План-конспект уроку з англійської мови у 10 класі
За підручником Карпюк. О
Тема уроку: Qualities of Personality
Цілі уроку:
Практична: розвивати навички переказу, тренувати використання активної лексики
Обладнання уроку: підручник, роздатковий матеріал.
Схематичний план уроку
Організація класу – 2 хв
Мовленнєва зарядка – 7 хв
Перевірка домашнього завдання – 13 хв
Обговорення за текстом – 10 хв
Застосування активної лексики – 10хв
Підведення підсумків уроку – 3 хв
Хід уроку
Етап.Прийом |
Зміст етапу |
|
Прийом: Вітання, бесіда з класом Мета: активізувати увагу, підготувати учнів до роботи |
Good morning! It’s nice to see you! Hope you are all well. … Is everybody ready to start our lesson? Today we are going to train your active vocabulary |
|
Прийом: рольова гра Мета: тренувати вживанняактивної лексики, підготувати учнів до спілкування англійською мовою |
But before starting let’s play a game which will help us to check your knowledge of the words. Some of you will get a card with a role. You should act it out and your classmates are to guess what personality adjectives you show. Card 1. You are going to shopping be cheerful, energetic, spoilt Card 2. You are going to a blind date be charming, imaginative, sociable Card 3. You are going to have a job interview be ambitious, competitive, responsible Card 4. You are going to a press/TV interview be ambitious, sociable, energetic |
|
Прийом: переказ тексту, робота в парах Мета: перевірити готовність учнів до уроку, розвивати усне мовлення учнів |
Now let’s check your homework. You have several minutes to revise. First you are going to retell the text to your partner and then to the class Are you ready? So, let’s start. |
|
Прийом: виконання вправ, бесіда за запитаннями вчителя Мета: тренувати усне мовлення учнів |
Let’s sum up information from the text. Open your books on p. 20 ex. 6 a) Answer the following questions:
|
|
Прийом: виконання вправ; робота в парах Мета: тренувати активну лексику |
Now it’s time to train your active vocabulary. Let’s do ex. 5 a), b) p. 20 Ex. 1 p. 21 Ex. 2 p. 21 Ex. 3 p. 22
|
|
Прийом: повідомлення домашнього завдання Мета: дати учням інструкції щодо наступного уроку
|
Thank you for your participation, now let’s write down your homework. You are to do ex. 5 p. 22 and learn the words on p. 20 by heart. See you next time. You may be free. |
|