як уздрів його чоловік, кинувся мерщій на дерево. |
Везучий |
Зліз на дерево та й сидить. Коли прибігають три чорти, а трохи згодом і четвертий, їх ватаг |
Робить добрі справи, бажає добра іншим, доброзичливий, наполегливий, співчутливий |
Може, це й правда, що вони казали? Піду до пана, може, й справді угачу греблю. Я от приїду у ваш город, наділю водою всіх, і буде тієї води у вас довіку. Поїду ще в те королівство, де королева дочка нездорова,— може, вилікую її. |
За добрі справи отримує нагороду від людей |
Пан віддав йому сто карбованців і пару коней з коляскою та з кучером. Городяни нагородили його і грішми, і усяким добром, так що він став тепер багатший від свого дядька. За те, що вилікував ти мою дочку, я її віддам за тебе, та ще, як умру я, ти будеш королем на моїм місці. |
Вміє прощати, не злопам'ятний, милосердний |
Король одразу пізнав свого дядька, але не показав йому й виду: побалакав та й одпустив його торгувати. Я забуваю все те, що ти мені робив. Бери собі оці два кораблі з усім добром. |
Щирий, бажає добра дядькові, відкритий, чесний |
Тут король і признався, що він його небіж — той, що безвісти пропав. Той і розказав йому все, що з ним діялось: як він хотів повіситись, як слухав, що чортяки говорили, все, все... |
Щедрий, безкорисливий |
А напослідок навалив він усякого добра два кораблі та й подарував дядькові |
Хоче, щоб інші жили правдою |
А як приїдеш у свій город, розказуй усім, що лучче жити правдою, аніж кривдою. |
Характеристика дядька
Багатий, заможно живе, став купцем |
Жили колись-то два брати: один багатий… Приїжджає у його королівство якийсь-то багатий купець і посилає спитати короля, чи дозволить він йому поторгувати у його королівстві. |
Жадібний, до нитки оббирає небожа, черствий, немилосердний |
Нічого робити небожеві: віддав багатому дядькові всю свою худобу, а сам зостався голий, босий і голодний. |
Заздрісний, недоброзичливий, невдоволений |
Як приїхав уже, стала його заздрість мучити: чого й він не король. |
Сумує від заздрості, не є моральним |
Сумував, сумував він, а далі й думає: «Піду й я вішатись, може, й мені так прилучиться, як моєму небожеві». |
Перекажіть текст від імені небожа; перекажіть текст від імені дочки короля.
Тема: розповідь про пошуки правди небожем.
Головна думка: правда і добро завжди перемагають.
Чому навчає нас ця казка? Які ви висновки для себе зробили?
Казка вчить жити по-правді, не заздрити іншим, не впадати у відчай.
Напишіть власну кінцівку казки (3-5 речень), починаючи від слів «А як приїдеш у свій город, розказуй усім, що краще жити правдою, аніж кривдою».