Тема: Добротою себе перевір
Мета: виховувати морально – етичні норми життя, людяність, гуманізм; допомогти учням осягнути, що лежить в основі доброти, доброго вчинку, формувати в учнів моральні чесноти, шляхетність, почуття милосердя, популяризувати доброчинність як практичне втілення духовних надбань людини.
Обладнання: пісня, плакати з епіграфом, правилами, темою, деревом
Хід заняття
І. Вступна частина
Для того, щоб робота і спілкування в класі були доброзичливими, творчими та результативними, потрібно дотримуватися певних правил:
Для чого ми приймали правила роботи класу?
(Пропоную учням по черзі назвати своє ім'я та перелічити декілька добрих справ, які були зроблені протягом минулого тижня.
Після того, як усі учасники взяли участь, дякую за виконання вправи та пропонує всім поаплодувати).
Як ви гадаєте, чому сьогодні знайомство відбулося саме в такій формі?
Недарма ми заговорили сьогодні про доброту… Доброта... Це те, до чого ми останнім часом звертаємось усе частіше. Чому? Тому що наше суспільство вже втомилося від грубощів, несправедливості, розбещеності, черствості душ людських, жорстокості. Невже ми забули, що ми люди? Здатність бути совісним — це здатність бути милосердним. Тому тема нашої сьогоднішньої зустрічі «Добротою себе перевір».
А епіграфом будуть слова видатного мислителя Гете:
«Перед розумним треба схилити голову,
а перед добрим серцем – стати на коліна»
Що, на вашу думку, означають ці слова?
Так, потрібно захоплюватись добрими людьми і самим при цьому бути кращими, добрішими, не боятись проявити милосердя.
ІІ. Основна частина
Доброта, чуйність, уміння розуміти чужий біль, вчасно підтримати у важку хвилину, розрадити добрим словом та вчинками — складові характеру нашого народу.
Заплющіть, будь ласка, очі, подумайте про щось добре, приємне для вас, повторюйте за мною:
Розплющіть очі, подаруйте один одному посмішку.
А що ж таке доброта? Які правила доброти ви знаєте?
«Квітка Доброти»
Слухаючи пісню, заплющіть очі й уявіть, що у вас в руках знаходиться чарівна квітка — Квітка Доброти. Ваші руки відчувають незвичайне тепло, квітка зігріває вас, ваше тіло, вашу душу. Ви простягаєте руку і розглядаєте Квітку Доброти. Уявіть, якого вона кольору. Якого розміру? Можливо, вона має запах. Подумки зберіть усю доброту від Квітки Доброти й помістіть у своє серце. Ви відчуваєте, як доброта входить у вас, як зігріває вашу душу, несе радість... Я хочу, щоб сьогодні й надалі ви відчували допомогу від Квітки Доброти. І коли у вас неприємності або просто незатишно на душі, можна допомогти собі тим, що ми робимо зараз: уявити в руках Квітку Доброти і подумки помістити її у своє серце.
Які ваші враження від цієї вправи?
Сказав мудрець: «Живи, добро звершай,
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізнить від мавпи й звіра.
Хай оживає Істина стара —
Людина починається з добра!»
Усі ми різні. Серед нас є добрі, є злі. Та якби кожна зла людина зробила на одне зло менше, а кожна добра — на одне добро більше, наскільки світлішим стало б одразу наше життя. Якби кожен допоміг хоча б одній конкретній людині, світ би став набагато кращим.
Робіть добро навіть тому, з ким ви зустрічаєтеся раз у житті, будьте милосердними, не скупіться на добро та добрі справи, поспішайте їх творити. А ще всім серцем любіть своїх батьків та рідних. Не живіть за принципом: «Моя хата скраю», не будьте байдужими до оточуючих.
Людей, повсякчас готових до милосердних учинків, турботливих, уважних, чуйних і безкорисливих, називають альтруїстами. Слово «альтруїзм» походить від латинського «інша людина», «ближній». Альтруїзм — це безкорисливе піклування про благо інших, готовність заради цього зректися власних інтересів. Стислим утіленням альтруїзму є настанова «жити для інших». Хоч сам термін відносно молодий (у філософії він був запроваджений у XIX ст.), його значення споріднене з настановами любові до ближнього в християнстві, обов'язком милосердя в ісламі, вченням про співчуття в буддизмі тощо. Приклади альтруїзму завжди вражають. Альтруїстів часто визнавали святими. Пригадуєте подробиці земного життя покровителя й оборонця дітей Святого Миколая? Його безкорисливі вчинки, безперечно, є виявом альтруїзму. Серед шанованих альтруїстів варто згадати й Святого Валентина, який, за легендою, всупереч імператорському наказові вінчав закоханих, даруючи їм щастя бути разом.
Протилежністю альтруїзму є егоїзм. Егоїстом називають людину, яка нехтує інтересами інших заради власних. Проявом егоїзму, приміром, є паління на дитячому майданчику або в кав'ярні, де поряд із курцем перебувають інші люди, які не палять. Егоїстичною є поведінка тих, хто в людних місцях уживає брутальні слова, голосно слухає музику тощо. А чого варті прогулянки з улюбленим песиком у скверах великого міста! Та щоб егоїстичних учинків у нашому житті поменшало, варто передусім озиратися на себе.
Отож послухайте уважно притчу про доброго самарянина та скажіть про що йдеться у ній?
«Один чоловік спускався з Єрусалима до Єрихона й потрапив до рук розбійників, які його обікрали й побили тяжко та й пішли геть, зоставивши майже мертвого. Випадково йшов якийсь священик тією дорогою, побачив чоловіка й, збочивши, пройшов мимо.
Так само й левіт пройшов на те місце, глянув на нього й пройшов мимо.
Але один самарянин, що був у дорозі, зненацька натрапив на нього й, побачивши його, змилосердився. Він приступив до нього, перев'язав йому рани, полив їх оливою й вином, потім посадив його на власну худобу, привів до заїзду й доглянув його. На другий день він вийняв два динари, дав їх господареві й мовив: «Доглядай його, і те, що витратиш на нього більше, я заплачу тобі, коли повернуся» (Євангеліє від Луки 10:30-36).
На дошці ви бачите дерево – це дерево рішень, на гіллі якого ви маєте написати приклади милосердя, допомоги, добрих справ, про які ви чули або знаєте.
Напишіть на гіллі дерева риси, які притаманні милосердній людині.
Напишіть головну рису на стовбурі, яка допомагає людям творити милосердя
Пильнуйте за своїми думками, вони можуть стати словами.
Пильнуйте за своїми словами, вони можуть стати вчинками.
Пильнуйте за своїми вчинками, вони можуть стати звичками.
Пильнуйте за своїми звичками, вони можуть стати характером.
Пильнуйте за своїм характером, бо саме він визначатиме вашу долю.
Кожна людина живе лише один раз, і кожному хочеться залишити про себе добру згадку. І що б не сталося у кожного з вас у житті, завжди пам'ятайте, що ви живете на планеті Земля і носите ім'я Людина.
Ніколи не звинувачуйте когось, що вас погано виховали. Ви самі повинні з максимальною силою застосовувати самоаналіз, самовиховання, самоконтроль, самоосвіту. Цей шлях важкий і тернистий, але ви молоді й можете його подолати.
Ось тоді у вашому серці назавжди оселяться найсвітліші людські почуття — любов, доброта й прощення. їх не купити на базарі, їх ні в кого не позичити, їх можна просто безкоштовно мати, навчивши себе бути добрими, людяними, милосердними.
(Відповіді учнів)
ІІІ. Заключна частина
Запам'ятайте такі слова: «Людина живе лише один раз і так хочеться залишити добрий слід на згадку про себе. І що б не стало ся в житті у кожного з вас, завжди пам'ятайте, що ви живете на планет Земля і носите ім'я Людина. А людина починається з добра. І творити добро — значить бути щасливим». Отже, я бажаю собі і вам усім щастя. А зараз продовжуйте по колу бажати собі та один одному добра, починаючи словами: «Я бажаю собі і всім вам...».